Προς το περιεχόμενο

Κινδυνεύουν όντως με κλείσιμο τα πανεπιστήμια???


Traumatias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΌΟΟΟχι δεν βγαίνω ποτέ στο Αιγάλεω, μου φτάνει που το βλέπω κάθε πρωί 8 η ώρα, μετά από 1 ώρα ταξίδι για να φτάσω εγκαίρως για το εργαστήριο δεν θέλω να το βλέπω και στις ώρες χαλάρωσης :mrgreen:

 

Edit:πάντως αλλού ήταν το θέμα και ξέφυγε.Οπότε θέλω να πιστεύω ότι οι νέοι πρωτοετείς δεν χρειάζεται να έρθουν τόσο απογοητευμένοι όσο τους βλέπω που τελείωσαν τώρα τις πανελλήνιες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Επειδή έτυχε να το συζητήσω με ένα καθηγητή που είναι μέσα στην επιτροπή για το ΤΕΙ Αθήνας, εμείς δεν έχουμε το παραμικρό θέμα αφού ούτε φέτος έχουμε έλλειμμα. Είμαστε όμως επίσης και το μοναδικό ΤΕΙ, ΌΛΑ τα άλλα ανεξαιρέτως έχουν τεράστια ελλείμματα με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν με κλείσιμο αρκετά τμήματα ακόμα και σχολές.

 

Γενικά το πρόβλημα είναι πιο πολύ θέμα διοίκησης αφού (πάρε παράδειγμα Κοινωνική Θεολογία που έτυχε να ξέρω τι παίζει από μέσα από μια πρώην μου) αφού τρώνε τα λεφτά των προϋπολογισμών μεταξύ τους οι καθηγητές και μετά τα ρίχνουν στις εκάστοτε κυβερνήσεις.

 

Δεν λέω τα λεφτά είναι λίγα αλλά αν τα τρώνε και οι διοικούντες τότε εξαφανίζονται.

 

Αυτός είναι ο οικονομικός απολογισμός του 2010 για ΤΕΙ Αθήνας http://www.teiath.gr/userfiles/khitas/documents/apologismos/epologismos_simboulio_2010.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έτυχε να το συζητήσω με ένα καθηγητή που είναι μέσα στην επιτροπή για το ΤΕΙ Αθήνας, εμείς δεν έχουμε το παραμικρό θέμα αφού ούτε φέτος έχουμε έλλειμμα. Είμαστε όμως επίσης και το μοναδικό ΤΕΙ, ΌΛΑ τα άλλα ανεξαιρέτως έχουν τεράστια ελλείμματα με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν με κλείσιμο αρκετά τμήματα ακόμα και σχολές.

 

Γενικά το πρόβλημα είναι πιο πολύ θέμα διοίκησης αφού (πάρε παράδειγμα Κοινωνική Θεολογία που έτυχε να ξέρω τι παίζει από μέσα από μια πρώην μου) αφού τρώνε τα λεφτά των προϋπολογισμών μεταξύ τους οι καθηγητές και μετά τα ρίχνουν στις εκάστοτε κυβερνήσεις.

 

Δεν λέω τα λεφτά είναι λίγα αλλά αν τα τρώνε και οι διοικούντες τότε εξαφανίζονται.

 

Αυτός είναι ο οικονομικός απολογισμός του 2010 για ΤΕΙ Αθήνας http://www.teiath.gr/userfiles/khitas/documents/apologismos/epologismos_simboulio_2010.pdf

 

Καλά ισχύει αυτό που λες????Δηλαδή με τόσα προβλήματα, τόσο ελάχιστα έσοδα και συνεχίζουν να τα τρώνε?????Και μετά κατηγορούν τους πολιτικούς και ψάχνουν να βρούν τρόπους να βγούμε από την κρίση???Με αυτή τη νοοτροπία δεν θα βγούμε ποτέ από την κρίση!!!!Δεν έχω λόγια πραγματικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κλείσουν ναι. Όπως πουλήθηκαν τα νησιά, όπως πτωχεύσαμε μια στην 25η Μαρτίου και μιας πριν λιγο καιρο τον Μαιο, όπως οι Ισπανοί είπαν ότι κοιμόμαστε και μιλούσαν για την κατάσταση της χώρας μας, όπως η Αμερική έχει υπογράψει για την έναρξη του 3ου παγκόσμιου και όπως η καταστροφή του κόσμου ήρθε στις 21 Μαίου.

 

Επίσης και κάτι που έχω μάθει εκ των έσω και σας το λέω για να είστε προετοιμασμένοι. Ο Χαλ θα πουλήσει το insomnia στον paredwse και αυτός με το που γίνει administrator θα κάνει ban σε όλα τα μέλη και θα δέχετε register μόνο απο μέλη της λέσχης Μπίλντερμπεργκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ισχύει αυτό που λες????Δηλαδή με τόσα προβλήματα, τόσο ελάχιστα έσοδα και συνεχίζουν να τα τρώνε?????Και μετά κατηγορούν τους πολιτικούς και ψάχνουν να βρούν τρόπους να βγούμε από την κρίση???Με αυτή τη νοοτροπία δεν θα βγούμε ποτέ από την κρίση!!!!Δεν έχω λόγια πραγματικά...

