Προς το περιεχόμενο

Κινδυνεύουν όντως με κλείσιμο τα πανεπιστήμια???


Traumatias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κακά τα ψέματα,ιδρύθηκαν ΤΕΙ μόνο και μόνο για ενίσχυση της οικοναμίας των επαρχιακών πόλεων,έχουμε 35 μηχανολογίες και 120 λογιστικές.φυσικά και να κλείσουν αφού πρώτα βοηθήσει το κράτος αυτές τις οικονομίες με άλλους τρόπους.

Εκτός απο απαιτήσεις υπάρχουν και υποχρεώσεις

αφου το λες εσυ ας τα κλεισουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

αφου το λες εσυ ας τα κλεισουμε.

Λογιστικής ΤΕΙ Πειραιάς

Λογιστικής ΤΕΙ Θεσσαλονίκη

Λογιστικής ΤΕΙ Πάτρα

Λογιστικής ΤΕΙ Λάρισα

Λογιστικής ΤΕΙ Ηράκλειο

Λογιστικής ΤΕΙ Καβάλα

Λογιστικής ΤΕΙ Κοζάνη

Λογιστικής ΤΕΙ Σέρρες

Λογιστικής ΤΕΙ Χαλκίδα

Λογιστικής ΤΕΙ Πρέβεζα

Λογιστικής ΤΕΙ Μεσολόγγι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως,υπάρχει αντικείμενο πιο άχρηστο για την οικονομία και την κοινωνία μας απ'αυτό της Λογιστικής;! :rolleyes:

Να τα κλείσουν όλα και να τους αλείψουν με πίσσα και πούπουλα!

 

Ααααα και μόνο τα τμήματα των Τ.Ε.Ι.,για να μη ξεχνιόμαστε...

Τον Goebbels τι τον έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπα να μειωθούν,όχι να κλείσουν όλα,εκτός και αν κάθε χρόνο χρειάζονται 1000 νέοι λογιστές

 

1)Δεν ξέρω ούτε εγώ ούτε εσύ πόσοι "χρειάζονται"...το σίγουρο είναι ότι καλοί λογιστές υπάρχουν λίγοι...

2)Κάθε χρόνο ζήτημα να παίρνουν πτυχίο 20 άτομα απ'το κάθε τμήμα,οπότε μιλάμε για 150-250 άτομα...

3)Σκόπιμα "πιάνεις" μόνο τα τμήματα των Τ.Ε.Ι.,καθαρά από κόμπλεξ...έχει κι ένα τμήμα Μάρκετινγκ στην Έδεσσα,αυτό μάλλον "σ'αρέσει" ως παράρτημα του ΑΠΘ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ βεβαια.να κλεισουνε να χουμε καθε χρονο 1000 νεους σερβιτορους.

Γιατί τώρα τι έχεις;

 

1)Δεν ξέρω ούτε εγώ ούτε εσύ πόσοι "χρειάζονται"...το σίγουρο είναι ότι καλοί λογιστές υπάρχουν λίγοι...

2)Κάθε χρόνο ζήτημα να παίρνουν πτυχίο 20 άτομα απ'το κάθε τμήμα,οπότε μιλάμε για 150-250 άτομα...

3)Σκόπιμα "πιάνεις" μόνο τα τμήματα των Τ.Ε.Ι.,καθαρά από κόμπλεξ...έχει κι ένα τμήμα Μάρκετινγκ στην Έδεσσα,αυτό μάλλον "σ'αρέσει" ως παράρτημα του ΑΠΘ...

Όλα μέσα,είπα ότι γνώμη μου είναι ότι έχουμε περισσότερα τμήματα απο ότι έπρεπε,όχι περισσότερους φοιτητές απο ότι έχουμε(στο σύνολο λέω),καταλάβετε την διαφορά.Ο προηγούμενος λέει για σερβιτόρους,λες και είπα να κοπούν θέσεις φοιτητών,έλεος

Πάλι θα μπορούσες να γίνεις λογιστής,ίσως θα είχε λίγο υψηλότερη βάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ρε φίλε,το τι θα γίνει στην πράξη!Απουσία έκτακτου προσωπικού ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ (εφόσον ΔΕΝ καλυφθεί ο αριθμός των έκτακτων που θα φύγουν από νέους μόνιμους) σημαίνει ΥΠΟΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ αυτών των τμημάτων!Δεν τους προσλάμβαναν τα Τ.Ε.Ι. για "πολυτέλεια" ή για να κάνουν φιλανθρωπία αλλά γιατί είχαν ελλείψεις σε μόνιμο προσωπικό και ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΝ!Άσε τις "θεωρίες" για άλλο θέμα...

 

Και εγώ που νόμιζα ότι το θέμα είναι εάν όντως κινδυνεύουν με κλείσιμο τα πανεπιστήμια... Silly me.

 

Α.. μισό λεπτό... ο τίτλος του topic δεν είναι "κινδυνεύουν όντως με κλείσιμο τα πανεπιστήμια" ; Χμ...

