Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με την σελίδα του insomnia


Chrisad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο την δουλειά δεν μπορώ ξαφνικά να μπω στο insomnia είναι η μόνη σελίδα την οποία δεν μπορώ να δω πλέον http://www.insomnia.gr/ubbthreads/ εδώ βλέπω την κλασική error page tou internet explorer ενώ εδώ http://www.insomnia.gr βλέπω την σελίδα απατσι server ξέρει κανεις τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλη σελίδα άλλου pc μπαίνεις! Μήπως σου κάνει κανένας πλάκα; μήπως είσαι πίσω από proxy;

 

Ψάξε για ένα αρχείο με το όνομα hosts και κοίτα εάν έχει μέσα άλλα ip εκτός το:

 

127.0.0.1 localhost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

proxy δεν παίζει ουτε καν δικτυο,τωρα για πλάκα δεν το νομίζω γιατι είναι η μόνη σελίδα με την οποία έχω ξαφνικά πρόβλημα είναι αυτή τι άλλο μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να προσπαθούσες να μπεις στην insomnia με browser που δεν υποστηρίζει HTTP 1.1

 

Για έλεγξε μήπως είναι δεν είναι ενεργή η επιλογή του ΙΕ που λέει να χρησιμοποιείς ΗΤΤΡ 1.1

 

Tools-->Internet Options-->Advanced-->HTTP 1.1 πρέπει να πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξέρουμε και τι κάνουμε, το ΗΤΤΡ 1.0 δεν υποστήριζε virual hosting.

 

Με άλλα λόγια, όταν ο browser έκανε αίτηση για να βρει το www.insomnia.gr/index.html , για παράδειγμα, έβρισκε σε πια ΙΡ αντιστοιχεί αυτό (στην περίπτωσή μας η 209.51.138.2) και έλεγε στον server φέρε μου την σελίδα index.html. Ετσι όμως δεν μπορούσαν δύο site με διαφορετικά domain να φιλοξενούνται στον ίδιο server και θα έπρεπε να υπάρχει και ξεχωριστό μηχάνημα με ξεχωριστή ΙΡ για κάθε site.

 

Με το πιο νέο ΗΤΤΡ 1.1 όμως, όταν ζητάς από το 209.51.138.2 να σου φέρει το index.html για παράδειγμα του λές φέρε μου το index.html από το domain www.insomnia.gr και έτσι μπορούν να ξεχωρίζουν σε ποιο site αναφέρεται ο browser και έτσι να στεγάζονται πολλά site στην ίδια ΙΡ!

 

Επίσης, το ΗΤΤΡ 1.1 ήταν αυτό που έφερε και την δυνατότητα του resuming ενός αρχείου. Τα σπαστικά site που δεν κάνουν resume τα αρχεία από το GetRight ή τα παρεμφερή προγράμματα είναι αυτά που υποστηρίζουν ΗΤΤΡ 1.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...