Προς το περιεχόμενο

6η αγορά Εκτυπωτή - Πολυμηχάνημα... αλλά όχι CANON !!!


sakis.kom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι πως έχει μόνο κάποια διαφορά, είναι πως υπάρχει κάποιο "πέπλο" το οποίο τα κάνει πιο σκοτεινά, πιο μουντά.

Αυτό το είχα και στους Canon, αλλά με απενεργοποίηση των ICC profiles τα χρώματα ήταν πολύ πιο ζωντανά.

Κάτι τέτοιο θέλει και ο Epson, απλά δεν έκατσα να τον σκαλίσω περισσότερο. :rolleyes:

 

Για τα παιδιά που με ρωτάνε για τα μελάνια και από που αγοράστηκαν... εδώ υπάρχει αναφορά...

http://www.insomnia.gr/topic/414186-%cf%86%ce%b8%ce%b7%ce%bd%ce%ac-%ce%b9%ce%bc%ce%b9%cf%84%ce%b1%cf%83%ce%b9%cf%8c%ce%bd-%ce%bc%ce%b5%ce%bb%ce%ac%ce%bd%ce%b9%ce%b1-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-epson/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι πως ήδη τέλειωσε το ένα μελάνι και τελειώνει ακόμα ένα.

Το μελάνι που τέλειωσε είναι γνήσιο και έχει αρκετό ακόμα μέσα, αλλά ο εκτυπωτής το βγάζει άδειο και δεν αφήνει να τυπώσω αν δεν το αλλάξω. Θα πάρω το πρωί τηλέφωνο στην EPSON να τους ξεχέ... λίγο, γιατί αυτή η κομπίνα τους με τα chip είναι κοροϊδία.

Καλά... το παραμυθάκι τους (Epson Hellas) δεν έχει όρια.

 

Τους πήρα να δω τι γίνεται όταν ο εκτυπωτής βγάζει μήνυμα πως τελείωσε το μελάνι και πως το παρακάμπτουμε. Μου είπαν πως κάτι τέτοιο ΔΕΝ γίνεται. Για λόγους ασφαλείας δεν μας αφήνει να τυπώνουμε όταν "τελειώνει" το κάθε μελάνι. Το μηχάνημα καταλαβαίνει και υπολογίζει πότε τελειώνει το μελάνι και πάντα μας ενημερώνει πριν τελειώσει, ώστε να μην στεγνώσουν τα σωληνάκια και οι κεφαλές. Με επιμονή μου στο ερώτημα αν κάνει λάθος το μηχάνημα γιατί να πετάω μελάνια χωρίς λόγο, η απάντηση ήταν πως το μηχάνημα δεν κάνει λάθος και το μελάνι που πετιέται (που υπάρχει στα δοχεία που είχε μέσα ο εκτυπωτής) δεν το έχουμε πληρώσει γιατί είναι για την πρώτη χρήση του εκτυπωτή και για τις πρώτες δοκιμές και εκτυπώσεις. Τους είπα πως τις εκτυπώσεις που έχω κάνει, τις έχω ατονίσει επίτηδες για να μην χαλάω πολύ μελάνι. Πως γίνεται να το υπολογίζει πάντα σωστά ο εκτυπωτής? Αφού έχει τελειώσει κάποιο μελάνι, δεν έπρεπε πρώτα να κάνει ραβδώσεις στις τελευταίες μου εκτυπώσεις? Η απάντηση ήταν πως το υπολογίζει πάντα σωστά και κατηγορηματικά πως αν υπήρχαν ραβδώσεις στις εκτυπώσεις, ο εκτυπωτής χρειάζεται service!

 

Τους είπα... καλά κατάλαβα τι γίνεται... και τους το έκλεισα. :mad:

 

Ε, ρε ιμιτασιόν μελάνια που έχει να φάει ο εκτυπωτής!!! :ph34r:

Φυσικά θα τρώει και reset στα τσιπάκια, να αδειάζουν μέχρι το τέλος!!! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν δοκιμάζεις να πάρεις ένα refilling kit από το site που σου έστειλα χθές;

Θα σου έρχεται ακόμα πιο φθηνά από τώρα που αγοράζεις ολόκληρα τα cartridge.Απλά γεμίζεις μόνος σου τα ήδη υπάρχοντα γνήσια cartridge αφού τα κάνεις reset πρώτα.

Εγώ σώθηκα κυριολεκτικά! Με 25 ευρώ παίρνω 5 μπουκάλια των 100ml που είναι ισοδύναμα σαν να αγόραζα 45 cartridge που κάνουν 450 ευρώ.Με άριστη ποιότητα εκτύπωσης.Δεν καταλαβαίνεις διαφορά καθόλου.

