Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο server ubuntu 11.04 !!


spartakoscs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας !!!!

 

Έχω ένα pc με 2 κάρτες δικτύου πάνω με ubuntu 11.04(desktop edition) . στην μια έχω το ίντερνετ πάνω και στην άλλη καταλήγει σε ένα τοπικό δίκτυο !! Αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής , το pc αυτό να μοιράζει το ίντερνετ στο τοπικό δίκτυο αλλά να μπορώ να ελέγχω τι upload και download θα έχει ο κάθε υπολογιστής του τοπικού δικτύου . Υποθέτω ότι πρέπει να εγκαταστήσω κάποιον DHCP server και proxy για όλα αυτά !! Μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω με την σειρά και οδηγίες για αυτά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καθε προγραμμα proxy απο οσο γνωριζω ελεγχει την "web" κινηση ενος δικτυου...

 

αν εσυ θες να ελεγχεις "γενικα" το bandwith του καθε Η/Υ στο δικτυο ενα proxy προγραμμα δεν σε καλυπτει σε αυτο.

 

δοκιμασε τα wondershaper , trickle .(βρισκονται και τα 2 στα ρεπος)

 

βεβαια δεν γνωριζω αν το να δινει το πισι σου ιντερνετ στο δικτυο ειναι αναγκαια προυποθεση ή πολυ απλα θα μπορουσες να τα ριξεις ολα πανω σε ενα κοινο switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που μου ανέφερες είναι για να βάζεις limit στο pc σου και προϋποθέτει να έχεις Ubuntu !! Εγώ αυτό που θέλω είναι να αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία . Πέρα από το switch δεν έχω πρόσβαση εγώ . Έτσι πως θα ελέγξω τα παραπάνω ?

post-184097-0-13435700-1307544566_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ζητάς είναι αρκετά περίπλοκο στην υλοποίηση για να στο εξηγήσει κάποιος σε λίγες γραμμές σε ένα forum.

Η λύση στο πρόβλημά σου λέγεται iproute (και iptables) και θα χρειαστεί να μετατρέψεις το linux box σου σε router. Τον ήδη υπάρχον router που έχει και το modem για την γραμμή, θα τον κάνεις ένα bridge το οποίο θα περνάει την IP κίνηση στο linux για να κάνει το routing.

Μπορείς να ξεκινήσεις το διάβασμα από εδώ:

http://www.lartc.org/lartc.html

http://www.linuxfoun...orking/iproute2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...