Προς το περιεχόμενο

Κινδυνεύουν όντως με κλείσιμο τα πανεπιστήμια???


Traumatias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι παίζει με το ΤΕΙ Αθήνας;

 

Το ΤΕΙ Αθήνας με τις σημερινές απαιτήσεις του ΥΠΔΒΜΘ είναι αδύνατο να λειτουργήσει και προφανώς το Σεπτέμβριο θα αναστείλει τη λειτουργία του και δε θα εγγράψει κανένα σπουδαστή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έκτακτη συνάντηση µε τις συνδικαλιστικές ηγεσίες των καθηγητών ΑΕΙ - ΤΕΙ και ερευνητών έχει σήµερα η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Παιδείας σε µια προσπάθεια ανακωχής από την «πολεµική» τους αντιπαράθεση µε τον υφυπουργό Παιδείας Ι. Πανάρετο. Οι πανεπιστηµιακοίπάντως δεν φαίνονται διατεθειµένοινα υποχωρήσουν.

 

Παρότι προγραµµατίστηκε συνάντηση, απέστειλαν χθες επιστολή στην Αννα ∆ιαµαντοπούλου µε την οποία της ζητούν να αποσύρει τις δύο εγκυκλίους του κ. Πανάρετου που άναψαν φωτιές, ενώ κατόπιν εξέδωσαν και ανακοίνωση µε την οποία κατηγορούν τον υφυπουργό Παιδείας για «πνεύµα απόλυτης αυθαιρεσίας» και αναφέρουν ότι η Ελλάδα «είναι κράτος δικαίου και όχι κανενός Πανάρετου»! Η συνάντησηείχε ζητηθείαπό τον Απρίλιο από την πλευρά των πανεπιστηµιακών, όµως θα γίνει σήµερα το µεσηµέρι καθώς η αντιπαράθεσή τους µε τον υφυπουργό έχει πλέον φτάσει στα άκρα, µε τους πανεπιστηµιακούς να ετοιµάζονται για µηνυτήρια αναφορά εναντίοντου κατηγορώνταςτον ότι παρεµβαίνει στο αυτοδιοίκητο των ιδρυµάτων.

 

Αυτό επειδή µε αποφάσεις του περικόπτει τους συµβασιούχους διδάσκοντες σε τµήµατα ΑΕΙ - ΤΕΙ, τα οποία έχουν πάνωαπό 25 (15 για τα ΤΕΙ) µόνιµουςδιδάσκοντες, ενώ ζητάει την επανυποβολή όλων των προκηρύξεων θέσεων καθηγητών σε επόµενη βαθµίδα – που είχαν ήδη καθυστερήσει –µε νέοέντυπο,όπου ηµόνη αλλαγή είναιη απαίτηση για υποβολή των δηµοσιευµάτων των υποψηφίων υποχρεωτικά σε ηλεκτρονική µορφή.

 

Σύµφωνα µε τον υφυπουργό Παιδείας όµως, η οξύτατη αντίδραση των οµοσπονδιών προκαλεί εντύπωση καθώς συµβασιούχοι διδάσκοντες θα εξακολουθήσουν να προσλαµβάνονται αλλά κατόπιν σαφούς αιτιολόγησης, ενώ η ορθολογικοποίηση του πλαισίου προκηρύξεων θέσεων θα εξυπηρετήσει την αξιοκρατία, τη διαφάνεια και τηναποδοτικότερη λειτουργία των ιδρυµάτων.

πηγη:τα νέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ερωτήσεις:1. ποια ευρωπαϊκή οδηγία λέει ότι όταν γράφεται κανείς σε επιμελητήριο χώρας ευρωπαϊκής ένωσης μπορεί να γραφτεί σε αυτό της Ελλάδας; πχ ΤΕΕ. 2. οι πολιτικοί μηχανικοί κάνουν διοίκηση όπως αναφέρθηκε πιο πάνω; νόμιζα ότι άλλη ήταν η δουλειά τους.

 

1)Η κοινοτική οδηγία που ψηφίστηκε για τα Κολλέγια,τα αφορά ΕΜΜΕΣΑ...δεν ρυθμίζει την αναγνώριση των πτυχίων των Κολλεγίων ΑΛΛΑ των επαγγελματικών δικαιωμάτων που ΘΑ αποκτήσουν μέσω αυτών στην χώρα προέλευσης του πτυχίου τους (π.χ. Αγγλία) ή σε άλλη εντός Ε.Ε.!

Έτσι λοιπόν,πάει ο απόφοιτος ΤΕΙ στην Αγγλία,εξασφαλίζει Ε.Δ. και τα "μεταφέρει" στην Ελλάδα...

 

***Το ΤΕΕ ΟΜΩΣ (δεν ξέρω σε άλλα επιμελητήρια τι γίνεται) δεν δίνει και δεν έχει οργανώσει ΕΠΙΤΗΔΕΣ "κλιμακούμενα" Ε.Δ. για τα μέλη του...επίτηδες λειτουργεί με καταστατικό του '30,όπου αναφέρονται συγκεκριμένες ειδικότητες ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΩΝ όπως "Μηχανολόγοι και Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί" (που έχουν χωρίσει εδώ και 30 χρόνια),"Πολιτικοί Μηχανικοί" κ.λπ. των οποίων οι απόφοιτοι λαμβάνουν ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ Ε.Δ. άμεσα!

Αυτό το χάλι συντηρείται ακόμη και σήμερα,για πολλούς λόγους όπως επαγγελματικά συμφέροντα (αυτών των κατηγοριών),αποφυγή "υποχρέωσης" εγγραφής άλλων μελών (γιατί σου λέει "Τ.Ε.Ι. τελείωσες;Τι είναι αυτό;Δεν έχω αυτό το τμήμα στο καταστατικό μου! :rolleyes: ),δημιουργία διχόνοιας ανάμεσα στους "προνομιούχους" και στους "μη" (=διαίρει και βασίλευε) κ.λπ. κ.λπ.

