Προς το περιεχόμενο

Χαμηλότατες επιδόσεις με ati hd4850


Alexskot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, προσπαθώ εδώ και ενά χρόνο να φύγω από τα Windows αλλά δυστυχώς με την τωρινή κάρτα γραφικών δεν μπορώ. Οι επιδόσεις σε fedora και ubuntu είται με gnome2 είτε με gnome3 είτε με unity είναι άθλιες, τα προγράμματα αργούν υπερβολικά να ανοίξουν, το περιβάλλον γραφικών σέρνεται, όταν βλέπω βίντεο σε 720p ή σε 1080p ο επεξεργαστής χτυπά 80 % και αγγίζει 100 όταν κάνω την ίδια δουλειά με το flash player. Με το kde σε kubuntu και arch linux τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα αφού εκ φύσεως το kde 4 είναι πιο απαιτητικό από το gnome και εκεί δεν μπορεί κανείς να κάνει αποτελεσματικά ούτε καθημερινές εργασίες. Εν συγκρίσει με τα windows είναι 1000% πιο αργά. Γνωρίζω ότι οι οδηγοί ανοικτού κώδικα είναι χάλια αλλά με τους κλειστούς οι επιδόσεις είναι σχεδόν ίδιες χωρίς να έχω χρησημοποιήσει κάποια από τα υπάρχοντα benchmark suites για να μετρήσω fps γιατί όπως και να έχει το σύστημα δεν μπορώ να το χρησημοποιήσω. Ακούω στο τέρμα και τους ανεμιστήρες της κάρτας συνεχώς και πρέπει να υπάρχει και κάποιο πρόβλημα με τον έλεγχο ενέργειας στην κάρτα. Με τον fglrx οι ανεμιστήρες πέφτουν κάπως αλλά όχι όπως στα windows. Στο free3d.org βλέπω ότι η πιο συμβατή με τους οδηγούς ανοικτού κώδικα είναι η ATI Radeon HD 4670 αλλά είναι μια κάρτα που πουλιέται ακόμα 40 € και βρίσκεται σε πολύ χαμηλότερη κατηγορία αυτής που έχω τώρα. Προς το παρόν είμαι σε Windows 7 που είναι ένα εξαιρετικό λειτουργικό σύστημα αλλά αν και έχω το cygwin και το mingw εγκατεστημένα μου λείπουν πολλά από τον κόσμο των unices. Άλλος με αυτήν την κάρτα έχει τέτοια προβλήματα; Τι με συμβουλεύετε να κάνω, να πάρω αυτήν την κάρτα, κάποια άλλη ή ίσως η AMD βγάλει νέους βελτιωμένους οδηγούς για το παλιό μοντέλο που έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Επισκέπτης

Για δοκίμασε το Sabayon Linux 6 + lxde. Έχεις δοκιμάσει με 32 και 64 bit λειτουργικά συστήματα αντίστοιχα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι να βάλω κάποιο διαχειριστή παραθύρων ελαφρή όπως το lxde επειδή το μηχανημά μου υπολειτουργεί αλλά να δω τι φταίει; Έχω δοκιμάσει debian, ubuntu, fedora, arch, slackware, mint, opensuse όλα με με παρεμφερείς επιδόσεις. Είμαι 99% σίγουρος ότι είναι αποκλειστικά πρόβλημα της κάρτας γιατί δεν είναι φυσιολογικό να βλέπω τον AMD Phenom II X4 965 Black Edition να χτυπάει 80% και 90% όταν βλέπω βίντεο στα 1080p τη στιγμή που σε Windows 7 χωρίς handware acceleration δεν περνά τα 15% και με τα 5%. Λείπω από το σπίτι μου και δεν μπορώ μα σας δώσω ακριβή σύνθεση του υπολογιστή. Έχει άλλος προβλήματα σε τέτοιο βαθμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα ταινια 720p και το cpu usage επαιζε μεταξυ 9-10% , αντε το πολυ 15%

Η ταινια επαιζε με VLC , χωρις gpu accelaration ( για καποιον λογο ειναι greyed out)

Φορητο hp probook 4320s , αν δεν απατωμαι εχει την ati 5000 series και διανομη sabayon με gnome 2

 

