Προς το περιεχόμενο

6η αγορά Εκτυπωτή - Πολυμηχάνημα... αλλά όχι CANON !!!


sakis.kom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ΒΟΗΘΕΙΑ!!! ^_^ Θέλω να πάρω νέο εκτυπωτή... ή πολυμηχάνημα.

 

Θέλω οπωσδήποτε να τυπώνει σε DVD.

Θέλω να τυπώνω τις φωτογραφίες μου.

Προτιμώ να είναι πολύ αξιόπιστος παρά να έχει τέλεια εκτύπωση και προβλήματα.

Να παίρνει ιμιτασιόν μελάνια ή να τα γεμίζω.

Γενικά θέλω εκτυπωτή που να κρατάει και να μην βουλώνει κάθε 1+ χρόνο.

Μακάρι να έχει και 3 χρόνια εγγύηση.

 

Αν τώρα υπάρχουν τα παραπάνω και σε...

Πολυμηχάνημα, WIFI, FAX, οπωσδήποτε εκτύπωση DVD, και οτιδήποτε άλλο... φυσικά με ενδιαφέρει.

Αν αξίζει το μηχάνημα και αντέχει και δεν έχει προβλήματα, πάω και στα 200 ευρώ.

Θα πήγαινα ακόμα και σε έγχρωμο λέιζερ εκτυπωτή αλλά δεν τυπώνουν σε DVD.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Σκέφτομαι κάτι όπως τα παρακάτω... πείτε μου και για HP αν αξίζουν.

Όλα τα σχόλια δεκτά!

 

Epson Stylus Photo P50 = 85~130 ευρώ

http://www.skroutz.gr/s/81142/Epson-Stylus-Photo-P50.html

 

Epson Stylus Photo PX660 = 100~120 ευρώ

http://www.skroutz.gr/s/288932/Epson-Stylus-Photo-PX660.html

 

Epson Stylus Photo PX720WD = 150 ευρώ

http://www.skroutz.gr/s/284379/Epson-Stylus-Photo-PX720WD.html?keyphrase=Epson+Stylus+Photo+PX720WD

 

ΥΓ. Το 2005 πήρα τον πρώτο μου εκτυπωτή, τώρα πάμε για τον 6ο!

Ήταν ένας HP Photosmart 7260 ο οποίος τσαλάκωνε συνέχεια χαρτιά και είχε συνεχώς προβλήματα στην εκτύπωση.

Δεν ξέρω πλέον σε τι ποιοτικό επίπεδο είναι πλέον η HP. Εκείνον πάντως... τον πέταξα από τον 5ο όροφο!

 

ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑ CANON!!!

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ CANON!

 

Ημουν μεγάλος φαν της CANON, αλλά πλέον δεν πρόκειται να ξαναγγίξω εκτυπωτή της!

Ανά 1.5 χρόνο αγοράζω εκτυπωτή. Η χρήση που κάνω είναι τυπική. 5~20+ εκτυπώσεις τον μήνα.

IP 4200, IP 4500, IP 4600, IP 4850.

 

Σαν εκτύπωση όταν είναι καινούριοι, είναι απλά Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο-Ι !!!

Το μεγάλο θέμα είναι πως δεν "κρατάνε". Είτε βάλετε γνήσια μελάνια, είτε μαϊμουδισια!

Βουλώνουν οι κεφαλές, ξεραίνονται τα μελάνια... δεν ξέρω και εγώ τι γίνεται. Δεν έχω βρει άκρη τα τελευταία 5 χρόνια!

Έχω χαλάσει 400~450 ευρώ στους Canon ΜΟΝΟ για τους εκτυπωτές ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΚΡΗ!!!

 

Τέταρτος Canon (4850) αγοράστηκε τον φεβρουάριο.

Είχε τα δικά του γνήσια μελάνια έως τώρα και ξαφνικά δεν τύπωνε κίτρινο.

"Άλλαξα" όλα τα μελάνια με προσθήκη χύμα μελανιού και έβαλα γνήσιο κίτρινο. Σιγά όμως που θα τύπωνε κίτρινο!

Τον πάω στο service και την επόμενη με ενημέρωσαν πως αλλάχθηκε η κεφαλή.

(Σημείωση πως κυρίως στον πρώτο εκτυπωτή αλλά και μετά στον δεύτερο, έβαζα γνήσια μελάνια.)

 

Ο τεχνικός μου έκανε "παρατήρηση" να μην χρησιμοποιώ μελάνια μη-γνήσια γιατί χαλάνε οι εκτυπωτές.

Του εξήγησα πως είναι ολοκαίνουριος εκτυπωτής και αν δικαιολογείται να χαλάσει η κεφαλή. Μου είπε πως "έτυχε".