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι θα γίνει στο εξής και πως το Τ.Ε.Ε. θα προσπαθήσει να αποφύγει "καμπάνες" από προσφυγές...

 

2)Ο φίλος ισχυρίστηκε ότι "έχουν το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να το κάνουν",όχι ότι αυτή είναι η δουλειά τους...ούτε οι ηλεκτρομηχανολογικές είναι η δουλειά τους κ.λπ. αλλά έχουν νόμιμη "πρόσβαση" σε αυτές!Το γιατί φαίνεται απ'αυτά που λέω πιο πάνω...διότι το 1930,δεν υπήρχαν ούτε Τοπογράφοι,ούτε Περιβαλλοντολόγοι,ούτε Τ.Ε.Ι. κ.λπ. κι έτσι "απονεμήθηκαν" απεριόριστα τοπογραφικά,περιβαλλοντολογικά κ.λπ. δικαιώματα στους Πολιτικούς Μηχανικούς τα οποία ΔΕΝ άλλαξαν μέχρι σήμερα και φυλλάσονται ως "κόρη οφθαλμού" από τους "Αγανακτισμένους",κατά τ'άλλα,συναδέλφους μας! :rolleyes:

 

2. Δε περιμενα να βγαζω 300000€ το χρονο, αλλα δεν περιμενα και να ειμαι ανεργος με πτυχιο. Δε σπουδασα για να δουλευω σε καφετεριες. Εσυ γιατι σπουδαζεις; Ξερεις;

 

2)Εφόσον υπέγραψες συμβόλαιο ότι "μετά την αποφοίτησή μου,υποχρεούστε να μου βρείτε άμεσα εργασία στο αντικείμενό μου εφ'όρου ζωής" κάντους αγωγή για διαφυγόντα κέρδη! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Η κοινοτική οδηγία που ψηφίστηκε για τα Κολλέγια,τα αφορά ΕΜΜΕΣΑ...δεν ρυθμίζει την αναγνώριση των πτυχίων των Κολλεγίων ΑΛΛΑ των επαγγελματικών δικαιωμάτων που ΘΑ αποκτήσουν μέσω αυτών στην χώρα προέλευσης του πτυχίου τους (π.χ. Αγγλία) ή σε άλλη εντός Ε.Ε.!

Έτσι λοιπόν,πάει ο απόφοιτος ΤΕΙ στην Αγγλία,εξασφαλίζει Ε.Δ. και τα "μεταφέρει" στην Ελλάδα...

 

***Το ΤΕΕ ΟΜΩΣ (δεν ξέρω σε άλλα επιμελητήρια τι γίνεται) δεν δίνει και δεν έχει οργανώσει ΕΠΙΤΗΔΕΣ "κλιμακούμενα" Ε.Δ. για τα μέλη του...επίτηδες λειτουργεί με καταστατικό του '30,όπου αναφέρονται συγκεκριμένες ειδικότητες ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΩΝ όπως "Μηχανολόγοι και Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί" (που έχουν χωρίσει εδώ και 30 χρόνια),"Πολιτικοί Μηχανικοί" κ.λπ. των οποίων οι απόφοιτοι λαμβάνουν ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ Ε.Δ. άμεσα!

Αυτό το χάλι συντηρείται ακόμη και σήμερα,για πολλούς λόγους όπως επαγγελματικά συμφέροντα (αυτών των κατηγοριών),αποφυγή "υποχρέωσης" εγγραφής άλλων μελών (γιατί σου λέει "Τ.Ε.Ι. τελείωσες;Τι είναι αυτό;Δεν έχω αυτό το τμήμα στο καταστατικό μου! :rolleyes: ),δημιουργία διχόνοιας ανάμεσα στους "προνομιούχους" και στους "μη" (=διαίρει και βασίλευε) κ.λπ. κ.λπ.

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι θα γίνει στο εξής και πως το Τ.Ε.Ε. θα προσπαθήσει να αποφύγει "καμπάνες" από προσφυγές...

 

2)Ο φίλος ισχυρίστηκε ότι "έχουν το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να το κάνουν",όχι ότι αυτή είναι η δουλειά τους...ούτε οι ηλεκτρομηχανολογικές είναι η δουλειά τους κ.λπ. αλλά έχουν νόμιμη "πρόσβαση" σε αυτές!Το γιατί φαίνεται απ'αυτά που λέω πιο πάνω...διότι το 1930,δεν υπήρχαν ούτε Τοπογράφοι,ούτε Περιβαλλοντολόγοι,ούτε Τ.Ε.Ι. κ.λπ. κι έτσι "απονεμήθηκαν" απεριόριστα τοπογραφικά,περιβαλλοντολογικά κ.λπ. δικαιώματα στους Πολιτικούς Μηχανικούς τα οποία ΔΕΝ άλλαξαν μέχρι σήμερα και φυλλάσονται ως "κόρη οφθαλμού" από τους "Αγανακτισμένους",κατά τ'άλλα,συναδέλφους μας! :rolleyes:

 

 

 

2)Εφόσον υπέγραψες συμβόλαιο ότι "μετά την αποφοίτησή μου,υποχρεούστε να μου βρείτε άμεσα εργασία στο αντικείμενό μου εφ'όρου ζωής" κάντους αγωγή για διαφυγόντα κέρδη! :rolleyes:

 

 

Σου ειπα εγω οτι νομιζα οτι υπεγραψα κανε συμβολαιο οτι μολις τελειωσα τη σχολη ειναι υποχρεωμενοι να μου βρουν δουλεια; Διαβασες πουθενα κατι τετοιο; Διαβασες πουθενα οτι θελω να παω εξωτερικο; Το αντιθετο γραφω. Διαβασε καλα πρωτα.

