Προς το περιεχόμενο

Linux για netbook


Arctic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενώ επιλέγω να κάνει boot από το flashακι δεν κάνει τίποτα. Χρησιμοποίησα πρώτα UltraISO και μετά το UNetbootin... Λέτε να έχει πρόβλημα το φλασάκι;

 

 

εγώ σ'ένα netbook που δοκίμασα, έβαλα το φλασάκι, το είδα στο bios ως δίσκο, και έβαλα να bootάρει απ'αυτό το δίσκο.

 

Τρίτωνα, δεν ξέρω. Το χω αφήσει το άθλημα αυτή την περίοδο.

Μέχρι στιγμής η Fedora, μου φαίνεται, έχει κάνει την αξιολογότερη δουλειά στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδια σε κανα δυο μερες θα εχω το netbook μου και εχω ακουσει απο πολλους οτι βαζοντας ubuntu το συστημα θα ειναι αρκετα γρηγοροτερο σε σχεση με τα windows,θα εχω δισκο 250gb και θελω να τον χωρισω σε 150 gb για τα windows και σε 100 για το ubuntu,επειδη ειμαι ασχετος εντελως θα θελα να μου δωσετε πληροφοριες η καποιον οδηγο εγκαταστασης,πιστευετε οτι με τα χαρακτηριστικα του netbook το ubuntu ειναι οτι πρεπει και για αυτα που το χρειαζομαι; Τα βασικα δηλαδη που μπορει να κανει ενα netbook!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σε κανα δυο μερες θα εχω το netbook μου και εχω ακουσει απο πολλους οτι βαζοντας ubuntu το συστημα θα ειναι αρκετα γρηγοροτερο σε σχεση με τα windows,θα εχω δισκο 250gb και θελω να τον χωρισω σε 150 gb για τα windows και σε 100 για το ubuntu,επειδη ειμαι ασχετος εντελως θα θελα να μου δωσετε πληροφοριες η καποιον οδηγο εγκαταστασης,πιστευετε οτι με τα χαρακτηριστικα του netbook το ubuntu ειναι οτι πρεπει και για αυτα που το χρειαζομαι; Τα βασικα δηλαδη που μπορει να κανει ενα netbook!

Είμαι κι εγώ κάτοχος netbook...Βάλε όμως αν θες linux mint 11 (είναι έκδοση του ubuntu που έχει όλα τα plug-in (flash κλπ) περασμένα και θα σου φανεί πολύ οικείο γιατί το νέο περιβάλλον του ubuntu το unity μάλλον θα σε μπερδέψει, όντως θα είναι γρηγορότερο, τουλάχιστον το δικό μου έτσι είναι.

 

 

Το νετμπουκ δεν έχει cd-rom οπότε θα χρειαστείς ενα φλασάκι στο οποίο θα φορτώσεις την διανομή (κατέβασε το iso της διανομής και με το universal usb installer που θα βρεις εδώ: http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/ θα δημιουργήσεις ένα usb φλασάκι εκκίνησης. Κατά την εκκίνηση θα επιλέξεις να κάνει boot από το φλασάκι και μετά θα σε βγάλει στην επιφάνεια εργασίας του linux (το λειτουργικό θα τρέχει κανονικά, από το φλασάκι) και θα κάνεις διπλό κλικ στο "εγκατάσταση". Πιστεύω θα υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός που να δείχνει ακριβώς τι και πως ώστε να είσαι σίγουρος τι κάνεις. Σαν διαδικασία δεν είναι δύσκολη πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε,εχω εγκαταστησει το λειτουργικο σε ενα λαπτοπ και μαρεσει ενταξει,ισως χρησιμοποιω και αυτο μονο γιαιι ειναι εμφανεστατα πιο γρηγορο,ετσι πιστευω,οταν με το καλο παρω το νετμπουκ θα το δοκιμασω και εκει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,εχει η ξαδερφη μου ενα netbook της asus οπου εχει windows και σερνεται οποτε θελω αμα μπορειτε να μου προτηνετε μια φιλικη σε αρχαριους distro οπου θα ειναι σχετικα ελαφρια και να εχει καποια αυτοματοποιημενα πραγματα(codecs για mp3,avi κλπ).το netbook το δουλευει κυριος για surfing,e-mails,word-powerpoint κλπ καθως ομως και το blutooth που εχει ενσωματομενο.οποτε στην distro πρεπει να δουλευει το bluetooth ή να υπαρχει η δυνατοτητα να δουλεψει.ευχαριστω εκ των προτερων

