Προς το περιεχόμενο

ερωτησεις γενικα στα linux


haris013

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα. εχω μια εμπειρια απο linux αλλα εχουν περασει 3 χρονακια απο τοτε που εβαλα τελευταια φορα οποτε εχω καποιες ερωτησεις..

1) ποια distro να βαλω? ποια ειναι ποιο stable και αποδοτηκοτερη καθως και ποια εχει την μεγαλυτερη υποστυριξη σε παλιο hardware?

θελω να αυξισω λιγο τις επειδωσεις σε ενα παλιο pc που εχω,που θα εχει ρολο surfing-download-λιγο gimp και word-exel..

τελος θα ηθελα να ρωτησω με τα παιχνιδια τι παιζει.. εγω παιζω league of legends και αναρωτιεμαι αμα θα μπορουσα να παιξω μεσα απο τα λινυξ(αν και δεν νομιζω να γινεται)

 

τελος υπαρχει καποιο προγραμμα παρακολουθησης hardware-θερμοκρασιων οπως το cpu-z η το hw monitor οπως στα windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Με ποια distro εχεις εμπειρια; οποια ξερεις καλυτερα, ειναι και η ιδανικη επιλογη. Υποστηριξη hw ολες την ιδια εχουν.

 

Οταν λες stable, εννοεις ακλονητη κι ας εχεις software 5 εκδοσεις παλιο; Για αυτο μια επιλογη ειναι το Debian Stable. Αλλιως ολες οι διανομες stable ειναι.

 

Δεν λες τι χαρακτηριστικα εχει το συστημα σου. Μπορει να χρειαζεσαι κι εσυ Μαρμελαδα, 'η μπορει απλα λιγη διαιτα.

 

Το παιχνιδι ειναι windows exe? Ισως να παιζει μεσω Wine. Το ψαχνεις στην appdb του wine project και βλεπεις κατα ποσο υποστηριζεται.

 

Υπαρχει φυσικα, lm_sensors μεταξυ αλλων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια distro εχεις εμπειρια; οποια ξερεις καλυτερα, ειναι και η ιδανικη επιλογη. Υποστηριξη hw ολες την ιδια εχουν.

 

Οταν λες stable, εννοεις ακλονητη κι ας εχεις software 5 εκδοσεις παλιο; Για αυτο μια επιλογη ειναι το Debian Stable. Αλλιως ολες οι διανομες stable ειναι.

 

Δεν λες τι χαρακτηριστικα εχει το συστημα σου. Μπορει να χρειαζεσαι κι εσυ Μαρμελαδα, 'η μπορει απλα λιγη διαιτα.

 

Το παιχνιδι ειναι windows exe? Ισως να παιζει μεσω Wine. Το ψαχνεις στην appdb του wine project και βλεπεις κατα ποσο υποστηριζεται.

 

Υπαρχει φυσικα, lm_sensors μεταξυ αλλων.

 

λοιπον το συστημα εχει pentium 4 στα 3.6 ghz

ATI randeon x1600 series

4 GB ram

320 GB HDD

εγω σε ubuntu εχω δουλεψει απλα ρωτησα αμα υπαρχει καποια καλυτερη distro απο αυτη καθως οταν την ειχα βαλει εγω ειχα ενα προβληματακι με τους drivers αλλα κουτσα-στραβα το ελυσα εν μερη

να πω επισης πως τα ubuntu ηταν εκδοση 6 ή 7 δεν θυμαμαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shock: Αυτος μια χαρα υπολογιστης ειναι. Νομιζω τωρα το ubuntu ειναι στην εκδοση 11,04 και απο τοτε οι drivers της ΑΤΙ βελτιωθηκαν

 

οκ! θα βαλλω τα καινουρια ubuntu απλα πως μπορω να βλεπω και να καταγραφω θερμοκρασιες καθως και μια επισκοπηση του hardware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θερμοκρασίες: θα σετάρεις το lm_sensors

 

και θα τις βλέπεις στην οθόνη είτε με το psensor, είτε με το conky είτε με το gnome-sensors-applet

 

επισκόπηση hardware: hardinfo

 

θα τα βρεις στο synaptic και στο κέντρο λογισμικού Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θερμοκρασίες: θα σετάρεις το lm_sensors

 

και θα τις βλέπεις στην οθόνη είτε με το psensor, είτε με το conky είτε με το gnome-sensors-applet

 

επισκόπηση hardware: hardinfo

 

θα τα βρεις στο synaptic και στο κέντρο λογισμικού Ubuntu.

