Προς το περιεχόμενο

Κινδυνεύουν όντως με κλείσιμο τα πανεπιστήμια???


Traumatias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχε ξεκινήσει μια διαδικασία αξιολόγησης των ΑΕΙ-ΤΕΙ σύμφωνα με την 'ΑΡΧΗ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ' που υποτίθεται ότι έχει δώσει

κάποια αποτελέσματα για το επίπεδο και την προοπτική των σχολών.

π.χ http://www.hqaa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=79&Itemid=189&lang=en

Αρκετές επαρχιακές σχολές με πολύ χαμηλές βάσεις δημοιυργήθηκαν κυρίως για να συντηρούν την οικονομία των επαρχιών και για να ''να περάσει κάπου το παιδί''ώστε για μια οκταετία να μην διαμαρτύρεται για την ανεργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κατ'αρχήν διάβασα μέχρι την 7η σελίδα (βαρέθηκα παρα πέρα) αλλά με λύπη βλέπω όπως σε όλα τα thread που έχουν τέτοιο χαρακτήρα κλασικό κομπλεξισμό και από τους μεν και από τους δε (ΑΕΙ-ΤΕΙ).

 

Εγώ προσωπικά δεν θέλω να συγχωνευτεί το Τμήμα Ηλεκτρονικής του ΤΕΙ Αθήνας γιατί αυτό θα σημαίνει ότι θα μπορούν και άλλοι να κάνουν την δουλειά μας που στο χαρακτήρα και στο στοιχείο που ασχολούμαστε δεν κάνει κανένα άλλο τμήμα ΑΕΙ/ΤΕΙ. Είμαστε μια χαρά όπως είμαστε, αν δεν κάνω λάθος πλέον όλοι οι καθηγητές μας έχουν PhD (και 2 και 3), έρευνα κάνουμε ορίστε και το Link για όποιον θέλει.

 

Σίγουρα συμφωνώ ότι πρέπει να κλείσει ΜΕΓΑΛΟΣ αριθμός ΤΕΙ που είναι στην επαρχία γιατί απλά εφόσον δημιουργήθηκαν για κομματικούς λόγους (κάνουμε όλη την Κοζάνη πχ να νοικιάζει σπίτια και να ζει από αυτά και παίρνουμε ψήφους) λογικό είναι το επίπεδο να είναι στα βάραθρα, χωρίς να θέλω να θίξω κανένα από το ΤΕΙ-ΚΟΖ απλά επειδή είναι ο bro εκεί και έχω μείνει και Κοζάνη εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων (που ΠΑΝΤΟΥ υπάρχουν άξιοι άνθρωποι).

 

Έτσι είναι και στα ΑΕΙ όπως καλά είπατε πχ Θεολογία τι έρευνα και πράσινα άλογα.

 

Όλη η παιδεία ΜΠΑΖΕΙ και κάθεστε και τσακώνεστε σαν τις γιαγιάδες που λένε "Πήγαινε σε ΑΕΙ είναι καλύτερα".

 

NEWSFLASH για τους φίλους μηχανικούς ΤΕΙ. Είναι παράνομο να μην μας γράφουν στο ΤΕΕ, και υπάρχει κοινοτική οδηγία (και νόμος ανωτατοποίησης you know) όπου είναι υποχρεωμένοι να σε γράφουν. Καταχρηστικά δεν το κάνουν, και ο πιο εύκολος τρόπος για να γραφτείς είναι να πας να γραφτείς στο ΤΕΕ μιας χώρας της EE και μετά να έρθεις να πεις "Γεια σας είμαι γραμμένος στο ΤΕΕ Αγγλίας, ΓΡΑΦΤΕ ΜΕ" και τότε δεν μπορούν να κάνουν τπτ γιατί εδώ έχουν να κάνουν με την Ελληνική δικαιοσύνη ενώ εκεί έχουν να κάνουν με ΕΕ και το ΤΕΕ της χώρας αυτής που θα γυρίσει να πει "Τι λες ρε Ελληνάρα που δεν θα γράψεις τον Μηχανικό μου στο ΤΕΕ σου"

 

Όσο για τα επαγγελματικά δικαιώματα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΠΑΡΟΥΦΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΣΤΑ ΤΕΙ ΣΤΟΥΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΕΣ.

