Προς το περιεχόμενο

usb to ethernet ?


Theodor77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολα τα μελη του forum .

Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να χρισημοποιησω αυτο εδω

http://cgi.ebay.com/Female-USB-2-0-Male-Ethernet-RJ45-Adapter-Converter-/280679563359?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4159ce405f

Η αυτο http://cgi.ebay.com/USB-LAN-NetWork-Storage-NAS-Print-Server-BT-Client-/120705847024?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c1aa10ef0

Η αυτο http://cgi.ebay.com/USB-LAN-NETWORK-STORAGE-NAS-PRINT-SERVER-BT-CLIENT-/110626743909?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c1de2665

για να συνδεσω εναν εξωτερικω σκληρο και ενα πολυμηχανημα σε ενα switch .

Εχω ενα swith TP-LINK 5 θεσεων στο οποιο ενα καλωδιο ethernet θα ερθη απο το router και στις αλλες 4 θα συνδεθουνε 2 υπολογιστες , ενας εξωτερικος σκληρος και ενα πολυμηχανημα .

Ο λογος που θελω να το κανω αυτο ειναι για να δινο και στα 2 pc κανονικα internet και δυκτιο και στα αλλα 2 να μπορω να τα εχω κοινα στο δυκτιο αυτο .

Γινετε κατι τετοιο ?

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο σε καμία περίπτωση..........

Τα άλλα δύο ναι, μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις, αλλά να επιβεβαιώσεις ότι υποστιρίζουν το πολυμηχάνημά σου. Μην περιμένεις επίσης να έχεισ λειτουργίες όπως can, fax κ.λ.π., παρά μόνο εκτύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο σε καμία περίπτωση..........

Τα άλλα δύο ναι, μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις, αλλά να επιβεβαιώσεις ότι υποστιρίζουν το πολυμηχάνημά σου. Μην περιμένεις επίσης να έχεισ λειτουργίες όπως can, fax κ.λ.π., παρά μόνο εκτύπωση.

 

To πολυμηχανημα που εχω ειναι το Canon MP 150 .

Για εξωτερικο σκληρο που θελω να τον εχω σαν δυκτιακο η ακομα και να μπορω να μπαινω απο οπουδηποτε (δηλαδη να ειναι μακρια απο το δυκτιο μου και να μπορω να μπαινω σαν να μπαινω σε μια σελιδα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θες για τον δίσκο προϋποθέτει router με DDNS, που είναι ανεξάρτητο του μηχανήματος που θα αγοράσεις για να συνδέσεις τον δίσκο στο δύκτιο, samba server και file server. Επικοινώνησε με τους πωλητές και ρώτα να υποστιρίζονται όλα αυτά καθώς και το πολυμηχάνημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου χρησιμοποιώ το Nas που ανέφερες 2 3 εβδομάδες τώρα.

 

Το έχω συνδέσει στο switch που ειναι πάνω στο router για να ειναι στο intenet. Απο εκει και πέρα του έχω επάνω εναν δίσκο 1tb και σε συνδιασμό με dyndns μπορώ να εχω πρόσβαση στα αρχεία μου ανα πάσα στιγμή εκτος σπιτιού. Γνώμη μου ειναι οτι αξίζει η αγορά του αφου ειναι συνέχεια επάνω και δεν ζεστένεται καθόλου και γενικά μεχρι στιγμής με εχει αφήσει ικανοποιημένο.Για os εχει εναν τύπο linux αλλα αμα το πάρεις του περνάς το snake os που ειναι ακόμα καλύτερο.

 

Στις ρυθμίσεις του γενικά ειναι απλο δεν θα σε δυσκολέψει κάπου.

 

Οτι απορίες εχεις και μπορώ να βοηθήσω ρώτα με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...