Προς το περιεχόμενο

Χαμηλότατες επιδόσεις με ati hd4850


Alexskot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω 4 GB ram DDR3 και amd phenom 2 x4 965 black edition. Πάντως αυτά και το υπόλοιπο υλικό δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αφού λειτουργούν καλά στα Windows τότε δεν είναι ελαττωματικά. Ο σκληρός δίσκος δεν ευθύνεται επίσης για την αργή εκίνηση προγραμμάτων σε kde αφου τα ubuntu εκκινούν αστραπιαία και στα windows δεν παρατηρείται το ίδιο φαινόμενο.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

αυτο που θυμαμαι εγω με τους οδηγους ηταν οταν εβαζα τον driver (ubuntu ειχα τοτε) απο το "additional drivers" μενου και μετα πηγαινα και κατεβαζα απο το σαιτ της ατι τους οδηγους που ειχε εκει..και εβαζα και εκεινους (βγαζοντας τους 1ους προφανως)..για καποιον λογο εκεινοι δεν λειτουργουσαν σωστα

 

τα παραθυρα σερνοντουσαν , τα παιχνιδια σερνοντουσαν

 

αν αφηνα αυτον που εβαζε το λινουξ δουλευανε ολα τελεια...

 

κατεβασε το sabayon και τρεξε το livedvd να δεις πως θα παει....κανενα κολλημα με το sabayon απλα αυτο χρησιμοποιω , δουλευει κομπλε και μπορω και τσεκαρω αν σου τυχει κατι ωστε να σε βοηθησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να αναφέρω ότι τις καλύτερες επιδόσεις της είχα σε arch με τους οδηγούς ανοιτκού κώδικα και ήταν η μόνη διανομή που μπορούσα να χρησημοποιήσω κάθε μέρα με kde με (μόνο) 60%-70% χρήση του επεξεργαστή όταν βλέπω βίντεο σε 1080p στο youtube. Τι διαφορά μπορεί να έχουν οι οδηγοί του kubuntu και του arch δεν μπορώ να καταλάβω. Σε kubuntu αν βάλω fglrx το σύστημα γονατίζει και με ανοικτούς έχω τα γνωστά προβλήματα που έχω αναφέρει. Αυτό που λές mphxths υποθέτω ότι σου συνέβαινε επειδή οι οδηγοί από την ιστοσελίδα της amd υποστήριζαν σωστά μόνο παλαιότερες εκδόσεις του xorg ενώ η canonical συνεργαζόμενη με την amd παίρνει τους buggy-as-hell οδηγούς της amd και τους πατσάρει για να λειτουργούν λίγο καλύτερα. Επειδή το πρόβλημα νομίζω ότι είναι άλυτο και υπαίτιος είναι φυσικά η amd θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια με το sabayon, αν και δεν προτιμώ τις source-based διανομές, και αν δε δω βελτίωση πάω για άλλη κάρτα. mphxths που έχεις στο desktop την ati μπορείς αν έχεις χρόνο να δεις ένα βίντεο στο youtube σε 1080p και να μου πεις τη χρήση έχει ο επεξεργαστής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sabayon παιζει με pre-compiled πακετα , και σε πακετα που δεν εχει στα "αποθετηρια" τοτε καταφευγει σε source building κλπ κλπ -- και προσωπικα εχω βρει της παναγιας τα ματια στα αποθετηρια του.

 

στο desktop δυστυχως δεν εχω εγκατεστημενη καποια διανομη αυτην την στιγμη οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο που ζητας

(ουτε livedvd μπορω να τρεξω εχω το dvdrom οφφ επειδη βαζω βγαζω κατι δισκους και εχω ξεμεινει απο σατα :))

 

αλλα οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ οταν δοκιμαζα διανομες στο επιτραπεζιο ποτε δεν ειχα προβλημα με τα γραφικα..ναι ενταξει δεν ειναι οτι καλυτερο οι οδηγοι της ατι στο λινουξ αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα σε σημειο να μην ειναι λειτουργησιμο το συστημα

 

θα προσπαθησω αυριο να συνδεσω το dvdrom να τρεξω ενα live καποιας διανομης να δω τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε και λεμε

 

1.ivedvd sabayon 5.5 Gnome edition

2. Drivers της διανομης

3.καρτα ατι 4850

4.youtube - transformers 3 official trailer 1080p σε παραθυρο

 

 

η χρηση της cpu ηταν 15-20% καθ'ολη την διαρκεια του βιντεο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρομοιο προβλημα εχω και εγω..Η καρτα μ ειναι η 4650.Εχω δοκιμασει διαφορες διανομες και παρατηρω οτι τα ανεμηστηρακια παιρνουνε "φωτια" μολις παω να δω καποια ταινια η κατι αλλο.Ακομη και οταν δν κανω τπτ σπουδαιο(πχ Browsing) η θερμοκρασια ειναι αρκετα υψηλη και η cpu χτυπαει 20% και πανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ξεχασα να αναφερω οτι μερικες υλοποιησεις της ΑΤΙ 4850 ειχανε κατασκευαστικο λαθος , δουλευε χαμηλα το φαν .Αυτο συνεβαινε και στην δικη μου και επρεπε να πειραξω το ΒΙΟΣ της ωστε να δουλευει το φαν αναλογα τις θερμοκρασιες που επιανε και οχι συνεχεια στο 20% των στροφων του φαν.

