Προς το περιεχόμενο

Κινδυνεύουν όντως με κλείσιμο τα πανεπιστήμια???


Traumatias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δύο ερωτήσεις:1. ποια ευρωπαϊκή οδηγία λέει ότι όταν γράφεται κανείς σε επιμελητήριο χώρας ευρωπαϊκής ένωσης μπορεί να γραφτεί σε αυτό της Ελλάδας; πχ ΤΕΕ. 2. οι πολιτικοί μηχανικοί κάνουν διοίκηση όπως αναφέρθηκε πιο πάνω; νόμιζα ότι άλλη ήταν η δουλειά τους.

 

Αυτή την στιγμή αυτό που ζητάς είναι δύσκολο. Εγώ μεταφέρω τα λεγόμενα καθηγητή μου που μας ενημέρωνε πάνω στο θέμα βάση ενός μαθήματος (Σύνταξη Μελετών και Διαχείριση Έργων όπου πάνω στο θέμα των μελετών που μπορούμε να εκπονήσουμε σαν μηχανικοί ρώτησε κάποιος για το θέμα "Δικαίωμα υπογραφής και ΤΕΕ"). Δεν είμαι δικηγόρος για να ξέρω την κάθε ευρωπαϊκή οδηγία, αλλά εμπιστεύομαι 100% τον καθηγητή αυτό που θα έχει ασχοληθεί περαιτέρω. Αν βρεθεί κάποιος άλλος με όρεξη για να το ψάξει cool. Ιδού και ο καθηγητής Μην με κάψετε όμως (αν και δε χρωστάω μαθήματά του πλέον :-D ) έχει και βιογραφικό και τα πάντα όλα για όσους ενδιαφέρονται να δουν την νέα γενιά καθηγητών των ΤΕΙ τι επιπέδου είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εσύ αγόρι μου άμα δεν γουστάρεις να σπουδάσεις ή αν αφού είσαι πτυχιούχος όπως λες είσαι απογοητευμένος από το σύστημα παιδείας επειδή δεν παίρνεις τα 300000 το χρόνο που φανταζόσουν ότι θα παίρνεις ή δεν ξέρω και γω τι (έπινες τους φραπέδες σου στο παν. ας πούμε οπότε είσαι ''πτυχιούχος'') κάνε ότι θες.Εγώ μια χαρά ικανοποιημένη είμαι από τις σπουδές μου μέχρι στιγμής είναι αυτό που περίμενα να είναι. Στα ΤΕΙ Αθήνας τουλάχιστον ναι έχουμε προβλήματα, αλλά όχι ρε φίλε δεν είναι για κλείσιμο!Εσύ τα παιδιά σου μεθαύριο, μην τα στείλεις σε δημόσιο πανεπιστήμιο άμα δεν σου αρέσει, στείλ τα σε ιδιωτικό ή μη τα στέλνεις πουθενά, δικό σου πρόβλημα, εγώ δεν ξέρω αν θα έχω λεφτά να σπουδάσω στο ιδιωτικό.

 

1.Εσυ κοριτσι μου εισαι ικανοποιημενη με τις αιθουσες εργαστηριων (και οχι μονο),στο τει-μπουρδελο Αθηνας; Και εγω εκει σπουδασα και ξερω καλα πως ειναι.

2. Δε περιμενα να βγαζω 300000€ το χρονο, αλλα δεν περιμενα και να ειμαι ανεργος με πτυχιο. Δε σπουδασα για να δουλευω σε καφετεριες. Εσυ γιατι σπουδαζεις; Ξερεις;

3. Το αν ειμαι πτυχιουχος στους καφεδες ή καπου αλλου ασε να το ξερω εγω... Εσυ σε τι εισαι πτυχιουχα; Ξερεις;

4. Οταν λες οτι εισαι ικανοποιημενη απο τις σπουδες σου; Απο τι ακριβως; Απο τις κτιριακες εγκαταστασεις; Απο τα υλικα στα εργαστηρια; Απο τισ τρομερεσ αιθουσεσ διδασκαλιασ; Απο τα κομματοσκυλα και τους κομματικοποιημενους καθηγητες; Η απο τις καφετεριες; (ωραια η friends ε;).

5. Τα παιδια μου μεθαυριο μακαρι να εχω λεφτα να σπουδασουν στο εξωτερικο. Και μακαρι να μεινουν εκει κιολας.

