Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για δίκτυο κ Vnc


remalis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, εχω ένα κατεβαστηρι και λεω να του βάλω Linux, ubuntu που εχω κ λίγη εμπειρία. Εχω 3 ερωτήσεις

1. Θέλω να συνδέεται σε δίκτυο με αλλά pc με Windows. Απ' οτι θυμαμαι το samba έκανε αυτή τη δουλειά αλλά επειδή δε το είχα χρησιμοποιησει πότε θέλω να ρωτήσω αν ειναι αξιόπιστο κ robust ( η κάτι σαν το wine δλδ το ακριβως αντίθετο :) ). Απο άποψη ταχύτητας? Πχ τώρα βλέπω απο άλλο pc, που ειναι κ αυτό με λαν πάνω στο ρουτερ, βίντεο 720p μέσω δικτύου σαν να το εχω στο σκληρό. Παιζει αυτό κ σε Linux-windows η παίζει κανα conflict που να μειώνει το bandwidth?

2. Θυμάμαι παλιά το Linux δεν συμπαθουσε το ntfs. Ισχύει ακόμα αυτό? Γτ όλοι οι εξωτερικοι δίσκοι μου ειναι ntfs

3. τέλος, θέλω να βάλω κ ένα Vnc πρόγραμμα . Ξέρει κανεις αν γίνεται να τρέχει ο server σε Linux κ ο viewer σε Windows?

 

Περιμενω απαντήσεις και συμβουλέςxD

Cheers!

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ασχετος απο Linux μονο σε server το χρησιμοποιώ κ για embedded συστηματα,για desktop το θεωρω fail(προσωπική αποψη)..

 

Το samba δουλευει καλά απο οτι φαίνεται αν και μου ειχε φαει μιση μερα να το κανω να δουλεψει.. Θελει ρυθμιση ομως !! Γενικά μη μπλεξεις με GUI ρυθμιστιρι γιατι απλα ΔΕ ΘΑ δουλεψει καλά..

Απο ταχυτητα μου φαινεται μια χαρά..Υπαρχουν θεματα καμια φορα και χρειαζονταν κατι τρελες ρυθμισεις στα windows!!!

 

Επισης θες εξτρα πακέτο ωστε να τρεχει netbios ωστε να φαινεται στο δικτυο αλλιως πρεπει να παταςς \\IP.x.x.x .

NTFS απο οσο ξερω μαλλον παιζει καλά χωρις προβλημα...read ,write

 

 

Οσο για το 3 φυσικα και γινεται.. Αλλα θα σου βγαλει τη πιστη να το ρυθμισεις... x11vncserver νομιζω ειναι απο καλά αλλα θελει πολυ δουλεμα... Χωρια που πρεπει να γραψεις σκριπτ για να ξεκιναει πριν το grub η οτι αλλο εχεις!!! Υπαρχουν και αλλα που δεν κανουν attach στο κανονικό tty παραθυρο και εχεις προβλημα... Αλλα μπορεις πχ να εχεις διαφορετικο περιβάλλον !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

x11vnc στο linux μηχάνημα και συνδέεσαι από tightVNC viewer από windows. Απλά όταν το τρέξεις από το linux, για να μη χρειάζεται να το τρέχεις συνέχεια (σε κάθε σύνδεση που κάνεις από το tightvnc) δώσε x11vnc -forever -bg για να μπει και στο background να μη σε ενοχλεί. Το samba πολύ αξιόπιστο επίσης δε θα σου δημιουργήσει προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις μανς, και ειναι και καλά νέα. Μάλλον θα κανω μια προσπαθεια.

 

Αν και αυτο με τις ρυθμισεις του samba με τρομαζει λιγο , μου θυμίζει την πρωτη φορά που περασα linux σε ενα pc και έφαγα 3 24ωρα (φοιτητης ήμουνα κ ειχα χρονο xD) να ψαχνω πως θα παίξει το wi-fi κ εν τελει να τα παρατάω.

 

Όταν βρω λίγο χρόνο να το ξεκινήσω θα επανέλθω με επιπλέον απορίες (που 100% θα έχω xD)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω τα δικα μου :P

 

- Αυτο που θες λεγεται samba και υπαρχει ο σχετικος οδηγος στο wiki του insomnia. Δεν μπορεις να κανεις samba shares τα οποια ειναι πανω σε ntfs.

- Το ntfs γενικα διαβαζεται και γραφεται κανονικα, αλλα αν θες να εχεις mounted τον εξωτερικο σκληρο σου στην εκκινηση, δεν γινεται γιατι μεχρι να παρει μπρος το usb υποσυστημα, μεχρι να διαβασει το ntfs κλπ, η διαδικασια εκκινησησς θα εχει προχωρισει παρακατω και ο σκληρος θα μεινει unmounted.