Του είπα πως είναι ο τέταρτος εκτυπωτής και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος γιατί χαλάνε συνέχεια, είτε βάζω γνήσια μελάνια είτε όχι.

Σε όλη την κουβέντα μας δεν μου έδινε απαντήσεις παρά μου τόνιζε πως πρέπει να χρησιμοποιώ μόνο γνήσια μελάνια

και για το "service" που έκανε, όπως τον είδα είχε το στυλάκι του "σου κάνω χάρη που σου άλλαξα την κεφαλή"!

 

Για τους παλιούς μου εκτυπωτές το μόνο που είπε ήταν μόνο αν τους πήγαινα να τους δει,

μπορούσε να μου πει συγκεκριμένα για ποιον λόγο χάλασαν και δεν τύπωναν σωστά.

Αλλιώς δεν μπορεί να εκφέρει γνώμη. Εννοείται όμως πως αυτούς τους έχω πετάξει.

Επίσης του τόνισα πως με δύο αλλαγές όλως των μελανιών, αγοράζεις καινούριο εκτυπωτή.

Αυτός... "τα δικά του" για τα μελάνια και πως πρέπει να χρησιμοποιώ μόνο γνήσια!

 

Πάμε λοιπόν ξανά στον 4850. Τον πήρα και τον δούλεψα. Μετά από μερικές εκτυπώσεις δεν τυπώνει καθόλου μαύρο!!!

Μαύρο από το "κανονικό" δοχείο. Το μεγάλο δοχείο δεν έχει πρόβλημα. Έκανα όλους τους καθαρισμούς κλπ... τίποτα!!!

 

Τώρα τι να κάνω, να πάω να τους τον φορέσω καπέλο? :mad:

 

Τα έχω πει τα προβλήματα και εδώ... στα τελευταία μηνύματα.

h**p://www.sdtv.gr/smf/index.php/topic,245.msg1781.html#msg1781

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ που έχω τον IP4600 εδώ και 2,5+ χρόνια δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι.Δουλεύει μια χαρά και δεν μου έχει χαλάσει κάποια κεφαλή μιας και είμαι περιστασιακός χρήστης της συσκευής.Δηλαδή μπορεί να έχω να τυπώσω πάνω από μήνα το οτιδήποτε και σε μια μέρα να χρειαστεί να τυπώσω ένα ebook των 150 σελίδων.

Μέχρι στιγμής έχω καταναλώσει 4 σετ μελανιών (από όλη την 5άδα των cartriges).Όλα γνήσια, αν και σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά να αγοράσω κιτ με σύριγγα για να τα γεμίζω μόνος μου.

Να σου προτείνω κάποιον εκτυπωτή (εκτός από Canon) δεν είμαι σε θέση μιας και πιστεύω οτι είναι και λιγο λοταρία η δουλειά.

Ίσως όντως να ήσουν άτυχος, ίσως όμως κάτι να κάνεις στραβά και να τους χαλάς και δεν το έχεις εντοπίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου. Δεν ξέρω και εγώ τι να κάνω.

Δεν ξέρω αν τους επηρεάζει η εκτύπωση των DVD. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το ερμηνεύσω.

Γιατί, και με γνήσια και με ιμιτασιόν και με γεμίσματα, τα ίδια προβλήματα έχω.

 

Δηλαδή μπορεί να έχω να τυπώσω πάνω από μήνα το οτιδήποτε και σε μια μέρα να χρειαστεί να τυπώσω ένα ebook των 150 σελίδων.

Εσύ όντως είσαι από τους τυχερούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα επαιρνα αυτον εδω, εχω 4,5 χρονια τον epson styluw dx4450, βγαζω 60 φωτοτυπιες σε 15 ημερες εδω και τοσα χρονια, παντα γεμιζω εγω τις μελανες, και δεν μου προκαλεσε ουτε ενα προβλημα συνεχιζει ακαθεκτος....βεβαια εγω σου μιλαω για εκτυπωτη 4+ χρονων αλλα εμεινα ευχαριστημενος πο τους EPSON !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι που ακούω και τρελαίνομαι... 4,5 χρόνια!

Εμένα ο τελευταίος CANON έχει ήδη πρόβλημα στους 4,5 μήνες... όχι χρόνια!

 

1) Τα δοχεία των μελανιών είναι από αυτά που είχε μέσα από την αγορά του, ή τα έχεις αλλάξει από τότε?

2) Έχεις κάνει reset στα chip των μελανιών?

3) Αν τελειώσει κάποιο μελάνι, σε αφήσει να τυπώσεις? Μιλάω και για τα γνήσια μελάνια και για όλα τα άλλα.

