Προς το περιεχόμενο

eyeOS 2.5 σε debian linux


DeVilMaYcRyGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το καταλαβα πριν απο λιγο που το ξανακανα :P.ευχαριστω παντως.κατι αλλο τωρα εκανα την εγκατασταση παλαιωτερης εκδοσης του eyeos αλλα ειχε κολληματα και ειπα να δοκιμασω καποια αλλη. πηγα λοιπον μεσω root terminal να διαγραψω τον φακελο του eyeos δεν με αφηνε μπηκα μεσα αρχισα να σβηνω και μετα απο λιγο μου λεει ο φακελος αυτος δεν ειναι αδειος δεν ειναι directory και αλλα τετοια τι παιζει με αυτο??πως γινεται να παρει ποδι ολος ο φακελος του eyeos χωρις να μου λεει βλακειες??επισης δεν με αφηνει να κανω ουτε move ουτε copy ουτε τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα αλλο τροπο το κατα ποσο ειναι σωστος θα μου το πεις εσυ.Πηγα απλα και εκανα chmod 777 στο φακελο που ηθελα να εχω τον πληρη έλεγχο.ξερω οτι με αυτο που εκανα αλλαξα τα δικαιωματα αλλα ενας φιλος μου ειχε πει οτι με την σειρα τα νουμερα σημαινουν κατι συγκεκριμενο κατι συγκεκριμενο.πρεπει παντα να ειναι τριψηφιο το νουμερο ή θα αρκουσε ενα chmod 7 και θα ειχα το full control.αν εγραφα 750 ας πουμε τι δικαιωματα θα εδινα στον φακελο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρώτο ψηφίο είναι για τον user, το δεύτερο για το group του user και το τρίτο για όλους τους άλλους

τα κάθε ψηφίο είναι η μετατροπή από δυαδικό σε δεκαδικό και έχει τρία bit που δίνουν με τη σειρά δικαιώματα read, write, execute

 

άρα το 750 είναι 111 101 000 που σημαίνει ότι ο user που έχει το αρχείο έχει όλα τα δικαιώματα, το group του user έχει μόνο read και execute και όλοι οι άλλοι δεν έχουν τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...