Προς το περιεχόμενο

Ιδου τα πιστευω των εκπροσωπων της εκκλησιας .....


axaxouxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο φως η αμύθητη περιουσία του μακαριστού αρχιεπισκόπου Χριστοδούλου

 

ΠΗΓΗ: Το Τεφτέρι

 

 

Αναρτήθηκε από totefteri στις 6:11 μ.μ.. Ειδησεις - 3σχόλια

http://totefteri.blogspot.com/2011/06/blog-post_2619.html

 

 

Ίσα με τον κρατικό προϋπολογισμό, μόνο στο δωμάτιο του κοιμισμένου ποιμενάρχη. Τι λιτά και ταπεινά που ζούσε ο μακαριστός…

 

Ξεσφράγισαν το σφραγισμένο ιδιαίτερο δωμάτιο του μακαριστού αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου στο Παλαιό Ψυχικό και βρήκαν πάρα πολλά αντικείμενα μεγάλης χρηματικής αξίας.

 

Τα κατέγραψε επιτροπή την οποία αποτελούσαν δικαστικές αρχές, ο διευθυντής της αστυνομίας, ο εκπρόσωπος της εφορίας, ένας συμβολαιογράφος, ο αρχιερατικός επίτροπος Θωμάς Χρυσικός, ο πρώην αρχιερατικός επίτροπος Θωμάς Συνοδινός, ο γνωστός Βρεσθένης Θεόκλητος Κουμαριανός, και δύο διάκονοι του Χριστόδουλου.

 

Τα πράγματα που καταγράφηκαν βρίσκονταν τόσο στο ιδιαίτερο δωμάτιο του Χριστόδουλου όσο και στα βεστιάριά του(= ιματιοθήκες) και στο υπόλοιπο ανάκτορό του.

 

Μόνο τα μικροαντικείμενα τρεχούσης χρήσεως του δωματίου του ξεπερνούν σε αξία το ένα εκατομμύριο ευρώ.

 

Αναφέρουμε μερικά χαρακτηριστικά από τα καταγραμμένα:

 

600 ζεύγη χρυσά ή αργυρά μανικετόκουμπα.

Απ’ αυτά τα 140 ζευγάρια έχουν διαμάντια και μερικά έχουν ζαφείρια.

Πάνω από 100 πολύτιμα χρυσά και αργυρά στυλό και πέννες ανεκτίμητης αξίας.

Πάρα πολλοί χρυσοί και αργυροί σταυροί ευλογίας με πολύτιμα πετράδια.Πολλές αρχαίες εικόνες.

30.000 ευρώ και 9 χρυσές λίρες σε φάκελο για τον π. Θωμά Συνοδινό.

Ένας μεγάλος πολυτιμότατος πολυέλαιος Baccarat αξίας 50.000.ευρώ η ανώτερη φίρμα στον κόσμο.

Καναπέδες και πολυθρόνες του σαλονιού, των γραφείων και των δωματίων από τις δυό ακριβότερες φίρμες του κόσμου Versace και Armani.

Μεταξωτές κουρτίνες πολυτιμότατες από τις καλλίτερες φίρμες στον κόσμο σε όλο το ανάκτορο.

Εκατοντάδες λευκά πουκάμισα, τα περισσότερα μεταξωτά.

Εκατοντάδες μαύρα παντελόνια πανάκριβα.

Εκατοντάδες ζεύγη παπουτσιών όλα από τις δυο ακριβότερες φίρμες του κόσμου Sebago και Church’ s, απ’ αυτά που φορούν μόνο οι Άγγλοι πρίγκιπες, λόρδοι και άλλοι αριστοκράτες. Ο Χριστόδουλος φορούσε μόνο τέτοια παπούτσια, που το κάθε ζεύγος τιμάται πάνω από 1.000 χίλια ευρώ (Όταν ανατράπηκε ο δικτάτωρ των Φιλιππίνων Μάρκος, βρέθηκε ότι η γυναίκα του είχε 80 ζεύγη παπουτσιών, ακριβά βέβαια αλλά συνηθισμένα).

Τρεις δεκάδες σετ με καθημερινά δεσποτικά άμφια.

