Προς το περιεχόμενο

Αυξηση του μεγεθους του partition! Πως;


lebron15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εχω ενα λενοβο με 320 gb και δοκιμασα τα ubuntu τα οποια και με κατεπληξαν,αλλα γιατι τους εδωσα μονο 20gb χωρο θελω να τον αυξησω στα 50 με 60 ωστε να μην το σκεφτομαι για να βαλω κανα αρχειο,εψαξα πολυ στο ιντερνετ αλλα δεν βρηκα καποιον συγκεκριμενο οδηγο η καποιες βημα προς βημα οδηγιες και γιατι φοβαμαι μην κανω καμια λαλακια ζηταω την βοηθεια σας,απο οτι ειδα πρεπει μαλλον να φτιαξω live cd και μεσα να βαλω το gparted,ισχυει; Γενικα θα θελα μου πειτε τον πιο ευκολο τροπο,ο δισκος εχει 230 εναπομειναντα gb αρα δεν εχω προβλημα με τον χωρο,σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι αρχείο μπορείς να βάλεις στα ubuntu για να γεμίσεις 20GB;

Πρέπει να βάλεις ο,τι υπάρχει και δεν υπάρχει και ζήτημα αν θα των γεμίσεις,άσε που αν λες για αποθήκη μπορείς να τα αποθηκεύεις και στο διαμέρισμα με τα windows αφού το βλέπει.

Αν επιμένεις μπορείς με οποιανδήποτε partition manager και με την διαχείριση δίσκων των windows 7 και με το gparted,υπάρχει και στο μενού του ubuntu.Πρέπει απλά να μικρύνεις το διαμέρισμα των windows ώστε να δημιουργήσεις χώρο και έπειτα μπορείς το διαμέρισμα των ubuntu να το επεκτείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι αρχείο μπορείς να βάλεις στα ubuntu για να γεμίσεις 20GB;

Πρέπει να βάλεις ο,τι υπάρχει και δεν υπάρχει και ζήτημα αν θα των γεμίσεις,άσε που αν λες για αποθήκη μπορείς να τα αποθηκεύεις και στο διαμέρισμα με τα windows αφού το βλέπει.

Αν επιμένεις μπορείς με οποιανδήποτε partition manager και με την διαχείριση δίσκων των windows 7 και με το gparted,υπάρχει και στο μενού του ubuntu.Πρέπει απλά να μικρύνεις το διαμέρισμα των windows ώστε να δημιουργήσεις χώρο και έπειτα μπορείς το διαμέρισμα των ubuntu να το επεκτείνεις.

 

Καλα μην το λες,καμια δισκογραφια να περασω καμια ταινια σιγα σιγα τα εφτασα και τα περασα κιολας,οσον αφορα αυτο που λες οτι το βλεπει μπορω να αποθηκευω πραγματα στα win και να τα χρησιμοποιω στο ubuntu; πως;

 

Δοκιμασα με τη διαχειριση δισκων των 7,συρρικνωσα τον ελευθερο δισκο αλλα δε με αφηνε να επεκτεινω το παρτισιον του ubuntu!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μην το λες,καμια δισκογραφια να περασω καμια ταινια σιγα σιγα τα εφτασα και τα περασα κιολας,οσον αφορα αυτο που λες οτι το βλεπει μπορω να αποθηκευω πραγματα στα win και να τα χρησιμοποιω στο ubuntu; πως;

Εξωτερικούς δίσκους τους φορτώνει απ'ευθείας για των εσωτερικό κάνε αυτό που λέει εδώ.

http://www.psychocats.net/ubuntu/mountwindows

 

Δοκιμασα με τη διαχειριση δισκων των 7,συρρικνωσα τον ελευθερο δισκο αλλα δε με αφηνε να επεκτεινω το παρτισιον του ubuntu!

Τα windows δεν βλέπουν καν το διαμέρισμα με τα ubuntu το είχα ξεχάσει αυτό,αφού μίκραινες το διαμέρισμα με τα windwos δοκίμασε να μεγαλόσεις το διαμέρισμα με τα ubuntu μέσα από τα ubuntu ίσως να μην το κάνει επειδή θα δουλεύεις το εν λόγω διαμέρισμα οπότε θα πρέπει να το κάνεις από το live-cd των ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεί να μετακινήσεις μάλλον κάποιο από τα partition. Γενικά για συγκεκριμένες οδηγίες θα πρέπει να μας δώσεις κάποιο print-screen από κάποιο πρόγραμμα όπως το gparted.

Καλές οδηγίες (με μια μικρή αναζήτηση που έκανα) έχει εδώ:

http://www.howtoforge.com/partitioning_with_gparted

Το οποίο φαίνεται να έχει οδηγίες για το πως να κάνεις ό,τι θέλεις. Βέβαια αν ασχοληθείς λίγο και έχεις καταλάβει τι θέλεις να κάνεις ακριβώς είναι αρκετά εύκολο αφού το πρόγραμμα είναι πολύ straight forward...

