Προς το περιεχόμενο

Θα γίνει η Αθήνα Νέα Υόρκη; Με WiFi στο μετρό και στάσεις λεωφορείων, ναι!


FarCry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επομενως χρηματα υπαρχουν και τωρα το σκεφτηκαν να κανουν επιτελους κατι πολυ σοβαρό....

 

παντα υπηρχαν απλα δεν γινοταν σωστη διαχειρηση απο τους μπλε.

σας θυμιζει κατι αυτη η κουβεντα? :P

 

 

και πώς ακριβώς αυτή η καινοτομία θα βελτιώσει την καθημερινότητά μου, όταν το 3g μου δίνει πρόσβαση στα email κλπ με αμελητέο κόστος σήμερα;

 

πυροτεχνήματα αποπροσανατολισμού, που στο τέλος αμφιβάλλω αν θα υλοποιηθούν

 

στους προδότες του λαού καμία εμπιστοσύνη

 

σε ποια χωρα ζεις εσυ? γιατι εδω στο ελλαντα (μικρο "ε") καθε φορα που πατας "go" στον mobile browser λες απο μεσα σου "1 ευρω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλή φάση.

 

Απ' τη μία μεριά άτομα που σερφάρουν κι απ' την άλλη άτομα που δεν κάνουν στην άκρη να βγουν όσοι είναι να βγουν και μετά να μπουν.

 

Yeah, civilization ftw!

Εγώ πάντως όποτε πάω να βγω έχω το βλέμα του Πρέκα και τα ζώα οργανώνονται και περιμένουν. Ειδικά οι νέοι είναι πια πιο προσεκτικοί σε αυτό και σύντομα ελπίζω να ακολουθήσει και ο ζωολογικός κήπος των 50ριδων και πάνω...

 

παντα υπηρχαν απλα δεν γινοταν σωστη διαχειρηση απο τους μπλε.

σας θυμιζει κατι αυτη η κουβεντα? :P

 

 

 

 

σε ποια χωρα ζεις εσυ? γιατι εδω στο ελλαντα (μικρο "ε") καθε φορα που πατας "go" στον mobile browser λες απο μεσα σου "1 ευρω".

Ναι, ενώ όταν πείνεις τον καφέ σου που δίνεις 4, απολαμβάνεις υπηρεσίες μεγαλύτερης αξίας για εσενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα ώπα, δηλαδή πόσοι ξοδεύουν πάνω από ~10-15' κατά μέσο όρο σε κάθε επίσκεψή τους στο ΜΕΤΡΟ;

Επίσης, πόσοι από αυτούς κάθονται κατά τη διάρκεια της διαδρομής; Γιατί δε νομίζω ότι βολεύει και πολύ να είσαι όρθιος και με το ένα χέρι να κρατιέσαι και με το άλλο να σερφάρεις. Για netbook κ.λπ. ούτε λόγος.

Για να μην πω όταν είναι φίσκα λες και πάει στο Άουσβιτς που δε μπορείς ούτε το MP3 player σου να δουλέψεις.

 

Γεια σου Phanispal. Μα φαινεται ο άνθρωπος που χρησιμοποιεί τα ΜΜΜ, μιλάει στην πράξη! :wub:

Τι να το κάνουμε ρε Ραγκούση το wifi όταν πάμε ετσι;

indianbus4.jpg

 

Δηλαδη τι μας λες, εισιτήριο 1,40 + σαρδελοκούτι + αναμονη 25'(ΕΘΕΛ) = wifi; Ωραία τα μαθηματικά του υπουργού.. Σε λίγο θα μας πει ως αντισταθμιστικό όφελος οτι τα εισιτήρια λαμπυρίζουν στο φως και δημιουργούν μια ειδυλλιακή και ρομαντική ατμόσφαιρα. Μου φαίνεται πως του τη σφύριξε η αλλαγή υπουργείου.. :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 σελίδες thread, στο μισό αναρωτιούνται αν θα έχουμε wifi έξω από τους σταθμούς, μέσα στους σταθμούς & στις αποβάθρες ή στις τουαλέτες των σταθμών; άλλοι αναρωτιούνται αν θα έχουμε wifi σε όλο το μήκος των συρμών και ορισμένοι μάλιστα σκίζουν τα ιμάτιά τους ότι αυτό δε γίνετε, πάει και τελείωσε... εγώ αναρωτιέμαι, το άρθρο το διάβασε κανείς;

 

