Προς το περιεχόμενο

Φορμάτ σε φλασάκι από linux


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα usb φλασάκι στο οποίο κάποια στιγμή είχα περάσει ubuntu ως live usb. Έκανα όμως κάποια διαδικασία την οποία αυτή τη στιγμή δε θυμάμαι και επεξεργάστηκα το GRUB (θυμάμαι σίγουρα ότι έκανα mount).

Το ζήτημα είναι ότι όταν πάω να κάνω φορμάτ στο φλασάκι μέσα από άλλον υπολογιστή με Windows μου βγάζει σφάλμα ότι "Ο δίσκος διαθέτει προστασία εγγραφής". Όταν κάνω φορμάτ από τον ίδιο υπολογιστή που έχω ταυτόχρονα και Windows το φορμάτ γίνεται κανονικά. Από τα λίγα που ξέρω, καταλαβαίνω ότι υπάρχει κάποιος δεσμευμένος χώρος στο φλασάκι από το linux. Τι πρέπει να κάνω για να μπορώ να κάνω φορμάτ στο φλασάκι από οποιονδήποτε υπολογιστή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε το φλασάκι μέσα από το linux και χρησιμοποίησε το gparted για να τα διαγράψεις όλα. Φτιάχνεις νέο διαμέρισμα, format σε fat32 και είσαι έτοιμος. Επίσης, όταν βγάζεις το στικάκι ακόμα και από την linux εγκατάσταση έχει επιλογή "safely remove" - μηπως γι' αυτό στο βγάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Άνοιξε το φλασάκι μέσα από το linux και χρησιμοποίησε το gparted για να τα διαγράψεις όλα. Φτιάχνεις νέο διαμέρισμα, format σε fat32 και είσαι έτοιμος. Επίσης, όταν βγάζεις το στικάκι ακόμα και από την linux εγκατάσταση έχει επιλογή "safely remove" - μηπως γι' αυτό στο βγάζει;

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου! Έκανα αυτό που μου είπες. Το φλασάκι είχε 8 διαφορετικές κατατμήσεις... αλλά τα ένωσα όλα σε ένα!

Το έκανα ntfs. Καλύτερα λες να το ξανακάνω fat32; Ποιες οι διαφορές τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...