 

Μία ερώτηση, τον πχ Ηλεκτρονικό (καλή ώρα) θα τον προσλάβουν σαν Χειριστή Μονταζιέρας (ναι μηχανή για μοντάζ έχουμε και από αυτό το Επαγγελματικό Δικαίωμα είμαστε από τους λίγους που έχουμε γενικά) Ή σαν ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ;;;;;;;;;;;;

 

Αυτό είναι το "επαγγελματικό δικαίωμα" τι νομίζατε;;; Σαν ειδικότητα για να πάρει κανείς 20-50ευρώ παραπάνω αλλά ΚΑΜΙΑ εταιρία δεν προσλαμβάνει κάποια ειδικότητα ειδικότητας.

 

 

Εν κατακλείδι, να μας για τα καθυστερημένα μυαλά που αντί να κοιτάνε να τελειώνουν τις σχολές τους στην ώρα τους (αν είναι δυνατόν) κάθονται και γκρινιάζουν για ΑΝΟΥΣΙΑ πράγματα λες και στην αγορά εργασίας νοιάζει τον άλλο τι είσαι, αν αξίζεις θα το δουν και θα σε προσλάβουν (σε μια ευνομούμενη κοινωνία όχι εδώ που απλά ψάχνουν όλοι σκλάβους στο όνομα της οικονομικής κρίσης) αν δεν αξίζεις δουλειά δεν θα βρεις ποτέ όσο και να γκρινιάζεις αν είσαι από ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

 

 

Το μόνο που ζητάμε σαν ΤΕΙ και εγώ σαν σπουδαστής του ΤΕΙ Αθήνας είναι να έχουμε το δικαίωμα να έχουμε υποψήφιους διδάκτορες και να μπορούμε να δίνουμε Διδακτορικά, υποδομές υπάρχουν για κάποια τμήματα όπως και σωστοί σπουδαστές και καθηγητές, όχι παντού αλλά σε κάποια μέρη υπάρχουν και δεν είναι δίκαιο να μην συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείτε... τώρα θα αφαιρέσουν τα επαγγελματικά δικαιώματα και από τις σχολές που έχουν και θα έχουμε όλοι το ίδιο δικαίωμα στην ανεργία :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατ'αρχήν διάβασα μέχρι την 7η σελίδα (βαρέθηκα παρα πέρα) αλλά με λύπη βλέπω όπως σε όλα τα thread που έχουν τέτοιο χαρακτήρα κλασικό κομπλεξισμό και από τους μεν και από τους δε (ΑΕΙ-ΤΕΙ).

 

Εγώ προσωπικά δεν θέλω να συγχωνευτεί το Τμήμα Ηλεκτρονικής του ΤΕΙ Αθήνας γιατί αυτό θα σημαίνει ότι θα μπορούν και άλλοι να κάνουν την δουλειά μας που στο χαρακτήρα και στο στοιχείο που ασχολούμαστε δεν κάνει κανένα άλλο τμήμα ΑΕΙ/ΤΕΙ. Είμαστε μια χαρά όπως είμαστε, αν δεν κάνω λάθος πλέον όλοι οι καθηγητές μας έχουν PhD (και 2 και 3), έρευνα κάνουμε ορίστε και το Link για όποιον θέλει.