 

υ.γ: αυτο τι λεει απο features και σταθεροτητα? https://meego.com/devices/netbook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,εχει η ξαδερφη μου ενα netbook της asus οπου εχει windows και σερνεται οποτε θελω αμα μπορειτε να μου προτηνετε μια φιλικη σε αρχαριους distro οπου θα ειναι σχετικα ελαφρια και να εχει καποια αυτοματοποιημενα πραγματα(codecs για mp3,avi κλπ).το netbook το δουλευει κυριος για surfing,e-mails,word-powerpoint κλπ καθως ομως και το blutooth που εχει ενσωματομενο.οποτε στην distro πρεπει να δουλευει το bluetooth ή να υπαρχει η δυνατοτητα να δουλεψει.ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

Linux Mint 11 όπως ανέφερα και παραπάνω, όλα τα codecs ενσωματωμένα, περιβάλλον που φέρνει λίγo σε ΧΡ, το εγκαθιστάς και παίζουν όλα (εκτός αν είναι καμιά ασύρματη κάρτα δικτύου της broadcom οπότε εγκαθιστάς τον proprietary driver)... πιστεύω είναι ότι πρέπει για νετμπουκ και αρχάριο χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προτείνω Fedora 15 με gnome 3. Αν δεν σε ενοχλήσει το περιβάλλον στην αρχή και το μάθεις θεωρώ πως η χρήση του καταλήγει να γίνει απόλυτα φυσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux Mint 11 όπως ανέφερα και παραπάνω, όλα τα codecs ενσωματωμένα, περιβάλλον που φέρνει λίγo σε ΧΡ, το εγκαθιστάς και παίζουν όλα (εκτός αν είναι καμιά ασύρματη κάρτα δικτύου της broadcom οπότε εγκαθιστάς τον proprietary driver)... πιστεύω είναι ότι πρέπει για νετμπουκ και αρχάριο χρήστη.

τα mint 11 εχουν gnome?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα mint 11 εχουν gnome?

 

Όλα τα mint και όλα τα ubuntu (πληθυντικός λόγω πολλών εκδόσεων, μην πεταχτείς τρίτωνα :P ) έχουν gnome. Απλά το τελευταίο ubuntu τρέχει gnome με ένα δικό του shell, το unity (το οποίο φυσικά απενεργοποιείται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα mint και όλα τα ubuntu (πληθυντικός λόγω πολλών εκδόσεων, μην πεταχτείς τρίτωνα :P ) έχουν gnome. Απλά το τελευταίο ubuntu τρέχει gnome με ένα δικό του shell, το unity (το οποίο φυσικά απενεργοποιείται).

οκ ρωταω επειδη δεν το διευκρινιζει καπου καθως και οτι υπαρχουν kde κ.α εκδοσεις :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εβαλα fedora 15 αλλα δεν τα σηκονε,μετα εβαλα mint 11 και ειχα προβλημα με την καρτα γραφικων καθως δεν την επιανε καθολου και ειχα απιστευτο lag και χαμηλα fps.το ιδιο ακριβως προβλημα εχω και με τα lubuntu 11.04 που του εχω τωρα(θα ξαναβαλω mint αμα υπαρχει λυση για το προβλημα με την καρτα γραφικων αλλιως αναγκαστικα windows xp :( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν καθισεις να διαβασεις 5 πραματα και να φτιαξεις ενα υποτυπωδες xorg.conf δοκιμαζοντας διαφορους drivers ωστε να δεις τι φταιει δεν θα κανεις δουλεια.

