Προς το περιεχόμενο

Νέα εγκατάσταση Ubuntu μαζί με Windows Xp


nemesis345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Πολύ καιρό έχω να ανοίξω αλλά και να συμμετάσχω σε κάποιο topic. Μπαίνω στο ψητό!

 

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να κάνω μια αλλαγή στο λειτουργικό μου από τα XP σε Ubuntu.

Το πρώτο το δουλεύω χρόνια τώρα ενώ το δεύτερο όταν το ανακάλυψα το ερωτεύτηκα.

 

Τώρα λοιπόν είμαι έτοιμος να κάνω φορμάτ και να σκέφτομαι πολύ σοβαρά να περάσω σαν πρωτεύον σύστημα τα Ubuntu 11.04.

Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο θα μπορώ να τρέχω τα XP μέσα από τα Ubuntu για κάποια συγκεκριμένα προγράμματα.

Έχω διαβάσει το σενάριο με το VMWare Server και το έχω δοκιμάσει, αλλά μόνο αμε τα XP και έχω τρέξει άλλα OS.

Επίσης υπάρχει και η δυνατότητα του dual boot, αλλά θέλει χρόνο, και ο χρόνος είναι χρήμα στις μέρες μας.

 

Τι μου προτείνεται εσείς? Θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας και τις προτάσεις σας.

 

ΥΓ: Να σημειώσω πως χρησιμοποιώ κυρίως προγράμματα για web dev, και μουσική για να ακούω (πράγματα που μπορούν να γίνουν και από τα Ubuntu - όχι όμως και το Photoshop, αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό διορθώστε με)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tritonas00, γιατί σε vbox και όχι vmware?

 

tritonas00, γιατί σε vbox και όχι vmware?

 

 

Νομίζω πως αυτό είναι μια καλή απάντηση στην προηγούμενη μου ερώτηση..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το παμε αλλιως.

 

Ποια προγραμματα χρειαζεσαι που τρεχουν αποκλειστικα σε windows και δεν υπαρχουν σοβαρα alternatives σε linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βασικότερα θεωρώ πως είναι: Photoshop, Illustrator, άντε και κανένα πρόγραμμα μίξης ήχου (δεν το έχω ψάξει καθόλου).

 

Από εκεί και πέρα Editors δόξα το Θεό υπάρχουν αρκετοί.

Δεν ξέρω στα σίγουρα αν μπορώ να βρω το Navicat ή κάτι αντίστοιχο!

Θέλω να ψάξω για να δω αντίστοιχα προγράμματα γενικώς!

Πάντως σίγουρα το Photoshop δεν μπορώ να το δουλέψω στα Ubuntu, άρα θα παίξω με Vbox ή κάτι αντίστοιχο και WinXP..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες μήπως βολεύεσαι με τα:

 

gimp αντί photoshop

 

(το photoshop τρέχει ικανοποιητικά με το wine* αλλά αναλόγως την έκδοση υπάρχουν κάποια μικροπροβλήματα.

Από την άλλη το gimp κάνει για τις περισσότερες δουλειές -αν όχι για όλες-: φυσικά είναι και θέμα συνήθειας, προτίμησης...)

 

inkscape αντί illustrator

 

ήχος:

επεξεργασία: audacity

dj: mixxx

σύνθεση: linux multimedia studio

με navicat δεν έχω ασχοληθεί. Δεν ξέρω αν το phpMyAdmin σε καλύψει

μ'ένα γρήγορο googling: το pgadmin ίσως σου κάνει.

 

*απλά ανοίγεις τον εκάστοτε installer.exe με το wine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...