Προς το περιεχόμενο

Ποια θεωρειτε καλυτερη distro για laptop?


kabamaru21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντα ειχα ως δευτερευων λειτουργικο το kubuntu. Τωρα ομως στο laptop κατι με χαλαει δεν ξερω, ισως το βαρεθηκα κιολας

Μου ειπαν για το opensuse και θα το κατεβασω να δω. Αυτο που ψαχνω ειναι μια διανομη που να ειναι προσανατολισμενη για λαπτοπ η ολη φιλοσοφια της τελος παντων! Εσεις ποια εχετε βαλει? Οχι τιποτα αλλο, αλλα να με κραταει μακρια απο τα windows :P

 

υσ ενα vaio με i3 και 4GB ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως υπάρχει καλή και κακή διανομή. Ο μόνος τρόπος να δεις τι σου αρέσει περισσότερο είναι..... απλά να τις δοκιμάσεις!

Πάντως κακά τα ψέματα, μην περιμένεις να δεις κάτι διαφορετικό. Αν βάλεις πχ το opensuse με kde δεν θα έχει ιδιαίτερες διαφορές με το kubuntu στην εμφάνιση (έχει φυσικά άλλες, zypper για package manager, yast για control center).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι τιποτα αλλο, αλλα να με κραταει μακρια απο τα windows :P

Η "δις Λίνουξ" δεν "πέφτει" με τέτοια προσέγγιση !

 

χρειάζεται πιό ουσιαστική "συναίνεση", για να προχωρήσει η "σχέση" σας :-D

 

και με "Πάρις Μίλτον" laptop, βλέπω πιθανές "γκρίνιες και καυγάδες" :mrgreen:

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα μολις to suse και το σκαλιζω. αυτο το yast πολυ καλο ρυθμισα αμεσως οτι ηθελα πολυ πρακτικο! και τα fn keys δουλευουν out of the box μεχρι στιγμης ειμαι full ικανοποιημενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα μολις to suse και το σκαλιζω. αυτο το yast πολυ καλο ρυθμισα αμεσως οτι ηθελα πολυ πρακτικο! και τα fn keys δουλευουν out of the box μεχρι στιγμης ειμαι full ικανοποιημενος

ευχάριστο αυτό

 

καλή "συμβίωση"! :mrgreen:

ελπίζω να μην παρεξηγηθώ

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο την cpu και την μνημη, το λαπτοπ εχει και καρτα γραφικων και ασυρματο και αλλα που σε νοιαζουν περισσοτερο στην επιλογη διανομης.

Με 4GB και i3 μπορεις να τρεξεις τα παντα, αλλα αν εχεις κανα ασυρματο της marvell πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...