Προς το περιεχόμενο

Linux για netbook


Arctic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα HP Compaq Mini(βαριέμαι να κοιτάξω ποιο)

CPU:atom(κάποιο μοντέλο) 1.6Ghz και 1GB μνήμη.

 

Ποια είναι η καλύτερη διανομή Linux για αυτό; Η χρήση είναι ίντερνετ,ταινίες και κανα excel-word(τι άλλο...) και πρόκειται για αρχάριο.

Ξέρω πως υπάρχουν αρκετά παρόμοια θέματα, όμως είναι λίγο παλαιότερα και άνοιξα καινούργιο μπάς και υπάρχει καμιά καινούργια διανομή.

 

Ευχαριστώ

 

Edit: Ελληνικό μενού rolleyes.gifrolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχω ένα HP Compaq Mini(βαριέμαι να κοιτάξω ποιο)

CPU:atom(κάποιο μοντέλο) 1.6Ghz και 1GB μνήμη.

 

Ποια είναι η καλύτερη διανομή Linux για αυτό; Η χρήση είναι ίντερνετ,ταινίες και κανα excel-word(τι άλλο...) και πρόκειται για αρχάριο.

Ξέρω πως υπάρχουν αρκετά παρόμοια θέματα, όμως είναι λίγο παλαιότερα και άνοιξα καινούργιο μπάς και υπάρχει καμιά καινούργια διανομή.

 

Ευχαριστώ

 

Edit: Ελληνικό μενού rolleyes.gifrolleyes.gif

 

 

ειχα βαλει τα lubuntu 11.04 σε εναν πεντιουμ 3 866μηζ με 1 γιγα ραμ και ηταν αρκετά καλα δεν ειδα να κολάι τοσο το πισι οσο κόλλαγε με αλλες εκδοσης λινουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] Ή λέω παπαριές;[...]

Το αυτό. Φιλικά πάντα.

 

GNOME είναι όλο το γραφικό περιβάλλον. Εναλλακτικά υπάρχει το KDE και μετά στα (κάπως) πιο ελαφριά: LXDE, XFCE, Enlightenment, open/flux/blackbox και πάει λέγοντας. Δεν θα ήταν άσχημο να βάλεις ένα minimal γραφικό περιβάλλον (*box). Βέβαια μάλλον θα χρειαστείς κάποιες ώρες να το παραμετροποιήσεις και στο τέλος μπορεί να μου σου αρέσει κι όλας. Οπότε μπορείς να μείνεις με το GNOME που τα έχει όλα έτοιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν κανεις εγκατασταση διαλεγεις τι θελεις να εχει για βασικη γλωσσα

 

Το κατέβασα και θα το δοκιμάσω

 

Το αυτό. Φιλικά πάντα.

 

GNOME είναι όλο το γραφικό περιβάλλον. Εναλλακτικά υπάρχει το KDE και μετά στα (κάπως) πιο ελαφριά: LXDE, XFCE, Enlightenment, open/flux/blackbox και πάει λέγοντας. Δεν θα ήταν άσχημο να βάλεις ένα minimal γραφικό περιβάλλον (*box). Βέβαια μάλλον θα χρειαστείς κάποιες ώρες να το παραμετροποιήσεις και στο τέλος μπορεί να μου σου αρέσει κι όλας. Οπότε μπορείς να μείνεις με το GNOME που τα έχει όλα έτοιμα.

 

Το περίμεναrolleyes.gifrolleyes.gif. Δηλαδή να διαλέξω τη έκδοση με gnome.

 

Edit: με gnome είναι οι desktop edition, θα έχει πρόβλημα το netbook; Το fedora 15 είναι stable ή beta;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή ναι. Εαν σου αρέσει να ψάχνεσαι και έχεις όρεξη για πειραματισμούς, μπορείς να έχεις δυο, τρια, [χ] γραφικά περιβόλλοντα εγκατεστημένα και να επιλέγεις κάθε φορά σε ποιο θέλεις να μπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ τότε. Το δοκιμάζω σε λίγο

 

Πώς είναι καλύτερα να το περάσω; Μέσω των windows ή από το flashακι κανονικά; Ο bootloader θα είναι εντάξει και στις δύο περιπτώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς είναι καλύτερα να το περάτσω; Μέσω των windows ή από το flashακι κανονικά; Ο bootloader θα είναι εντάξει και στις δύο περιπτώσεις;

 

καλύτερα είναι απ'το φλασάκι κανονικά, και θα μπει ο bootloader του linux: grub.

 

διάβασε με την ευκαιρία το link στην υπογραφή μου. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ επιλέγω να κάνει boot από το flashακι δεν κάνει τίποτα. Χρησιμοποίησα πρώτα UltraISO και μετά το UNetbootin... Λέτε να έχει πρόβλημα το φλασάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fedora λόγω gnome 3.

 

εχουν και αλλες διανομες gnome 3 στα repo τους, twiner.

 

:P

 

Του εριξα μια δοκιμη στο netbook.

 

Το ξηλωσα μετα απο περιπου ενα μισαωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...