Προς το περιεχόμενο

Αγορά: Πολυμηχάνημα Laser Έγχρωμο.


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πολυμηχάνημα που να είναι Laser (τέλος τα Inkjet για εμένα!) και είμαι ανάμεσα στα παρακάτω:

http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=15939

http://www.my-shop.gr/eshop/catalog/product_info.php?products_id=33348

Στο δεύτερο προσθέτω και Duplexing unit, που κοστίζει περίπου 200 ευρώ, οπότε φτάνει την τιμή του πρώτου και ουσιαστικά έτσι έχουν την ίδια τιμή.

Όπως καταλάβατε, με ενδιαφέρει πολύ το automatic duplex printing, για αυτό το λόγο κοιτάζω περισσότερο τα συγκεκριμένα μοντέλα.

Μου έχουν πει γενικά να αποφύγω τα αντίστοιχα μοντέλα Xerox και ιδίως το Lexmark, οπότε δεν τα αναφέρω καν.

 

Περιμένω την άποψή σας για τα παραπάνω και αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο καλύτερο είμαι ανοιχτός, αρκεί να είναι Laser, Color, να είναι πολυμηχάνημα για Print, Scan, Copy και Fax (προαιρετικά, αλλά καλό είναι να το έχει) και να έχει βέβαια και automatic duplex printing.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα lexmark καλά σου παν, για τα xerox δεν νομίζω καθώς είναι αξιόπιστα, hp μην πάρεις καθώς είναι ακριβά όπως και στα αναλώσιμα τους (είχα και το μετάνιωσα κάποια στιγμή χάλασε χωρίς να χει κάνει και πάρα πολλές εκτυπώσεις) εγώ έχω έναν απλό έγχρωμο εκτυπωτή laser samsung και είμαι ικανοποιημένος (ήταν και φθηνός)

 

 

 

για δες και αυτόν http://www.skroutz.gr/s/248575/OKI-MB460.html#specs_container

 

 

και θέσε και ένα εύρος τιμών μέχρι τώρα κυμαίνεσαι στα 200-450 ευρώ που είναι αρκετά ευρύ εγώ θα σου λεγα να ρίξεις το μέγιστο όριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πολλά για την OKI σαν μάρκα, οπότε για να είμαι ειλικρινής κάπου την φοβάμαι την αγορά που προτείνεις.

Σχετικά με τον Canon που αναφέρω παραπάνω (8050) τελικά δεν υποστηρίζει Automatic Duplex printing, οπότε τον απέρριψα τελικά. Αντίθετα, το επόμενο μοντέλο, το 8350 έχει όλα αυτά που θέλω και ας ανεβαίνει λίγο η τιμή. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πάρω πραγματικά αυτό που θέλω και να μείνω έτσι για αρκετά χρόνια πλέον, χωρίς να μπω πάλι στη διαδικασία να ψάχνω ξανά. Βέβαια, δεν θέλω και να ξεφύγω εντελώς, δεν έχω και επιχείριση για να εκτυπώνω συνέχεια, αλλά οι στόχοι μου είναι ξεκάθαροι: Colour Laser, Multifunction (print/copy/scan και καλό είναι να έχει και fax), Automatic Duplex printing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου επειδη και εγω προσφτα πηρα πολυμηχανημα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αν αφηνεις περιθωρια να παρεις inject σου προτεινω αυτο http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers---Mfp/Mfp/HP-Officejet-Mfp-Inkjet-6500A-E710N.htm .Τα κανει Ολα Γρηγορα και Καλα ,ειναι Πολυ πιο φθηνο απο αυτα που παραθετεις και -> " Με το Officejet 6500 Εξοικονομήστε ενέργεια με έως και 40% μικρότερη κατανάλωση σε σχέση με τα έγχρωμα laser all-in-one πολυμηχανήματα "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ ξανά Inkjet ότι και αν μου λένε. Αυτό έκανα και παλιότερα και άκουσα κόσμο να μου λέει να πάρω Inkjet και τώρα το έχω σκυλο-μετανιώσει. Έχω πάρει το HP C7280 και τα έγχρωμα μελάνια τελειώνουν σε χρόνο dt, ενώ και το μαύρο, που είναι λίγο μεγαλύτερο, μόνο οικονομικό δεν θα το έλεγα. Κάποτε είχα πάρει τον HP Laserjet 6L και είχα ξεχάσει πότε έβαλα το toner, άλλη φάση. Για να μην πω για την ποιότητα της εκτύπωσης που ήταν λες και ήταν περιοδικό! Με τον Inkjet απλά καλά, αλλά καμία σχέση.

Επιπλέον μια φορά μου χύθηκε μελάνι και σκούπιζα για ώρες και μέσα τον εκτυπωτή αλλά και το μέρος που λερώθηκε.

Τέλος, τον inkjet αν δεν τον χρησιμοποιείς συχνά, έχεις πρόβλημα, τα μελάνια τα παίζουν σιγά σιγά. Με τον Laser δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα, νοσταλγώ τις εποχές του HP 6L μου!

 

Αυτά. Περιμένω προτάσεις πάνω σε αυτά που θέλω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ ξανά Inkjet ότι και αν μου λένε. Αυτό έκανα και παλιότερα και άκουσα κόσμο να μου λέει να πάρω Inkjet και τώρα το έχω σκυλο-μετανιώσει. Έχω πάρει το HP C7280 και τα έγχρωμα μελάνια τελειώνουν σε χρόνο dt, ενώ και το μαύρο, που είναι λίγο μεγαλύτερο, μόνο οικονομικό δεν θα το έλεγα. Κάποτε είχα πάρει τον HP Laserjet 6L και είχα ξεχάσει πότε έβαλα το toner, άλλη φάση. Για να μην πω για την ποιότητα της εκτύπωσης που ήταν λες και ήταν περιοδικό! Με τον Inkjet απλά καλά, αλλά καμία σχέση.

Επιπλέον μια φορά μου χύθηκε μελάνι και σκούπιζα για ώρες και μέσα τον εκτυπωτή αλλά και το μέρος που λερώθηκε.

Τέλος, τον inkjet αν δεν τον χρησιμοποιείς συχνά, έχεις πρόβλημα, τα μελάνια τα παίζουν σιγά σιγά. Με τον Laser δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα, νοσταλγώ τις εποχές του HP 6L μου!

 

Αυτά. Περιμένω προτάσεις πάνω σε αυτά που θέλω.

Ευχαριστώ.

 

όχι μην φεύγεις από τους lazer (όσο θυμάμαι την τελευταία φορά που αγόραζα εκτυπωτή και ο πωλητής επέμενε να αγοράσουμε ink-jet τώρα θα χα αλλάξει 3 μελάνια) έχουν 2πλάσια τιμή στο μελάνι αλλά αλλά 10πλασιος εκτυπώσεις (με κάτι υπολογισμούς μου έβγαινε 5πλάσιου κόστους η εκτύπωση από ink-jet)

 

η oki είναι αξιόλογη αν και δεν είχα ποτέ την γνωρίζω ως την μόνη πια εταιρεία με εκτυπωτές ακίδας

 

με λίγα λόγια βρες τον πιο φθηνό duplex printing και πάρ'τον (απέφυγε lexmark όμως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...