Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με REALTEK USB wireless adapter


jChristos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ όποιος ξέρει ας με βοηθήσει,

 

Σήμερα ενεργοποιήθηκε το ιντερνετ στο σπίτι μου. Η εταιρεία μου έδωσε το ασύρματο ρουτερ το οποίο δουλεύει μία χαρά. (το τσέκαρα με το λαπτοπ)

Λόγο όμως ότι δεν μπορώ να περάσω καλώδιο εθερνετ ως το σταθερό μου η/υ είπα να συνδεθώ wireless, οπότε πήγα και αγόρασα της REALTEK ένα USB wireless adapter (αλλα είναι από αυτά με την κεραία, τα επιτραπέζια, όχι στικάκι ). Πέρασα τους drivers για τα windows 7 32bit οπου είναι και το λειτουργικό του σταθερού (και του laptop). Στο pc στην διαχείριση συσκευών υπάρχει κανονικά εγκατεστημένη η συσκευή, παρόλα αυτά το λαμπάκι του δεν ανάβει καθόλου. Ούτε και φυσικά βρίσκει τα ασύρματα δίκτυα. Υπ’ όψιν ότι το δοκίμασα σε όλες τις διαθέσιμες USB θύρες.

Το παράδοξο είναι ότι στο λαπτοπ μου παίζει κανονικά. Έχω κάνει ακριβός την ίδια εγκατάσταση.

 

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπε και ο rafail πες μας το μοντελο ακριβώς.

Δηλαδή στο πρόγραμμα της κάρτας ψάχνεις για ασύρματα δίκτυα και βρίσκει τίποτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπε και ο rafail πες μας το μοντελο ακριβώς.

Δηλαδή στο πρόγραμμα της κάρτας ψάχνεις για ασύρματα δίκτυα και βρίσκει τίποτα ?

 

ΤΙΠΟΤΑ!!! Κ η αποσταση απο το ρουτερ ειναι 4 μετρα.. Δεν εχω προεκταση.

 

Η μάρκα από το adaptoraki είναι : PowerOn wireless-G high power usb2.0 adapter αυτό γράφει πάνω είναι μαύρο με κεραία και usb καλώδιο.

Το cd που ηταν μαζι στο κουτι του εχει ένα setup για windows 7 το οποιο εκανα εγκατασταση.

Η εγκατασταση μου περασε το utility (το προγραμμα δηλαδη που κανει αναζητηση τα ασυρματα δικτυα) καθως επισης και τους drivers REALTEK 8187 wireless 802.11 b/g 54Mpbs usb 2.0 network adapter

Τονιζω ότι στην διαχειριση συσκευων στους προσαρμογεις δικτυου υπαρχει κανονικα χωρις προβλημα. Επισης, όταν το αποσυνδεω (βγαζω δηλαδη το usb του) το utility κλεινει κ αυτό κανονικα. ΑΛΛΑ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ !!!!!

 

Αυτη η μουφα ειναι manual

 

Στο λαπτοπ μαλλον δεν ειχα κανενα προβλημα ισως γιατι οταν το συνδεσα εψαξε drivers αυτοματα απο το ιντερνετ γιατι ηταν συνδεδεμενο απο το δικο του wireless. ε ??

Τωρα τι κανω ομως στο σταθερο !!!

 

Οποιος ξερει ας πει .. ειμαι ετοιμος να το σπασω!!

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙΠΟΤΑ!!! Κ η αποσταση απο το ρουτερ ειναι 4 μετρα.. Δεν εχω προεκταση.

 

Η μάρκα από το adaptoraki είναι : PowerOn wireless-G high power usb2.0 adapter αυτό γράφει πάνω είναι μαύρο με κεραία και usb καλώδιο.

Το cd που ηταν μαζι στο κουτι του εχει ένα setup για windows 7 το οποιο εκανα εγκατασταση.

Η εγκατασταση μου περασε το utility (το προγραμμα δηλαδη που κανει αναζητηση τα ασυρματα δικτυα) καθως επισης και τους drivers REALTEK 8187 wireless 802.11 b/g 54Mpbs usb 2.0 network adapter

Τονιζω ότι στην διαχειριση συσκευων στους προσαρμογεις δικτυου υπαρχει κανονικα χωρις προβλημα. Επισης, όταν το αποσυνδεω (βγαζω δηλαδη το usb του) το utility κλεινει κ αυτό κανονικα. ΑΛΛΑ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ !!!!!

 

Αυτη η μουφα ειναι manual

 

Στο λαπτοπ μαλλον δεν ειχα κανενα προβλημα ισως γιατι οταν το συνδεσα εψαξε drivers αυτοματα απο το ιντερνετ γιατι ηταν συνδεδεμενο απο το δικο του wireless. ε ??

Τωρα τι κανω ομως στο σταθερο !!!

 

Οποιος ξερει ας πει .. ειμαι ετοιμος να το σπασω!!

ευχαριστω

 

 

 

 

 

:shifty: Το πρόβλημα υπάρχει ακόμα!!! Καμιά ιδέα κανείς.. ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάνε απεγκατάσταση τους drivers και ξανά καντους εγκατάσταση άλλα αυτήν την φορά χωρείς το utility θα χρησιμοποιήσεις των windows

 

Το δοκίμασα και αυτό.. Ούτε τα windows βρίσκουν δίκτυα. Μα ούτε καν το λαμπάκι του ανταπτορα δεν ανάβει. Φαίνεται νεκρό..

Αλλά παρόλα αυτά, όταν πέρασα τους drivers η συσκευή αναγνωρίσθηκε κανονικά από την διαχείριση συσκευών στους προσαρμογείς δικτύου η συσκευή υπάρχει κανονικά. Όπως επίσης και στις συσκευές modem και εκτυπωτές.

Έχω δοκιμάσει να περάσω και διαφορετικούς οδηγούς που κατέβασα και από το site της REALTEK αλλά τίποτα!!

Σίγουρα είναι κάποια ρύθμιση από τα windows.. ίσως κάτι με τις USB?? (είναι usb2.0)

Δεν μου πάει κάτι άλλο στο μυαλό...

Please HELP :( !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το δοκίμασα και αυτό.. Ούτε τα windows βρίσκουν δίκτυα. Μα ούτε καν το λαμπάκι του ανταπτορα δεν ανάβει. Φαίνεται νεκρό..

Αλλά παρόλα αυτά, όταν πέρασα τους drivers η συσκευή αναγνωρίσθηκε κανονικά από την διαχείριση συσκευών στους προσαρμογείς δικτύου η συσκευή υπάρχει κανονικά. Όπως επίσης και στις συσκευές modem και εκτυπωτές.

Έχω δοκιμάσει να περάσω και διαφορετικούς οδηγούς που κατέβασα και από το site της REALTEK αλλά τίποτα!!

Σίγουρα είναι κάποια ρύθμιση από τα windows.. ίσως κάτι με τις USB?? (είναι usb2.0)

Δεν μου πάει κάτι άλλο στο μυαλό...

Please HELP :( !!!

 

 

Kamia idea kaneis ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...