Σταδιακά θα ανακοινώνονται και οι υπόλοιποι σταθμοί και στάσεις που θα υπάρχει δωρεάν πρόσβαση WiFi, ενώ δυνατή θα είναι η πρόσβαση στο internet, σταδιακά, σε όλο το μήκος των συρμών με εγκαταστάσεις εξοπλισμού στις σύραγγες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 σελίδες thread, στο μισό αναρωτιούνται αν θα έχουμε wifi έξω από τους σταθμούς, μέσα στους σταθμούς & στις αποβάθρες ή στις τουαλέτες των σταθμών; άλλοι αναρωτιούνται αν θα έχουμε wifi σε όλο το μήκος των συρμών και ορισμένοι μάλιστα σκίζουν τα ιμάτιά τους ότι αυτό δε γίνετε, πάει και τελείωσε... εγώ αναρωτιέμαι, το άρθρο το διάβασε κανείς;

 

με αυτο που λεει καταλαβαινω οτι εννοει στις αποβαθρες κατα μηκος της γραμμης και οχι full σημα εν κινηση. ψαχνοντας και αλλου την ειδηση λεει συγκεκριμενα

Αντίστοιχη συμφωνία έγινε για την τοποθέτηση ασύρματου δικτύου και εντός του δικτύου του Μετρό και του ΟΣΕ ώστε να υπάρχει η δυνατότητα δωρεάν σύνδεσης στο διαδίκτυο κατά τη διάρκεια χρήσης των συρμών με τρόπο που θα εξειδικευθεί άμεσα.

 

http://www.nooz.gr/tech/wifi-se-metro-ose-kai-ktel

 

δεν εχω καταλαβει ομως πως μπορει να γινει για το wifi και για το GSM να μη γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

to wifi εν κινησει δεν τα παει τοσο καλα.και αν βαλεις Repeater ανα 20 μετρα πολυ απλα δεν θα προλαβαινει καν να αλλαζει κεραια οποτε το ξεχνας.

http://news247.gr/ellada/usefull/athhna_thessalonikh_kai_toympalin_me_dwrean_wifi.1168724.html

http://www.infotrip.gr/el/tabid/187/Default.aspx

και καπου εδω στο φορουμ υπηρχε ενας user που ειχε λεωφορειο και ρωταγε ινφο για το παραπανω.

αν υπαρχει καποιος απο κοζανη ας μας πει αν δουλευει τελικα το project.

---------------

μεγαλυτερη εντυπωση μου κανει αντι να λετε για τις τιμες στα μμμ σας νοιαζει το wifi.

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτο που λεει καταλαβαινω οτι εννοει στις αποβαθρες κατα μηκος της γραμμης και οχι full σημα εν κινηση. ψαχνοντας και αλλου την ειδηση λεει συγκεκριμενα

 

νομίζω ότι το "σε όλο το μήκος των συρμών με εγκαταστάσεις εξοπλισμού στις σήραγγες" είναι αρκετά συγκεκριμένο... αναφέρεται σε όλο το μήκος των συρμών, άρα και στις ενδιάμεσες αποστάσεις των σταθμών, με τοποθέτηση εξοπλισμού μέσα στις σήραγγες... ποιος άλλος λόγος να βάλεις εξοπλισμό στις σήραγγες, αν δεν παρέχεις wifi σε όλο το μήκος της γραμμής (συρμού);

 

δεν εχω καταλαβει ομως πως μπορει να γινει για το wifi και για το GSM να μη γινεται...

 

ρίξε μια ματιά πόσο έχουν οι dual-band GSM Repeaters και θα σου λυθεί η απορία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα σχόλια, απλά είδα την είδηση στο εμπροσθόφυλλο

το δικό μου σχόλιο είναι πως είναι πολύ καλή κίνηση και μπράβο τους

ένα θέμα όμως είναι πόσο θα πληρώσουμε για αυτό, γιατί αν θυμάμαι μερικά καλά έργα που έχουν γίνει στην ελλάδα χρυσοπληρώθηκαν σε τέτοιο βαθμό που αναρωτιέσαι τελικά αν εξυπηρέτησαν τους πολίτες ή τους πολιτικούς στην προεκλογική τους εκστρατεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όποτε πάω να βγω έχω το βλέμα του Πρέκα και τα ζώα οργανώνονται και περιμένουν. Ειδικά οι νέοι είναι πια πιο προσεκτικοί σε αυτό και σύντομα ελπίζω να ακολουθήσει και ο ζωολογικός κήπος των 50ριδων και πάνω...

 

 

Ναι, ενώ όταν πείνεις τον καφέ σου που δίνεις 4, απολαμβάνεις υπηρεσίες μεγαλύτερης αξίας για εσενα?