Οταν τελειωσεις με το καλο τη σχολη σου και ψαχνεις μηνες για δουλεια,τοτε απαντησε μου...

Εκτος αν εισαι απο τους-τις βολεμενες....

 

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ κοίτα να δεις που θα κλείσουν τα κεντρικά ΤΕΙ και θα αφήσουν τα επαρχιακά ανοιχτά... Ποιος είχε ζητήσει να κλείσουν τα κεντρικά ΤΕΙ ; :rolleyes:

 

Η αποκέντρωση άρχισε... Αμ δε , ούτε τα επαρχιακά θα έχουν κόσμο και μετά θα τα κλείσουμε όλα τα ΤΕΙ.

 

Καλά ότι η δωρεάν παιδεία είναι πολύ χαμηλού επιπέδου δεκτό αλλά όχι και να την καταργήσουμε τελείως... Πόσοι πια έχουν λεφτά να σπουδάσουν εξωτερικό ; Απλά μας βολεύει ένα ανειδίκευτο εργατικό δυναμικό μέχρι 25 χρόνων που θα ανακυκλώνεται συνεχώς και θα παίρνει 590 μεικτά.

 

Καλά και εγώ το ΤΕΙ δε το γράφω στο βιογραφικό καθόλου πια ( μόνο εάν το ζητάνε ) . Τυπικά δεν είμαι βέβαια πτυχιούχος γιατί έχω να παραδώσω πτυχιακή αλλά παίζει και να μην προλάβω να το πάρω το χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ αγόρι μου άμα δεν γουστάρεις να σπουδάσεις ή αν αφού είσαι πτυχιούχος όπως λες είσαι απογοητευμένος από το σύστημα παιδείας επειδή δεν παίρνεις τα 300000 το χρόνο που φανταζόσουν ότι θα παίρνεις ή δεν ξέρω και γω τι (έπινες τους φραπέδες σου στο παν. ας πούμε οπότε είσαι ''πτυχιούχος'') κάνε ότι θες.Εγώ μια χαρά ικανοποιημένη είμαι από τις σπουδές μου μέχρι στιγμής είναι αυτό που περίμενα να είναι. Στα ΤΕΙ Αθήνας τουλάχιστον ναι έχουμε προβλήματα, αλλά όχι ρε φίλε δεν είναι για κλείσιμο!Εσύ τα παιδιά σου μεθαύριο, μην τα στείλεις σε δημόσιο πανεπιστήμιο άμα δεν σου αρέσει, στείλ τα σε ιδιωτικό ή μη τα στέλνεις πουθενά, δικό σου πρόβλημα, εγώ δεν ξέρω αν θα έχω λεφτά να σπουδάσω στο ιδιωτικό.

 

+1

 

Επισης αν δεν θες να εισαι ανεργος παρε το πτυχιο σου εδω κ ψαξε εξω για δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Εσυ κοριτσι μου εισαι ικανοποιημενη με τις αιθουσες εργαστηριων (και οχι μονο),στο τει-μπουρδελο Αθηνας; Και εγω εκει σπουδασα και ξερω καλα πως ειναι.

2. Δε περιμενα να βγαζω 300000€ το χρονο, αλλα δεν περιμενα και να ειμαι ανεργος με πτυχιο. Δε σπουδασα για να δουλευω σε καφετεριες. Εσυ γιατι σπουδαζεις; Ξερεις;

3. Το αν ειμαι πτυχιουχος στους καφεδες ή καπου αλλου ασε να το ξερω εγω... Εσυ σε τι εισαι πτυχιουχα; Ξερεις;

4. Οταν λες οτι εισαι ικανοποιημενη απο τις σπουδες σου; Απο τι ακριβως; Απο τις κτιριακες εγκαταστασεις; Απο τα υλικα στα εργαστηρια; Απο τισ τρομερεσ αιθουσεσ διδασκαλιασ; Απο τα κομματοσκυλα και τους κομματικοποιημενους καθηγητες; Η απο τις καφετεριες; (ωραια η friends ε;).

5. Τα παιδια μου μεθαυριο μακαρι να εχω λεφτα να σπουδασουν στο εξωτερικο. Και μακαρι να μεινουν εκει κιολας.

Οταν τελειωσεις με το καλο τη σχολη σου και ψαχνεις μηνες για δουλεια,τοτε απαντησε μου...

Εκτος αν εισαι απο τους-τις βολεμενες....

