Προς το περιεχόμενο

θελω να "τρεχω" τα ubuntu σαν ολα τα αλλα προγραμματα


jumper_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει καποιος τροπος να εγκατασταθουν τα ubuntu σαν ενα οποιοδηποτε αλλο προγραμμα και να τα τρεχω μεσα απο τα windows ή ακομα και να τα εναλλασω χωρις να κλεινω τα windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και υπάρχει, απλά θα δημιουργήσεις μία εικονική μηχανή στα Windows σου. Θα κατεβάσεις το VMWare, εμένα προσωπικά αυτό με βολεύει δεν ξέρω λογικά υπάρχουν κι άλλα, και θα εγκαταστήσεις τα linux σε αυτό. Τα linux στον, δίσκο σου θα είναι ένας απλός φάκελος, που θα μπορείς να μεταφέρεις και να σβήσεις ανά πάσα στιγμή.

 

Η εικονικές μηχανές (Virual Machines), δανείζονται ένα κομμάτι του hardware (τους δίνεις όσο hardware θέλεις εσύ) και το δεσμεύουν όταν ξεκινάς ένα άλλο λειτουργικό μέσα από αυτές. Είναι ο καλύτερος τρόπος να κάνεις δοκιμές πάνω σε λειτουργικά συστήματα, καθώς δεν ακουμπάς καθόλου τα Windows σου. Φυσικά και μπορείς να τρέξεις όσα λειτουργικά θέλεις ταυτόχρονα από το VMWare, άμα έχεις Ram διάβαινε...

 

Κατέβασε το VMWare και have fun!!

 

edit: Δες στην φωτογραφία, ένα παράδειγμα από το δικό μου VMWare

post-202862-0-51652000-1309868794_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το VMware Player υπάρχει και το VirtualBox. Το αναφέρω επειδή δεν χρειάζεται εγγραφή στη σελίδα τους για να το κατεβάσεις και να το χρησιμοποιήσεις σε αντίθεση με το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το wubi

 

Wubi

 

Οτι και να γινει , μακρια απο το wubi.

 

Δεν θα ξαναλεμε τα ιδια καθε φορα.

 

Οτι σου ειπαν απο πανω.

 

vmware ή virtualbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...