Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα εγκατάστασης σε λαπτοπ


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το λαπτοπ είναι του 2000 !!!!

με ραμ 256μβ

και εναν επεξεργαστή intel centrino

 

Στην αρχή πήγα να βάλω την 11.4 εκδοση μέσο των windows xp,πριν αρχίσει η εγκατάσταση έβγαλε μήνυμα οτι χρειάζονται 256 ενω υπάρχουν μόνο 254 και οτι πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα στην εγκατασταση , η εγκατάσταση έγινε παρουσιάζοντας πρόβλημα και σταμάτησε

μετα μεσο του acronis (με cd) διεγραψα το ΄δισκο και δημιουργισα νέο

 

έγραψα σε dvd την εκδοση 10.10 μπουταρα απο το dvd αρχισε η εγκατάσταση αλλά μετά μου έβγαλε το εξείς : the installer enountered an unrecoverble error.A deskop session will now be run so that may investigate the problem or try installing again (το έκανα με το ίδιο αποτέλεσμα)

 

να δοκίμαζα ακόμα με ποιο παλιά ?

γιατί δεν θέλω να ξαναβάλω xp :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην δοκιμασεις με πιο παλλια (αλιμονο), αλλα με κατι πιο ελαφρυ.

 

Πριν ξεκινησεις με την μαρμελλαδα του Τριτονα, ισως να δεις και το Xubuntu, η ακομα καλυτερα το Lubuntu, που εχουν λιγοτερο απαιτητικα γραφικα περιβαλλοντα.

 

 

 

 

ΥΓ @ Τριτονα, λεω να κανω Project Fedora Μαρμελαδα :mrgreen:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάζω σελίγο Debian Lenny Minimal και αν δεν πετύχει αυτό πάω και στο wary puppy αλλιώς χπ

 

λιπόν μπηκαν και είμαι στο σημείο που με ρωτάει αν θέλω να σαρώσω και άλλα dvd

μάλλον κάτι τέτοιο http://cdimage.debian.org/debian-cd/6.0.1a/i386/bt-dvd/

(το dvd εγκατάστασης είναι το debian-6.0.1a-i386-DVD-1.iso.torrent 22-Mar-2011 16:50 87K

 

τώρα τι να κάνω ?

(επίσης στην αρχή δεν βρήκε οδηγό για το ασυρματο αλλα θα ρωτήσω μετά γιαυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα δεν εβαλα....

ενα προβλημα εχω , δεν φένεται το ποντίκι , όχι οτι δεν λειτουργεί δεν άποικονίζετε καμια ιδέα /

 

Στο installation; Αν μπήκες σε graphical install, μπες στο text install, το ίδιο είναι, απλά χωρίς να φορτώνει τον X, δεν είναι πιο δύσκολο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο μεταξύ δοκίμασε και το puppy σκέτο και το wary puppy.

 

το wary θα παίζει σίγουρα, το puppy σκέτο έχει πιο καινούρια πράγματα οπότε μια δοκιμή θα σας πείσει αν κάνει για τη δουλειά.

 

το puppy δεν θα πειράξει το debian. Σ'ένα αρχείο στο δίσκο γράφει τα δικά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα το puppy σκέτο (έχοντας διαγράψει πρώτα το debian ) μετα βάζω το crome βάζω ενα βίντεο και κολάει αναγκάζομαι και κλείνω το λαπτοπ απο το κουμπί, αλλά μετά δεν μπουτάρει δηλαδη σαν να μην υπάρχουν όλλα αυτά που έκανα πριν...

μετά όταν ξαναέβαλα το puppy απο την αρχή και πήγα να κλείσο και μου εμφάνισε να αποθηκευτούν τα δεδομένα μου (ποιά???) πάτησα οκ (μετα ήθελε και ΄κατι άλλο που δεν θυμάμαι) κάτι αποθηκεύτητε στον σκληρό και έκλεισε μόλις το ξαναάνοιξα τα ίδια καμιά ιδέα

έχω φάει μιαμιση μερα για να βάλω linux ααχχχχχ (στο μεγάλο πσ είχα παλιότερα χωρίς κανένα πρόβλημα)

για ΄πείτε τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό με διάβασμα ώμος θα έχεις μια απο τις καλύτερες διανομές (αν οχι την καλυτερη ) εύκολα και γρήγορα

 

τα καλα του --> rolling, απίστευτο wiki και forum και το καλύτερο θα μάθεις τελικά linux

 

 

Arch way

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

debian /arch , openbox , lxpanel και θα ησουν αρχοντας.

 

Γιατι τo παρατησες?

 

Καποτε εκανα τα απλα καθημερινα tasks με 160 mb ram.

 

Εχουμε τοσα παραδειγματα στην υπογραφη μου - Project Linux Μαρμελάδα του twiner.

 

αν δεν εχεις ορεξη να το ψαξεις λιγο τοτε καλυτερα xp. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...