 

 

iphone.png

 

1 έχω την αίσθηση πως ήμουν αρκετά ξεκάθαρη, είπα ότι βρήκα αυτό που περίμενα να βρω, δηλαδή όχι εργαστήρια-πρότυπα. Καλύτερα όμως εργαστήριο με ελλείψεις, παρά καθόλου εργαστήριο. Εξάλλου ότι δεν μπορεί να μου προσφέρει η σχολή λόγω έλλειψης εγκαταστάσεων, είμαι διατεθειμένη να προσπαθήσω να το βρω μόνη μου εφ όσον με ενδιαφέρει και αγαπώ αυτό που κάνω και δεν πήγα στο πανεπιστήμιο, για να μην δουλεύω σε καφετέρια.

 

2 Σπουδάζω για να μάθω όσα περισσότερα μπορώ για το αντικείμενο που με ενδιαφέρει, θα παλέψω άγρια όταν θα βγω στην αγορά εργασίας για να δουλέψω κιόλας πάνω σε αυτό το αντικείμενο, και δεν σκοπεύω να χαριστώ σε κανέναν και ας έχει πτυχίο από το Harvard, χέστηκα εγώ θα γίνω καλύτερη.

 

3 Δεν είμαι πτυχιούχος, δεν έχω τελειώσει ακόμα, όταν έρθει εκείνη η ώρα μη φοβάσαι θα ξέρω.

 

4 Οι δικοί μου καθηγητές δεν είναι κομματόσκυλα, και στο τμήμα μου φέτος είχαμε 90% αποχή στις φοιτητικές εκλογές.Δεν θα αποφασίζουν άλλοι για μας, ήδη τους έχουμε κόψει πολύ τον αέρα των φοιτητών-πολιτικών (πριν από λίγο καιρό τους πεθάναμε στο βρίσιμο, και δεν τους επιτρέπουμε να κολλάνε τις καταραμένες αφίσες τους πέρα από τους χώρους που προορίζονται για τέτοια χρήση). Υλικά στα εργαστήρια μας δίνουν ότι μπορούν, από χαρτιά μέχρι χρώματα, μολύβια κ.τ.λ, δεν είναι πολλά, αλλά μας δίνουν. Όσο για τα εργαστήρια ναι είμαστε στριμωγμένοι και οι υπολογιστές δεν είναι τούρμπο, αλλά έτσι και αλλιώς όλες τις εργασίες τις δουλεύουμε συνήθως στο σπίτι. Δεν πατάω στις καφετέριες στο Αιγάλεω, είναι για καγκούρια (άποψή μου), αλλά έτσι και αλλιώς για καφέ μόνο Παρασκευωσαββατοκύριακα, έχουμε και εργασίες :P

 

5 Με τα παιδιά σου, κάνε ότι θες, στείλτα στο εξωτερικό, να μας αδειάζουν τη γωνιά, ποσώς με ενδιαφέρει, όταν όμως εκφράζεις απόψεις που δεν επηρεάζουν μόνο εσένα να προσέχεις τα λόγια σου, εγώ δεν έχω σκοπώ να εγκαταλείψω τόσο εύκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαμπουκαλεμένη βλεπω. 90% αποχη απο φοιτητικες ε? Καλη φαση.

 

Οντως οι περισσοτερες καφετεριες αιγαλεω (αλλα κ σχεδον παντου) ειναι καγκουροτρεντυ. Εκτος ισως απο τα ρακαδικα/τσιπουραδικα πισω απο το αλσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

This baby's got a temper.

 

Δυστυχώς, δόκιμο θα ήταν να χαλαρώσετε.

 

Δίκιο έχεις, πολλά νεύρα τελευταία...πολύ αγανάκτηση :P

 

Yes sir!

 

Edit:Nick η επέλαση των τρέντυ!!Έχει τρεντουλοκαφετέρια (με μπιτάκια, λουλούδια, απ όλα) δίπλα στην πλατεία εξαρχείων!Πόσο πιο βαθιά μπορεί να φτάσουν :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 έχω την αίσθηση πως ήμουν αρκετά ξεκάθαρη, είπα ότι βρήκα αυτό που περίμενα να βρω, δηλαδή όχι εργαστήρια-πρότυπα. Καλύτερα όμως εργαστήριο με ελλείψεις, παρά καθόλου εργαστήριο. Εξάλλου ότι δεν μπορεί να μου προσφέρει η σχολή λόγω έλλειψης εγκαταστάσεων, είμαι διατεθειμένη να προσπαθήσω να το βρω μόνη μου εφ όσον με ενδιαφέρει και αγαπώ αυτό που κάνω και δεν πήγα στο πανεπιστήμιο, για να μην δουλεύω σε καφετέρια.