 

Μην περιμενεις απο τα ετοιμα.

 

Εβαλες 3 διανομες σε...."ενα netbook της asus"

 

Ποιο netbook της asus?

 

Ποια καρτα γραφικων εχει?

 

Ποιον driver για την καρτα γραφικων σου ετρεξες?

 

Δοκιμασες ολους τους διαθεσιμους drivers για την καρτα γραφικων σου?

 

Μηπως πρεπει να ενεργοποιησεις/απενεργοποιησεις KMS?(ορισμενοι drivers τον χρειαζονται οπως ο intel)

 

Ορισες εσυ μεσω ενος πολυ απλου xorg.conf ποιον driver θα χρησιμοποιησει ο Χ , ή αφησες την διανομη να κανει οτι θελει?

 

Πειραματιστηκες - εψαξες καθολου , ή απλα εβαλες 3 διανομες , δεν επαιξαν με την πρωτη και τις εβγαλες?

 

Παρε τον ελεχο στα χερια σου , μην τα περιμενεις ετοιμα απο τις διανομες.

 

Το linux ,δεν ειναι windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No way να μην τα σήκωνε. Έχω το eee 900 της asus που είναι από τα πρώτα που βγήκαν (τρισάθλιο δηλαδή) και σηκώνει και ubuntu και fedora 15 (αυτή του έχω τώρα, με το gnome-shell). Ίσως κάτι να παίζει με τον driver, αλλά και πάλι το ψιλοαποκλείω μιας που ο intel λειτουργεί με τον linux τρόπο (ανοιχτός driver, kms, χωρίς xorg.conf).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν καθισεις να διαβασεις 5 πραματα και να φτιαξεις ενα υποτυπωδες xorg.conf δοκιμαζοντας διαφορους drivers ωστε να δεις τι φταιει δεν θα κανεις δουλεια.

 

Μην περιμενεις απο τα ετοιμα.

 

Εβαλες 3 διανομες σε...."ενα netbook της asus"

 

Ποιο netbook της asus?

 

Ποια καρτα γραφικων εχει?

 

Ποιον driver για την καρτα γραφικων σου ετρεξες?

 

Δοκιμασες ολους τους διαθεσιμους drivers για την καρτα γραφικων σου?

 

Μηπως πρεπει να ενεργοποιησεις/απενεργοποιησεις KMS?(ορισμενοι drivers τον χρειαζονται οπως ο intel)

 

Ορισες εσυ μεσω ενος πολυ απλου xorg.conf ποιον driver θα χρησιμοποιησει ο Χ , ή αφησες την διανομη να κανει οτι θελει?

 

Πειραματιστηκες - εψαξες καθολου , ή απλα εβαλες 3 διανομες , δεν επαιξαν με την πρωτη και τις εβγαλες?

 

Παρε τον ελεχο στα χερια σου , μην τα περιμενεις ετοιμα απο τις διανομες.

 

Το linux ,δεν ειναι windows.

εεε περιμενε δεν καταλαβα ουτε τα μισα απο οσα μου ειπες!ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ οσο αφορα το λινουξ.δεν ξερω να τα δουλευω πολυ καλα.τωρα αρχιζω και τα μαθαινω.

οσο αφορα το hardware χιλια συγνωμη αλλα αφαιρεθηκα.

το netbook ειναι το ASUS 1101HA και καρτα γραφικων εχει την Intel 950 gma.Να ξαναβαλω μιντ και να το παμε βημα-βημα?

υπαρχει καποιος ποιο αμεσως τροπος επικοινωνιας αν μπορει καποιος να με βοηθησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...