Και εαν βαριέσαι να τα γεμίζεις υπάρχει και ακόμα πιο εύκολο σύστημα με μετάγγιση όπου τα μελανοδοχεία βρίσκονται έξω από τον εκτυπωτή σου και τροφοδοτούν συνεχόμενα τον εκτυπωτή μέσα από διάφανα πλαστικά σωληνάκια.Απλά αυτό το σύστημα κάνει λίγο πιο ακριβά.Αλλά δεν ξέρω εαν υπάρχει έτοιμο κιτ για τον δικό σου εκτυπωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τεχνικός μου έκανε "παρατήρηση" να μην χρησιμοποιώ μελάνια μη-γνήσια γιατί χαλάνε οι εκτυπωτές.

Προφανώς δεν σε πίστεψε και εγώ το ίδιο θα σου έλεγα.

 

Σήμερα τελικά παρήγγειλα το πολυμηχάνημα Epson Stylus Photo PX 720 WD με 150 ευρώ.

 

Με τους Canon πληρώνεις τα μελάνια και σου χρεώνουν +25 ευρώ για τον εκτυπωτή. Αν εκτυπώνεις φωτογραφίες σε φωτογραφικό χαρτί η απόδοση προς τιμή είναι καλύτερη. Αν χρησιμοποιείς μελάνια τρίτου κατασκευή εκτός Canon καταστρέψεις έναν εκτυπωτή που τον πλήρωσες 25 ευρώ - σιγά την χασούρα.

 

Δεν κυνηγάω τα τέλεια χρώματα αλλά με νοιάζει πιο πολύ η σωστή ποιότητα εκτύπωσης.

 

Αυτό που γράφεις είναι αυτοαναιρούμενο, η σωστή ποιότητα προϋποθέτει σωστά χρώματα

 

Το καλό είναι πως υπάρχουν μελάνια από Αγγλία τα οποία κοστίζουν 1~1.5 ευρώ το μελάνι και πήρα μερικά για δοκιμή.

.........

Έκανα και κάποιες ρυθμίσεις στα χρώματα και έχει καλύτερη εκτύπωση.

Σίγουρα όμως θέλει ψάξιμο με τα ICC profiles, γιατί κάτι βλέπω και τον επηρεάζει.

 

Μελάνια από Αγγλία ε? πρόσεχε γιατί τον Epson τον πλήρωσες ακριβότερα και όχι +25 (23,67 για την ακρίβεια) όπως τους Canon (4 Χ αυτό + 1 Χ αυτό = 54,66 για τα μελανάκια +23,67 για τον εκτυπωτή), θα στεναχωρηθείς περισσότερο αν σου ψοφήσει.

 

Με ιμιτασιόν μελάνια άχρηστο είναι το ICC profile μην χάνεις τον χρόνο σου.

 

Ε, ρε ιμιτασιόν μελάνια που έχει να φάει ο εκτυπωτής!!! :ph34r:

Φυσικά θα τρώει και reset στα τσιπάκια, να αδειάζουν μέχρι το τέλος!!! :devil:

 

Ελπίζω να συνεχίσεις να μας δίνεις feedback για τον εκτυπωτή μετά από μερικούς μήνες και να μην μας ξεχάσεις.

 

 

Γενικά υπάρχουν παράπονα για τους μοντέρνους εκτυπωτές αλλά πρέπει πάντα να αναλογιζόμαστε ότι η εταιρίες σε αυτή την κατηγορία τιμής ουσιαστικά πουλάνε μελάνια, ο εκτυπωτής παίζει τον ρόλου "υλικού συσκευασίας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο δικος μου ο επσον δεν με αφηνει να εκτυπωσω εαν τελειωσει ενα μελανι, νομιζω ετσι γινεται σε ολους ! μεχρι τωρα δεν εχω δει ραβδωση.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό.Δεν ξέρω εαν βοηθάει

Δεν υπάρχει αυτή η τρύπα στα δικά μου μελάνια. Αυτό είναι για άλλο μοντέλο.

 

Για τα μελάνια στα μπουκαλάκια κλπ, δεν θέλω να ξαναμπλέξω με αυτά.

Με χάλασε ο Canon με όλη αυτήν την ιστορία και τα γεμίσματα κλπ,

που ας δίνω και κάτι παραπάνω αλλά θα τα αγοράζω σφραγισμένα και δεν θα παιδεύομαι κιόλας.

 

Με ιμιτασιόν μελάνια άχρηστο είναι το ICC profile μην χάνεις τον χρόνο σου.

Μα άχρηστα γενικώς μου είναι τα ICC, και μην νομίζεις, τα ίδια ισχύουν και για τα γνήσια μελάνια.

 

Δεν κυνηγάω τα τέλεια χρώματα αλλά με νοιάζει πιο πολύ η σωστή ποιότητα εκτύπωσης.
Αυτό που γράφεις είναι αυτοαναιρούμενο, η σωστή ποιότητα προϋποθέτει σωστά χρώματα

Έχουμε τις ραβδώσεις (για κακή εκτύπωση)... αλλά έχουμε σωστή απόδοση των χρωμάτων.