 

2 Σπουδάζω για να μάθω όσα περισσότερα μπορώ για το αντικείμενο που με ενδιαφέρει, θα παλέψω άγρια όταν θα βγω στην αγορά εργασίας για να δουλέψω κιόλας πάνω σε αυτό το αντικείμενο, και δεν σκοπεύω να χαριστώ σε κανέναν και ας έχει πτυχίο από το Harvard, χέστηκα εγώ θα γίνω καλύτερη.

 

3 Δεν είμαι πτυχιούχος, δεν έχω τελειώσει ακόμα, όταν έρθει εκείνη η ώρα μη φοβάσαι θα ξέρω.

 

4 Οι δικοί μου καθηγητές δεν είναι κομματόσκυλα, και στο τμήμα μου φέτος είχαμε 90% αποχή στις φοιτητικές εκλογές.Δεν θα αποφασίζουν άλλοι για μας, ήδη τους έχουμε κόψει πολύ τον αέρα των φοιτητών-πολιτικών (πριν από λίγο καιρό τους πεθάναμε στο βρίσιμο, και δεν τους επιτρέπουμε να κολλάνε τις καταραμένες αφίσες τους πέρα από τους χώρους που προορίζονται για τέτοια χρήση). Υλικά στα εργαστήρια μας δίνουν ότι μπορούν, από χαρτιά μέχρι χρώματα, μολύβια κ.τ.λ, δεν είναι πολλά, αλλά μας δίνουν. Όσο για τα εργαστήρια ναι είμαστε στριμωγμένοι και οι υπολογιστές δεν είναι τούρμπο, αλλά έτσι και αλλιώς όλες τις εργασίες τις δουλεύουμε συνήθως στο σπίτι. Δεν πατάω στις καφετέριες στο Αιγάλεω, είναι για καγκούρια (άποψή μου), αλλά έτσι και αλλιώς για καφέ μόνο Παρασκευωσαββατοκύριακα, έχουμε και εργασίες :P

 

5 Με τα παιδιά σου, κάνε ότι θες, στείλτα στο εξωτερικό, να μας αδειάζουν τη γωνιά, ποσώς με ενδιαφέρει, όταν όμως εκφράζεις απόψεις που δεν επηρεάζουν μόνο εσένα να προσέχεις τα λόγια σου, εγώ δεν έχω σκοπώ να εγκαταλείψω τόσο εύκολα

 

1. Και γιατι να μην βρεις εργαστηρια προτυπα; Οταν λες οτι εισαι διατεθειμενη να παρεις κατι μονη σου αφου δε μπορει(;) να στο παρεχει η σχολη,τι εννοεις; Δωρεαν παιδεια (καλα αστειο ηταν αυτο), σου λεει κατι;

Δυστυχως το οτι πας σε μια σχολη δε σου εξασφαλιζει οτι δε θα δουλευεις σε καφετερια οταν τελειωσεις... Δυστυχως.

2. Και εγω να γινω καλυτερος προσπαθησα αλλα το βυσμα που ειχαν αλλοι ηταν παντα καλυτερο απο μενα(και απο σενα,μην γελιεσαι). Νομιζω οτι το βυσμα ειναι το παν για μια δουλεια σημερα και οχι το πτυχιο απο το χαρβαρντ.

3. Μηπως ξερεις ηδη; Βολεμενη;

Που ζεις μωρε,ακους γυρω σου τι γινετε σ αυτο το μπουρδελο που ζουμε;;;;

4. Δυστυχως για τα κομματοσκυλα ειναι ηδη αργα, απο τη στιγμη που τους εχουμε αφησει να υπαρχουν στα ιδρυματα ακομα, τοτε η αποχη δε μου λεει κατι. Η δουλεια τους γινετε εστω και με 1 ψηφο.

Οχι μη τους βριζετε μωρε τα παιδια,τη δουλεια τους κανουν(γκομενες,βαθμοι,πτυχια κ.α. ετσι για τα συμφεροντα καποιων). Και επειδη δεν κολλησαν εκεινη την μερα αφισες τι; Αλλαξε κατι;

Ναι μην πηγαινεις Αιγαλεω,κιτς ε; Τραβα κηφισια (ματσωμενη;).