50 επίσημες και μεγαλοπρεπείς αρχιερατικές στολές αξίας κατά μέσον όρο 300.000 ευρώ η κάθε μία.

12 στέμματα ( μίτρες ) από χρυσό και πολυτίμους λίθους αξίας κατά μέσον όρο 300.000 ευρώ το καθένα.Κυρίως έχουν διαμάντια.

100 εγκόλπια χρυσά και γεμάτα πολύτιμους λίθους, κυρίως διαμάντια και ζαφείρια, αξίας 100.000 ευρώ το καθένα.

200 εγκόλπιοι σταυροί ίσης αξίας και παρόμοιας διακοσμήσεως ο καθένας.

25 ποιμαντορικές ράβδοι (πατερίτσες) χρυσές και αργυρές και ελεφάντινες (φιλντισένιες) γεμάτες πολύτιμους λίθους, κυρίως διαμάντια και ρουμπίνια, αξίας κατά μέσον όρο 100.000 ευρώ η κάθε μία.

40 απλές αργυρές ράβδοι (βακτηρίες, μπαστούνια) με ημιπολύτιμους λίθους, αξίας 20.000 ευρώ η κάθε μία.

Δύο υπερπολύτιμα δισκοπότηρα χρυσά, σκαλιστά έργα τέχνης, με πολύτιμους λίθους, δώρα το ένα του Βαρθολομαίου και το άλλο του πάπα Ρώμης Βενεδίκτου.

Δεκάδες χρυσά και αργυρά κηροπήγια (δικηροτρίκηρα).

Δεκάδες χρυσά και αργυρά επιτραπέζια κηροπήγια με πολύτιμους λίθους.

Πολλές δεκάδες αργυροί δίσκοι σερβιρίσματος και κεράσματος.

Δεκάδες αργυρές φρουτιέρες.

Εκατοντάδες δωδεκάδων ποτήρια αργυρά και κρυστάλλινα υψηλής αξίας.

Εκατοντάδες πανάκριβα αργυρά κρυστάλλινα και πορσελάνινα σερβίτσια ανυπολόγιστης αξίας.

Εκατοντάδες δωδεκάδες πανάκριβα χρυσά και αργυρά κουταλομαχαιροπήρουνα φίρμας Christofie, που είναι η ακριβώτερη στον κόσμο.

Εκατοντάδες πορσελάνινες δωδεκάδες πιάτων.

Εκατοντάδες πορσελάνινες και αργυρές πιατέλες.Βαρύτιμες μεταξωτές κουρτίνες σε όλο το ανάκτορο.

Εκατοντάδες ζεύγη μεταξωτές πιτζάμες.

Δεκάδες μεταξωτές κλινοστρωμνές και μαξιλάρια.

Τέσσερις ζωγραφικοί πίνακες αμύθητης αξίας που ανήκουν στο Μουσείο Μπενάκη και τους νοίκιαζε με μηνιαίο μίσθωμα που του καθενός η αξία είναι όσο τα μηνιαία μισθώματα τριών μεγάλων και πολυτελών ρετιρέ.

Έξι γκραβούρες με πανάκριβο μηνιαίο μίσθωμα από το ίδιο Μουσείο.

Πάρα πολλά και πανάκριβα έπιπλα από πολύτιμα ξύλα υφάσματα μέταλλα και γυαλιά, φτιαγμένα από τις 4 μεγαλύτερες και ακριβότερες φίρμες στον κόσμο.

Τα αρχιτεκτονικά σχέδια για δύο βίλες-ανάκτορα του Χριστοδούλου, για να ξεκουράζεται, που θα κτίζονταν σε τεράστια οικόπεδά του πανύψηλης αξίας, ένα στην Ερμιονίδα και ένα στον Άγιο Ιωάννη Θεολόγο σε πανέμορφες τοποθεσίες.

