Προς το περιεχόμενο

Μείωση 82% τον τελευταίο χρόνο στα Spam μηνύματα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρκετό ενδιαφέρον παρουσιάζει η ανακοίνωση της Symantec ότι τα ανεπιθύμητα μηνύματα (η αλλιώς spam) στο ηλεκτρονικό μας ταχυδρομείο, έχουν παρουσιάσει μείωση 82.22% τον τελευταίο χρόνο.

 

Με βάση μετρήσεων της εταιρείας, ο αριθμός των spam μηνυμάτων τον Ιούλιο του 2010 πλησίαζε τα 230 δισεκατομμύρια καθημερινά, ένας αριθμός που αντιστοιχούσε στο 90% της συνολικής καθημερινής κίνησης για e-mail. Ένα χρόνο μετά ο αριθμός αυτός έχει μειωθεί δραστικά στα 39.2 δισεκατομμύρια emails που αντιστοιχεί πλέον στο 72.9% της συνολικής καθημερινής κίνησης του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

 

symspam11.jpg

 

Όπως φαίνεται, η δραστική μείωση οφείλεται σε διαφόρους λόγους όπως για παράδειγμα στο κλείσιμο της υπηρεσίας Spamit η οποίο τον Σεπτέμβριο του 2010 ανακοίνωσε την πλήρη παύση λειτουργίας της εξαιτίας «πολλαπλών αρνητικών γεγονότων». Η συγκεκριμένη ιστοσελίδα διέθετε υπηρεσία μέσω της οποίας αναλάμβανε να πληρώνει spammers για να διαφημίζουν διάφορες ιστοσελίδες.

 

Ένα δεύτερο γεγονός ήταν η ξαφνική παύση λειτουργίας του μεγαλύτερου botnet μέχρι εκείνη τη στιγμή, του Rustock το οποίο μέχρι τον Δεκέμβριο του 2010 ήταν υπεύθυνο για την αποστολή 44.1 δισεκατομμυρίων spam καθημερινά. Αν και επαναλειτούργησε ένα μήνα μετά, εντούτοις η λειτουργία του τερματίστηκε οριστικά τον Μάρτιο του 2011 ύστερα από δικαστική απόφαση.

 

Link.png Site: Symantec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντύπωση με κάνουν τα εξής στοιχεία

1) Ιούλιος 2010: 230 δισεκατομμύρια που αντιστοιχούσε στο 90% , Άρα συνολικά 255μιση δισ email, απο τα οποία τα 25μιση δις email δεν ήταν spam.

2) Ενα χρόνο μετά : 39.2 δισεκατομμύρια που αντιστοιχεί στο 72.9%, Άρα συνολικά 53,7 δισ email, απο τα οποία τα 14μιση δις email δεν ήταν spam.

Αρα μειώθηκαν τα καθημερικά emails? περίεργο μου φαίνεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως spam στο hotmail δεν μου φέρνει εύκολα (μόνο από online παιχνίδια τα οποία παίζω). Στο yahoo και στο gmail μου είναι όλα spam

 

αυτό εξαρτάται αν έχεις δώσει το συγκεκριμένο email για register σε πολλές και διαφόρων ειδών σελίδες ... από που νομίζεις βρίσκουν τα email μας; ύστερα είναι θέμα email provider αν θα σου 'ρθουν στα εισερχόμενα η στα junk, αυτά έτσι κ' αλλιώς, θα έρθουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντύπωση με κάνουν τα εξής στοιχεία

1) Ιούλιος 2010: 230 δισεκατομμύρια που αντιστοιχούσε στο 90% , Άρα συνολικά 255μιση δισ email, απο τα οποία τα 25μιση δις email δεν ήταν spam.

2) Ενα χρόνο μετά : 39.2 δισεκατομμύρια που αντιστοιχεί στο 72.9%, Άρα συνολικά 53,7 δισ email, απο τα οποία τα 14μιση δις email δεν ήταν spam.

Αρα μειώθηκαν τα καθημερικά emails? περίεργο μου φαίνεται...

 

Μάλλον ο κόσμος χρησιμοποιεί περισσότερο chat, π.χ. Skype για επικοινωνία, οπότε δεν υπάρχει λόγος να στέλνουν emails για το κάθε μικρό πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 επιβεβαιώνω παλιότερα την μέρα είχα 30 μηνύματα περίπου 20 ήτανε spam τα 5 6 ήτανε από κάποια forum που ήμουνα γραμμένος και 4 5 κανονικά mail

 

τώρα έχω κλασσικά 5 6 από furums και τα κανονικά μου mails... πολύ σπάνια έρχεται κάνα μήνυμα spam....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χειρότεροι spammers είναι οι γνωστοί μου που στέλνουν τα αλυσιδωτά mail για την καταστροφή του περιβάλλοντος, για την παγκόσμια ειρήνη και τα αρκουδάκια της αγάπης.αι σιχτίρ πια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως συνεχιζουν απτοητοι να μου στελνουν "enlarge your penis" spams! Λετε να θελουν να μου πουν κατι για να επιμενουν τοσο πολυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως συνεχιζουν απτοητοι να μου στελνουν "enlarge your penis" spams! Λετε να θελουν να μου πουν κατι για να επιμενουν τοσο πολυ?

 

Εσύ ξέρεις devil.pngdevil.pngdevil.pngdevil.pngdevil.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...