 

Ακομα και τωρα δεν εχω πετυχει την χρυση τομη...και πιανει μεγαλες θερμοκρασιες και το φαν σπινιαρει σαν τρελο.Παρολα αυτα ομως δεν ειχα ποτε προβλημα με γραφικα , μονο λιγο ηχορυπανση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ξεχασα να αναφερω οτι μερικες υλοποιησεις της ΑΤΙ 4850 ειχανε κατασκευαστικο λαθος , δουλευε χαμηλα το φαν .Αυτο συνεβαινε και στην δικη μου και επρεπε να πειραξω το ΒΙΟΣ της ωστε να δουλευει το φαν αναλογα τις θερμοκρασιες που επιανε και οχι συνεχεια στο 20% των στροφων του φαν.

 

Ακομα και τωρα δεν εχω πετυχει την χρυση τομη...και πιανει μεγαλες θερμοκρασιες και το φαν σπινιαρει σαν τρελο.Παρολα αυτα ομως δεν ειχα ποτε προβλημα με γραφικα , μονο λιγο ηχορυπανση :)

 

Ε μη μου πεις ότι και το flash player δουλεύει άψογα σε εσένα. Δηλαδή βλέπεις άνετα βίντεο υψηλής ευκρίνειας ακόμα και σε πλήρη οθόνη και οι μπάρες πλοήγησης δεν έχουν κολλήματα γιατί εγώ δεν μπορώ να αλλάξω ούτε το λεπτό σε βίντεο εύκολα αν και παρόμοια προβλήματα αντιμετωπίζουν πολλοί χρήστες. Εσύ έχεις τους drivers τους ανοιτκούς generic radeon, τους οδηγούς από το site της amd ή έχεις κάποια ειδική έκδοση του sabayon;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι το flash player δεν μου δουλευει σωστα , ποτε δεν μου δουλεψε , ουτε στο φορητο ουτε στο desktop.Ναι μεν βλεπω youtube videos σε παραθυρο , αλλα σε πληρη οθονη μαμιεται ασχημα.

 

Τωρα φταινε οι οδηγοι της ΑΤΙ?φταιει η υλοποιηση του flash player ?Τι να πω.

 

Παντως κανονικα 1080p videos , απο vlc ή καποιον αλλον player βλεπω κανονικα και σε παραθυρο και σε πληρη οθονη.

 

Αρα το προβλημα ειναι με τον flash player.

 

Αν δεν γινει ενα τεστ σε εναν μηχανημα με την ιδια διανομη με ΑΤΙ και με nvidia για να δουμε πως θα συμπεριφερθει η καθεμια..ασφαλες συμπερασμα δεν θα βγει.

 

ΥΓ:Διαβαζω σε ενα φορουμ

 

Flash video isn't accelerated on ATI in Linux. Use Flash-aid extension to replace Flash with a real video player on YT ...

 

το extension ειναι του FF , αλλα ειναι για debian-based διανομες , κοινως δεν μπορω να το δοκιμασω να σου πω αποτελεσματα.

Ενας που το δοκιμασε στο φορουμ που το βρηκα λεει οτι του δουλεψε και εβλεπε ΥΤ βιντεος σε πληρη οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το θέμα έχει κουράσει νομίζω και εγώ πείρα την απόφαση, θα την αλλάξω την κάρτα για κάποια nvidia που θα έχει σοβαρή υποστήριξη. Οπότε όποιος θέλει την ati hd4850 512 mb για 50 € + μεταφορικά ας μου πει. Την είχα πάρει πολύ ακριβότερα και είναι ακόμα σε άριστη κατάσταση οπότε χάνω χρήματα αλλά αφού θέλω linux δεν έπρεπε να πάρω ati. Την 9600 gt λέω να πάρω αλλά αν ξέρει κανείς κάποια καλύτερη επιλογή για linux μέχρι 100 € ας μου πει. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

 

Υ.Γ.

 

ati =/ linux

 

linux dekstop = fail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρομοιο προβλημα εχω και εγω..Η καρτα μ ειναι η 4650.Εχω δοκιμασει διαφορες διανομες και παρατηρω οτι τα ανεμηστηρακια παιρνουνε "φωτια" μολις παω να δω καποια ταινια η κατι αλλο.Ακομη και οταν δν κανω τπτ σπουδαιο(πχ Browsing) η θερμοκρασια ειναι αρκετα υψηλη και η cpu χτυπαει 20% και πανω..