 

Σίγουρα συμφωνώ ότι πρέπει να κλείσει ΜΕΓΑΛΟΣ αριθμός ΤΕΙ που είναι στην επαρχία γιατί απλά εφόσον δημιουργήθηκαν για κομματικούς λόγους (κάνουμε όλη την Κοζάνη πχ να νοικιάζει σπίτια και να ζει από αυτά και παίρνουμε ψήφους) λογικό είναι το επίπεδο να είναι στα βάραθρα, χωρίς να θέλω να θίξω κανένα από το ΤΕΙ-ΚΟΖ απλά επειδή είναι ο bro εκεί και έχω μείνει και Κοζάνη εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων (που ΠΑΝΤΟΥ υπάρχουν άξιοι άνθρωποι).

 

Έτσι είναι και στα ΑΕΙ όπως καλά είπατε πχ Θεολογία τι έρευνα και πράσινα άλογα.

 

Όλη η παιδεία ΜΠΑΖΕΙ και κάθεστε και τσακώνεστε σαν τις γιαγιάδες που λένε "Πήγαινε σε ΑΕΙ είναι καλύτερα".

 

NEWSFLASH για τους φίλους μηχανικούς ΤΕΙ. Είναι παράνομο να μην μας γράφουν στο ΤΕΕ, και υπάρχει κοινοτική οδηγία (και νόμος ανωτατοποίησης you know) όπου είναι υποχρεωμένοι να σε γράφουν. Καταχρηστικά δεν το κάνουν, και ο πιο εύκολος τρόπος για να γραφτείς είναι να πας να γραφτείς στο ΤΕΕ μιας χώρας της EE και μετά να έρθεις να πεις "Γεια σας είμαι γραμμένος στο ΤΕΕ Αγγλίας, ΓΡΑΦΤΕ ΜΕ" και τότε δεν μπορούν να κάνουν τπτ γιατί εδώ έχουν να κάνουν με την Ελληνική δικαιοσύνη ενώ εκεί έχουν να κάνουν με ΕΕ και το ΤΕΕ της χώρας αυτής που θα γυρίσει να πει "Τι λες ρε Ελληνάρα που δεν θα γράψεις τον Μηχανικό μου στο ΤΕΕ σου"

 

Όσο για τα επαγγελματικά δικαιώματα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΠΑΡΟΥΦΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΣΤΑ ΤΕΙ ΣΤΟΥΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΕΣ.

 

Μία ερώτηση, τον πχ Ηλεκτρονικό (καλή ώρα) θα τον προσλάβουν σαν Χειριστή Μονταζιέρας (ναι μηχανή για μοντάζ έχουμε και από αυτό το Επαγγελματικό Δικαίωμα είμαστε από τους λίγους που έχουμε γενικά) Ή σαν ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ;;;;;;;;;;;;

 

Αυτό είναι το "επαγγελματικό δικαίωμα" τι νομίζατε;;; Σαν ειδικότητα για να πάρει κανείς 20-50ευρώ παραπάνω αλλά ΚΑΜΙΑ εταιρία δεν προσλαμβάνει κάποια ειδικότητα ειδικότητας.

 

 

Εν κατακλείδι, να μας για τα καθυστερημένα μυαλά που αντί να κοιτάνε να τελειώνουν τις σχολές τους στην ώρα τους (αν είναι δυνατόν) κάθονται και γκρινιάζουν για ΑΝΟΥΣΙΑ πράγματα λες και στην αγορά εργασίας νοιάζει τον άλλο τι είσαι, αν αξίζεις θα το δουν και θα σε προσλάβουν (σε μια ευνομούμενη κοινωνία όχι εδώ που απλά ψάχνουν όλοι σκλάβους στο όνομα της οικονομικής κρίσης) αν δεν αξίζεις δουλειά δεν θα βρεις ποτέ όσο και να γκρινιάζεις αν είσαι από ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

 

 

Το μόνο που ζητάμε σαν ΤΕΙ και εγώ σαν σπουδαστής του ΤΕΙ Αθήνας είναι να έχουμε το δικαίωμα να έχουμε υποψήφιους διδάκτορες και να μπορούμε να δίνουμε Διδακτορικά, υποδομές υπάρχουν για κάποια τμήματα όπως και σωστοί σπουδαστές και καθηγητές, όχι παντού αλλά σε κάποια μέρη υπάρχουν και δεν είναι δίκαιο να μην συμβαίνει.

