Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε Ubuntu 11.04


Maldino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Έκανα την εγκατάσταση σήμερα και ήταν όλα εντάξει.(Έχω ξανακάνει στο παρελθόν.)

Δοκίμασα να βάλω GNOME 3 μέσω ενός οδηγού που βρήκα μέσω τερματικού αλλά πρόσεξα οτι παρέμεινε η 2.32 αν δεν κάνω λάθος.

Πριν λίγο δοκίμασα να κάνω αναβαθμίσεις και εγκατάσταση drivers, μετά από επανεκκίνηση οι εικόνες από τα αρχεία που ανοίφω μένουν στο background.(Δεν μπορώ να επισυνάψω την εικόνα να την δείτε.)

 

Τώρα βλέπω πως έχω το GNOME 3.0.2

Που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς σου κάνει. Πάντως ο τρόπος που έβαλες το gnome 3 είναι ο "προβλεπόμενος". Απλά με το apt-get install gnome-shell σου περνάει μόνο το gnome-shell και όχι το gnome 3, το οποίο μπήκε όταν έκανες upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται έτσι επειδή το default theme του ubuntu είναι για gnome2 (gkt2) και τώρα έχεις gnome3 (gtk3). Έχει αρκετά gtk3 θέματα εδώ:

http://gnome-look.org/index.php?xcontentmode=167&PHPSESSID=92c8534553701fb870705180a8978c96

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου δίνει δικαιώματα στην αποσυμπίεση και στην αντιγραφή για να τα βάλω στ /usr/share/themes

 

Αν τα αφήσεις στο home, δεν τα ανοίγει ο theme manager του gnome; Το πολύ πολύ να μην δουλεύει το theme για άλλους users (ομολογώ ότι δεν το έχω ψάξει). Αλλιώς, alt+f2 και gksu nautilus και λογικά θα σε αφήνει να κάνεις τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω :P

Παλιά πάταγες δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας -> αλλάγή φόντου επιφάνειας εργασίας (ή κάπως έτσι) και πήγαινες στο πρώτο tab όπου μπορούσες να κάνεις add θέματα. Στο gnome 3 δεν ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δυστυχώς δεν πατάει δεξί κλικ...

Μπορώ να βγάλω το gnome και να βάλω κάποιο άλλο?

Αν ναι ποιό μου προτείνεις?

 

 

Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα τη fedora 15 σε live usb αλλά την έσβησα και δεν μπορώ να δω ακριβώς. Αλλά υποψιάζομαι ότι στο control center θα έχει επιλογές εμφάνισης (τέρμα δεξιά, εκεί που γράφει το όνομά σου).

Μπορείς να βάλεις ότι άλλο θέλεις, kde, xfce, lxde κλπ. Τα δυο πιο γνωστά (και πιο πλήρη) είναι το gnome και το kde. Αλλά το kde είναι κάπως πιο μπερδεψιάρικο από το gnome (μπαίνει πάντως με ένα απλό sudo apt-get install kubuntu-desktop).

 

Είχα τη fedora 15 σε live usb αλλά την έσβησα και δεν μπορώ να δω ακριβώς. Αλλά υποψιάζομαι ότι στο control center θα έχει επιλογές εμφάνισης (τέρμα δεξιά, εκεί που γράφει το όνομά σου).

Μπορείς να βάλεις ότι άλλο θέλεις, kde, xfce, lxde κλπ. Τα δυο πιο γνωστά (και πιο πλήρη) είναι το gnome και το kde. Αλλά το kde είναι κάπως πιο μπερδεψιάρικο από το gnome (μπαίνει πάντως με ένα απλό sudo apt-get install kubuntu-desktop).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...