Προς το περιεχόμενο

Έλεγχος ανεμιστήρα σε φορητό υπολογιστή


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος ξέρει ας μου πει πια είναι η εντολή για αλλαγή ταχύτητας σε φορητό υπολογιστή με Mint, δηλαδή να βάλεις τον ανεμιστήρα σε slw,medium ή max κατάσταση ανάλογα την περίπτωση .

 

Υ.Γ

 

Τι επιπτώσεις θα έχω αν βάζω συνέχεια τον ανεμιστήρα στο max ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να ελεγξεις τον ανεμιστηρα αμεσα. Η ταχυτητα του ελεγχεται απο τη θερμοκρασια του επεξεργαστη, η οποια με τη σειρα της ελεγχεται και απο τη συχνοτητα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να ελεγξεις τον ανεμιστηρα αμεσα. Η ταχυτητα του ελεγχεται απο τη θερμοκρασια του επεξεργαστη, η οποια με τη σειρα της ελεγχεται και απο τη συχνοτητα του.

 

Αν είναι με pwm ελέγχετε συνήθως με το pwmconfig του πακέτου lm_sensors μεταξύ άλλων τρόπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι έχω πρόβλημα με το ACPI κάτι παίζει μετά φορητά της Toshiba και δεν προβάλουν τους lm_sensors, οπότε θέλω χειροκίνητα να ελενχω την ταχύτητα του ανεμιστήρα όταν βλέπω ότι ο φορητός ζεσταίνεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το προβλημα σου ειναι το acpi, κανε κατι να το λυσεις. Κανε bios update ή αλλαξε διανομη πχ.

1ον Δυστυχώς δεν υπάρχει λύσει τουλάχιστον δεν έχω βρει ακόμα :cry:

2ον Έχεις να προτείνεις κάτι σίγουρο γιατί πια τα Mint τα έχω βολευτεί κι δύσκολα τα αλλάζω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...