Έχουμε ομοιόμορφη κάλυψη του χαρτιού... αλλά έχουμε το κόκκινο που ψιλο-πρασινίζει και το μαύρο που ψιλο-καφετίζει.

 

Από τα παραπάνω προτιμώ (και έχω) το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o δικος μου epson (stylus sx115)εχει 4 μελανια, εαν τελειωσει το μαυρο εκτυπωνει με τα υπολοιπα 3, εαν τελειωσει ενα απο αυτα μετα δεν εκτυπωνει αν δεν απατωμαι B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πληροφοριακά είχα τον epson R340 καμιά 4-5 χρόνια και πριν 4 μέρες πήρα τον canon ip4850.

O canon εκτυπώνει πολύ πιο γρήγορα αλλά και πολύ πιο οικονομικά στην εκτύπωση.Πιο καθαρή εκτύπωση σε κείμενο

Ο epson όμως αποδείχτηκε σκυλί.

Ποτέ δεν έπαθε το παραμικρό,ποτέ δεν μου έκανε κανένα σπαστικό.Τίποτα.

Αλλά οι αλλαγές μελανιών τον έκανε ασύμφορο.Μια φορά τον χρόνο ήθελαν όλα αλλαγή ακόμα και αν δεν τον χρησιμοποιούσα.

Έφευγε το 70 τσακ-τσακ

Και ήταν πολύ αργός σε σχέση με τον canon.

Oκ ήταν και παλιότερης τεχνολογίας αν παίζει ρόλο και αυτό.

Κανα 180 έκανε ο epson και 70 ο canon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Ελπίζω να συνεχίσεις να μας δίνεις feedback για τον εκτυπωτή μετά από μερικούς μήνες και να μην μας ξεχάσεις.

 

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για πολυμήχανημα συνέχιζει να σε ικανοποιεί το συγκεκριμένο?

Λοιπόν παιδιά... θα γράψω τι έχω δει μέχρι τώρα με τον EPSON PX720WD. Από τους συνολικά 6 εκτυπωτές που έχω πάρει από το 2004... 1 HP, 4 CANON, 1 EPSON... το μηχάνημα σαν αξιοπιστία είναι άριστο! Τυπώνω συνεχώς σε γυαλιστερό φωτογραφικό χαρτί και κάνει μια χαρά εκτυπώσεις. Ακόμα και στην πρόχειρη εκτύπωση δεν κάνει καμία λευκή γράμμωση στο χαρτί.

 

Μελάνια χρησιμοποιώ τα ιμιτασιόν που έχω πει πιο πίσω. Τα ιμιτασιόν μελάνια έχουν την ίδια ποιότητα εκτύπωσης με τα γνήσια. Τι κουφό δοκίμασα και τρελλάθηκα? Έκανα μια εκτύπωση και άμεσα πήρα το χαρτί και το έβαλα κάτω από την βρύση!!! Του έριχνα νερό... το έτριβα με το χέρι... ΔΕΝ ΜΟΥΤΖΟΥΡΩΝΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Πρόβλημα που έχω δει γενικά? Τα ιμιτασιόν μελάνια δεν έχουν σωστές ενδείξεις στο πόσο μελάνι υπάρχει ακόμα στο δοχείο. Το κατάλαβα με το που τελείωσε το πρώτο. Ο μηχανισμός εκτύπωσης πήρε αέρα και χρειάστηκε να τον πάω στο service. Εδώ να πω πως εχουν ένα δίκιο από την EPSON και επέλεξαν να αδειάζουν νωρίτερα οι ενδείξεις των γνήσιων, ώστε να μην παίρνει αέρα η κεφαλή, αλλά όμως πετάς μελάνι καθώς ο εκτυπωτής δεν το υπολογίζει σωστά.

 

Τέλος πάντων, με τα ιμιτασιόν η μόνη προσοχή που θέλει είναι μην ξεχάσετε να τα αλλάξετε όταν το μελάνι είναι ένα κλικ για να τελειώσει. Που και που κατά μεγάλα χρονικά διαστήματα (ανά μήνα ή ανά δύο μήνες, ανάλογα των αριθμό των εκτυπώσεων), μπορεί να δείτε κάποιος λεπτές γραμμώσεις. Αυτές δεν είναι τίποτα και με έναν τυπικό καθαρισμό μέσα από το πρόγραμμα εκτύπωσης, γίνεται σαν καινούριος.

 

Με το δίκτυο δυσκολεύτηκα να τον σετάρω γιατί ήθελα να τον έχω σε 3 PC, αλλά μπορεί να έκανα λάθος την διαδικασία εγώ. Ότι και να είναι, στο σημείο που βρίσκεται ο εκτυπωτής έχω μόνιμα καλώδιο USB, οπότε και οι εκτυπώσεις ασύρματα δεν μου χρειάζονται.

 

Αυτά έως τώρα. Τι... αν θα τον ξαναγόραζα? ΜΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ, ΝΑΙ!!!!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...