Προς το περιεχόμενο

Αρχαριος Συγκριση linux με windows


GiannisKap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιά ποιά 7 απ'όλα;

γιά παιδικό, δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο, μεταλυκειακά, μεταπτυχιακά, για διδάκτορικό, για μετά το διδακτορικό, για επιταπέζια, για φορητά, για ταμπλέτες, για κινητά, γιά οικιακές συσκευές, για επαγγελματίες, για ερασιτέχνες, για χρηματηστήρια, για το χόλυγουντ, για "όπεν γκοβ", για σέρβερ, για το google, για σούπερ κομπιούτερ ...... ;

1188.

 

για τί "επεξεργαστή";

arm, sparc, amd, intel, ibm, motorola.....

 

δεν είναι εύκολη η απάντηση

γιατί τα win έχουν μικρή εμβέλεια :-D

 

αν είναι για intel-amd

τότε μιά απ' τις πρώτες σε "κατάταξη" στο

1188.

 

καλή αρχή

συγγνώμη για την "πλάκα", αλλά δεν είναι εύκολη η απάντηση

τα win είναι "μνημονιακή" κατάσταση :mrgreen:

και ίσως "μνημειακή", σε λίγο καιρό

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GNU/Linux ειναι ενα.

 

οι διανομες πολλες.

 

Τι παραπανω θα μου προσφερει σε σχεση με τα Windows που ειχα συνηθισει τοσο καιρο;

 

Καποια απο τα βασικοτερα πλεονεκτηματα που προσφερει στον πρωην χρηστη Windows το GNU/Linux ειναι:

 

Ταχυτητα - ανεξαρτητα του ογκου προγραμματων στο περασμα χρονου

Φορητοτητα - ευελιξια (πχ σε περιπτωση μεταφορας δισκου σε αλλο μηχανημα)

Ασφαλεια - κυριως σε χρηστες με περιορισμενη γνωση - αντιληψη περι Η/Υ και Internet.

Ατελειωτη παραμετροποιηση - μεχρι αηδιας ομως.

Χαμηλες απαιτησεις σε hardware resources - συνεπαγεται το Α καθως και αξιοποιηση παλαιοτερων

μηχανηματων.

Ειναι δωρεαν - λες και πληρωνει κανεις για Windows και software ..αλλα anyway.. :unsure:

 

 

 

Το GNU/Linux ΔΕΝ ειναι για τον χρηστη που:

 

Θελει να παιζει παιχνιδια.

Κανει σοβαρη Audio παραγωγη (για Video,Image,Animation authoring ας μας ενημερωσει καποιος που

ασχολειται με τον χωρο.Εγω ασχολουμαι μονο με Audio και για αυτο μπορω να μιλησω με σιγουρια.)

Νομιζει οτι ολα (πρεπει να) γινονται οπως στα Windows και περιμενει το ιδιο απο το GNU/Linux.Χρηστες οι

οποιοι διαβαζοντας τις παρακατω απλουστατες οδηγιες που θα δωσω εξακολουθουν να πιστευουν οτι

το GNU/Linux sucks επειδη δεν γινονται τα πραγματα οπως στα Windows , να προτιμησουν να παραμεινουν

στο λειτουργικο της MS.

 

 

Απο το link στην υπογραφη μου.(Οδηγιες προς νεοεισερχομενους στο GNU/Linux)

 

Καλο ειναι να ψαχνουμε λιγο πριν ρωτησουμε.

 

Φιλικα παντα!

 

Και ρωταω με βαση τον τιτλο του θεματος (Συγκριση linux με windows)

 

Συγκριση σε ποιον τομεα ?

 

Ταχυτητα?

Ασφαλεια?

Παραμετροποιηση?

Gaming?

Επαγγελματικες εφαρμογες? Ποιες?

 

Που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως αποκτησαμε και στο Linux μνημονιακη κατασταση... μιας και στο Gnome 3 δεν μπορεις να κανεις τιποτα στα panels... κι εχεις και το ρολοι μες στη μεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως αποκτησαμε και στο Linux μνημονιακη κατασταση... μιας και στο Gnome 3 δεν μπορεις να κανεις τιποτα στα panels... κι εχεις και το ρολοι μες στη μεση...

 

"έχει κι' αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια"!

προσοχή στα "αγκουράκια" :mrgreen:

 

το linux κάνει γιά όλα τα "καθεστώτα"

 

θές "κολχοζ" ή "κιμπούτς" ;

χρησιμοποιείς linux

 

θές "καινοτόμες" δράσεις και "όπεν γκοβ" ;

χρησιμοποιείς linux

 

θές "ελεύθερες αγορές" και "φιλευθερισμό" ;

χρησιμοποιείς linux

 

θές "πράσινη ανάπτυξη και νέες τεχνολογίες" ;

χρησιμοποιείς linux

 

είσαι "αραχτός και 'σόσιαλ'" ;

χρησιμοποιείς linux

 

είσαι "εργασιομανής και 'φυτό'"

χρησιμοποιείς linux

 

είσαι "νομαδικός, ομαδικός ή μοναδικός" τύπος ;

χρησιμοποιείς linux

 

θές να το "κουβαλάς" σε cd, usb, στο κινητό ;

χρησιμοποιείς linux

 

....

ατέλειωτος ο κατάλογος

 

γαβ γαβ! :mrgreen:

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GNU/Linux ειναι ενα.

 

οι διανομες πολλες.