 

 

Μια από τα ίδια κι εδώ, ati hd 4650 στο λαπτοπ μου και proprietary drivers και τα ανεμιστηράκια ξεκινούν ακόμα και όταν βάζω να δω βίντεο στο youtube.Ήσυχα σε σημείο να μην ακούγονται καθόλου θα είναι μόνο με απλό browsing και απλές εργασίες κι εκεί πάλι παίζεται. Μιλάω για διανομές με gnome, έτσι και βάλω KDE τα ανεμιστηράκια δεν σταματάνε με τίποτα (τόσο βαρύ είναι το KDE?)!

 

Όσο για τον ανοιχτό driver όσο τον δοκίμαζα, δούλευε πολύ καλά, σε KDE ειδικά εμφανέστατη διαφορά στα fonts και στα βίντεο (καθόλου tearing) αλλά τα ανεμιστηράκια απ' το λαπτοπ ακουγόταν σαν να είναι έτοιμο να εκραγεί :mad:

 

Σε windows 7 δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, το λαπτοπ είναι αθόρυβο...στο linux υπάρχει καμιά λύση να ησυχάσουν έστω λίγο τα ανεμιστηράκια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τα ίδια κι εδώ, ati hd 4650 στο λαπτοπ μου και proprietary drivers και τα ανεμιστηράκια ξεκινούν ακόμα και όταν βάζω να δω βίντεο στο youtube.Ήσυχα σε σημείο να μην ακούγονται καθόλου θα είναι μόνο με απλό browsing και απλές εργασίες κι εκεί πάλι παίζεται. Μιλάω για διανομές με gnome, έτσι και βάλω KDE τα ανεμιστηράκια δεν σταματάνε με τίποτα (τόσο βαρύ είναι το KDE?)!

 

Όσο για τον ανοιχτό driver όσο τον δοκίμαζα, δούλευε πολύ καλά, σε KDE ειδικά εμφανέστατη διαφορά στα fonts και στα βίντεο (καθόλου tearing) αλλά τα ανεμιστηράκια απ' το λαπτοπ ακουγόταν σαν να είναι έτοιμο να εκραγεί :mad:

 

Σε windows 7 δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, το λαπτοπ είναι αθόρυβο...στο linux υπάρχει καμιά λύση να ησυχάσουν έστω λίγο τα ανεμιστηράκια ?

 

Η συμβουλή μου είναι να ξεχάσεις το linux στο λάπτοπ. Αλλιώς πάρε ένα που να υποστηρίζεται σωστά από κάποια διανομή linux αν έχεις τα χρήματα. Κανείς δεν μπορεί να σου δώσει ούτε και σε εμένα σοβαρή λύση, μόνο χακιεριές. Το θέμα είναι να αποφασίσει η amd να υποστηρίξει σωστά το linux αλλά γιατί να το κάνει αφού δεν είναι λειτουργικό σύστημα για desktop. Τα γράφω αυτά στην κατηγορία του linux και κινδυνεύω να καώ στην πυρά :-) αλλά έτσι είναι για πολλούς λόγους. Εγώ πάλι έχω τους λόγους μου που το θέλω για το desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα , πριν γινει οποιαδηποτε αγορα , καλο ειναι να κοιταμε στο wiki της διανομης μας να δουμε τι και πως.

 

πχ οταν ηταν να παρω netbook μπηκα στο wiki του Arch και πηρα ενα που απλα ολα παιζουν out of the box.

 

και ετσι και εγινε.

 

Μια φορα του εβαλα το arch και δεν ξανασχοληθηκα.

 

οποτε καλο ειναι να γινεται μια σχετικη ερευνα αγορας πρωτα οπως σωστα ειπε ο φιλος Alexskot.

 

Αλλα και παλι Alexskot , για desktop - απλη καθημερινη χρηση με nvidia και γενικα με οτι εχει σοβαρη υποστηριξη ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν κανει το λινουξ για desktop ή οχι ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα.

 

εχω γνωστο που δεν καταδεχεται να βαλει παραθυρα στα πισια του. λινουξ παντου .

 

και για αυτα που κανει , σερφινγκ , radio streaming , wow κανει μια χαρα την δουλεια του.

 

εχω εναν αλλον γνωστο ο οποιος δουλευει 3ds max , photoshop , after effects και ενα καρο αλλα προγραμματα για 3d design/animation κλπ κλπ

 

αυτος επουδενι δεν παιζει να γυρισει σε λινουξ γιατι πολυ απλα δεν θα μπορει να κανει την δουλεια του.

 

αρα το "desktop" δεν ειναι μια γενικη εννοια...εινια ενας υπολογιστης που στον καθενα μας επιτελει μια συγκεκριμενη ομαδα εργασιων....το τι ειδους εργασιες κανουμε καθοριζει το αν μας καλυπτουν τα παραθυρα ή το λινουξ :)

 

π.χ. αν θελω να στησω εναν "server" (στο σπιτι μου εννοω) εε θα παιξω με λινουξ...και δεν θα κατσω να μπλεκω με τον μπιλυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...