Προς το περιεχόμενο

Αγορα CANNON


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια θελω να παρω μια DSLRσε cannon κατα προτιμιση.Δεν με ενδιαφερει καθολου να τραβαω κ βιντεο.Μονο φωτο θελω,ειμαι ερασιτεχνης κ μου αρεσει να τραβαω καποιες εκδηλωσεις κ τοπια!Τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι μεχρι 500-600 ευρω.( ειχα μια olympus sp-uz700)

Προτιμω καλυτερα cannon διοτι εχω δει φωτο απο nikkon και μπλεδιζανε οι φωτο με προσωπα!Πειτε μου την γνωμη σας σε μοντελα βρε παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να παρω μια DSLRσε cannon κατα προτιμιση.Δεν με ενδιαφερει καθολου να τραβαω κ βιντεο.Μονο φωτο θελω,ειμαι ερασιτεχνης κ μου αρεσει να τραβαω καποιες εκδηλωσεις κ τοπια!Τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι μεχρι 500-600 ευρω.( ειχα μια olympus sp-uz700)

Προτιμω καλυτερα cannon διοτι εχω δει φωτο απο nikkon και μπλεδιζανε οι φωτο με προσωπα!Πειτε μου την γνωμη σας σε μοντελα βρε παιδια.

 

 

ψαξε για canon και nikon

 

 

Γνωμη μου ψαξε πολυ καλα (ακομα και nikon) πριν επενδυσεις τα 500-600 ως ερασιτεχνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαξε για canon και nikon

 

 

Γνωμη μου ψαξε πολυ καλα (ακομα και nikon) πριν επενδυσεις τα 500-600 ως ερασιτεχνης

Ναι ρε φιλε να ψαξω,αλλα τι κ πως;Το βασικο ειναι να βγαζει οσο γινετε καλυτερες φωτο σε αυτα τα χρηματα.

Και να ειναι λειτουργικη.Ποιο ομως μοντελο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ αυτης Nikon Digital Camera D3100 Kit (18-55mm VR)και αυτης Canon EOS 500D Kit,ποια λετε ειναι η καλυτερη;και ποιο καινουργιο μοντελο;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η nikon είναι ποιο καινούριο μοντέλο .

Όποια από της δυο πάρεις θα σε ικανοποιήσουν απόλυτα

Φιλε ισχυει αυτο που εχω ακουσει οτι η NIKON,στις φωτο σαν να μπλεδιζουν(ιδιως στα προσωπα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως είπε ο ραφαήλ, η νικον ειναι πιο καινούργια απο την κανον.

 

Ειναι περίπου ίδιες με μικρές διαφορές, αλλα για κάποιον ισως σημαντικές.

 

η κανον περίπου 1MP περισσότερο.

η νίκον τα διπλάσια presets wb (αν τραβάς σε raw καμμια σημασια δεν εχει)

Ιδιο iso (αυτο σε νοιάζει,αλλά δε ξερω περι κοκκο της μιας και της άλλης στο ιδιο iso)

2 σημείο AF περισσότερα η νίκον

0.1 μεγαλύτερο multiplier η κανον

ΠΟΛΥ καλύτερη οθονίτσα η κάνον

Καλύτερο burst mode η κανον κατα 0.4 (δηλ συνεχόμενες φωτό)

Απουσία ΑΕ bracketing (το να βγαζεις δηλ 3 φωτό υποφωτισμένη,φωτισμένη,υπερφωτισμένη, για κάποιους ΠΟΛΥ σημαντικό,για άλλους καθόλου). (κατ'εμε το θεωρώ κοροιδία να μην το χει dslr του 2010,εδω το χει η δική μυο που ναι 4 χρονων).

Μονοφωνικό βιντεο η κάνον.

σε 1920Χ1080 20fps η κανον, 24 η νίκον. (δηλ αν θες βιντεο sony και καλά προτιμάς νικον, αν και στα 1920χ1080 και τα 24 ειναι οριακά...)

Η κανον νομιζω εχει και ενσυρματο remote μαζι, δεν ειμαι σιγουρος.

Η κανον εχει και Timelapse recording μεσω πισι, η νίκον όχι.

 

Περί μπλεδίζον χρώμα σε πρόσωπα,παπαριές. Δε παιζει κάτι τέτοιο.Ειτε για την μία είτε για την άλλη.

Πηγαινε να τις κρατήσεις στο χερι να δεις ποιά σε βολεύει και πάρε όποια ναναι ή όποια επιλέξεις σύμφωνα με αυτά που σου γραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...