Αλλα αφου μας εχουν ρημαξει απο τη χουντα και μετα ολοι,(οχι δε την επιθυμω τη χουντα)πως να βρουμε δουλεια; Με αυτα που λες ειμαι σιγουρος οτι ανηκεις στους βολεμενους-βυσματα που εχουν εξασφαλισμενο μελλον. Εγω δεν εχω εξασφαλισμενο μελλον γι αυτο και τα χωνω.

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπα εγω οτι νομιζα οτι υπεγραψα κανε συμβολαιο οτι μολις τελειωσα τη σχολη ειναι υποχρεωμενοι να μου βρουν δουλεια; Διαβασες πουθενα κατι τετοιο; Διαβασες πουθενα οτι θελω να παω εξωτερικο; Το αντιθετο γραφω. Διαβασε καλα πρωτα.

Αλλα αφου μας εχουν ρημαξει απο τη χουντα και μετα ολοι,(οχι δε την επιθυμω τη χουντα)πως να βρουμε δουλεια; Με αυτα που λες ειμαι σιγουρος οτι ανηκεις στους βολεμενους-βυσματα που εχουν εξασφαλισμενο μελλον. Εγω δεν εχω εξασφαλισμενο μελλον γι αυτο και τα χωνω.

 

iphone.png

 

Πραγματικά, δεν ξέρω τι σε κάνει να πιστεύεις ότι όλοι εμείς που γράφουμε εδώ είμαστε ματσωμένοι-βολεμένοι-βυσματίες και γι αυτό εκφράζουμε τέτοιες απόψεις.Ή ότι γενικά όσοι δουλεύουν σήμερα είναι βυσματίες...

 

Αυτό που προσπαθούν οι περισσότεροι να πουν (και εγώ μαζί τους) είναι ότι ναι, η παιδεία στην Ελλάδα δεν είναι πρότυπο, ναι το πτυχίο δεν σου εξασφαλίζει δουλειά (και σε ποια χώρα του κόσμου ακριβώς το κάνει αυτό δεν ξέρω ακόμα...) αλλά υποτίθεται ότι δεν ήταν και αυτός ο λόγος για τον οποίο σπουδάζεις. Άλλο να παλεύεις για ένα καλύτερο σύστημα, και άλλο να ζητάς να κλείσουν, να λες ότι είναι χαμένος κόπος κ.τ.λ.

 

Κάθε άνθρωπος αγαπητέ μου έχει διαφορετικές εμπειρίες στη ζωή του. Δεν ξέρω σε ποια σχολή σπούδασες και γιατί έχεις τέτοια έχθρα προς τα Ελληνικά πανεπιστήμια, σκέψου όμως ότι αυτά τα πανεπιστήμια, σε αυτή την άθλια για εσένα θέση στην οποία βρίσκονται, έβγαζαν και συνεχίζουν να βγάζουν, επιστήμονες με όλη την έννοια της λέξης είτε σου αρέσει, είτε όχι. Όπως είπα και πριν όντως τα εργαστήρια δεν είναι ιδανικά, υπάρχουν όμως κάτι παραπάνω από φιλότιμοι άνθρωποι οι οποίοι αφιερώνουν τη ζωή τους στη δουλειά τους και μας καθοδηγούν και για οτιδήποτε χρειαστούμε σαν φοιτητές είναι εκεί να μας στηρίξουν. Το ξέρεις ότι επειδή ακριβώς στη σχολή μου έχουμε τέτοιους ανθρώπους, η Γραφιστική του ΤΕΙ Αθήνας συνεργάζεται αυτή τη στιγμή με 23 πανεπιστήμια της Ευρώπης και στέλνει παιδιά για εράσμους ακόμα και για 1 ολόκληρο χρόνο, πέρα από το ότι όλοι πηγαίνουμε εράσμους, και δεν σφαζόμαστε κιόλας όπως ακούω για άλλες σχολές. Ο καθηγητής μας μας είπε ότι πολλοί από εμάς είμαστε έτοιμοι από τώρα {2ο εξάμηνο) να αναλάβουμε μικροδουλειές (ναι υπάρχουν ^_^) στο αντικείμενό μας.

 

Και για να κλείσω, από πιο ακριβώς κομμάτι των όσων έγραψα κατάλαβες ότι είμαι ματσωμένη και πηγαίνω για καφέ στην Κηφισιά( :eek:)?Από εκεί που σου έλεγα ότι δεν μπορώ να σπουδάσω σε Ιδιωτικό πανεπιστήμιο, ή από εκεί που σου έλεγα ότι εγώ δεν έχω τη δυνατότητα να φύγω στο εξωτερικό?Πολύ φοβάμαι ότι δεν διαβάζεις τις απαντήσεις και τσάμπα κάθομαι και γράφω...

 

Α! Και ναι, όντως στο φόρουμ είσαι ελεύθερος να γράψεις ότι θες.Όταν όμως έχεις τέτοιες απόψεις και τις απόψεις αυτές τις εκφράζεις (όπως όλος ο κόσμος) και σε άλλες φάσεις τις ζωής σου, δεν μπορώ εγώ να κάθομαι και να σε ακούω και να μην κάνω τίποτα, και να βλέπω τα διαβολάκια της εκάστοτε κυβέρνησης να μην μπορούν να κρατηθούν απ τη χαρά τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

***Το ΤΕΕ ΟΜΩΣ (δεν ξέρω σε άλλα επιμελητήρια τι γίνεται) δεν δίνει και δεν έχει οργανώσει ΕΠΙΤΗΔΕΣ "κλιμακούμενα" Ε.Δ. για τα μέλη του...επίτηδες λειτουργεί με καταστατικό του '30,όπου αναφέρονται συγκεκριμένες ειδικότητες ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΩΝ όπως "Μηχανολόγοι και Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί" (που έχουν χωρίσει εδώ και 30 χρόνια),"Πολιτικοί Μηχανικοί" κ.λπ. των οποίων οι απόφοιτοι λαμβάνουν ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ Ε.Δ. άμεσα!

