Προς το περιεχόμενο

Κεφαλη Canon ip 4600


mavras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν απο μερικες μερες αρχισε να αναβοσβηνουν τα led στον ip 4600 και αφου εψαξα στο ιντερνετ αλλα και μιλησα με την αντιπροσωπια καταληξαμε στο οτι εχει καει η κεφαλη.

Η αντιπροσωπια ζητησε 80ευρω +εργασια για αλλαγη κεφαλης το οποιο κρινεται τουλαχιστον ασυμφωρο. Υπαρχει καποια εναλλακτικη?

 

το σεναριο να αγορασω αλλο εκτυπωτη ειναι στα αμεσα σχεδια μου, απλα ρωταω μπας και την γλυτωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ebay κοιταξα βεβαια και οι τιμες παιζουν στα 80-90 δολλαρια + μεταφορικα, οποτε επισης κρινεται ασυμφορο.

 

η ειρωνια ειναι οτι εκτυπωτης ειναι 2 χρονων και ειναι ζητημα αν εχει τυπωσει πανω απο 200 σελιδες συνολικα...Oh well, ο κ. Μερφυ ειναι παντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα. Θα βγάλεις την κεφαλή από τον εκτυπωτή θα τη βάλεις κάτω από τη βρύση με σχεδόν καυτό νερό να καθαρίσουν τα μπεκ που περνάει το μελάνι.

Με προσοχή να μη βραχεί το τσιπ.

Το αφήνεις να στεγνώσει καλά και καλές εκτυπώσεις.

Μπορείς πάλι να το πας σε αυτούς που γεμίζουν μελανιά να στο καθαρίσουν με υπέρηχους.

Εγώ το έπαθα προχθές και σήμερα τυπώνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το ανασκαλεύω το θέμα γιατί και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με αυτόν τον εκτυπωτή και ψάχνοντας για λύση είδα και αυτήν την δημοσίευση.

Αγορά Ιανουάριος 2009 και σχετικά ελάχιστες εκτυπώσεις, αφού η κατανάλωση μελανιού σε σύγκριση με τον, παλαιότερο, canon ip5000 που επίσης έχω (από Ιανουάριο 2004), ήταν εμφανώς μεγαλύτερη!!!

Ο εκτυπωτής λοιπόν, λόγω του ότι μία μελάνη είχε τελειώσει και δεν με άφηνε να τυπώσω, ήταν παροπλισμένος για τουλάχιστον 8 μήνες.

Ο ip5000 τώρα δεν μπορεί να τραβήξει το χαρτί ούτε από πάνω ούτε από κάτω. Έτσι πήγα και πήρα μελάνια για τον ip4600.

Τον ανοίγω για να βάλω τα μελάνια και μου αναβόσβηνε η ένδειξη ότι η κεφαλή έχει σφάλμα. Στην αρχή σκέφτηκα ότι θα ήταν λόγω των άδειων δοχείων. Τα αντικαθιστώ λοιπόν όλα και τελικά η κεφαλή έχει σφάλμα.

Συμπέρασμα:

Η canon είναι η μεγαλύτερη απογοήτευση των τελευταίων ετών στους εκτυπωτές. Φαίνεται σαν να έχουν βάλει κάτι σαν χρονόμετρο (; ) στην κεφαλή, ώστε να βγάζει σφάλμα σε κάποιο χρονικό διάστημα (δεν εξηγείται αλλιώς), ανεξαρτήτως αν πραγματικά έχει βλάβη η κεφαλή ή όχι. Και αυτό στην περίπτωσή μου αποδεικνύεται περίτρανα...! Τώρα είμαι σε ανεύρεση νέου εκτυπωτή.

ΜΑΚΡIΑ ΑΠΟ CANON ή ψάχτε το πολύ πριν αγοράσετε...

 

Υ.Γ.: Το πλύσιμο της κεφαλής δεν έκανε τίποτα.

Υ.Γ.2: Ο ip5000 μου είχε βγάλει επίσης πρόβλημα στην κεφαλή, αλλά μετά από 5 χρόνια αρκετής χρήσης και εκτύπωσης ακόμη και αρκετά χοντρών χαρτιών. Οπότε κανένα παράπονο και ήταν και ο λόγος που υπέθεσα ότι η αγορά ενός πιο καινούργιου Canon θα ήταν σωστή επιλογή. ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...