Γενικοτερα δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα ειτε με το sabayon ειτε με οποιαδηποτε αλλη διανομη εχω δοκιμασει (fedora,opensuse , ubuntu , kubuntu , debian κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα ταινια 720p και το cpu usage επαιζε μεταξυ 9-10% , αντε το πολυ 15%

Η ταινια επαιζε με VLC , χωρις gpu accelaration ( για καποιον λογο ειναι greyed out)

Φορητο hp probook 4320s , αν δεν απατωμαι εχει την ati 5000 series και διανομη sabayon με gnome 2

 

Γενικοτερα δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα ειτε με το sabayon ειτε με οποιαδηποτε αλλη διανομη εχω δοκιμασει (fedora,opensuse , ubuntu , kubuntu , debian κλπ)

 

Με ati κάρτα δεν έχεις handware acceleration σε linux σε αναπαραγωγή video για αυτό η επιλογή είναι απενεργοποιημένη.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Λέω να την δώσω την κάρτα που έχω και να μην παιδεύομαι. Η ATI Radeon HD 4670 που είδα στο free3d.org καλή είναι γιατί δεν έχω καλές εμπειρίες γενικά από ati. Και σε άλλους δυο υπολογιστές που έχω με ati ούτε και εκεί τρέχει ικανοποιητικά κάποια διανομή (εντάξει όχι όπως στο main pc μου). Σκέφτομαι να πάρω κάποια φθηνή nvidia που έχει και handware acceleration και όλο και καλυτερεύει ο οδηγός nouveaou αλλά με προβλημάτισαν τα tests στο free3d.org. Αυτόν τον καιρό ποια κάρτα παιζεί καλά σε linux όπως και στα windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω με 9600 gt δεν εχω κανενα προβλημα.

 

γενικα με nvidia δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

 

απλα να χρησιμοποιεις τους drivers της nvidia και οχι nouveaou και αλλες τετοιες @#^&*@%^.

 

σε drivers και μαλιστα για τοσο βασικο υποσυστημα οπως η gpu κοιταμε σοβαρες λυσεις.

 

και η διανομη να εχει παντα τους τελευταιους.

 

Αυτα περι nvidia.

 

Περι ati:

 

 

...μου κανει εντυπωση γιατι αποτι βλεπω

παιζει..

 

αρα πρεπει φταιει καποιο update απο την ati.

 

να ειναι ελλατωματικη η καρτα δεν πιστευω , αφου παιζει μια χαρα σε windows.

 

δοκιμασες με τον κλειστο driver να κλεισεις KMS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω με 9600 gt δεν εχω κανενα προβλημα.

 

γενικα με nvidia δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

 

απλα να χρησιμοποιεις τους drivers της nvidia και οχι nouveaou και αλλες τετοιες @#^&*@%^.

 

σε drivers και μαλιστα για τοσο βασικο υποσυστημα οπως η gpu κοιταμε σοβαρες λυσεις.

 

και η διανομη να εχει παντα τους τελευταιους.

 

Αυτα περι nvidia.

 

Περι ati:

 

 

...μου κανει εντυπωση γιατι αποτι βλεπω

παιζει..

 

αρα πρεπει φταιει καποιο update απο την ati.

 

να ειναι ελλατωματικη η καρτα δεν πιστευω , αφου παιζει μια χαρα σε windows.

 

δοκιμασες με τον κλειστο driver να κλεισεις KMS?

 

Σε gnome και σε βίντεο με την ανάλυση που δείχνει αυτός δεν κολλάει πολύ αλλά αν δω hd βίντεο στο youtube ή ανοίγοντας αρχείο ο επεξεργαστής χτυπάει κόκκινο. Τώρα σε kde που είναι πιο απαιτητικά κολλάει ακόμα και που σέρνω το παράθυρο ή στο scrolling σε Konqueror. Γενικά το όλο στήσιμο είναι fail και το μηχάνημα πάει αναξιοποίητο. Για να καταλάβεις την ισχύ του σε Windows μπορεί να κάνω encoding βίντεο 1080p, αποσυμπίεση ένα rar και παράλληλα να βλέπω βίντεο 1080p με όλο το φόρτο στην κάρτα άνετα και αν θέλω ανοίγω και 10 καρτέλες στον firefox χωρίς υπερβολή. Το μηχάνημα είναι η ημέρα με τη νύχτα από Windows σε Linux distro και το βίντεο που μου έδωσες σύνδεσμο δεν είναι πραγματικά και κάτι τόσο wow. Αυτό που λες για το Kernel Mode Setting νομίζω γίνεται ούτως ή αλλιώς επειδή αν είναι ενεργοποιημένο το KMS συγκρούεται με το fglrx γιατί έχουν κάποιες κοινές λειτουργίες οπότε το σύστημα θα πάγωνε στην εκκίνηση, το έργο του KMS που γίνεται στο kernel space γίνεται από τον οδηγό στο user space.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται η καρτα να λειτουργει αψογα στα παραθυρα..και να δυσλειτουργει στο λινουξ.Ειτε δουλευει ειτε οχι.Παει αυτο.