Αυτό το χάλι συντηρείται ακόμη και σήμερα,για πολλούς λόγους όπως επαγγελματικά συμφέροντα (αυτών των κατηγοριών),αποφυγή "υποχρέωσης" εγγραφής άλλων μελών (γιατί σου λέει "Τ.Ε.Ι. τελείωσες;Τι είναι αυτό;Δεν έχω αυτό το τμήμα στο καταστατικό μου! :rolleyes: ),δημιουργία διχόνοιας ανάμεσα στους "προνομιούχους" και στους "μη" (=διαίρει και βασίλευε) κ.λπ. κ.λπ.

Πόσο δίκιο έχεις, δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, δεν ξέρω τι σε κάνει να πιστεύεις ότι όλοι εμείς που γράφουμε εδώ είμαστε ματσωμένοι-βολεμένοι-βυσματίες και γι αυτό εκφράζουμε τέτοιες απόψεις.Ή ότι γενικά όσοι δουλεύουν σήμερα είναι βυσματίες...

 

Αυτό που προσπαθούν οι περισσότεροι να πουν (και εγώ μαζί τους) είναι ότι ναι, η παιδεία στην Ελλάδα δεν είναι πρότυπο, ναι το πτυχίο δεν σου εξασφαλίζει δουλειά (και σε ποια χώρα του κόσμου ακριβώς το κάνει αυτό δεν ξέρω ακόμα...) αλλά υποτίθεται ότι δεν ήταν και αυτός ο λόγος για τον οποίο σπουδάζεις. Άλλο να παλεύεις για ένα καλύτερο σύστημα, και άλλο να ζητάς να κλείσουν, να λες ότι είναι χαμένος κόπος κ.τ.λ.

 

Κάθε άνθρωπος αγαπητέ μου έχει διαφορετικές εμπειρίες στη ζωή του. Δεν ξέρω σε ποια σχολή σπούδασες και γιατί έχεις τέτοια έχθρα προς τα Ελληνικά πανεπιστήμια, σκέψου όμως ότι αυτά τα πανεπιστήμια, σε αυτή την άθλια για εσένα θέση στην οποία βρίσκονται, έβγαζαν και συνεχίζουν να βγάζουν, επιστήμονες με όλη την έννοια της λέξης είτε σου αρέσει, είτε όχι. Όπως είπα και πριν όντως τα εργαστήρια δεν είναι ιδανικά, υπάρχουν όμως κάτι παραπάνω από φιλότιμοι άνθρωποι οι οποίοι αφιερώνουν τη ζωή τους στη δουλειά τους και μας καθοδηγούν και για οτιδήποτε χρειαστούμε σαν φοιτητές είναι εκεί να μας στηρίξουν. Το ξέρεις ότι επειδή ακριβώς στη σχολή μου έχουμε τέτοιους ανθρώπους, η Γραφιστική του ΤΕΙ Αθήνας συνεργάζεται αυτή τη στιγμή με 23 πανεπιστήμια της Ευρώπης και στέλνει παιδιά για εράσμους ακόμα και για 1 ολόκληρο χρόνο, πέρα από το ότι όλοι πηγαίνουμε εράσμους, και δεν σφαζόμαστε κιόλας όπως ακούω για άλλες σχολές. Ο καθηγητής μας μας είπε ότι πολλοί από εμάς είμαστε έτοιμοι από τώρα {2ο εξάμηνο) να αναλάβουμε μικροδουλειές (ναι υπάρχουν ^_^) στο αντικείμενό μας.

 

Και για να κλείσω, από πιο ακριβώς κομμάτι των όσων έγραψα κατάλαβες ότι είμαι ματσωμένη και πηγαίνω για καφέ στην Κηφισιά( :eek:)?Από εκεί που σου έλεγα ότι δεν μπορώ να σπουδάσω σε Ιδιωτικό πανεπιστήμιο, ή από εκεί που σου έλεγα ότι εγώ δεν έχω τη δυνατότητα να φύγω στο εξωτερικό?Πολύ φοβάμαι ότι δεν διαβάζεις τις απαντήσεις και τσάμπα κάθομαι και γράφω...

 

Α! Και ναι, όντως στο φόρουμ είσαι ελεύθερος να γράψεις ότι θες.Όταν όμως έχεις τέτοιες απόψεις και τις απόψεις αυτές τις εκφράζεις (όπως όλος ο κόσμος) και σε άλλες φάσεις τις ζωής σου, δεν μπορώ εγώ να κάθομαι και να σε ακούω και να μην κάνω τίποτα, και να βλέπω τα διαβολάκια της εκάστοτε κυβέρνησης να μην μπορούν να κρατηθούν απ τη χαρά τους...

 

Ασ χαλαρωσουμε.δεν πιστευω ρε συ οτι οσοι γραφουν εδω ειμαι βυσματιες,ματσωμενοι,βολεμενοι αλλα εγω εκανα σχολιο για το θεμα οτι τα ιδρυματα πανε για φουντο και ξαφνικα διαβαζω κατι αποψεις που μονο σε αυτο το συμπερασμα οδηγηθηκα για καποιους.

Επισης θεωρω οσους δουλευουν σημερα καπου καλα και κατω υπο αξιοπρεπεις συνθηκες εργασιας,τυχερους. Υπαρχουν ομως και τα κωλοβυσματα και αυτοι με ενοχλουν.

Σε καμια χωρα εννοειται οτι δε σου εχουν ετοιμη δουλεια αλλα εγω κραζω τα πραγματα οπως εχουν τωρα.. Μακαρι να αλλαξει αυτο και να βγω ψευτης...