 

 

Πες τα :-D

 

Zeniath αυτές τις αξιολογήσεις που μας μοιράζουν τώρα στο ΤΕΙ (στη ΣΓΤΚΣ τουλάχιστον, υποθέτω μοιράζουν και στους υπόλοιπους) δεν έχουν μόνο να κάνουν με τη βελτίωση του επιπέδου των εργαστηρίων αλλά και για να περάσουν κάποια τμήματα την αξιολόγηση και να αρχίσουν μεταπτυχιακά προγράμματα ^_^ Υποθέτω ότι θα μπουν και διδακτορικά προγράμματα γιατί όχι??:-(

 

Όσο για το παιδί από το ΕΜΠ που μου τσάκισε το θέμα, αντί να κάθεσαι να ασχολείσαι με το πως θα κλείσουν τα ΤΕΙ, δεν βάζετε λίγο χέρι στους πάνσοφους και αξιότιμους κυρίους Πρυτάνεις και καθηγητές σας, να δείτε πως είναι δυνατόν μια σχολή με 6-7 τμήματα πόσα είναι τέλοσπάντων (και με το γόητρο που έχει στην ελληνική κοινωνία το Μετσόβιο) να έχει έλλειμμα και να κινδυνεύει να μην μπορεί να λειτουργήσει κανονικά, τη στιγμή που τα ΤΕΙ Αθήνας με διπλάσια τμήματα και λιγότερα χρήματα από το κράτος (ξέρεις πηγαίνουν 60-40) έχουν και περίσσευμα?? :P :P :P

 

Να αλλάξετε διοίκηση (και τρόπο διοίκησης πιθανότατα) και να πείτε στα καθάρματα που έχουν αναστείλει τη λειτουργία της αρχιτεκτονικής να κάτσουν στα αυγά τους!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι και το πρόβλημα ότι οι κοινωνία, αντί να πάρει με τους πέτρες τα ζώα τους καθηγητές που τρώνε τα άπειρα λεφτά (π.χ. έχω δει με τα μάτια τιμολόγια 5.500 ευρώ για 3 ντουλάπες ποιότητας στην χειρότερης από του ΙΚΕΑ) και τώρα που τους κλείσαν τη στρόφιγγα γυρνάνε και κλείνουν τα ιδρύματα προφασιζόμενοι έλλειψη κονδυλίων, αντί να εξορθολογίσουν έστω αυτή την ύστατη στιγμή τα έξοδά τους, κράζει το υπουργείου που τους έκοψε τα λεφτά. Μυστήρια πράγματα ομολογουμένως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπήκα στο σάιτ του Τει Αθήνας και είδα μια επιστολή προς τον πρωθυπουργό!!

Έπαθα πλάκα πραγματικά, θα μας τρελάνουν τελείως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόν τον Νίνο (Πρόεδρος) πολύ τον γουστάρω! Έτσι! Τσαμπουκά! Μα να έχουμε λεφτά να έχουμε του έκτακτους και να λέει το Υπουργείο "΄δε με νοιάζει δεν θα τους πάρετε".

 

ΠΑΜΕ ΔΥΝΑΤΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καραμελα εχετε τα επαγγελματικα δικαιωματα που σας <<στερει>> το ΤΕΕ και την δηθεν συντεχνια των Μηχανικων που σας κατατροπωνει.

 

Για να καταλαβω κανετε οσα μαθηματα χρειαζετε για να αποκτησετε τα αντισοιχα επαγγελματικα δικαιωματα; Εισαστε σιγουροι οτι θελετε τα επαγγελματικα δικαιωματα που εχουμε εμεις;;Μετα θα πληρωνετε και ΤΣΜΕΔΕ το γνωριζετε;;

 

Ακόμα αλλη μια ωραία καραμελίτσα......