- Vnc δεν χρειαζεσαι. Ssh στο λινουξ και το putty στα windows για να συνδεεσαι και εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εχω ένα κατεβαστηρι και λεω να του βάλω Linux, ubuntu που εχω κ λίγη εμπειρία. Εχω 3 ερωτήσεις

1. Θέλω να συνδέεται σε δίκτυο με αλλά pc με Windows. Απ' οτι θυμαμαι το samba έκανε αυτή τη δουλειά αλλά επειδή δε το είχα χρησιμοποιησει πότε θέλω να ρωτήσω αν ειναι αξιόπιστο κ robust ( η κάτι σαν το wine δλδ το ακριβως αντίθετο :) ). Απο άποψη ταχύτητας? Πχ τώρα βλέπω απο άλλο pc, που ειναι κ αυτό με λαν πάνω στο ρουτερ, βίντεο 720p μέσω δικτύου σαν να το εχω στο σκληρό. Παιζει αυτό κ σε Linux-windows η παίζει κανα conflict που να μειώνει το bandwidth?

2. Θυμάμαι παλιά το Linux δεν συμπαθουσε το ntfs. Ισχύει ακόμα αυτό? Γτ όλοι οι εξωτερικοι δίσκοι μου ειναι ntfs

3. τέλος, θέλω να βάλω κ ένα Vnc πρόγραμμα . Ξέρει κανεις αν γίνεται να τρέχει ο server σε Linux κ ο viewer σε Windows?

 

Περιμενω απαντήσεις και συμβουλέςxD

Cheers!

 

android.png

 

1. εγκαθιστας samba..φορτωνουν οι "δαιμονες" απο το λινουξ βλεπεις μεσω του file manager τα shares στα windows...το αναποδο θα πρεπει να ρυθμισεις τα shares στο λινουξ ειτε χειροκινητα ειτε μεσω καποιου gui.πολλες φορες βολευομαι με το "webmin" που παιζει μεσω browser και ρυθμιζει πολλα πραγματα στο συστημα....

επισης εκανα δοκιμη μεταφορα αρχειου απο λινουξ σε windows ..αποδοση 780mbps (σε 1000αρι δικτυο)...απο windows στο λινουξ αποδοση 120mbps...τα συμπερασματα δικα σου

2.ntfs γραφεται διαβαζεται μια χαρα..αλλα οπως ειπε και ο φιλος δεν ειναι τωρα να κανεις mount εξωτερικο δισκο ...κλπ στην εναρξη....

3.στανταρ υπαρχουν vnc clients/servers...υπαρχει και το remote desktop , teamviewer (ενταξει τραβηγμενη λυση μεσω λαμιας)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

 

έχω στήσει ένα δίκτυο στο οποίο έχω ένα serverακο 2tb τον έχω στήσει με Ubuntu server και τον ρυθμίζω με webmin μέσω browser όπως λέει ο φίλος ποιό πρίν.

έχω φορτώσει και samba και μοιράζω όλα τα αρχεία στο δίκτυο 1000αρι.

στην ερώτηση για το ntfs εκείνο που ξέρω ,απο την εμπειρία μου με αυτό το δίκυακι,είναι ότι οι δίσκοι του server είναι ext4 ,στο δίκτυο υπάρχουν ενα pc με xp με δίσκο ntfs,ένα με win7 επίσης με ntfs και 2 με Linux με ext4,τα βλέπουν όλα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

μου βγήκε λίγο βέβαια η ψυχή να ρυθμίσω τα shares, λόγω και του ότι δεν είμαι και τρελός γνώστης linux,τελικά όμως το αποτέλεσμα με ικανοποιεί.

ο server είναι πολύ σταθερός και γρήγορος και ταινίες βλέπω και στα 720 και 1080 χωρίς σπασίματα.ταχύτητα δεν έχω μετρήσει πρέπει να είναι περίπου 120mb/sec,πάντως το linux είναι ιδανικό λειτουργικό για servers.

και το webmin είναι τρομερό εργαλείο....

αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ταχύτητα δεν έχω μετρήσει πρέπει να είναι περίπου 120mb/sec,

 

χωρις διαθεση να το αμφισβητησω..αυτο σημαινει αποδοση 960mbits σε 1000αρι δικτυο...μιλαμε για πολυ καλη ταχυτητα για ναναι αληθινη

 

ενα καλο εργαλειο για μετρηση ταχυτητας δικτυου ειναι το iperf...υπαρχει και σε λινουξ και σε "παραθυρα"

 

το κατεβαζετε στα 2 πισι που θελετε να τσεκαρετε..ενα απο τα 2 θα δουλευει σαν "σερβερ"....εκει τρεχετε "iperf -s" χωρις εισαγωγικα προφανως

 

στο αλλο πισι που και καλα αναλαμβανει ρολο "client" τρεχετε "iperf -c <ip_pc_server> -r" ...χωρις εισαγωγικα και αγκυλες εννοειται

 

θα σας δειξει 2 ταχυτητες ..μια απο client->server και μια 2η απο server->client. χωρις να εμπλεκονται καθυστερησεις απο δισκους κλπ παραγοντες....στην ουσια στελνει οσα περισσοτερα δεδομενα προλαβαινει μεσα σε 10 δευτερα...και βγαζει την ταχυτητα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]Χωρια που πρεπει να γραψεις σκριπτ για να ξεκιναει πριν το grub η οτι αλλο εχεις!!! [...]

Νομίζω πως πριν το GRUB δεν μπορεί να τρέξει κάποιο script.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις διαθεση να το αμφισβητησω..αυτο σημαινει αποδοση 960mbits σε 1000αρι δικτυο...μιλαμε για πολυ καλη ταχυτητα για ναναι αληθινη

 

ενα καλο εργαλειο για μετρηση ταχυτητας δικτυου ειναι το iperf...υπαρχει και σε λινουξ και σε "παραθυρα"

 

το κατεβαζετε στα 2 πισι που θελετε να τσεκαρετε..ενα απο τα 2 θα δουλευει σαν "σερβερ"....εκει τρεχετε "iperf -s" χωρις εισαγωγικα προφανως

 

στο αλλο πισι που και καλα αναλαμβανει ρολο "client" τρεχετε "iperf -c <ip_pc_server> -r" ...χωρις εισαγωγικα και αγκυλες εννοειται

 

θα σας δειξει 2 ταχυτητες ..μια απο client->server και μια 2η απο server->client. χωρις να εμπλεκονται καθυστερησεις απο δισκους κλπ παραγοντες....στην ουσια στελνει οσα περισσοτερα δεδομενα προλαβαινει μεσα σε 10 δευτερα...και βγαζει την ταχυτητα....

 

ok θα το δοκιμάσω και θα σας αναφέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok θα το δοκιμάσω και θα σας αναφέρω

 

το τρεξα και γω να δω που βρισκομαι..επισυναπτω σχετικη εικονα..με λευκα βελακια δειχνω τις ταχυτητες που μου εβγαλε

η πρωτη ειναι απο λινουξ (sabayon) προς windows και η 2η ειναι το τουμπαλιν.

 

απο οτι διαβαζα σε διαφορα φορουμς τα windows εχουν διαφορα "βοηθηματα" στα περι δικτυων θεματα τα οποια καταληγουν να κανουν περισσοτερο κακο παρα καλο..περιοριζοντας την ταχυτητα...ειχα δοκιμασει ενα καρο λυσεις που ειχα βρει σε διαφορα σαιτς....αλλα καμμια προοδος...

 

παρολα αυτα να μην πλατιαζουμε στο θεμα του φιλου....οποιαδηποτε απορια προκυψει στις αρχικες σου ερωτησεις εδω ειμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Vnc δεν χρειαζεσαι. Ssh στο λινουξ και το putty στα windows για να συνδεεσαι και εισαι οκ.

 

θες να το εξηγήσεις λίγο αυτό?

λες forward x? μπορείς να έχεις κανονικά γραφικό περιβάλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου μιλαμε για σερβερ δεν ειναι αναγκαιο το γραφικο περιβαλλον, αρα με ενα ssh εισαι μια χαρα.

Αν σωνει και καλα θες ενα web interface για να ρυθμισεις τη samba σου, υπαρχει και το swat (το οποιο δεν εχω μαθει ακομα να χειριζομαι :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου μιλαμε για σερβερ δεν ειναι αναγκαιο το γραφικο περιβαλλον, αρα με ενα ssh εισαι μια χαρα.

 

Οτι γινεται σε γραφικο περιβαλλον ...γινεται πιο ευκολα....ακομα και εντολες σε console .Οχι οτι δεν συμφωνω στην γενικοτερη φιλοσοφια αυτου που λες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι γινεται σε γραφικο περιβαλλον ...γινεται πιο ευκολα....ακομα και εντολες σε console .Οχι οτι δεν συμφωνω στην γενικοτερη φιλοσοφια αυτου που λες. :)

 

συμφωνώ και εγώ, καλό το terminal ,αλλά νομίζω ότι είναι για λίγο ποιό.......hardcore χρήστες που είναι ποιο ψαγμένοι περί linux ,κάτι που δεν είμαι αν και θέλω να αρχίσω να ασχολούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...