Προς το περιεχόμενο

boot από usb


nik324

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατέβασα το fedora το αποθήκευσα σε ένα usb αφού πρώτα το αποσυμπίεσα. Προσπαθώ να μουτάρω από το στικάκι αλλά με τίποτα...Θέλει κάποια ιδαίτερη διαδικασία εγραφής στο στικάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι θελω να φτιαξω κ εγω ενα κ ψαχνω διανομη το μονο που με νοιαζει να ειναι ελαφρια και προσανατολισμενη στην αναπαραγωγω multimedia αρχειων mkn κτλ και για internet ποια προτεινετε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 προβλήματα

 

1-Από ότι έχω καταλάβει μπαίνω από το Usb σαν ''livecd'' (liveusb δλδ) αλλά οι αλλαγές δεν μου αποθηκεύεονται! Γιατί;

 

 

2-οταν ανοίγω το τερματικό δεν μπορώ να δώσω εντολή γιατί ζητάει κωδικό ενώ εγώ δεν έδωσα ποτέ κωδικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ Linux Mint 10 και προσπαθώ να δημιουργήσω ένα startup disk με την έκδοση 11.

Το πρόγραμα που χρησιμοποιώ είναι αυτό που είναι προεγκατεστημένο στη διανομή.

Κατα την διάρκεια του boot επιλέγω να εκκινήσω τον υπολογιστή με το usb αλλα πέρνω συνέχεια μύνημα λάθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nik324 1)Αυτός είναι ο ορισμός του livecd.Δεν το χρησιμοποιείς σαν κανονικό λειτουργικό, αλλά μονάχα για να δοκιμάσεις κάποιο.

Edit:Ασάφεια:Δηλαδή δεν μπορείς να αποθηκεύσεις αρχεία.

2)Ξανά, αν κάνεις κανονικά εγκατάσταση θα σου ζητήσει να ορίσεις κωδικό δικό σου, οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.Γιατί fedora για πρώτη διανομή linux?Θα πρότεινα Ubuntu/OpenSuse/PClinuxOS.

@ditsikts το unetbootin δουλεύει και σε windows .Τα σπάει! :-D

@kiriakos Υποστηρίζει ο υπολογιστής boot από usb? Τι μήνυμα λάθους; Δοκίμασες κάποιο άλλο πρόγραμμα; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να γράψω το fedora στο στικ ώστε να μπορώ να μπουτάρω για να κάνω φορματ και στην συνέχεια κανονική

εγκατάσταση του fedora Και όχι σαν Live cd;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να γράψω το fedora στο στικ ώστε να μπορώ να μπουτάρω για να κάνω φορματ και στην συνέχεια κανονική

εγκατάσταση του fedora Και όχι σαν Live cd;;;

 

Με το unetbootin ή το official utility της fedora (που έβαλα link πιο πάνω), από windows. Από linux υπάρχει πάντα το κλασσικό dd από κονσόλα.

Εφόσον έχεις κατεβάσει το gnome live-cd, αναγκαστικά θα είναι live και το usb. Αλλά δεν σε ενοχλεί αυτό, έχει εικονίδιο για εγκατάσταση (νομίζω όχι πλέον στην επιφάνεια εργασίας λόγω gnome3, αλλά αν πατήσεις στο activities πάνω αριστερά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν την εγκατάσταση βγάζει σφάλμα διοτι απαιτεί ελάχιστη μνήμη 640ΜΒ ενω έχω 512ΜΒ...Ελεος!

Μου αρέσει ότι τα λίνουξ ''αναστένουν και πεθαμένους υπολογιστές!''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν την εγκατάσταση βγάζει σφάλμα διοτι απαιτεί ελάχιστη μνήμη 640ΜΒ ενω έχω 512ΜΒ...Ελεος!

Μου αρέσει ότι τα λίνουξ ''αναστένουν και πεθαμένους υπολογιστές!''

They do!

Δεν υπάρχει μόνο το fedora με gnome3 (που ίσως όντως να χρειάζεται 640MB, αν κι έχω την εντύπωση ότι θα το έτρεχε και με 512) στον πλανήτη που λέγεται linux!

Αρκετά user friendly και ελαφρύ για παλιούς υπολογιστές είναι το Minux Mint XFCE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...