 

στο ΤΕΕ καμια μα καμια σχέση δεν έχουν τα επαγγελματικά δικαιώματα και τα μαθήματα που έχουν παρακολουθήσει... Οι πιο ευνοημένοι είναι οι Πολιτικοί Μηχανικοί που είναι οι SUPERMEN των μηχανικών, ξέρουν να κάνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ χωρίς να χρειάζεται να έχουν παρακολουθήσει ένα μάθημα. Κάνουμε πανεύκολα διοίκηση παρακολουθόντας ένα μάθημα βασικές αρχές διοίκησης επιχειρησεων και πέρνουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ δικαίωμα.

 

δεν θέλω να το πάω παραπέρα για το ΤΕΕ, γιατί θα γράψω πάρα πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόν τον Νίνο (Πρόεδρος) πολύ τον γουστάρω! Έτσι! Τσαμπουκά! Μα να έχουμε λεφτά να έχουμε του έκτακτους και να λέει το Υπουργείο "΄δε με νοιάζει δεν θα τους πάρετε".

 

ΠΑΜΕ ΔΥΝΑΤΑ!

 

Χαχαχα ισχύει :-D

 

Πόσο φωνάζει ότι θέλουν να μας κλείσουν αλλά όχι λόγο οικονομικής κρίσης :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρολαρω τωρα η οτιδηποτε,αλλα σοβαρα ρωταω,αυτο με τα ΑΕΙ/ΤΕΙ δεν ειναι που εχει να κανει με το ''εγω σε εφαγα στις εθνικες εξετασεις,εσυ πρεπει να εισαι παρατρεχαμενος μια ζωη'' ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελατε,πειτε την αληθεια... Και να κλεισουν so what?? και που ειναι ανοιχτα ολα τα ιδρυματα στη χωρα μας,υπολειτουργουν.. Τεραστιες ελλειψεις σε ολα!! Και αντε να μην κλεισουν,να τελειωσουμε τις σχολες μας γιατι;; Ναι! Ναι! Πειτε το!! Αφηστε το λεω εγω,για να ειμαστε ανεργοι με πτυχιο!! (οπως εγω). Ρε δε πανε να μαμηθουν κιολας...

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρολαρω τωρα η οτιδηποτε,αλλα σοβαρα ρωταω,αυτο με τα ΑΕΙ/ΤΕΙ δεν ειναι που εχει να κανει με το ''εγω σε εφαγα στις εθνικες εξετασεις,εσυ πρεπει να εισαι παρατρεχαμενος μια ζωη'' ?

Είναι μία από τις πολλές απόψεις που ακούγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελατε,πειτε την αληθεια... Και να κλεισουν so what?? και που ειναι ανοιχτα ολα τα ιδρυματα στη χωρα μας,υπολειτουργουν.. Τεραστιες ελλειψεις σε ολα!! Και αντε να μην κλεισουν,να τελειωσουμε τις σχολες μας γιατι;; Ναι! Ναι! Πειτε το!! Αφηστε το λεω εγω,για να ειμαστε ανεργοι με πτυχιο!! (οπως εγω). Ρε δε πανε να μαμηθουν κιολας...

 

iphone.png

 

 