 

Οι drivers στο λινουξ δεν παιζει να μην λειτουργουν σωστα..οσο σκ@τα και να ειναι.Δουλευουν σε μενα (και σε διαφορες διανομες) και δουλευουν και σε ενα καρο κοσμο.Παει και αυτο

Να υποστηριζουν οι οδηγοι συγκεκριμενα μοντελα ατι και οχι καποια αλλα?ε δεν θα κανανε εγκατασταση καν.Παει και αυτο

Αν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα ακομα και στην επιφανεια εργασιας στο λινουξ...μηπως ειναι καμμια ρυθμιση περιεργη ?Αλλα και σε ολες τις διανομες?

Δοκιμασε φιλε μου και το sabayon μπας και δεις καμμια διαφορα , λεμε τωρα.

 

Αν εχω καποιο συλλογισμο λαθος πειτε μου...αλλα χλωμο μου ακουγεται να εχει προβλημα η καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται η καρτα να λειτουργει αψογα στα παραθυρα..και να δυσλειτουργει στο λινουξ.Ειτε δουλευει ειτε οχι.Παει αυτο.

 

Ναι γινεται αν ο driver ειναι γτπ.

 

Οι drivers στο λινουξ δεν παιζει να μην λειτουργουν σωστα..οσο σκ@τα και να ειναι.Δουλευουν σε μενα (και σε διαφορες διανομες) και δουλευουν και σε ενα καρο κοσμο.

Παει και αυτο

 

Εχετε την ιδια καρτα?

 

Ας μας πει καποιος που εχει την hd4850.

 

 

Αν εχω καποιο συλλογισμο λαθος πειτε μου...αλλα χλωμο μου ακουγεται να εχει προβλημα η καρτα.

 

μα δεν ειπε κανεις οτι εχει προβλημα η καρτα

 

και γω δεν νομιζω να ειναι hardware προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριτωνα δεν εχουμε ακριβως το ιδιο μοντελο..αλλα νομιζω πλεον ο οδηγος της ατι οπως και της nvidia ειναι universal για καποιες σειρες μοντελων

 

αρα μιλαμε κατα 99,9999% για τον ιδιο οδηγο..εκτος και αν αναφερει ρητα οτι ο οδηγος αυτος δεν ειναι για του φιλου μας την καρτα , ειναι για την δικη μου και εχουμε 2 διαφορετικους οδηγους..

νομιζω η σειρα 4000 και 5000 ειναι στον ιδιο οδηγο...

 

να μην εχει γινει σωστη υλοποιηση/υποστηριξη για την συγκεκριμενη καρτα...θα ειχε ακουστει....

 

τελοσπαντων και εγω αυτο ηθελα να ρωτησω...ποιο ειναι το υπολοιπο h/w..με προλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι απλα δεν μπορει ο ιδιος driver να εχει ιδια συμπεριφορα σε ολες τις καρτες!

 

πχ ο nvidia-96xx στο laptop μου εδειχνε μαυρη οθονη και ηθελε ενα επιπλεον αρχειο να φορτωθει απο τον X για να ανοιξει η οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει οκ μου ρθε αναλαμπη...στο desktop εχω ατι 4850 (αν και αυτη την στιγμη εχω μονο στο φορητο λινουξ)..κατα καιρους εχω βαλει διαφορες διανομες και στο desktop χωρις καποιο ιδιαιτερο θεμα/προβλημα με τα γραφικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...