οκ ευχαριστω :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα να βάλεις linux mint 11 που είναι έκδοση του ubuntu με όλα τα codecs,plug-ins κλπ περασμένα. Το περνάς και δουλεύει...Και έχει πολύ ωραίο και φιλικό περιβάλλον, το gnome, σε αντίθεση με την νέα έκδοση του ubuntu και το όχι και τόσο φιλικό unity...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προτεινα να βαλεις iQunix το οποιο ειναι Ubuntu 11.04 με κλασσικο gnome αλλα οσο πιο λιτο γινεται και το χτιζεις εσυ απο την αρχη... ειναι και ελληνικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα βαλλω dual boot win7 και λινουξ με τα win7 σε ενα πολυ μικρο partition ισα ισα για το λογισμικο και 2-3 απαραιτητες εφαρμογες που θελω θα υπαρχει προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιαααα ΣΟΣ!! εκανα εγκατασταση τα windows 7 σε παριτιον 60 GB(τα εχω για 2-3 παιχνιδια) και τα υπολοιπα 100gb ειναι κενα.. bootaro τα ubuntu 11.04 και κολαω στο σημειο για το που θα γινει εγκατασταση..

μου εχει 3 επιλογες: a)εγκατασταση μαζι με τα 7 στο παρτιτιον των 60 gb(δεν θελω κατι τετοιο αφου εχω αφησει ειδικα χωρο για τα λινουξ)

B)εγκατασταση σε ολο το σκληρο

c)custom install---> αυτο που θελω.. βρησκω τον αδιο χωρο στον σκληρο και εκει κολαω.. τι πρεπει να κανω για να γινει install στα 100gb που εχω αφησει? μου πεταει ενα μυνημα "No root file system is defined.Please correct this from the partitioning menu."

τι να κανω???

 

και στο device boot loader τι να επιλεξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας στο αδειο χωρο , και φτιαχνεις δυο partitions.

 

Ενα / ext4 (αυτο ειναι το root που ζηταει)

 

Ενα μικρο swap.

 

Για bootloader στον mbr τοτε , του λες sdX

 

οπου X ο δισκος που εχει τα λειτουργικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας στο αδειο χωρο , και φτιαχνεις δυο partitions.

 

Ενα / ext4 (αυτο ειναι το root που ζηταει)

 

Ενα μικρο swap.

 

Για bootloader στον mbr τοτε , του λες sdX

 

οπου X ο δισκος που εχει τα λειτουργικα.

το σκεφτηκα αφτο και δεν επιασε.. ποσο χωρο να εχει το swap? 2gb του αφησα..

mbr τι ειναι? επιλογες εχει windows 7,ολοκληρο τον σκληρο και τον αδειο χωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποση ram εχεις?

 

βαλε screenshot να δω τι εκανες.

 

1 λεπτο βλαζω τωρα

 

ΡΑΜ 4 GB

 

η πρωτη φοτο δειχνει πως ηταν... η 2η δειχνει τις επιλογες του bootloader και οι τριτη αυτα που εκανα

 

για καποιο λογο δεν μπορω να βαλλω την τριτη φοτο μαζι με τις αλλες 2ngx7xs.jpg

τα πρωτα 2 NTFS ειναι το swap των windows και ο χωρος που εχω δωσει

post-218484-0-37390400-1307390271_thumb.jpg

post-218484-0-94358800-1307390282_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...