Βγαζουν επιστημονες,συμφωνω αλλα μετα τι;; Χρησιμοποιουν την επιστημη τους στο σερβιρισμα καφε;

Διαβαζω αυτα που λες με προσοχη γιατι σεβομαι την αποψη σου. Τα συμπερασματα μου βγαινουν απο το οτι λες οτι ειναι καγκουροκαφετεριες στο τει και απο τις γενικοτερς αποψει που εξεφρασες. Μακαρι να καταφερεις να πας εξωτερικο αν το θες.

Το forum ξαναλεω ειναι δημοκρατικο,γι αυτο και ειμαι μελος.

Bye

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Σου ειπα εγω οτι νομιζα οτι υπεγραψα κανε συμβολαιο οτι μολις τελειωσα τη σχολη ειναι υποχρεωμενοι να μου βρουν δουλεια; Διαβασες πουθενα κατι τετοιο; Διαβασες πουθενα οτι θελω να παω εξωτερικο; Το αντιθετο γραφω. Διαβασε καλα πρωτα.

2)Αλλα αφου μας εχουν ρημαξει απο τη χουντα και μετα ολοι,(οχι δε την επιθυμω τη χουντα)πως να βρουμε δουλεια; 3)Με αυτα που λες ειμαι σιγουρος οτι ανηκεις στους βολεμενους-βυσματα που εχουν εξασφαλισμενο μελλον. Εγω δεν εχω εξασφαλισμενο μελλον γι αυτο και τα χωνω.

 

1)Επειδή έχεις περιορισμένη αντίληψη θα σ΄το εξηγήσω χωρίς χιουμοράκι και ευφυολογήματα...είσαι άνεργος κι αντί να βρεις κάτι να κάνεις ή τουλάχιστον να προσπαθείς,τα παρατάς,κλαις τη μοίρα σου και σου φταίνε όλα!Και σαν να μην έφτανε αυτό,"τι λες" και σε όποιον έχει αντίθετη άποψη από σένα!

Έτσι είναι τα πράγματα!Αν η "αγορά" στην οποία ανήκει το αντικείμενό σου στην Ελλάδα δεν είναι ανταγωνιστική (και συνεπώς δεν υπάρχουν εύρωστες επιχειρήσεις να προσφέρουν δουλειές) πως θα βρεις δουλειά στο αντικείμενό σου;Τόσα παιδιά δυσκολεύονται και κάνουν κάτι άλλο στο φινάλε...

Όσο για το Εξωτερικό,είπα "θέλετε" και όχι "θέλεις",διάβαζε πιο προσεκτικά πριν γράψεις...

 

2)Οι "κακοί" πολιτικοί έτσι; :rolleyes:

 

3)Όποιος δεν έχει εξασφαλισμένο μέλλον,ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ για να το πετύχει,τίποτα δεν χαρίζεται σ'αυτή τη ζωή κι όσοι είμαστε "βολεμένοι" και "βυσματίες" αγωνιστήκαμε για να φτάσουμε σ'αυτό το σημείο...

 

Γυρνάς κι αποκαλείς "βυσματία" ΠΟΙΟΝ;Ένα παιδί που π.χ. αντί να πίνει φραπέδες τα καλοκαίρι δούλευε με μισό μισθό σε εταιρεία,κι όταν αποφοίτησε "ανταμοίφθηκε" με πρόσληψη;!Ή έναν μικροεπιχειρηματία που με συστηματική και σωστή δουλειά έφτασε να κάνει περιουσία;!

 

Αν είσαι μάγκας,κάντα κι εσύ όλα αυτά!Μπορείς;

Μάλλον όχι,προτιμάς να "τα χώνεις" (όπως λες) επειδή δεν σου ήρθαν όλα εύκολα,έτοιμα και ουρανοκατέβατα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Επειδή έχεις περιορισμένη αντίληψη θα σ΄το εξηγήσω χωρίς χιουμοράκι και ευφυολογήματα...είσαι άνεργος κι αντί να βρεις κάτι να κάνεις ή τουλάχιστον να προσπαθείς,τα παρατάς,κλαις τη μοίρα σου και σου φταίνε όλα!Και σαν να μην έφτανε αυτό,"τι λες" και σε όποιον έχει αντίθετη άποψη από σένα!

Έτσι είναι τα πράγματα!Αν η "αγορά" στην οποία ανήκει το αντικείμενό σου στην Ελλάδα δεν είναι ανταγωνιστική (και συνεπώς δεν υπάρχουν εύρωστες επιχειρήσεις να προσφέρουν δουλειές) πως θα βρεις δουλειά στο αντικείμενό σου;Τόσα παιδιά δυσκολεύονται και κάνουν κάτι άλλο στο φινάλε...

Όσο για το Εξωτερικό,είπα "θέλετε" και όχι "θέλεις",διάβαζε πιο προσεκτικά πριν γράψεις...

 

2)Οι "κακοί" πολιτικοί έτσι; :rolleyes:

 

3)Όποιος δεν έχει εξασφαλισμένο μέλλον,ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ για να το πετύχει,τίποτα δεν χαρίζεται σ'αυτή τη ζωή κι όσοι είμαστε "βολεμένοι" και "βυσματίες" αγωνιστήκαμε για να φτάσουμε σ'αυτό το σημείο...

 

Γυρνάς κι αποκαλείς "βυσματία" ΠΟΙΟΝ;Ένα παιδί που π.χ. αντί να πίνει φραπέδες τα καλοκαίρι δούλευε με μισό μισθό σε εταιρεία,κι όταν αποφοίτησε "ανταμοίφθηκε" με πρόσληψη;!Ή έναν μικροεπιχειρηματία που με συστηματική και σωστή δουλειά έφτασε να κάνει περιουσία;!