 

Έχε υπόψιν σου ωστόσο ότι αν μετακινήσεις τα windows ίσως να σου εμφανιστούν προβλήματα μετά και να μην ξεκινάνε. Δεν είναι τίποτα το φοβερό γενικά αυτό και φτιάχνεται αρκετά εύκολα. Αρκεί να κάνεις ένα "repair" από το cd των windows. Οδηγίες μπορείς να βρεις π.χ. εδώ: http://www.howtogeek.com/howto/windows-vista/using-gparted-to-resize-your-windows-vista-partition/

 

Επειδή όμως είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί να μετακινήσεις partitions (και κατά 99% θα είναι αυτό του Ubuntu) μην το κάνεις από το linux. Κάν'το με ένα live cd. Το live cd του gparted κάνει μια χαρά, αλλά αν έχεις ήδη live cd του Ubuntu κάνει μια χαρά μιας και το έχει ήδη μέσα. Απλά στην αρχική επιλογή (εγκατάσταση ή δοκιμή του λειτουργικού) επίλεξε ότι θέλεις να δοκιμάσεις το Ubuntu και όχι να το εγκαταστήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://imageshack.us/photo/my-images/829/screenshotnl.png/

 

Nα η εικονα απο το gparted,μου φαινεται οτι εχω πολλα partitions σαν να εχω κανει καποια βλακια,επειδη το pc δεν ειναι δικο μου κιολας ψιλοκωλυομαι να πειραματιστω πολυ,ασε που cd των win δεν υπαρχει,ηταν ηδη φορεμενα και κατα το πρωτο ανοιγμα του pc εγινε η εγκατασταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία, το partition των windows δε χρειάζεται να το πειράξεις περισσότερο.

(και όχι δεν έχεις κάνει βλακεία με τα partitions... Εγώ έχω και ένα ακόμα για το /home. Αν και δεν είμαι σίγουρος για το τι είναι το πρώτο...)

Μπαίνεις με live cd από το gparted...

Μεγαλώνεις το sda3 ώστε να πιάσει το χώρο που έχεις ελεύθερο. (Αυτό γίνεται απλά πατώντας resize/move αφού κάνεις δεξί κλικ πάνω του και μετά απλά σέρνεις προς τα αριστερά με το ποντίκι το partition)

Μετά κάνεις move το sda6 αριστερά και στη συνέχεια και το sda7. Τέλος κάνεις resize το sda7 ώστε να πιάσει και το χώρο στα δεξιά ο οποίος είναι ο κενός και πλέον έχει μεταφερθεί εκεί.

Μετά αφού είσαι σίγουρος ότι όλα δείχνουν στην οθόνη όπως περιμένεις να δείχνουν πατάς apply.

Δυστυχώς πρέπει να φύγω άμεσα από το γραφείο και δεν έχω internet στο σπίτι. Οπότε αν θέλεις κάνε ό,τι σου είπα και πριν πατήσεις apply κάνε ένα print screen ώστε να σου πω αν έκανες τα πάντα σωστά (ή κάποιος άλλος :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κάνεις κάτι με τα δυο τελευταία partition που γράφουν lenovο

το ένα είναι για να κάνεις format τα win το άλλο (το μεγάλο) δεν ξέρω αλλά κάτι έχει να κάνει με τα αρχικά software η παίρνει συνέχεια backup

θα σου πει κάποιος που ξέρει η έχει lenovo

τα partitions σου είναι σωστά πάντως

το πρώτο είναι τον win (200MB)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κάνεις κάτι με τα δυο τελευταία partition που γράφουν lenovο

 

 

:-D :-D

 

Εγω με το που το πηρα , φυγαν ακλαφτα :P

 

1 ext4 1 swap.

 

καθαρα και ωραια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάποιο τρόπο κατάφερα κι έκανα αχταρμά τα νούμερα των partitions που ήθελα να γράψω. :S

Έκανα edit το αρχικό μου post οπότε δες τι ήθελα να γράψω:

Μεγαλώνεις το sda3 ώστε να πιάσει το χώρο που έχεις ελεύθερο. (Αυτό γίνεται απλά πατώντας resize/move αφού κάνεις δεξί κλικ πάνω του και μετά απλά σέρνεις προς τα αριστερά με το ποντίκι το partition)

Μετά κάνεις move το sda6 αριστερά και στη συνέχεια και το sda7. Τέλος κάνεις resize το sda7 ώστε να πιάσει και το χώρο στα δεξιά ο οποίος είναι ο κενός και πλέον έχει μεταφερθεί εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμ με μπερδεψατε λιγο, τα partition του lenovo τελικα να τα πειραξω; Φίλε Wizard το swap γιατι να το μεγαλωσω; Και ποσο να το παω;

τα δυο partition lenovo επαναφέρουν στην αρχική κατάσταση το λειτουργικό και τα software που είχε εγκαταστημένα

είναι αντί τα cd που το συνόδευαν (για να κάνεις format κτλ)

εάν τα διαμορφώσεις απλά δεν θα μπορείς να το επαναφέρεις (θα πρέπει να τα βάλεις εσύ και θα χρειάζεσαι και άδειες πλέων)

επίσης όπως σου έγραψα και πριν πολύ πιθανών το ενα να κρατάει backup χωρίς να το ξέρεις εσύ )

εάν αυτά δεν σε ενδιαφέρουν εννοείτε ότι είναι άχρηστα και για αυτό το λόγο είναι τα πρώτα που τρώνε πόδι από το δίσκο όπως είπε ο tritonas

η επιλογή είναι δική σου

 

edit: τρόπος να τα κρατήσεις αλλού υπάρχει πάντως αλλά είναι άχρηστα συνήθως και όπου και να τα βάλεις χώρο θα σου τρώνε

ο τρόπος είναι να τα περάσεις με την εντολή dd (δώσε man dd στο ubuntu)σε κάποιο άλλο εξωτερικό dvd η usb stick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...