Προς το περιεχόμενο

Τα εχουν παιξει οι σενσορες !!! [UPDATE]


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια οπως εχω πει εχω τα mint 10 64bit, σημερα παρατηρησα τα εξης α) Δεν γυρναει ο ανεμηστηρας σχεδον καθολου-ελαχιστα β) Οι αισθητηρες θερμοκρασιας μιας εμφανιζονται ( δεν ξερω πως ) και την επομενη που θα κανω ξανα boot εχουν χαθει .

 

Γιατο πρωτο 99% θα παρω βαση αφου λυσει μεσω software δεν βρισκω, για το δευτερο ομως τι να φταει ? Γιατι εμφανιζονται οι αισθητηρες θερμοκρασιας και μετα εξαφανιζονται κατι πολυ περιεργο παιζει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαπτοπ εινια ή σταθερος?

 

Τι επεξεργαστη εχεις και τι θερμοκρασιες σου βγαζει το sensors οταν εχει ενδειξεις?

Ειναι φορητος με επεξεργαστη i5 430m και καρτα γραφικων Ati mobility 5165,οταν ειναι στα καλα του και εχω ενδιξεις ξεκιναω στους 75 βαθμους και φτανει εως 90+ οπου και κλεινει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες τις θερμοκρασιες τις βλεπεις απο το bios ή απο καποιο appletακι στο πανελ?

 

Μπορει να ειναι απο την ati, εφοσον εισαι με τον ανοιχτο driver. Αυτο το ξερεις εφοσον δεν εβαλες τον κλειστο.

 

Μπορει να ειναι απο τον επεξεργαστη που δεν κανει frequency scaling και τρεχει μονιμα στο τερμα. Αυτο μπορεις να το δεις στο "cat /proc/cpuinfo | grep MHz" οταν το λαπτοπ ειναι σε idle. Θα ειναι πχ στα 2+Ghz.

 

Μπορει να μην φορτωνεται το ταδε module αυτοματα.

 

Μπορει να παιζει κατι αλλο με το power management του λαπτοπ σου και το acpi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες τις θερμοκρασιες τις βλεπεις απο το bios ή απο καποιο appletακι στο πανελ?

 

Μπορει να ειναι απο την ati, εφοσον εισαι με τον ανοιχτο driver. Αυτο το ξερεις εφοσον δεν εβαλες τον κλειστο.

 

Μπορει να ειναι απο τον επεξεργαστη που δεν κανει frequency scaling και τρεχει μονιμα στο τερμα. Αυτο μπορεις να το δεις στο "cat /proc/cpuinfo | grep MHz" οταν το λαπτοπ ειναι σε idle. Θα ειναι πχ στα 2+Ghz.

 

Μπορει να μην φορτωνεται το ταδε module αυτοματα.

 

Μπορει να παιζει κατι αλλο με το power management του λαπτοπ σου και το acpi.

Εχω κανει scaling στην cpu απο εδω,οσο για τους οδηγους τους ειχα κατεβασει και ειχα παλι προβλημα και με αυτους.

 

Τις θερμοκρασιες της βλεπω απο applets αλλα οχι απο ενα αλλα απο τεσσερα(sysinfo.xsensors,GKrellM, System Profiler),δεν ξερω τι φταει αλλα μιλαμε για τρελει διαφορα στα Windows εχω θερμοκρασιες απο 50 εως 60 και στα Linux ξεκιναω απο 75

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που ξέρω Αγγλικά, βρήκα λύση από το επίσημο φόρουμ τον Mint. :-D

Το θεμα ειναι αλλο τωρα παταω sensors και μου βγαζει αυτο

 

redodin7@linuxmint ~ $ sensors

coretemp-isa-0000

Adapter: ISA adapter

Core 0: +80.0°C (high = +95.0°C, crit = +105.0°C)

 

coretemp-isa-0002

Adapter: ISA adapter

Core 2: +79.0°C (high = +95.0°C, crit = +105.0°C)

 

Αν κατάλαβα καλά συμφωνία με τα Mint υψηλή θερμοκρασία θεωρούνται οι 95+ βαθμοί και κρίσιμοι οι 105+ βαθμοί, αλλά πως γίνεται αυτό αφού το laptop κλείνει για λόγους ασφαλείας στους 90 βαθμούς !!! :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια λυση βρηκες?

 

Εγω παντως πιστευω οτι το frequency scaling δεν δουλευει, οποτε ο επεξεργαστης τρεχει μονιμα στο τερμα και ψηνεται.

Στα panel βλεπω οτι αλλαζω συχνωτητες αν τωρα αυτο ειναι εικονικο δεν ξερω, η λυση που βρηκα εινα να βαλω coretemp στον φακελο μετα modules.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...