Προς το περιεχόμενο

Το Xbox 360 σημείωσε 55 εκατομμύρια πωλήσεις


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατη έρευνα του NPD group αποκάλυψε ότι η Microsoft πούλησε πάνω από 55 εκατομμύρια κονσόλες Xbox 360 από την πρώτη ημέρα της κυκλοφορίας της μέχρι και σήμερα. Η κονσόλα έχει σημειώσει τις περισσότερες πωλήσεις στην αγορά των Ηνωμένων Πολιτειών ενώ παράλληλα απειλεί να φτάσει το ρεκόρ πωλήσεων του Nintendo Wii.

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι πωλήσεις της κονσόλας της Microsoft έχουν σημειώσει 29% άνοδο το πρώτο τετράμηνο του 2011 σε σχέση με το περσινό αντίστοιχο χρονικό διάστημα, ξεπερνώντας τα στατιστικά του ανταγωνισμού. Αναφέρεται επίσης ότι τα νούμερα πωλήσεων του Xbox 360 αυξάνονται 3 φορές πιο γρήγορα από τα αντίστοιχα του PlayStation 3. Ενδιαφέρον ακόμη παρουσιάζει η αντίθετη πορεία των πωλήσεων του Xbox 360 με αυτή του Wii, όπου η πρώτη κονσόλα έκανε ντεμπούτο με χαμηλές πωλήσεις και σταδιακά ξεπέρασε τις προσδοκίες, ενώ η δεύτερη σημείωσε ακριβώς την αντίθετη πορεία πωλήσεων.

 

Σίγουρα στην επιτυχία της κονσόλας συνετέλεσαν το Kinnect controller όπως επίσης και οι υπηρεσίες του Xbox Live στις οποίες είναι εγγεγραμμένοι πάνω από 35 εκατομμύρια ενεργοί gamers.

 

Η εξέλιξη του Xbox 360 και οι αριθμοί των πωλήσεων του, αναμένεται να δοκιμαστούν στα τέλη του 2011 καθώς ο ανταγωνισμός πρόκειται να παρουσιάσει τα νέα του όπλα στην έκθεση Ε3 την επόμενη εβδομάδα.

 

Link.png Site: electronista.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπράβο στο XBOX, αν και κάτοχος PS3 μπήκα στο τριπάκι να πάρω το X360 slim αλλα εδω δεν πορλαβαίνουμε να παίξουμε το ένα θέλουμε και άλλο θα μου πεις. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατη έρευνα του NPD group αποκάλυψε ότι η Microsoft πούλησε πάνω από 55 εκατομμύρια κονσόλες Xbox 360 από την πρώτη ημέρα της κυκλοφορίας της μέχρι και σήμερα. Η κονσόλα έχει σημειώσει τις περισσότερες πωλήσεις στην αγορά των Ηνωμένων Πολιτειών ενώ παράλληλα απειλεί να φτάσει το ρεκόρ πωλήσεων του Nintendo Wii.

 

τα 86 εκατομμύρια;έχουνε δρόμο ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κονσόλα έχει σημειώσει τις περισσότερες πωλήσεις στην αγορά των Ηνωμένων Πολιτειών

 

ενώ παράλληλα απειλεί να φτάσει το ρεκόρ πωλήσεων του Nintendo Wii.

 

 

 

 

Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει αλλη μια στημενη ερευνα,στημενη για τον απλο λογο οτι αναφερεται στην αμερικανικη αγορα για να δειξει το ποσο πολυ εχουν αυξηθει οι πωλησεις της αλλα οταν αναφερεται ο αριθμος xbox που εχουν διατεθει ΚΑΙ ΟΧΙ πουληθει δινει τον παγκοσμιο αριθμο τοποθετησεων και πωλησεων.Δεν δινει κανενα στοιχειο για τις πωλησεις του ανταγωνισμου ποσο μαλλον την κατασταση που επικρατει στην ευρωπη και ασια(οπου εκει τα πραγματα δεν ειναι απλα ασχημα για την microsoft αλλα τραγικα).

Ακομα μια ερευνα απο την καρδια του καλου, αμερικανικου marketing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει αλλη μια στημενη ερευνα,στημενη για τον απλο λογο οτι αναφερεται στην αμερικανικη αγορα για να δειξει το ποσο πολυ εχουν αυξηθει οι πωλησεις της αλλα οταν αναφερεται ο αριθμος xbox που εχουν διατεθει ΚΑΙ ΟΧΙ πουληθει δινει τον παγκοσμιο αριθμο τοποθετησεων και πωλησεων.Δεν δινει κανενα στοιχειο για τις πωλησεις του ανταγωνισμου ποσο μαλλον την κατασταση που επικρατει στην ευρωπη και ασια(οπου εκει τα πραγματα δεν ειναι απλα ασχημα για την microsoft αλλα τραγικα).