Εσύ αγόρι μου άμα δεν γουστάρεις να σπουδάσεις ή αν αφού είσαι πτυχιούχος όπως λες είσαι απογοητευμένος από το σύστημα παιδείας επειδή δεν παίρνεις τα 300000 το χρόνο που φανταζόσουν ότι θα παίρνεις ή δεν ξέρω και γω τι (έπινες τους φραπέδες σου στο παν. ας πούμε οπότε είσαι ''πτυχιούχος'') κάνε ότι θες.Εγώ μια χαρά ικανοποιημένη είμαι από τις σπουδές μου μέχρι στιγμής είναι αυτό που περίμενα να είναι. Στα ΤΕΙ Αθήνας τουλάχιστον ναι έχουμε προβλήματα, αλλά όχι ρε φίλε δεν είναι για κλείσιμο!Εσύ τα παιδιά σου μεθαύριο, μην τα στείλεις σε δημόσιο πανεπιστήμιο άμα δεν σου αρέσει, στείλ τα σε ιδιωτικό ή μη τα στέλνεις πουθενά, δικό σου πρόβλημα, εγώ δεν ξέρω αν θα έχω λεφτά να σπουδάσω στο ιδιωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ερωτήσεις:1. ποια ευρωπαϊκή οδηγία λέει ότι όταν γράφεται κανείς σε επιμελητήριο χώρας ευρωπαϊκής ένωσης μπορεί να γραφτεί σε αυτό της Ελλάδας; πχ ΤΕΕ. 2. οι πολιτικοί μηχανικοί κάνουν διοίκηση όπως αναφέρθηκε πιο πάνω; νόμιζα ότι άλλη ήταν η δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ερωτήσεις:1. ποια ευρωπαϊκή οδηγία λέει ότι όταν γράφεται κανείς σε επιμελητήριο χώρας ευρωπαϊκής ένωσης μπορεί να γραφτεί σε αυτό της Ελλάδας; πχ ΤΕΕ. 2. οι πολιτικοί μηχανικοί κάνουν διοίκηση όπως αναφέρθηκε πιο πάνω; νόμιζα ότι άλλη ήταν η δουλειά τους.

 

 

Για να ξεκαθαριστεί το τοπίο όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα των διπλωματούχων μηχανικών παραθέτω ορισμένα αποσπάσματα από τον επαγγελματικό οδηγό του ΤΕΕ:

 

Γ. ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΜΕΛΕΤΩΝ

Το Π.Δ.541/78 διακρίνει, ανάλογα με το κύριο περιεχόμενό τους, τις τεχνικές μελέτες σε 26 κατηγορίες, και το Π.Δ.256/98 συμπληρώνει το Π.Δ.541/78 και προσθέτει και την κατηγορία 27. Οπότε οι 27 κατηγορίες μελετών είναι:

1. Χωροταξικές - Ρυθμιστικές.

2. Πολεοδομικές - Ρυμοτομικές.

3. Οικονομικές

4. Κοινωνικές

5. Οργανώσεως και Επιχειρησιακής Ερευνας

6. Αρχιτεκτονικές Κτιριακών Εργων.

7. Ειδικές Αρχιτεκτονικές

8. Στατικές Μελέτες

9. Μελέτες Μηχανολογικές - Ηλεκτρολογικές - Ηλεκτρονικές.

10. Μελέτες Συγκοινωνιακών Εργων.

11. Μελέτες Λιμενικών Εργων.

12. Μελέτες Μεταφορικών Εργων.

13. Μελέτες Υδραυλικών Εργων.

14. Ενεργειακές Μελέτες.

15. Μελέτες Βιομηχανιών.

16. Μελέτες Τοπογραφίας.

17. Χημικές Μελέτες και Ερευνες.

18. Χημικοτεχνικές Μελέτες.

19. Μεταλλευτικές Μελέτες και Ερευνες.

20. Μελέτες & Ερευνες Γεωλογικές, Υδρογεωλογικές & Γεωφυσικές.

21. Γεωτεχνικές Μελέτες & Ερευνες.

22. Εδαφολογικές Μελέτες και Ερευνες.

23. Μελέτες Γεωργικές.

24. Μελέτες Δασικές.

25. Μελέτες Φυτοτεχνικής Διαμόρφωσης Περιβάλλοντος Χώρων και Εργων Πρασίνου.

26. Μελέτες Αλιευτικές.

27. Περιβαλλοντικές Μελέτες.

Καμία ειδικότητα μηχανικών δεν εξαιρείται από την επόνηση Μελετών Περιβάλλοντος, αρκεί

να έχουν μελετητικό πτυχίο στην κατηγορία 27 με τίτλο «Περιβαλλοντικές Μελέτες».

