Προς το περιεχόμενο

[Ubuntu] Πρόβλημα με Power Manager και Razer


Bill123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας! Πρόσφατα εγκατέστησα για 1η φορά τα Ubundu 10.4 στο PC μου, οπότε είμαι λίγο Noob στα Linux. :P

Τέσπα, μόλις τα εγκατέστησα παρατήρησα ότι:

 

1. Είναι αρκετά "αργά". (Αυτό το κατάλαβα επειδή έχουμε στην σχολή μου Linux και μου φαίνονται αρκετά πιο γρήγορα..)

2. Κάθε φορά που βάζω Username/Password μου εμφανίζεται μήνυμα ότι ο Power Manager δεν ανταποκρίνεται.

3. Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Mouse (Razer DeathAdder) και Keyboard (Razer Arctosa). (Ίσως δεν τα αναγνωρίζει; :unsure: )

 

*Μόνο μια φορά είχα μπει στα Ubundu και πήγαιναν σφαίρα και αναγνώριζαν το Mouse και Κeyboard, από τότε όμως δεν έχει ξαναγίνει το θαύμα... :P

Αυτά! Τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το PC που εχω ειναι Desktop. AMD Athlon 64 X2 DuaL Core Processor 5000+, 2600++ Mhz, RAM 4 Gb.

 

2) Ο πατερας μου εχει κανει διαφορα Partition χρησιμοποιοντας το Partition Magic στα XP.

Εχουμε ενα Partition με Xp, ενα με Windows 7 Professional, (νομιζω και αλλο ενα με Windows 7 x64) και διαφορα αλλα μικροτερα με μουσικη κλπ

Για να εγκαταστησουμε τα Ubundu εφτιαξε ακομα ενα partition αλλα κατι δεν πηγαινε καλα και αναγκαστηκα να το βαλω μαζι με τα Proffesional.

 

3) Ειναι με θυρα USB to mouse και το Keyboard(ενσυρματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εγκατάσταση την έκανες μέσω windows;

 

αν ναι, δοκίμασε να την κάνεις κανονικά αλλά π.χ. σε κάποιον άλλο σκληρό

γιατί με τόσα primary partitions λογικό είναι να υπάρχει πρόβλημα.

 

δες το link στην υπογραφή μου για λίγο περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλες ακόμα και στο περιβάλλον εργασίας μου έχει συμβεί όμως να βλέπει διαφορές και στιν συμπεριφορά των περιφερειακών. Για τα usb περιφερειακά πρώτα βεβαιώσου ότι δεν είναι πάνω σε κανα hub οι usb θύρες. Φαντάζομαι ενώ είσαι στο λειτουργικό θα έκανες κάποια απόπειρα να τα βγάλεις και να τα ξαναβάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...