 

Αν είσαι μάγκας,κάντα κι εσύ όλα αυτά!Μπορείς;

Μάλλον όχι,προτιμάς να "τα χώνεις" (όπως λες) επειδή δεν σου ήρθαν όλα εύκολα,έτοιμα και ουρανοκατέβατα!

 

 

1. Ειμαι ανεργος (τη καφετερια που δουλευω δε το θεωρω δουλεια γιατι προσπαθω να επιβιωσω),γιατι ετσι θελησε το κρατος...

Λεω την αποψη μου,μου την ειπαν και τους την ειπα. Αν δε σ αρεσει η αποψη μου μη τη διαβαζεις..

Οταν περασα στη σχολη μου πιστεψε με ειχε τεραστια ζητηση στην ελλαδιτσα μας το αντικειμενο μου (τεχνικος ιατρικων οργανων). Το ξερω οτι δυσκολευονται κι αλλοι να βρουν δουλεια και το καταλαβαινω.

2. Ναι οι ψευτες,κλεφτες,αρπακτικα,λαμογια πολιτικοι και πολλα αλλα...

3.οι βυσματιες και οι βολεμενοι δεν αγωνιζονται να φτασουν εκει που ειναι,γι αυτο λεγονται και ετσι εξαλλου. Γιατι το πηρες προσωπικα;; ΑΠΟΡΩ!!

Δε περιμενα ουρανοκατεβατο τιποτα και ποτε απο κανεναν,αλλα ποιος εισαι εσυ για να απολογηθω-εξηγησω τι εχω κανει ως τωρα..;

 

Γεια

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να κλείσουν να ξεκινήσει μια νέα εποχή... τώρα καταστρέφουμε τις νέες γενιές... τουλάχιστον αν κλείσουν ναι μεν θα έχουμε μερικά χρονια γενιές με έλλειμμα (μεγαλύτερα από τα σημερινά ήδη μεγάλα) στην εκπαίδευση αλλα θα αναμοχλευθεί έντοντα η ανάγκη από την κοινωνία να δημιουργήσουμε πραγματικά πανεπιστήμια όχι σαν τα κωλοχανεία που έχουμε τώρα..

 

 

Τώρα το μονο που κάνουν η συντριπτική πλειοψηφία των τμημάτων στην ελλάδα είναι να δημιουργεί "ανθρώπους που έχουν υπόψιν κάποιες/αρκετές πληροφορίες πάνω σε ένα θέμα/ομαδα θεμάτων".. και όχι επιστήμονες με την δεοντολογική και την πρακτική έννοια του ορου!

 

το πως θα τα πάνε οι άνθρωποι αυτοί μετά το "πτυχίο" στην ζωη τους εξαρτάται ΑΠΟΛΥΤΩΣ από το ταλέντο και τις δεξιότητες που είχαν ΠΡΙΝ μπούνε στο πανεπιστήμιο...

 

 

γιαυτο και δεν έχουμε ερευνα, βιομηχανία και όλα πάνε κατά διαόλου ούτε τα οικονομικά τους δεν είναι ικανοί να διαχειριστούν..

 

Ναι ρε παιδιά αλλά δεν είναι παράξενο που η αρχιτεκτονική του ΕΜΠ έχει τέτοια προβλήματα???

Δηλαδή σχολές που δεν διαθέτουν ούτε κατά διάνοια αντίστοιχο image στα μάτια των Ελλήνων πολιτών τι θα απογίνουν???

Μήπως όντως υπερβάλλουν οι καθηγητές...?

 

μπράβο μονο απο εδω φαίνεται γιατί πρέπει να κλείσουν τα πανεπιστήμια μας... δηλαδή ιδιαιτερα απογοητευτική δήλωση ...

 

 

Υπάρχει μια γνωστη μεγάλη επιχείρηση που κατασκευάζει έπιπλα και διαφορα αλλα γενικά έχει παρουσία στην βιομηχανία... και τυχαίνει να το γνωρίζω αυτό που θα πω από πρώτο χέρι.

 

Ένα test πέρα από την συνέντευξη για να καλυφθούν κάποιες διαχειριστικές θέσεις στην επιχείρηση αυτή είναι να βάλουν τον υποψήφιο να συναρμολογήσει ένα μερικώς πολύπλοκο έπιπλο (όχι κάτι το ιδιαιτερα δύσκολο όμως)

 

Πολλοί μηχανολόγοι ΕΜΠ δεν κατάφεραν ούτε σε 1 ώρα να το κάνουν... και ένα παιδί από τεχνική σχολη της γερμανίας (θεωρητικά μια βαθμίδα πιο κάτω από ΑΕΙ γερμανίας -κατι σαν μηχανολόγος απο ΤΕΙ εδω- ) το συναρμολόγησε σε μερικά λεπτά και με άριστο τρόπο..

 

 

Αυτό γιατί μάλλον τα παιδιά αυτά του ΕΜΠ (και γενικά άλλων σχολών δεν επιτίθεμαι τώρα στην συγκεκριμένη σχολη) είχαν μονο σκοπό στην ζωή τους να περάσουν μια σπαζοκεφαλιά (πανελλήνιες) με μεγάλο βαθμό για να μπούν σε μια σχολη που θα τους κάνει ανθρώπους -λόγο <<image*>>... όλα τα είχε η μαργιωρή.. -(τα ράσα δεν κάνουν τον παπά βεβαια)

 

Και η σχολη το μονο που έκανε είναι να του δείξει πολλές πληροφορίες και να τους υποχρεώσει να τις μάθουν στο επίπεδο που στις εξετάσεις θα καταφέρουν να απαντήσουν κάποιες ερωτήσεις...