Οι μηχανικοί μπορούν να γραφτούν σε μέχρι δύο κατηγορίες από τις εξης για κάθε ειδικότητα:

1.Αρχιτέκτονες από τις κατηγορίες 1,2,6,7,8,27

2.Πολιτικοί μηχανικοί >> 1,2,6,8,10,11,13,16,21,27

3.Μηχανολογοι μηχανικοί >> 5,9,12,14,15,27

4.Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί >> 9,14,15,27

5.Ηλεκτρονικοί >> >> 9,15,27

6.Μηχανολόγοι-Ηλεκτρολόγοι >> 9,14,15,27

7.Τοπογράφοι μηχανικοί >> 1,2,10,13,16,27

8.Χημικοί μηχανικοί >> 15,17,18,27

9.Μεταλλειολόγοι-Μεταλλουργοί >> 15,19,27

10.Ναυπηγοί, Ναυπηγοί Μηχανολόγοι 9,12,15,27

11.Δομοστατικοί 6,8,27

Η αναφορά αυτή δεν είναι δεσμευτική και δεν ορίζεται από το νόμο. Μηχανικοί μπορούν

να εγγραφούν και σε άλλες κατηγορίες αν αποδειγμένα έχουν σπουδές ή εμπειρία στο

γνωστικό αντικείμενο αυτων.

 

 

Γ. ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΕΡΓΩΝ ΚΑΙ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΣΤΟ ΜΕΚ

Στο ΜΕΚ υπάρχουν οι εξης κατηγορίες έργων:

1.Οδοποιίας

2.Οικοδομικά

3.Υδραυλικά

4.Λιμενικά

5.Ηλεκτρομηχανολογικά

5α.Υδραυλικά έργα υπό πίεση

6.Βιομηχανικά - Ενεργειακά

και εξειδικευμένων εργασιών:

1.Πλωτά έργα & εγκαταστάσεις Ναυπηγείων

2.Εργα σηράγγων

3.Εργα αποκαλύψεων μεταλλείων

4.Εργα γεωτρήσεων

5.Εργα μεταλλουργικών βιομηχανιών

6.Εργα καθαρισμού και επεξεργασίας νερού & υγρών, στερεών & αερίων αποβλήτων.

7.Εργα χημικών βιομηχανιών

8.Εργα ηλεκτρονικού εξοπλισμού

9.Εργα πρασίνου

Στις ανωτέρω κατηγορίες έργων και εξειδικευμένων εργασιών με βάση τα Π.Δ. 472/85 και

Π.Δ.368/94 έχουν δικαίωμα εγγραφής οι μηχανικοί κατά ειδικότητα ως εξης:

1.Αρχιτέκτονες στην κατηγορία 2

και εξειδικευμένη εργασία 9

2.Πολιτικοί Μηχανικοί στις κατηγορίες 1,2,3,4,6

3.Τοπογράφοι Μηχανικοί στις κατηγορίες 1,2,3,4

4.Μηχανολογοι Μηχανικοί στις κατηγορίες 5,5α,6

5.Ηλεκτρολογοι Μηχανικοί στις κατηγορίες 5,5α,6

6.Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί στην εξειδικευμένη εργασία 8

7.Μηχανολογοι-Ηλεκτρολόγοι στις κατηγορίες 5,5α,6

8.Χημικοί Μηχανικοί στην κατηγορία 6 και στις εξειδικευμένες εργασίες 6,7

9.Μεταλλειολόγοι στην κατηγορία 6

και στις εξειδικευμένες εργασίες 2,3,4

10.Μεταλλουργοί στην κατηγορία 6 και στην εξειδικευμένη εργασία 5

11.Ναυπηγοί, Ναυπηγοί-Μηχανολόγοι στις κατηγορίες 5,5α,6

και εξειδικευμένες εργασίες 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...