Ένα τεράστιο ποσό (πολλά εκατομμύρια ευρώ), για να κτιστεί ειδικό μουσείο με την επωνυμία «Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος», για να φυλάγονται και να εκτίθενται εκεί σε κοινή θέα οι στολές, οι μίτρες, οι πατερίτσες, και όλα τα λειτουργικά και μη λειτουργικά κοσμήματα και σκεύη του Χριστόδουλου στους αιώνες των αιώνων, μαζί και με τα έξοδα συντηρήσεως τόσο του μουσείου όσο και των εκθεμάτων, και με τους μισθούς των υπαλλήλων του μουσείου …;

 

 

 

 

 

 

 

Αυτο ειναι το αληθινο προσωπο των δηθεν εκπροσωπων της εκκλησιας.....

Αυτο υπηρετουν .... το χρημα !!!!!!!!

 

 

Αν αληθευουν ολα αυτα.....

 

Αυτοι μονο κλωτσιες θελουν και οχι δημοσια δαπανη οτιδηποτε....

 

Γιαυτο οταν βλεπω παπα αηδιαζω....

Υποκριτες και φαρισαιοι ειναι .....

Σε ποιο σημειο των Ευαγγελιων, της Βιβλου η δεν ξερω γω ποιου αλλου βιβλιου αναφερεται η συσσωρευση πλουτου στο ονομα του Θεου και της πιστης ?

Δεν ειμαι πολυ θρησκος ουτε με νοιαζει για τετοια πραγματα και βασικα δεν δινω δεκαρα τσακιστη σε δαυτους....

Απλα εναν σταυρο κανω που και που το πρωι και αυτο απο συνηθεια....

αυτο που με εξοργιζει ειναι οτι διαλλαλουν το ''μοιραζεσθε αγαθα και απαρνηθητε τον πλουτο'' στο ονομα της πιστης για να συσσωρευουν οι ιδιοι ....

Και με θλιβει τα μαλα που υπαρχουν ατομα που τους τα δινουν αντι να βοηθουν τους νεους η πραγματικα απορες οικογενειες !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κάτι παρόμοιο δεν είχε κυκλοφορήσει μετά τον θάνατό του;

 

Αν και αμφιβάλλω για την ορθότητά του συγκεκριμένου, ραδιο αρβυλα μου κάνει, το μέγεθος της συνολικής περιουσίας της εκκλησίας είναι ήδη γνωστό. A fuckload that is.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το αληθινο προσωπο των δηθεν εκπροσωπων της εκκλησιας.....

Αυτο υπηρετουν .... το χρημα !!!!!!!!

Tωρα το καταλαβες εσυ? Μεχρι τωρα τι νομιζες, οτι υπηρετουν το λαο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το εγραψε το tefteri δεν εχω κανενα λογο να το αμφισβητησω...Επισης το τεφτερι γραφει οτι μας εδιναν 250 δις μονο για την Γαυδο!!!

 

Απο αυτα που παπαγαλιζεις για τον Χριστοδουλο διαβασα μονο τις πρωτες γραμμες και καπου ενδιαμεσα. Στην αρχη γραφει οτι η περιουσια του ειναι ιση με το κρατικο προυπολογισμο, δηλαδη 250δις??? Εαν αθροισεις ολη την περιουσια του βγαινει τοσο;;Εκανες τον κοπο να το ελεξεις εστω προχειρα;;

 

Παλατια και βιλες θα εχτιζε γιατι;;Αρχιεπισκοπος ηταν για ισοβια τι να την εκανε την βιλα εαν δεν θα κοιμοταν ουτε μια φορα σε αυτην;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το εγραψε το tefteri δεν εχω κανενα λογο να το αμφισβητησω...Επισης το τεφτερι γραφει οτι μας εδιναν 250 δις μονο για την Γαυδο!!!

 

Απο αυτα που παπαγαλιζεις για τον Χριστοδουλο διαβασα μονο τις πρωτες γραμμες και καπου ενδιαμεσα. Στην αρχη γραφει οτι η περιουσια του ειναι ιση με το κρατικο προυπολογισμο, δηλαδη 250δις??? Εαν αθροισεις ολη την περιουσια του βγαινει τοσο;;Εκανες τον κοπο να το ελεξεις εστω προχειρα;;

 

Παλατια και βιλες θα εχτιζε γιατι;;Αρχιεπισκοπος ηταν για ισοβια τι να την εκανε την βιλα εαν δεν θα κοιμοταν ουτε μια φορα σε αυτην;;

και μένα για ψέμα μου κάνει

πουθενά δεν αναφέρει για τα βιβλία που διάβαζε και δεν πήρε χαμπάρι την χούντα,ως γνωστό 7 χρόνια συνεχόμενα 24/7 διάβαζε τότε και δεν κατάλαβε τι έγινε.

