Προς το περιεχόμενο

Ενσύρματο Δίκτυο μεσα στο σπίτι, Powerline (?)


tacuma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν θέλω να συνδεθώ στο σπίτι ενσύρματα.

Το πιο εύκολο είναι να το κάνω ασύρματα αλλα εχει απορριφθεί αυτή η λύση. Οποτε ας μην συζητήσουμε για αυτήν την λύση εδώ.

 

Θέλω να συνδέσω 3 υπολογιστές 1 wd live και μια τηλεόραση.

 

Έχω 24αρα σύνδεση σπίτι. Θέλω να μην χάσω τοσο πολύ σε ταχυτητα σε σημείο που να μην αξίζει να το κάνω.

Να βλέπω αξιοπρεπώς κάποια ταινία και να συνδέεται στο ιντερνετ το pc2 και το pc3 αξιοπρεπώς για περιηγηση μονο και τπτ παραπάνω.

 

Σκέφτηκα αυτήν την λύση αλλα δεν έχω ξανασχοληθεί και δεν ξέρω πολλά πράγματα και τι πρέπει να προσέξω.

Σκέφτηκα να πάρω αυτό που δείχνω στο λινκ. Το οποίο θα μπεί στο σαλόνι και θα συνδεθεί με ενα pc την τηλεόραση και το wd live.

http://www.netgear.com/home/products/powerline-and-coax/high-performance/XAV5004.aspx

 

Μαζί με 2 powerline adapter(λινκ κάτω), το ενα στο δωμάτιο μου οπου θα συνδέσω το router μου (στο οποιο ειναι ο υπολογιστής μου και δεν θέλω να χάσω σε ταχύτητα, θέλω να είναι η βασική πηγή, απο τους αλλους ας χαθεί ταχύτητα δεν μας ενδιαφέρει :rolleyes: ) και το άλλο powerline adapter σε άλλο δωμάτιο οπου θα συνδεθεί με άλλο ρουτερ.

http://www.netgear.com/home/products/powerline-and-coax/high-performance/XAV5501.aspx#three

 

Ουσιαστικά αυτό ζητάω να γίνει

powerlinesundesmologia.jpg

Τις κόκκινες τελίτσες τις πρόσθεσα εγώ για να δείξω αν γίνεται αυτή η συνδεσμολογία.

 

Είναι σωστή η λογική μοy?

ή θα κλαίω τα λεφτά μου? :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν είμαι ο πιο ειδικός σε αυτά τα θέματα αλλά σαν ιδέα δεν πρέπει να είναι πολύ κακή αλλά το powerline av+500 κοστίζει από ότι είδα στο skroutz κοστίζει 70€ http://www.skroutz.gr/s/338188/NetGear-XAV5501.html?keyphrase=netgear+xav5501 το ένα και εσύ θες 2 και 1 το οποίο είναι και switch όπου δεν ξέρω πόσο έχει αλλά για να έχει το απλό 70 αυτό θα έχει 100+.

 

Το ασύρματο γιατί όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κοκκινες τελιτσες γινονται.εγω παντως θα επερνα αυτοκολλητο καναλακι θα εριχνα μεσα τα Utp μου και θα στηνα ενα ωραιο 1000αρι δικτυο και who fuc.s the powerlines.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κοκκινες τελιτσες γινονται.εγω παντως θα επερνα αυτοκολλητο καναλακι θα εριχνα μεσα τα Utp μου και θα στηνα ενα ωραιο 1000αρι δικτυο και who fuc.s the powerlines.

Τι είναι το αυτοκόλλητο καναλάκι?

Εκείνο το πλαστικό που θα κάνει την διαδρομή απο τον ενα pc στο άλλο και μέσα μπαίνoυν τα καλώδια για να κάνω την σύνδεση?

 

χμμ... μάλλον αδύνατο.

Η διαδρομή είναι σχετικά μεγάλη. Μιλάμε για 10 μέτρα με πολλά σπασίματα. Θα το σκεφτώ όμως γιατι θα έχω και καλή ταχύτητα έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το αυτοκόλλητο καναλάκι?