 

 

Οπότε.. guess who πιάνει τις θεωρίες... πόσο μάλλον δε όταν λέει για πράγματα που αγνοεί.

 

2)Δεν είμαι προϊστάμενος κανενός Τ.Ε.Ι. για να τις ξέρω μια προς μια!Το μόνο που μπορώ να μεταφέρω είναι συζήτηση που είχα με τον προϊστάμενο του δικού μου τμήματος στην οποία τόνιζε πόσο καιρό "έψαχναν" κάποιον στο Υπουργείο για να τους εγκρίνει επιπλέον κονδύλι για άμεση πρόσληψη Ε.Π. βαθμίδας Επίκουρου!

Πες μας εσύ που τα ξέρεις και καλά,γιατί οι μόνιμοι είναι λίγοι στα Τ.Ε.Ι.!Γιατί εκτός απ'το ότι δεν υπάρχει σάλιο και τα διάφορα "κολλήματα" απ'το Υπουργείο,δεν μπορώ να φανταστώ άλλο λόγο...

 

 

Να δεις.. κάπου διάβασα.. "άσε τις "θεωρίες" για αλλού".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ατσίδα μου,αυτός είναι ο τίτλος του topic!Κι αυτά που σου γράφω έχουν σχέση με το ΑΜΕΣΟ πρόβλημα που παρουσιάζεται...

 

Σε ρώτησα,ΣΕ ΤΙ ΠΟΣΟΣΤΟ θα περικοπούν οι έκτακτοι;ΔΕΝ απάντησες...σε ρώτησα ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΜΟΝΙΜΩΝ,πάλι δεν απαντάς...

Αφού λοιπόν βρίσκεις τέτοια ευχαρίστηση απλά να spamάρεις διάφορα άσχετα,feel free,ποιος είμαι εγώ να σ'εμποδίσω;Υπάρχουν admins γι'αυτή τη δουλειά...

 

Μάλλον σας έχει χτυπήσει η βαρεμάρα στο κεφάλι και απλά γράφετε ό,τι να'ναι,έτσι βρε αδερφέ να γεμίζει το thread...

 

@gnsX οι 200 θέσεις για το κάθε τμήμα όντως είναι πολλές,θα μπορούσαν να είναι 50-60 π.χ.,ειδικά μ'αυτό που πάνε να κάνουν με τους έκτακτους θα ήταν και λογικό...

Αλλά 11 τμήματα ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ για ένα ολόκληρο κράτος 11.000.000 κατοίκων δεν τα λες και πολλά,ειδικά λαμβάνοντας υπόψη το αντικείμενο σπουδών και το ρόλο που παίζει στην αγορά εργασίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ατσίδα μου,αυτός είναι ο τίτλος του topic!Κι αυτά που σου γράφω έχουν σχέση με το ΑΜΕΣΟ πρόβλημα που παρουσιάζεται...

 

Σε ρώτησα,ΣΕ ΤΙ ΠΟΣΟΣΤΟ θα περικοπούν οι έκτακτοι;ΔΕΝ απάντησες...σε ρώτησα ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΜΟΝΙΜΩΝ,πάλι δεν απαντάς...

Αφού λοιπόν βρίσκεις τέτοια ευχαρίστηση απλά να spamάρεις διάφορα άσχετα,feel free,ποιος είμαι εγώ να σ'εμποδίσω;Υπάρχουν admins γι'αυτή τη δουλειά...

 

Μάλλον σας έχει χτυπήσει η βαρεμάρα στο κεφάλι και απλά γράφετε ό,τι να'ναι,έτσι βρε αδερφέ να γεμίζει το thread...

 

 

Εάν σε χαλάει.. μην το κάνεις, ατσίδα μου. Επειδή έφαγες εσύ ένα κόλλημα με κάτι.. δεν σημαίνει ότι έγινε και τίποτα... ξεπέρασέ το.. και θα ηρεμήσεις. Μέχρι τότε, μπορείς να συνεχίσεις να σπαμάρεις είτε ως ξεκάρφωτος με το θέμα είτε ως πειραγμένος που δεν απαντάνε σε ό,τι σου έρθει στο κεφαλάκι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται! :rolleyes:

Ο γραφικός -nick-,παρά το ρεζιλίκι συνεχίζει ακάθεκτος να μας σπάει τα νεύρα!Ωραίο "hobby" βρήκες φίλε,συγχαρητήρια!