Ακομα μια ερευνα απο την καρδια του καλου, αμερικανικου marketing.

 

Ε όχι ρε συ... τώρα γίνεσαι κακός! Δηλαδή που το περίεργο μια τρίτη εταιρία να κάνει έρευνα πάνω στις πωλήσεις κονσολών και να ασχοληθεί μόνο με μια από αυτές και μάλιστα να την εκθειάζει; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή η έρευνα.... κατά την άποψη μου είναι η καλύτερη κονσόλα... λέω να την πάρω... αξίζει ή να περιμένω κανά δυο χρόνακια να βγει το επόμενο μοντέλο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή η έρευνα.... κατά την άποψη μου είναι η καλύτερη κονσόλα... λέω να την πάρω... αξίζει ή να περιμένω κανά δυο χρόνακια να βγει το επόμενο μοντέλο??

 

Υπάρχουν 1000δες ίδιες απορίες, πάτα αναζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή η έρευνα.... κατά την άποψη μου είναι η καλύτερη κονσόλα... λέω να την πάρω... αξίζει ή να περιμένω κανά δυο χρόνακια να βγει το επόμενο μοντέλο??

 

Εάν μπορείς να κάνεις δύο χρόνια τότε ίσως μπορείς να κάνεις και πολύ παραπάνω για το XBOX 1440 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ειναι απο τις καλύτερες κονσόλες αλλα σίγουρα στις πωλήσεις εχει παίξει ρόλο και το γεγονό οτι "παραβιάζεται" πιο εύκολα απο τις αλλες και το σκεφτεί αυτο ο επίδοξος αγοραστής.Σε καμία περίπτώση όμως σε αναιρεί το γεγονός οτι η Microsoft έκανε διάνα με το xbox360 Kinect κτλπ.

 

H E3 θα έχει πολύ ενδιαφέρον φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει αλλη μια στημενη ερευνα,στημενη για τον απλο λογο οτι αναφερεται στην αμερικανικη αγορα για να δειξει το ποσο πολυ εχουν αυξηθει οι πωλησεις της αλλα οταν αναφερεται ο αριθμος xbox που εχουν διατεθει ΚΑΙ ΟΧΙ πουληθει δινει τον παγκοσμιο αριθμο τοποθετησεων και πωλησεων.Δεν δινει κανενα στοιχειο για τις πωλησεις του ανταγωνισμου ποσο μαλλον την κατασταση που επικρατει στην ευρωπη και ασια(οπου εκει τα πραγματα δεν ειναι απλα ασχημα για την microsoft αλλα τραγικα).

Ακομα μια ερευνα απο την καρδια του καλου, αμερικανικου marketing.

 

 

Που ρε ειναι τραγικα στην Ευρωπη?Μας δουλευεις?Μερικοι μαλλον δεν μπορειτε να δεχτειτε οτι ειναι Μicrosoft και μοσχοπουλαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξέρω να πώ πως σε όσα φιλικά σπίτια και αν εχω πάει όλοι έχουν Wii και XBOX360 και μόνο ένας φίλος έχει Wii και PS3...ο οποίος άφησε να εννοιθεί πως δεν τρέχει και τίποτα με το downtime του PSN και την απώλεια της πιστοτικής του κάρτας....εθελοτυφλεί?

 

Τι πρέπει να παρατηρήσουμε?? Όλοι έχουν Wii (όπως και εγώ άλλωστε + Xbox 360)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το φίλο SPANK, γιατί και μόνο που μπορείς να φλασαρεις την κονσόλα είναι ένα προνόμιο απο μόνο του. Εγω προσωπικά που έχω και ps3, αγορασα τα Χριστούγεννα χβοχ και κινεκτ μαζί και απλά γουστάρω. Η Πουτ@ν@ η σονυ είναι η πιο κωλοεταιρεια. Και όσο δεν αφήνει το ps3 να χακαριστει παραπάνω βλ.3.60+ και όσο περισσότερες βλακείες κάνει με το downtime psn, κτλπ, θα βρίσκεται στα ταρταρα των πωλήσεων. Και καλα να πάθει. Σόρρυ κιόλας παιδια μέχρι πριν λίγο καιρο ήμουν υποστηρικτής της αλλα με όλα αυτά που κάνει έγινα εχθρός της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Μ$ με το νέο dashboard update φλασάρει το drive σου σε νεότερο firmware.. Και η nintendo με κάθε system menu αφαιρεί/μπλοκάρει τις εφαρμογές..

Είναι πουτ@ν@ μια εταιρία επειδή προσπαθεί να προστατέψει το προϊόν της..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...