 

φυσικα! ας πουμε στο Μπουρναζι απολαμβανω σερβιτορες και περαστικες :P

περα απο την πλακα αν αρχησουμε να σκεφτομαστε ετσι τοτε θα κανουμε μια λιστα οπως το γαλα και γενικοτερα τα τροφιμα, τα video games, το hardware υπολογιστη και κυριως τα αυτοκινητα

 

 

 

Γεια σου Phanispal. Μα φαινεται ο άνθρωπος που χρησιμοποιεί τα ΜΜΜ, μιλάει στην πράξη! :wub:

Τι να το κάνουμε ρε Ραγκούση το wifi όταν πάμε ετσι;

indianbus4.jpg

 

Δηλαδη τι μας λες, εισιτήριο 1,40 + σαρδελοκούτι + αναμονη 25'(ΕΘΕΛ) = wifi; Ωραία τα μαθηματικά του υπουργού.. Σε λίγο θα μας πει ως αντισταθμιστικό όφελος οτι τα εισιτήρια λαμπυρίζουν στο φως και δημιουργούν μια ειδυλλιακή και ρομαντική ατμόσφαιρα. Μου φαίνεται πως του τη σφύριξε η αλλαγή υπουργείου.. :X

 

θα ηθελα να ξερω πως μπορει κ περνει μπρος αυτο το πραγμα και πανω απο ολα πως αλλαζει κ ταχυτητα! ποσα κυβικα ειναι η μηχανη του δλδ? θυμιζει ταινιες με ζομπι που παει ο αλλος να σωθει και κρυβεται σε ενα αμαξι και πεφτουν ολα απανω και τον πλακωνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πιο γελοίο τίτλο δεν είχε; :devil:

Είναι χαρακτηριστικός του αποπροσανατολισμού.

Σιγά ρε μάγκες, θα βάλετε wifi στο Μετρό Πανεπιστημίου και βλέπουμε για τα υπόλοιπα;

Μιλάμε για τρελό κόστος.

 

Όταν το δω κομπλέ το ξανακρίνω. Επί της αρχής καλή έμπνευση. Φτηνό και χρήσιμο. Θέλω να δω το φτηνό πόσο θα πάει βέβαια.

Και λεφτά έχει το ΕΣΠΑ. Αμάν όλοι. Για ανάπτυξη λεφτά υπάρχουν.

 

Edit: Αυτό που είπε ο kage περί ψησίματος είναι ένα θέμα.

Έχουμε συμφωνήσει άτυπα νομίζω να ψηνόμαστε στην Αθήνα, εξάλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κλασικοί με τη φράση "αυτό μας μάρανε" που σκάνε για να κλάψουν σε τέτοια τοπικ έχουν γίνει must πια βλέπω..

Στο θέμα τώρα, μακάρι να προχωρήσει το σχέδιο, να χει ικανοποιητικά γρήγορο internet για να σερφάρεις άνετα, δεν είναι για να κατεβάζεις ταινίες. Και κυρίως να είναι εύχρηστο γιατί στο 1 ώρα δωρεάν wifi του Βενιζέλος πχ οι μισοί θέλουν βοήθεια για να συνδεθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παραθέσει κάποιος μια (ατελείωτη) λίστα με τα πιο σοβαρά προβλήματα και ελλείψεις που αντιμετωπίζει η χώρα, ακόμα και στον τομέα της υγείας, να δω τότε τι θα λες κι εσύ κι οι υπόλοιποι οι εξυπνάκηδες.

 

Άντε γιατί ο κόσμος έχει ξεφύγει για τα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Φάνη μαζί σου στο ότι η χώρα έχει πολύ σοβαρότερα προβλήματα, αλλά ξεκολλάτε με το σκεπτικό αυτό.

Δηλαδή αν στα νοσοκομεία η κατάσταση είναι μπουρδέλο δεν πρέπει να υπάρχει wifi στο μετρό? Το κάθε υπουργείο παίρνει κονδύλια και τα αξιοποιεί όπως αυτό κρίνει. Το πρόβλημα είναι που αξιοποιούνται τα κονδύλια του Υγείας και όχι να κόψουμε τα 20-30κ που θα κοστίσει το έργο αυτό στο υποδομών.

Γενικά πολύ κλάψα που έχει καταντήσει κουραστική. Ότι θέμα και να δεις για κάτι αντίστοιχο η απάντηση είναι αυτό μας μάρανε. Ε οκ τότε επειδή υπάρχει λαθρομετανάστευση να μην έχουμε wifi να συμπαρασταθούμε στους λαθρομετανάστες που ζουν ένα δράμα και στους άνεργους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, καταλαβαίνω τι λες σ' ένα βαθμό, εξάλλου κι εγώ αυτή τη στιγμή είμαι μπροστά από μια οθόνη με σύνδεση στο net και λέω τις μπαρούφες μου στο insomnia ενώ άλλοι δεν έχουν κρεβάτι να ξαπλώσουν στο νοσοκομείο.

 

Αλλά δε νομίζω ότι παραλογιζόμαστε όταν λέμε ας κοιτάξουν να διορθώσουν τα αδιόρθωτα και μετά να το παίξουμε Νέα Υόρκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...