 

Εκτός βέβαια και αν δεν τα αναφέρει,κάπου εκεί θα τα 'χει δε μπορεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ που λέει η κενή διαθήκη και λοιπά ότι ο σταυρός, το τέμπλο κλπ ΠΧ πρέπει να είναι από χρυσό. Τσίγκινο δε κάνει δηλαδή?

το ε στο κενή είναι επίτηδες; :P

Πουθενά δεν λέει και για κτίρια,γνωστό το σκηνικό με τον Jesus να λέει "Θα γκρεμίσω τον ναό και σε 7 μέρες θα τον ξαναχτίσω" ή κάθε μέρος είναι εκκλησία και μπορείς να προσεύχεσαι κτλ κτλ.

 

Τώρα,έλα εκκλησία,άναψε κανα κερί,δώσε υπέρ των φτωχών,δώσε υπέρ των αστέγων,δώσε για αγιογραφίες,δώσε για καινούριο τρούλο,δώσε για νέα εκκλησία γιατί στις άλλες πόλεις έχει εκκληδίοσ ανα 200 μέτρα ενώ στην δικιά μας ανα 500 μέτρα,άπιστοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ που λέει η κενή διαθήκη και λοιπά ότι ο σταυρός, το τέμπλο κλπ ΠΧ πρέπει να είναι από χρυσό. Τσίγκινο δε κάνει δηλαδή?

Kενη=αδεια. Καινη=καινουργια. Ποια διαλεγεις?

 

Συμφωνα με τους κανονισμους τους, τα αμφια των λειτουργων πρεπει να ειναι χρυσαφενια, ειναι θεαρεστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ε στο κενή είναι επίτηδες; :P

Πουθενά δεν λέει και για κτίρια,γνωστό το σκηνικό με τον Jesus να λέει "Θα γκρεμίσω τον ναό και σε 7 μέρες θα τον ξαναχτίσω" ή κάθε μέρος είναι εκκλησία και μπορείς να προσεύχεσαι κτλ κτλ.

 

Τώρα,έλα εκκλησία,άναψε κανα κερί,δώσε υπέρ των φτωχών,δώσε υπέρ των αστέγων,δώσε για αγιογραφίες,δώσε για καινούριο τρούλο,δώσε για νέα εκκλησία γιατί στις άλλες πόλεις έχει εκκληδίοσ ανα 200 μέτρα ενώ στην δικιά μας ανα 500 μέτρα,άπιστοι

 

Και τοσο καιρο νομιζα οτι εγω ειμαι ασχετος με την θρησκεια. Σε 3 (οχι σε 7) μερες θα την ξαναεχτιζε την εκκλησια. Δεν εννουσε ο Χριστος το κτηριο αλλα την εκκλησια του θεου. Ολο το κοινωνικο σωμα που πιστευε στον θεο. Τελικα με την σταυρωση του αυτο υποτιθετε οτι εκανε. Γκρεμισε την εκκλησια οπως την ξερανε μεχρι τοτε και μετα απο 3 μερες που αναστηθηκε εφτιαξε μια αλλη.Ακομα και μια απο τις δεκαδες τηλεταινιες με την ζωη του Χριστου να ειχατε παρακολουθησει αυτο το μηνυμα επρεπε να σας ειχε μεινει.

 

Παιδια επειδη μερικοι στην εκκλησια εκμεταλευονται τους πιστους δεν παει να πει οτι ολη η εκκλησια εχει αυτον το σκοπο. Στην Εκκλησια ειμαστε ολοι οποτε σημασια εχει τι κανει ο καθενας μας και οχι μερικοι που λοξοδρομουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kενη=αδεια. Καινη=καινουργια. Ποια διαλεγεις?