 

@Timonkaipumpa πέρα απ'όλα τ'άλλα,μπορείς να μου εξηγήσεις ποια η "συνεισφορά" σου εδώ και πόσα posts στο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Timonkaipumpa πέρα απ'όλα τ'άλλα,μπορείς να μου εξηγήσεις ποια η "συνεισφορά" σου εδώ και πόσα posts στο θέμα;

 

 

Γιατί να το κάνω αυτό; Τι είσαι και θα πρέπει να κάτσω να σου δώσω λογαριασμό - εξηγήσω ποια η "συνεισφορά" μου στο θέμα;

 

 

Σου ξαναλέω. Εάν σε χαλάει μην το κάνεις. Θες δεν θες, και εκτός θέματος ήσουν με τα ΤΕΙ, μιας και το άρθρο είναι για πανεπιστήμια (=ΑΕΙ), αλλά και κάποια από αυτά που είπες ήταν γενικολογίες που ούτε εσύ ξέρεις τι έλεγες... απλά έτυχε να ακούσεις κάτι και, χωρίς να ξέρεις τίποτα άλλο παρά τις γενικολογίες που άκουσες, υπερασπίζεσαι το ό,τι αόριστο έχεις στο κεφαλάκι σου λέγοντας ότι παίζουν με τις λέξεις όσοι λένε ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γίνεται, σε αντίθεση με εσένα που απλά "άκουσες κάτι που είπε κάποιος" χωρίς να ξέρεις ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω.

 

Και μετά; Αξιώνεις να σου δώσουν και λογαριασμό της συνεισφοράς στο θέμα...

 

 

Κοίτα boy. Χαλάρωσε... πάρε βαθιές ανάσες... και εάν σε ενοχλεί να σου δείχνουν τις λαλακίες που λες... τότε μην τις λες. Απλά πράματα.

 

 

Ελπίζω να καταλάβεις τι σου λέω και να λήξει εδώ το θεματάκι που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να το κάνω αυτό; Τι είσαι και θα πρέπει να κάτσω να σου δώσω λογαριασμό - εξηγήσω ποια η "συνεισφορά" μου στο θέμα;

 

 

Σου ξαναλέω. Εάν σε χαλάει μην το κάνεις. Θες δεν θες, και εκτός θέματος ήσουν με τα ΤΕΙ, μιας και το άρθρο είναι για πανεπιστήμια (=ΑΕΙ), αλλά και κάποια από αυτά που είπες ήταν γενικολογίες που ούτε εσύ ξέρεις τι έλεγες... απλά έτυχε να ακούσεις κάτι και, χωρίς να ξέρεις τίποτα άλλο παρά τις γενικολογίες που άκουσες, υπερασπίζεσαι το ό,τι αόριστο έχεις στο κεφαλάκι σου λέγοντας ότι παίζουν με τις λέξεις όσοι λένε ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γίνεται, σε αντίθεση με εσένα που απλά "άκουσες κάτι που είπε κάποιος" χωρίς να ξέρεις ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω.

 

Και μετά; Αξιώνεις να σου δώσουν και λογαριασμό της συνεισφοράς στο θέμα...

 

 

Κοίτα boy. Χαλάρωσε... πάρε βαθιές ανάσες... και εάν σε ενοχλεί να σου δείχνουν τις λαλακίες που λες... τότε μην τις λες. Απλά πράματα.

 

 

Ελπίζω να καταλάβεις τι σου λέω και να λήξει εδώ το θεματάκι που έχεις.

 

:rolleyes:

Edit: ανακαλώ αυτό που είπα, ότι το image των πανεπιστημίων το έτος 2011 ισχύει μόνο για τους υπερήλικες και τις εκάστοτε κυβερνήσεις...ζητώ ταπεινά συγνώμη :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:rolleyes:

Edit: ανακαλώ αυτό που είπα, ότι το image των πανεπιστημίων το έτος 2011 ισχύει μόνο για τους υπερήλικες και τις εκάστοτε κυβερνήσεις...ζητώ ταπεινά συγνώμη :X

 

 

Χε..

 

Και τα δύο είναι τριτοβάθμια εκπαίδευση. Τα μεν είναι ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ ιδρύματα τα δε όχι.

 

Επίσης, όσο υπάρχουν διδάσκοντες, που ΔΕΝ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ στον νόμο που σε αφήνει να είσαι διδάσκων σε τριτοβάθμιο ίδρυμα χωρίς διδακτορικό επειδή έχεις αναγνωρισμένο καλλιτεχνικό έργο κτλ, χωρίς διδακτορικό (οι καθηγητές εφαρμογών ΔΕΝ χρειάζονται να έχουν διδακτορικό) τότε δεν μπορεί να θεωρηθούν ΚΑΝ ισοδύναμα τα ΤΕΙ.

 

Ακόμα, όταν το γνωστικό αντικείμενο ΔΕΝ είναι πανεπιστημιακής εκπαίδευσης (π.χ. τα "Οικονομικά" είναι πανεπιστημιακή ενώ "Λογιστική" δεν είναι), τότε επίσης δεν μπορούν να θεωρηθούν πανεπιστήμια, αλλά μπορούν να θεωρηθούν ισοδύναμα (όπως συμβαίνει στο εξωτερικό, όπου όταν έχεις ένα τμήμα που ΔΕΝ έχει αντικείμενο πανεπιστημιακής εκπαίδευσης, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΔΥΝΑΜΟ, τότε ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ uni - department αλλά institute κτλ κτλ κτλ, ένα, αδόκιμο ίσως αλλά απλό, παράδειγμα)

 

Έτσι, πριν αρχίσεις τις καραμέλες περί αντιλήψεων και λοιπά γραφικά, μάθε δύο - τρία πραγματάκια πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...