Εκείνο το πλαστικό που θα κάνει την διαδρομή απο τον ενα pc στο άλλο και μέσα μπαίνoυν τα καλώδια για να κάνω την σύνδεση?

 

χμμ... μάλλον αδύνατο.

Η διαδρομή είναι σχετικά μεγάλη. Μιλάμε για 10 μέτρα με πολλά σπασίματα. Θα το σκεφτώ όμως γιατι θα έχω και καλή ταχύτητα έτσι.

 

 

ναι αυτο ειναι.και γωνιες μπορεις να φτιαξεις με καναλι.λιγο δυσκολο αλλα η καλυτερη ταχυτητα και η πιο φτηνη λυση.ειναι πολυ φτηνο το καναλι.μην παρεις κανα Legrand Που ειναι ακριβο.θα σου παρει λιγη ωρα να το κοψεις κτλ αλλα για μενα μακραν η καλυτερη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο ειναι.και γωνιες μπορεις να φτιαξεις με καναλι.λιγο δυσκολο αλλα η καλυτερη ταχυτητα και η πιο φτηνη λυση.ειναι πολυ φτηνο το καναλι.μην παρεις κανα Legrand Που ειναι ακριβο.θα σου παρει λιγη ωρα να το κοψεις κτλ αλλα για μενα μακραν η καλυτερη λυση.

 

μπορείς να βάλεις καμιά φώτο για αυτά τα καναλάκια που λες; φαντάζομαι τι είναι αλλά θέλω να σιγουρευτώ. Ακόμη, αξίζει λες να το κάνω αυτό σε απόσταση 15 μέτρων; το πρόβλημα είναι ότι μεσολαβούν τοίχοι κ.λ.π...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.elektronik.gr/eshop/images/hk_old/kanalia01.jpg

 

δεν ειναι κατι δυσκολο να το βαλεις.αρκει να μην σου χαλαει την αισθητικη.

αν ψαξεις και στο google για αυτοκολλητα καναλια θα βρεις πολλα.

 

εδω ειναι ενα μεγαλο καναλι

 

http://www.nazos.gr/site/images/stories/legrand_kanalia_dlp_3l.jpg

 

απλα στο βαζω για να καταλαβεις καλυτερα.αυτο ειναι πολυ μεγαλο εσυ θες το πανω που ειναι μικρο και περνανε μεσα 2-3 Utp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω κι εγω μια προταση, που δεν γνωριζω αν και κατα ποσο ειναι εφικτη?

μεσα απο το τηλ δικτυο του σπιτιου δεν μπορει να γινει? δλδ να περασει καλωδιο utp μεσα στις τηλ γραμμες του τοιχου και να το παει εκει που θελει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx αυτό φανταζόμουν κιεγώ. Απλά το θέμα είναι ότι πρέπει να τρυπήσουν 2 τοίχοι και δεν ξέρω κατά πόσο είναι αυτό εφικτό...

η πας γυρω γυρω απο τους τοιχους.αλλιως οπως ειπαν και οπως ειπαμε υπαρχουν και αλλες λυσεις.Powerline repeaters καλυτερες ασυρματες καρτες για να δωσει καποιος net.

 

να πω κι εγω μια προταση, που δεν γνωριζω αν και κατα ποσο ειναι εφικτη?

μεσα απο το τηλ δικτυο του σπιτιου δεν μπορει να γινει? δλδ να περασει καλωδιο utp μεσα στις τηλ γραμμες του τοιχου και να το παει εκει που θελει?

γινεται αλλα θα πρεπει να ανοιξει τα ενδιαμεσα κουτια και το βασικο ειναι να υπαρχει χωρος.αν δεν τον πειραζει να κανει μερεμετια και το βασικο αν θελει να πληρωσει καποιον να το κανει γιατι δεν ξερω αν πιανουν τα χερια του να το κανει ο ιδιος.

 

εκτος αν εχει ηδη utp οποτε απο τα τεσσερα περναει 100 αρι δικτυο και απο τα αλλα 2 την τηλ.γραμμη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...