4) Σαν ποιότητα πως είναι στην εκτύπωση φωτο? Τόσα χρόνια έχει την ίδια ποιότητα στην εκτύπωση ή έχει ατονίσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πέρασαν απ τα χέρια μου Epson, Hp, Canon..και τα τελευταία 3 χρόνια έχω καταλήξει σε Lexmark.

 

Δε τυπώνω όμως σε dvd, οπότε δε ξέρω ποια μοντέλα lexmark το κάνουν. Σε canon μου χαν χαλάσει τα dvd-tray και στους 2 και δε μπορούσα να τυπώσω σε dvd μετά από κάποιο διάστημα, χωρίς ιδιαίτερη χρήση...

 

Επίσης, οι lexmark που έχω δε τυπώνουν Business cards αν σε ενδιαφέρει αυτό.

 

 

 

Ταχύτητα -ευχρηστία - δε μου χουν μπουκώσει μελάνια - xl original μελάνια τα + τους.

 

 

Φώτο δε σε συμφέρει να τυπώνεις σπίτι πάντως, ειλικρινά. Ούτε το ebook που τύπωσε το παιδί 150 σελίδες συμφέρει. Αυτά πρέπει να τα κάνεις έξω.

 

 

Οι χρήσεις που τους κάνω είναι 200 ασπρόμαυρες / μήνα περίπου. Ίσως και 300 κάποιες φορές και ελάχιστες έγχρωμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις καθαρισμό στις κεφαλές μόνος σου.Αφού έτσι και αλλιώς τους πετάς δοκίμασε μήπως και τους φτιάξεις, χειρότερα αποκλείετε να τους κάνεις.Γράψε στο google Καθαρισμός κεφαλών εκτυπωτη και θα σου βγάλει μπόλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι που ακούω και τρελαίνομαι... 4,5 χρόνια!

Εμένα ο τελευταίος CANON έχει ήδη πρόβλημα στους 4,5 μήνες... όχι χρόνια!

 

1) Τα δοχεία των μελανιών είναι από αυτά που είχε μέσα από την αγορά του, ή τα έχεις αλλάξει από τότε?

2) Έχεις κάνει reset στα chip των μελανιών?

3) Αν τελειώσει κάποιο μελάνι, σε αφήσει να τυπώσεις? Μιλάω και για τα γνήσια μελάνια και για όλα τα άλλα.

4) Σαν ποιότητα πως είναι στην εκτύπωση φωτο? Τόσα χρόνια έχει την ίδια ποιότητα στην εκτύπωση ή έχει ατονίσει?

 

1) αυτο ειναι ενα απο τα λαθη που κανουν πολλοι, δεν αφηνεις το ιδιο δοχειο μεσα στον εκτυπωτη για πολυ καιρο, λαθος ηταν και η διατυπωση μου, εχω βρει ενα μαγαζι της γειτονιας που με 4 ευρω σου γεμιζει αυτος μονταρισμενο δοχειο μελανης για να το δεχεται ο EPSON, ειχα σκεφτει να τα γεμισω αλλα εκεινος με παροτρυνε να μην το κανω....4 ευρω μπροστα στα 14 που κανει κανονικα δεν ειναι τιποτα εχει παντου τετοια μαγαζια

 

3)αν τελειωσει καποιο μελανι σου βγαζει ενδειξη στην οθονη του PC οτι υπαρχει ελειψη σε αυτο το μελνη, μπορεις ομως να τυπωσεις.....

 

4)κοιτα φωτογραφιες να σου πω την αληθεια βγαζω το πολυ 10 τον μηνα αλλα εμενα με ικανοποιει η ποιοτητα ! να φανταστεις τις βαζω ανετα σε κορνιζα ! Τωρα ειναι και αλλοι παραμετροι οπως τι θα σου τυχει αλλα ο EPSON που προτεινα παραπανω πιστευω πως ειναι η καλυτερη επιλογη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες.

Σήμερα τελικά παρήγγειλα το πολυμηχάνημα Epson Stylus Photo PX 720 WD με 150 ευρώ.

h**p://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.450663

 

Πιστεύω να κρατήσει αρκετό καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες.

Σήμερα τελικά παρήγγειλα το πολυμηχάνημα Epson Stylus Photo PX 720 WD με 150 ευρώ.

h**p://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.450663

 

Πιστεύω να κρατήσει αρκετό καιρό.

 

πες μας πως σου φανηκε στην χρηση και στην εκτυπωση ! ελπιζω να βοηθησαμε και να επελεξες το σωστο μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολυμηχάνημα Epsop Stylus Photo PX 720 WD το παρέλαβα χθες. Έκανα κάποιες δοκιμές και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

40 εκτυπώσεις σε φωτογραφικά χαρτιά αλλά και σε DVD, και δεν έβγαλε ούτε μία με πρόβλημα εκτύπωσης ή ραβδώσεις.