 

Απ'όσο ξέρω το ΕΜΠ παίρνει πάνω κάτω τα ίδια χρήματα προϋπολογισμού με το ΤΕΙ Αθήνας (βέβαια έχει και 5 φορές λιγότερα τμήματα γιατί στα ΑΕΙ ισχύει το ΑΕΙ_5ευρώ:ΤΕΙ_1ευρώ) και έχει προβλήματα με κλεισίματα σχολών, εσύ τι λες, δεν είναι θέμα κακοδιαχείρισης και κατασπατάλησης όταν με 5πλάσια λιγότερες σχολές να μην τα βγάζει πέρα; Ξαναλέω δεν υπονοώ ότι τα λεφτά στην Παιδεία είναι πολλά απλά και τα λίγα που δίνονται τρώγονται από τους διοικούντες.

 

Υ.Γ. Μην αρχίσει κανείς ΑΕΙ vs ΤΕΙ μιλάω για προϋπολογισμούς και διοικήσεις όχι για κόμπλεξ μεν και δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ αφού δεν υπάρχει έλενχος απο το κράτος* για το πως αξιοποιούντε τα χρήματα , αν και υπήρξε μια προσπάθεια αλλά μπήκε ωραία η πρόφαση οτι παραβιάζετε το άσυλο και έληξε η συζήτηση ...

 

 

*υποτηθέμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κλείσουν ναι. Όπως πουλήθηκαν τα νησιά, όπως πτωχεύσαμε μια στην 25η Μαρτίου και μιας πριν λιγο καιρο τον Μαιο, όπως οι Ισπανοί είπαν ότι κοιμόμαστε και μιλούσαν για την κατάσταση της χώρας μας, όπως η Αμερική έχει υπογράψει για την έναρξη του 3ου παγκόσμιου και όπως η καταστροφή του κόσμου ήρθε στις 21 Μαίου.

 

Επίσης και κάτι που έχω μάθει εκ των έσω και σας το λέω για να είστε προετοιμασμένοι. Ο Χαλ θα πουλήσει το insomnia στον paredwse και αυτός με το που γίνει administrator θα κάνει ban σε όλα τα μέλη και θα δέχετε register μόνο απο μέλη της λέσχης Μπίλντερμπεργκ.

 

Mod τρολλινγκ. Μάϊστα...

 

Μιλάμε για κλείσιμο ΣΧΟΛΏΝ και ΤΜΗΜΆΤΩΝ όχι ολόκληρων Ιδρυμάτων έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κλείσουν ναι. Όπως πουλήθηκαν τα νησιά, όπως πτωχεύσαμε μια στην 25η Μαρτίου και μιας πριν λιγο καιρο τον Μαιο, όπως οι Ισπανοί είπαν ότι κοιμόμαστε και μιλούσαν για την κατάσταση της χώρας μας, όπως η Αμερική έχει υπογράψει για την έναρξη του 3ου παγκόσμιου και όπως η καταστροφή του κόσμου ήρθε στις 21 Μαίου.

 

Επίσης και κάτι που έχω μάθει εκ των έσω και σας το λέω για να είστε προετοιμασμένοι. Ο Χαλ θα πουλήσει το insomnia στον paredwse και αυτός με το που γίνει administrator θα κάνει ban σε όλα τα μέλη και θα δέχετε register μόνο απο μέλη της λέσχης Μπίλντερμπεργκ.

facepalm_implied.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κεκτημένη ταχύτητα.

 

Άκουσα απο διαφορετικά άτομα και άγνωστα μεταξύ τους πριν λίγο καιρό ότι θα κλείσουν το ΑΠΘ. Και νόμιζα οτι τέτοιας φύσης ήταν και το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κεκτημένη ταχύτητα.

 

Άκουσα απο διαφορετικά άτομα και άγνωστα μεταξύ τους πριν λίγο καιρό ότι θα κλείσουν το ΑΠΘ. Και νόμιζα οτι τέτοιας φύσης ήταν και το θέμα.

 

Nop απλά πολλά τμήματα (ειδικά από το ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας πχ που ξέρω) δεν δέχονται καν εισακτέους για το 2011-2012 που σημαίνει ένα πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα θα εισαστε οι τελευταιοι

 

το θεμα ειναι εσυ τι σκεφτεσαι οταν γνωριζεις οτι η σχολη σου μπορει να κλεισει και γνωριζοντας το επιπεδο σπουδων που προσφερει.

 

εσενα σε ικανοποιει απλος να τελειωσεις την σχολη; μετα οταν βγεις θα γκρινιαζεις οτι εχεις πτυχιο και δεν βρισκεις δουλεια. επισης στο εξωτερικο δεν θα αναγνωριζεται το πτυχιο σου. μηπως ειναι προτιμοτερο τα εξοδα που κανεις για να φοιτησεις εκει να τα κανεις σε αλλη χωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...