Προς το περιεχόμενο

Ιδου τα πιστευω των εκπροσωπων της εκκλησιας .....


axaxouxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

μεγαλα λαμογια οι παπαδες. ΤΕΡΑΣΤΙΑ. θυμαμαι οταν ειχε πεθανει η γιαγια μου και πηγαιναμε στο νεκροταφειο να κανουμε κανα τρισαγιο, ερχοταν ο παππας με το χερι ανοιχτο να του βαλουμε το 20ευρω. 20 ευρω για να πει 2 λογια για 5 λεπτα. και τα ελεγε τοσο γρηγορα για να προλαβει να παρει ταριφα και απο αλλους. πολυ λιγους παπαδες εχω πετυχει που να ειναι απλοι και ταπεινη. συνηθως ειναι στην επαρχια σε μικρα χωρια.... αν και εκει εχω πετυχει παππα να σκαει μυτη με το Α6 2.8λιτρων!!! ΕΛΕΟΣ... παρε ενα κορολλα και τα ρεστα καντα φιλανθρωπικο εργο αφου εισαι ΠΑΠΠΑΣ η τουλαχιστον κανε και κανα τρισαγιο δωρεαν σε οποιον δεν εχει... ΕΛΕΟΣ. που ειχα παει με τη θεια μου και ειχε μονο 10 ευρω να δωσει και αυτος τσινισε και ειπε δε θελει να το κανει...

Και που να δεις αλλον με CARTIE γυαλακι και ρολογακι ολοχρυσο....... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μειζον ζητημα δεν ειναι τα χρυσα ρολογακια του καθε παππα, ειναι το τι θα γινει με την αμυθητη περιουσια της εκκλησιας. Θα αξιοποιηθει ποτέ?

Φορολογία 99% στην περιουσία της και σωθήκαμε αλλά δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μειζον ζητημα δεν ειναι τα χρυσα ρολογακια του καθε παππα, ειναι το τι θα γινει με την αμυθητη περιουσια της εκκλησιας. Θα αξιοποιηθει ποτέ?

Το μειζον θεμα αγαπητε ειναι το ΤΙ ΠΡΕΣΒΕΥΟΥΝ στις οποιες αγορευσεις τους

Πραγματικα μου ειναι αδιαφορο αν ο παπας παπαρ@ς οπως θες τον λες εχει ηδη υπερπολυτελειας στην κατοχη του κατι που δεν συναδει με το λειτουργημα του....

Μην ακουω ομως ο θεος το ενα, ο θεος το αλλο και λοιπες φτηνες υποκρισιες απο δαυτους, στο ονομα της πιστης .....

 

Και για να απαντησω στο ευλογο ερωτημα σου ....

Αν ημουν κρατος με κοκωνες θα δημευα την περιουσια της εκκλησιας προς οφελος του λαου

Ομως εδω το ερωτημα που γενναται ειναι ..... το κρατος ειναι τοσο αξιοπιστο για ενα τετοιο εργο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρθρο μου φαινεται εντελως μουφα... που χωρουσαν ολα αυτα ρεεεεεεεεε, δωματιο ηταν ή ολοκληρο σπιτι? Και ενταξει λογικα θα ειχε καποια περιουσια αλλα το να λες οτι ειχε περιουσια μεγαλυτερη κι απ΄του βασιλακη πυλες ειναι too much.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρθρο μου φαινεται εντελως μουφα... που χωρουσαν ολα αυτα ρεεεεεεεεε, δωματιο ηταν ή ολοκληρο σπιτι? Και ενταξει λογικα θα ειχε καποια περιουσια αλλα το να λες οτι ειχε περιουσια μεγαλυτερη κι απ΄του βασιλακη πυλες ειναι too much.

Συμφωνώ κι εγώ. Κάνει μπαμ ότι είναι παραμύθι. Εκεί με τις εκατοντάδες το παράχεσαν. Λες και δεν υπάροχυν πραγματικά επιχειρήματα και πρέπει να εφεύρουμε φαντασίες.

Από εκεί και πέρα, εγώ είχα σοκαριστεί όταν ο τωρινός αρχιεπίσκοπος, που γενικά τον θεωρώ σεμνό και ταπεινό άτομο, είπε σε συνέντευξή του ότι παίρνει μισθό 2300 ευρώ και σχολίασε "δεν φτάνουν βέβαια". Τι δε φτάνουν; Για να ζεις μια ασκητική ζωή (υποτίθεται) δε φτάνουν 2300 ευρώ τον μήνα; Αν είναι δυνατόν!