5. Το forum ειναι δημοκρατικο και θα εκφραζω οτι αποψη γουσταρω αρκει να μην προσβαλω καποιον,προσβληθηκες;; Ποσως με ενδιαφερει...

 

iphone.png

 

+1

 

Επισης αν δεν θες να εισαι ανεργος παρε το πτυχιο σου εδω κ ψαξε εξω για δουλεια

 

Δε πας να δινεις και +100000000000

Ωραια η αποψη ε; Μεγαλωσα Ελλαδα,σπουδασα εδω και νομιζεις οτι ετσι απλα φευγει καποιος για εξωτερικο; Αυτο προσπαθει να κανει το κρατος; Να μας στειλει ολους; Αυτο υποστηριζεις εσυ;

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρολαρω τωρα η οτιδηποτε,αλλα σοβαρα ρωταω,αυτο με τα ΑΕΙ/ΤΕΙ δεν ειναι που εχει να κανει με το ''εγω σε εφαγα στις εθνικες εξετασεις,εσυ πρεπει να εισαι παρατρεχαμενος μια ζωη'' ?

αυτή τη νοοτροπία να σουπω την αλήθεια ποτέ δεν την κατάλαβα... ποτε δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατι να τσακώνεται κάποιος για το αν σπούδασε ΤΕΙ/ΑΕΙ (ασε που πλέον θεωρητικα είναι ισότιμα). Προσωπικά έχω γνωρίσει -επαγγελματικά και ακαδημαικά- πολλά άτομα απο ΤΕΙ και απο ΑΕΙ.. και χωρίς να θέλω να θίξω κανένα, σε πολλές περιπτώσεις (οχι πάντα, μη πέσετε να με φάτε!) οι απόφοιτοι του ΤΕΙ υπερτερούσαν σε γνώσεις..

 

κατα τ'αλλα συμφωνω απόλυτα με αυτο που είπε η traumatias

 

"Εξάλλου ότι δεν μπορεί να μου προσφέρει η σχολή λόγω έλλειψης εγκαταστάσεων, είμαι διατεθειμένη να προσπαθήσω να το βρω μόνη μου εφ όσον με ενδιαφέρει και αγαπώ αυτό που κάνω και δεν πήγα στο πανεπιστήμιο, για να μην δουλεύω σε καφετέρια.

 

2 Σπουδάζω για να μάθω όσα περισσότερα μπορώ για το αντικείμενο που με ενδιαφέρει, θα παλέψω άγρια όταν θα βγω στην αγορά εργασίας για να δουλέψω κιόλας πάνω σε αυτό το αντικείμενο, και δεν σκοπεύω να χαριστώ σε κανέναν και ας έχει πτυχίο από το Harvard, χέστηκα εγώ θα γίνω καλύτερη."

 

αν δεν προσπαθήσεις μόνος σου και περιοριστείς σε αυτά που σου δίνει το οποιδήποτε εκπαιδευτικό ίδρυμα...γα**** τα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι ακριβώς να κάνουν τα νέα παιδιά δηλαδή ; Να κάθονται ολημερίς όλη μέρα και να πίνουν φραπεδιά και να κλαίνε τη μοίρα τους ; Να πάνε να δουλέψουν ; Σε τι δουλειές ; Προσπαθούν να σπουδάσουν να κάνουν ότι καλύτερο μπορούν για τον εαυτό τους ακόμα και με τα χάλια της τωρινής παιδείας. Ναι το πιθανότερο είναι να κρεμάσουν το πτυχίο τους και να το κοιτάνε αλλά καλύτερα να έχουν προσπαθήσει τουλάχιστον.

 

Βύσμα rules όντως . Και πολύ " εθελοντική " εργασία παίζει , για να " μάθεις " υποτίθεται.

 

Πάντως ούτε λογικό είναι να λες ελαφρά τη καρδία να σπουδάζει κάποιος εδώ για να δουλεύει μετά έξω. Να φεύγουν δηλαδή λεφτά για ειδικότητες που δε χρειάζεται η χώρα και να επιδοτούμε ουσιαστικά άλλες χώρες με εκπαιδευμένο προσωπικό. Αυτό δεν ισοδυναμεί βέβαια με κατάργηση της δωρεάν παιδείας απλά πρέπει να γίνει μία σοβαρή μελέτη του τι ειδικότητες χρειάζονται στην αγορά όχι να κλείνουμε ολόκληρα ιδρύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...