Ακόμα και στην "γρήγορη" εκτύπωση, σε χαμηλή ποιότητα, δεν είχε κανένα εμφανή πρόβλημα και η εκτύπωση είναι πολύ γρήγορη.

Εννοείται πως η καλή εκτύπωση είναι πιο καλή, αλλά το πολύ καλό είναι πως και η "γρήγορη/χαμηλή" είναι μια χαρά.

Με τα χρώματα πρέπει να κάνω κάποιες δοκιμές, γιατί σε κάποια σχέδια με γραφικά που έβλεπα στον Canon και ήταν κάπως σαν "ηλεκτρίκ",

τώρα φαίνονται πιο σκούρα. Επίσης το μαύρο που βγάζει δεν είναι "καθαρά" μαύρο αλλά καφετίζει... και εδώ θέλει ένα καλό καλιμπράρισμα.

 

Δεν κυνηγάω τα τέλεια χρώματα αλλά με νοιάζει πιο πολύ η σωστή ποιότητα εκτύπωσης.

Με την απόδοση του εκτυπωτή μου έως τώρα, είμαι μια χαρά ευχαριστημένος.

 

Μέχρι στιγμής, είδα πως...

Στην ποιότητα "πρόχειρης" εκτύπωσης σε σύγκριση Canon - Epson, κερδίζει ο Epson σαν ποιότητα και ο Canon στα χρώματα.

Στην ποιότητα "καλής" εκτύπωσης Canon, σε σχέση με την "πρόχειρη" του Epson, κερδίζει ο Canon.

Σαν αξιοπιστία (ακόμα και για μία ημέρα χρήσης) ο Epson είναι ο νικητής... και η αξιοπιστία για εμένα πλέον, είναι το παν.

Δεν κόλλησε πουθενά, του πάταγα PRINT και αυτός εκτύπωνε. 5 φωτο-εκτυπώσεις Α4 και βγήκαν όλες στην σειρά, ταχύτατα.

 

Φυσικά έχουμε καιρό ακόμα για νέες εντυπώσεις, καθώς το μηχάνημα είναι ολόφρεσκο... :rolleyes:

 

ευχαρηστημενος τελικα απο τον Epson Stylus Photo PX 720 WD σκευτομαι να τον αγορασω για εκτυποση περισσοτερο πανω σε δισκακια

Χτύπα τον!

 

Ένας βασικός λόγος που δεν πήρα τον 660, ήταν πως ο 720 δέχεται χαρτιά και από μπροστά, πράγμα το οποίο ο 660 δεν κάνει.

Τον παρήγγειλα από e-shop την Παρασκευή το μεσημέρι και τον παρέλαβα από e-shop point χθες τετάρτη.

 

Εγγύηση EPSON Hellas. Δεν καλύπτεται η κεφαλή, αν χρησιμοποιηθούν μαϊμού μελάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μέχρι στιγμής με το νέο μου EPSON Πολυμηχάνημα, είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Το κακό είναι πως ήδη τέλειωσε το ένα μελάνι και τελειώνει ακόμα ένα.

Το μελάνι που τέλειωσε είναι γνήσιο και έχει αρκετό ακόμα μέσα, αλλά ο εκτυπωτής το βγάζει άδειο και δεν αφήνει να τυπώσω αν δεν το αλλάξω. Θα πάρω το πρωί τηλέφωνο στην EPSON να τους ξεχέ... λίγο, γιατί αυτή η κομπίνα τους με τα chip είναι κοροϊδία.

 

Το καλό είναι πως υπάρχουν μελάνια από Αγγλία τα οποία κοστίζουν 1~1.5 ευρώ το μελάνι και πήρα μερικά για δοκιμή.

Την προηγούμενη Παρασκευή τα παρήγγειλα και την ίδια τρίτη ήταν στο ταχυδρομείο της περιοχής μου! :-D

Το πρώτο που δοκίμασα, βγήκε άριστο. :-D

 

Έκανα και κάποιες ρυθμίσεις στα χρώματα και έχει καλύτερη εκτύπωση.

Σίγουρα όμως θέλει ψάξιμο με τα ICC profiles, γιατί κάτι βλέπω και τον επηρεάζει.

 

Στο Αμέρικα... υπάρχει ο ίδιος και σε λευκό χρώμα! Είναι πολύ πιο ωραίος από τον μαύρο.

epson-launches-all-white-arctic-edition-artisan-725-printer-for-macs_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...