Επειδή κάποιος είπε για δήμευση. Αυτά δεν γίνονται. Υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν την περιουσία κάθε οργανισμού, μεταξύ αυτών και της Εκκλησίας. Το θέμα είναι να καταλάβει ο κόσμος ότι το να έχει η Εκκλησία περιουσία είναι αντίθετο με τη διδασκαλία της και να σταματήσει να κάνει τάματα, να πληρώνει κεριά, να δίνει χαρτζιλίκια για γάμους και βαπτίσεις κτλ. Άπαξ και τα πάρει τα λεφτά η Εκκλησία, δεν γίνεται να της τα βουτήξει κανείς (και δικαίως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και μόνο το ότι το ίδιο ακριβώς κείμενο, κυκλοφορεί εδώ και καιρό σε διάφορα...έγκριτα blogs, θα έπρεπε να είναι αρκετό για να καταλάβει κανείς το τι συμβαίνει.

 

Εντωμεταξύ, στα διάφορα blogs που δημοσιεύουν αυτούσια την "είδηση" αναφέρονται ως "πηγές", κατά καιρούς (και κατά πάσα πιθανότητα κατά τις ορέξεις των συντακτών τους) το περιοδικό ΝΕΜΕΣΙΣ, το περιοδικό ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ (με ημερονημία Σεπτέμβριος 2008). Τώρα, γιατί, ενώ υποτίθεται ότι υπάρχει συγκεκριμένη πηγή, ο συντάκτης καταφεύγει σε μνημειώδεις αοριστολογίες...

 

Πραγματικά, ιδιαίτερη συγκίνηση προκαλεί η ακρίβεια των πληροφοριών. Ενδεικτικά:

 

Πάρα πολλά και πανάκριβα έπιπλα από πολύτιμα ξύλα υφάσματα μέταλλα και γυαλιά, φτιαγμένα από τις 4 μεγαλύτερες και ακριβότερες φίρμες στον κόσμο.

 

Τέσσερις ζωγραφικοί πίνακες αμύθητης αξίας που ανήκουν στο Μουσείο Μπενάκη και τους νοίκιαζε με μηνιαίο μίσθωμα που του καθενός η αξία είναι όσο τα μηνιαία μισθώματα τριών μεγάλων και πολυτελών ρετιρέ.

 

Και πολλές άλλες ανοησίες, που αν δεν προκαλούσαν θλίψη, θα χάριζαν άφθονο γέλιο.

 

Για να είμαστε σαφείς: ευχαρίστως να ανοίξει όποιος θέλει νήμα για να διατυπώσει τις σκέψεις του γύρω από την εκκλησία, νυν ή παλαιότερους ηγέτες της, κτλ. Αλλά δε νομίζω ότι μπορεί να αποτελέσει βάση για οποιαδήποτε σοβαρή και ουσιαστική κουβέντα ένα τέτοιο αφελές κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ. Κάνει μπαμ ότι είναι παραμύθι. Εκεί με τις εκατοντάδες το παράχεσαν. Λες και δεν υπάροχυν πραγματικά επιχειρήματα και πρέπει να εφεύρουμε φαντασίες.

Από εκεί και πέρα, εγώ είχα σοκαριστεί όταν ο τωρινός αρχιεπίσκοπος, που γενικά τον θεωρώ σεμνό και ταπεινό άτομο, είπε σε συνέντευξή του ότι παίρνει μισθό 2300 ευρώ και σχολίασε "δεν φτάνουν βέβαια". Τι δε φτάνουν; Για να ζεις μια ασκητική ζωή (υποτίθεται) δε φτάνουν 2300 ευρώ τον μήνα; Αν είναι δυνατόν!

Επειδή κάποιος είπε για δήμευση. Αυτά δεν γίνονται. Υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν την περιουσία κάθε οργανισμού, μεταξύ αυτών και της Εκκλησίας. Το θέμα είναι να καταλάβει ο κόσμος ότι το να έχει η Εκκλησία περιουσία είναι αντίθετο με τη διδασκαλία της και να σταματήσει να κάνει τάματα, να πληρώνει κεριά, να δίνει χαρτζιλίκια για γάμους και βαπτίσεις κτλ. Άπαξ και τα πάρει τα λεφτά η Εκκλησία, δεν γίνεται να της τα βουτήξει κανείς (και δικαίως).

Πες τα χρυσοστομε....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τα άμφια των παπάδων κατά τη διάρκεια μιας λειτουργίας( χρυσα κτλπ ) είναι αντιγραφές των άμφιων των αυτοκρατόρων του Βυζαντίου και υποτίθεται οτι όταν "έπεσε" η Κωνσταντινούπολη" το παπαδαριό την "έκανε" διασώζοντας την πολιτιστική κληρονομιά του Βυζαντίου φορώντας τις στολές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δημιουργηθεί κι ένα κίνημα "αγανακτισμένων πιστών" με αίτημα την παραχώρηση της εκκλησιαστικής περιουσίας για να ανασάνει ο Ελληνικός λαός και καταλήψεις σε όλους τους κεντρικούς ναούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάποιος είπε για δήμευση. Αυτά δεν γίνονται. Υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν την περιουσία κάθε οργανισμού, μεταξύ αυτών και της Εκκλησίας.

 

Φιλιππε, ξεχνας ποιος πληρωνει το μισθο τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...