 

γιαυτο και πάμε καταδιαολου... δεν υπάρχει συνολική μόρφωση εκπαίδευση εφαρμογή φιλοσοφία κτλ.. και ό,τι υπάρχει ΟΠΟΥ υπάρχει είναι αποκλειστικά προϊόν του φιλότιμου κάποιων συγκεκριμένων καθηγητών και όχι αποτέλεσμα της συνολικής πολιτικής των σχολών η του υπουργείου..

 

* Image στα ματια της κυρα ελένης και του κυρ κώστα.. γιατί στα επίσημα στοιχεια οι "καλύτερες" σχολες μας είναι στις πρώτες θέσεις των top 500 ΧΕΙΡΌΤΕΡΩΝ σχολών ανά τον κόσμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κλείσουν τα πανεπιστήμια,να κλείσουν τα νοσοκομεία,να κλείσουν οι δημόσιες υπηρεσίες,να κλείσουν όλα.Στην τελική για αρκετούς εδώ μέσα τίποτε δεν λειτουργεί.Δηλαδή για να καταλάβω,αν εσένα σου χαλάσει π.χ η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού σου,κατεδαφίζεις το σπίτι;Θα τρελαθούμε τελείως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για την παιδεία μίλησα... εδώ δεν χάλασε ο πινακας που λες εδώ υπάρχει διάβρωση όλων των καλωδιώσεων ο πινακας έχει λάθος ασφάλειες με χαμηλά Amp και μας δίνει δυο φάσεις με μεγάλες αποκλίσεις και εναλλασσόμενα Hz ενώ χρειαζόμαστε τριφασικό ρεύμα με σταθερή συχνότητα γιαυτο πρέπει να ξηλωθεί όλο το δίκτυο!

 

Το είπα αρκετές φορες στο παρελθόν σε πληθώρα διαφορετικών θεμάτων το ΜΟΝΑΔΙΚΟ πρόβλημα στην ελλάδα είναι η παιδεία.. όλα τα υπόλοιπα μικρά και μεγάλα προβλήματα που έχουμε υπάρχουν επειδή οι υπαίτιοι του προβλήματος και γενικά οι συμμετέχοντες δεν είχαν καλή παιδεία

 

και κυρίως δεν είχαν ΚΟΙΝΗ παιδεία... η έστω ισεπίπεδη

 

Συμπληρωματικό EDIT: Χάσαμε την επαφή μας με την ιστορία μας και μαζί χάσαμε κάθε δυνατότητα να χαράξουμε ένα μονοπάτι για το μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να κλείσουν να ξεκινήσει μια νέα εποχή... τώρα καταστρέφουμε τις νέες γενιές... τουλάχιστον αν κλείσουν ναι μεν θα έχουμε μερικά χρονια γενιές με έλλειμμα (μεγαλύτερα από τα σημερινά ήδη μεγάλα) στην εκπαίδευση αλλα θα αναμοχλευθεί έντοντα η ανάγκη από την κοινωνία να δημιουργήσουμε πραγματικά πανεπιστήμια όχι σαν τα κωλοχανεία που έχουμε τώρα..

 

 

Τώρα το μονο που κάνουν η συντριπτική πλειοψηφία των τμημάτων στην ελλάδα είναι να δημιουργεί "ανθρώπους που έχουν υπόψιν κάποιες/αρκετές πληροφορίες πάνω σε ένα θέμα/ομαδα θεμάτων".. και όχι επιστήμονες με την δεοντολογική και την πρακτική έννοια του ορου!

 

το πως θα τα πάνε οι άνθρωποι αυτοί μετά το "πτυχίο" στην ζωη τους εξαρτάται ΑΠΟΛΥΤΩΣ από το ταλέντο και τις δεξιότητες που είχαν ΠΡΙΝ μπούνε στο πανεπιστήμιο...

 

 

γιαυτο και δεν έχουμε ερευνα, βιομηχανία και όλα πάνε κατά διαόλου ούτε τα οικονομικά τους δεν είναι ικανοί να διαχειριστούν..

 

 

 

μπράβο μονο απο εδω φαίνεται γιατί πρέπει να κλείσουν τα πανεπιστήμια μας... δηλαδή ιδιαιτερα απογοητευτική δήλωση ...

 

 

Υπάρχει μια γνωστη μεγάλη επιχείρηση που κατασκευάζει έπιπλα και διαφορα αλλα γενικά έχει παρουσία στην βιομηχανία... και τυχαίνει να το γνωρίζω αυτό που θα πω από πρώτο χέρι.

 

Ένα test πέρα από την συνέντευξη για να καλυφθούν κάποιες διαχειριστικές θέσεις στην επιχείρηση αυτή είναι να βάλουν τον υποψήφιο να συναρμολογήσει ένα μερικώς πολύπλοκο έπιπλο (όχι κάτι το ιδιαιτερα δύσκολο όμως)

 

Πολλοί μηχανολόγοι ΕΜΠ δεν κατάφεραν ούτε σε 1 ώρα να το κάνουν... και ένα παιδί από τεχνική σχολη της γερμανίας (θεωρητικά μια βαθμίδα πιο κάτω από ΑΕΙ γερμανίας -κατι σαν μηχανολόγος απο ΤΕΙ εδω- ) το συναρμολόγησε σε μερικά λεπτά και με άριστο τρόπο..

 

 

Αυτό γιατί μάλλον τα παιδιά αυτά του ΕΜΠ (και γενικά άλλων σχολών δεν επιτίθεμαι τώρα στην συγκεκριμένη σχολη) είχαν μονο σκοπό στην ζωή τους να περάσουν μια σπαζοκεφαλιά (πανελλήνιες) με μεγάλο βαθμό για να μπούν σε μια σχολη που θα τους κάνει ανθρώπους -λόγο <<image*>>... όλα τα είχε η μαργιωρή.. -(τα ράσα δεν κάνουν τον παπά βεβαια)

 

Και η σχολη το μονο που έκανε είναι να του δείξει πολλές πληροφορίες και να τους υποχρεώσει να τις μάθουν στο επίπεδο που στις εξετάσεις θα καταφέρουν να απαντήσουν κάποιες ερωτήσεις...