 

Συμφωνα με τους κανονισμους τους, τα αμφια των λειτουργων πρεπει να ειναι χρυσαφενια, ειναι θεαρεστο.

κενη.πιο αληθινο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τοσο καιρο νομιζα οτι εγω ειμαι ασχετος με την θρησκεια. Σε 3 (οχι σε 7) μερες θα την ξαναεχτιζε την εκκλησια. Δεν εννουσε ο Χριστος το κτηριο αλλα την εκκλησια του θεου. Ολο το κοινωνικο σωμα που πιστευε στον θεο. Τελικα με την σταυρωση του αυτο υποτιθετε οτι εκανε. Γκρεμισε την εκκλησια οπως την ξερανε μεχρι τοτε και μετα απο 3 μερες που αναστηθηκε εφτιαξε μια αλλη.Ακομα και μια απο τις δεκαδες τηλεταινιες με την ζωη του Χριστου να ειχατε παρακολουθησει αυτο το μηνυμα επρεπε να σας ειχε μεινει.

 

Παιδια επειδη μερικοι στην εκκλησια εκμεταλευονται τους πιστους δεν παει να πει οτι ολη η εκκλησια εχει αυτον το σκοπο. Στην Εκκλησια ειμαστε ολοι οποτε σημασια εχει τι κανει ο καθενας μας και οχι μερικοι που λοξοδρομουνε.

τι 7 τι 3.

Αυτό είπα κι εγώ,ποιος ο λόγος λοιπόν να έχεις κτίριο με 39 τρούλους,50 χρυσούς πολυελαίους,παπάδες με χρυσούς σταυρούς,άμφια και αγιογραφίες που κοστίζουν στο σύνολο εκατομμύρια ευρώ τότε;

Μια ξύλινη κατασκευή,ένας παπάς με ένα φτηνό ράσο και να η εκκλησία του Θεού.

 

Προσωπική άποψη αυτό,δεν είναι μερικοί στην εκκλησία,είναι η ίδια η εκκλησία.

Μου ζητείται να δώσω έστω ένα 10λεπτο για τους φτωχούς που δεν θα ταίσει κανέναν όταν αυτός που μου το ζητάει εάν πουλήσει το κοτρόνι στην τιάρα θα ταίσει χιλίάδες,υποκρισία;Ερώτηση είναι

Ζοριστείτε να τα καταφέρουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gnsX την ιδια αποψη εχω με εσενα οσο αφορα την υλικη υποδομη. Ομως εχω ρωτησει αρκετους στις ενοριες για αυτο το θεμα και μου ειπαν οτι τα περισσοτερα ειναι απο δωρεες πιστων. Ισως πρεπει να καταλαβουν οι πιστοι οτι δεν εχει νοημα η δωρεα.

Παντως η αγιογραφια ειναι και μια μορφη τεχνης που πρεπει να συντηρηθει. Ειναι μερος του πολιτισμου μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλα λαμογια οι παπαδες. ΤΕΡΑΣΤΙΑ. θυμαμαι οταν ειχε πεθανει η γιαγια μου και πηγαιναμε στο νεκροταφειο να κανουμε κανα τρισαγιο, ερχοταν ο παππας με το χερι ανοιχτο να του βαλουμε το 20ευρω. 20 ευρω για να πει 2 λογια για 5 λεπτα. και τα ελεγε τοσο γρηγορα για να προλαβει να παρει ταριφα και απο αλλους. πολυ λιγους παπαδες εχω πετυχει που να ειναι απλοι και ταπεινη. συνηθως ειναι στην επαρχια σε μικρα χωρια.... αν και εκει εχω πετυχει παππα να σκαει μυτη με το Α6 2.8λιτρων!!! ΕΛΕΟΣ... παρε ενα κορολλα και τα ρεστα καντα φιλανθρωπικο εργο αφου εισαι ΠΑΠΠΑΣ η τουλαχιστον κανε και κανα τρισαγιο δωρεαν σε οποιον δεν εχει... ΕΛΕΟΣ. που ειχα παει με τη θεια μου και ειχε μονο 10 ευρω να δωσει και αυτος τσινισε και ειπε δε θελει να το κανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...