 

Τι παραπανω θα μου προσφερει σε σχεση με τα Windows που ειχα συνηθισει τοσο καιρο;

 

Καποια απο τα βασικοτερα πλεονεκτηματα που προσφερει στον πρωην χρηστη Windows το GNU/Linux ειναι:

 

Ταχυτητα - ανεξαρτητα του ογκου προγραμματων στο περασμα χρονου

Φορητοτητα - ευελιξια (πχ σε περιπτωση μεταφορας δισκου σε αλλο μηχανημα)

Ασφαλεια - κυριως σε χρηστες με περιορισμενη γνωση - αντιληψη περι Η/Υ και Internet.

Ατελειωτη παραμετροποιηση - μεχρι αηδιας ομως.

Χαμηλες απαιτησεις σε hardware resources - συνεπαγεται το Α καθως και αξιοποιηση παλαιοτερων

μηχανηματων.

Ειναι δωρεαν - λες και πληρωνει κανεις για Windows και software ..αλλα anyway.. :unsure:

 

 

 

Το GNU/Linux ΔΕΝ ειναι για τον χρηστη που:

 

Θελει να παιζει παιχνιδια.

Κανει σοβαρη Audio παραγωγη (για Video,Image,Animation authoring ας μας ενημερωσει καποιος που

ασχολειται με τον χωρο.Εγω ασχολουμαι μονο με Audio και για αυτο μπορω να μιλησω με σιγουρια.)

Νομιζει οτι ολα (πρεπει να) γινονται οπως στα Windows και περιμενει το ιδιο απο το GNU/Linux.Χρηστες οι

οποιοι διαβαζοντας τις παρακατω απλουστατες οδηγιες που θα δωσω εξακολουθουν να πιστευουν οτι

το GNU/Linux sucks επειδη δεν γινονται τα πραγματα οπως στα Windows , να προτιμησουν να παραμεινουν

στο λειτουργικο της MS.

 

 

Απο το link στην υπογραφη μου.(Οδηγιες προς νεοεισερχομενους στο GNU/Linux)

 

Καλο ειναι να ψαχνουμε λιγο πριν ρωτησουμε.

 

Φιλικα παντα!

 

Και ρωταω με βαση τον τιτλο του θεματος (Συγκριση linux με windows)

 

Συγκριση σε ποιον τομεα ?

 

Ταχυτητα?

Ασφαλεια?

Παραμετροποιηση?

Gaming?

Επαγγελματικες εφαρμογες? Ποιες?

 

Που?

 

Φίλε tritona με έχεις ταπώσει.. τι είναι GNU ? Η αλήθεια είναι ότι παίζω games και ακούω μουσική και βλέπω ταινίες αλλά αυτά μπορώ να τα κάνω και στον σταθερό μου ... λοιπον... όσον αφορά την σύγκριση εννοώ μοντέλα περισσότερο... τα linux είναι καλύτερα σε ταχύτητα,ασφάλεια και άλλα που δεν γνωρίζω... τέσπα απλά θέλω να μάθω και αυτόν τον τομέα .. μιας και θα ασχολειθώ επαγγελματικά με τα pc ... το λάπτοπ μου είναι αυτό... http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906339 να βάλω ubuntu λέτε ? ή μήπως mac os x snow leopard όμορφα δίχνουν.. ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι παίζω games και ακούω μουσική και βλέπω ταινίες αλλά αυτά μπορώ να τα κάνω και στον σταθερό μου ... λοιπον... όσον αφορά την σύγκριση εννοώ μοντέλα περισσότερο... τα linux είναι καλύτερα σε ταχύτητα,ασφάλεια και άλλα που δεν γνωρίζω... τέσπα απλά θέλω να μάθω και αυτόν τον τομέα .. μιας και θα ασχολειθώ επαγγελματικά με τα pc ... το λάπτοπ μου είναι αυτό... http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906339 να βάλω ubuntu λέτε ?

http://www.kubuntu.org/

Το Kubuntu είναι Ubuntu+KDE SC.

ή μήπως mac os x snow leopard όμορφα δίχνουν.. ευχαριστώ !

Δείχνουν όμορφα, κατα βάθος δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες "μοντελα" τι ακριβως εννοεις ?

sorry εκδόσεις πχ.xp,vista,7 ----- ubuntu,fedora ? Μπορείς να μου πεις ποια ειναι τα αντίστιχα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει τετοιο πραμα.Εκτος αν συγκρινεις με συγκεκριμενη διανομη που εχει εκδοσεις , αν και παλι χρονολογικα υπαρχει χασμα.

 

πχ το το ubuntu εχει 6 μηνο κυκλο εκδοσεων , τα windows καθε 3 χρονια(πλεον)

 

κοινως δεν υπαρχει αντιστοιχία.

 

Ειναι τελειως διαφορετικο μοντελο αναπτυξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορούμε όμως να κάνουμε έναν διαχωρισμό βάση de:

 

θες:------------------βάλε:

 

KDE-------------------OpenSUSE

GNOME 3---------------Fedora

Unity/GNOME 2---------Ubuntu

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

twinner ξεχασες το xfce ... βασικα στο xfce προτιμα το xubuntu σχετικα μ το gnome3 μπορεις να το βαλεις στο ubuntu 11.04 αλλα πρεπει να μπεις στο σε gnome2<BR>και να βγαλεις το unity και install gnome3<BR>btw για gnome2 πανε linuxmint ..ακομα δεν εχουν περασει το gnome3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά το παλιό Greek Linux Format είχε κάποιες συγκρίσεις όσον αφορά διάφορες διανομές Linux και τις εκδόσεις των Windows 7.Για παράδειγμα τι σου προσφέρουν τα Windows 7 Ultimate και τι για παράδειγμα μία διανομή linux.Αλλά ήταν σύκριση σε θέμα ταχύτητας ελευθερίας καινοτομιες στο Desktop κτλπ.Αλλά μόνο τα δυνατά χαρτια όχι γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...