 

γιαυτο και πάμε καταδιαολου... δεν υπάρχει συνολική μόρφωση εκπαίδευση εφαρμογή φιλοσοφία κτλ.. και ό,τι υπάρχει ΟΠΟΥ υπάρχει είναι αποκλειστικά προϊόν του φιλότιμου κάποιων συγκεκριμένων καθηγητών και όχι αποτέλεσμα της συνολικής πολιτικής των σχολών η του υπουργείου..

 

* Image στα ματια της κυρα ελένης και του κυρ κώστα.. γιατί στα επίσημα στοιχεια οι "καλύτερες" σχολες μας είναι στις πρώτες θέσεις των top 500 ΧΕΙΡΌΤΕΡΩΝ σχολών ανά τον κόσμο..

 

Ναι ωραία τα λέμε, σιγά μωρέ, ας κλείσουν τα πανεπιστήμια, έτσι και αλλιώς υπολειτουργούν, καλύτερα κλειστά και να ξανά ανοίξουν.

 

Τα παιδιά αυτά των γενιών που έρχονται τα ρώτησες??Ή νομίζεις ότι όλοι όσοι θέλουν να σπουδάσουν μπορούν να πάνε στο εξωτερικό?Τη φιλοσοφία του, το ΕΜΠ είναι καλό και μεγάλο πανεπιστήμιο, την έχουν μόνο οι κυβερνώντες και τα άτομα μεγάλης ηλικίας,και γι αυτό τα περισσότερα λεφτά πηγαίνουν εκεί, ειρωνικά το είπα.Επίσης πραγματικά πιστεύεις ότι αν καταφέρουν και κλείσουν τα δημόσια πανεπιστήμια στην Ελλάδα, θα το κάνουν για να πάρουν δυνάμεις και να μαζέψουν λεφτά και μετά να τα ξανά ανοίξουν, ώστε σε 30 χρόνια να προσφέρουν ουσιαστικότερες σπουδές???Πραγματικά πιστεύεις ότι αν καταφέρουν και τα κλείσουν (γιατί αυτός είναι ο στόχος και φωνάζει από μακριά) θα τα ξανά ανοίξουν και δεν θα έχουμε μόνο ιδιωτική τριτοβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα?????Είμαστε σοβαροί?????

 

Επίσης, το ότι η πλειοψηφία των φοιτητών των πανεπιστημίων είναι του καφέ και της βόλτας το έχεις υπ όψιν σου???Το γεγονός ότι μπορεί ένας φοιτητής να πάρει πτυχίο μηχανικού, δεν σημαίνει ούτε ότι είναι μηχανικός, ούτε ότι είναι έξυπνος, ούτε ότι το πανεπιστήμιο που τον έβγαλε είναι σκάρτο και δεν προσφέρει ουσιαστικές γνώσεις? Σημαίνει απλά ότι στην Ελλάδα είναι πολύ εύκολο να πάρεις ''πτυχίο''. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν βγάζουμε και μηχανικούς-επιστήμονες κάθε χρόνο, ούτε ότι αυτοί οι συγκεκριμένοι είναι διάνοιες, γιατί αν είναι σε πληροφορώ ότι η νοημοσύνη στην Ελλάδα είναι σε πάρα πολύ υψηλά επίπεδα.

 

Πραγματικά, πιστεύεις ότι πάμε κατά διαόλου, επειδή δεν έχουμε μυαλά αρκετά δυνατά ή πανεπιστήμια που να παράγουν δυνατά μυαλά και όχι επειδή το κράτος δεν διαθέτει ούτε δεκάρα τσακιστή για να γίνει έρευνα στην Ελλάδα????Για το πανεπιστήμιο Κρήτης και συγκεκριμένα για το Φυσικό του πανεπιστημίου Κρήτης έχεις ακούσει???Έχεις ιδέα τι έρευνα παράγει????

 

Επίσης είναι τυχαίο ότι Έλληνες που τελείωσαν ελληνικά πανεπιστήμια διαπρέπουν σε ερευνητικά προγράμματα στο εξωτερικό???

 

Ειλικρινά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι οι Έλληνες είμαστε λίγο μαζόχες και μας αρέσει να βλέπουμε τα πάντα γύρω μας άσχημα και διεφθαρμένα, αλλιώς πρόκειται για ένα απίστευτο σχέδιο καταρράκωσης της ψυχολογίας μας, ώστε να μας κάνουν ότι γουστάρουν.

 

Μπράβο μας που τους αφήνουμε να το κάνουν και με άνεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τελειώσει ο εμφύλιος στην Ελλάδα τότε και μόνο τότε μπορεί κάτι να λειτουργήσει αλλά συμφέρει τον πολιτικό κόσμο να υφίσταται.

 

Αριστεροί VS Δεξιοί

 

+

 

ΑΕΙ vs ΤΕΙ

 

ΠΑΣΟΚ vs ΝΔ vs ΚΚΕ vs ΣΥΡΙΖΑ vs ΛΑΟΣ κλπ

 

Δημόσιος Τομέας VS Ιδιωτικός Τομέας

 

Έλληνες VS Μετανάστες

 

Αστυνομία vs Πολιτών (όχι μόνο αριστερών)

 

Αθήνας VS Θεσ/νίκης (θυμάστε τον λόγο του Ψωμιάδη που κατηγορούσε την Αθήνα για να πάρει ψήφους;)

 

Αθήνα VS Επαρχία

 

είμαστε ένας λαός διχασμένος για οτιδήποτε σημαντικό που αφορά το κράτος και το έθνος μας και αυτό βολεύει τους "άρχοντες" του λαού αφού κάνουν ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ και κανένας δεν αντιδράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...