Προς το περιεχόμενο

Αντίο στο πορτοφόλι λέει η Google με το Google Wallet


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο αριθμός της πιστωτικής κάρτας δεν αποκαλύπτεται ποτέ σε οποιαδήποτε επιχείρηση χρησιμοποιηθεί η υπηρεσία και είναι πολύ πιο ασφαλής από το απλό πορτοφόλι που κουβαλάμε όλοι μαζί μας.

 

Ναι, αλλά ο γούγλης θα ξέρει όλα τα στοιχεία τις κάρτας και των λογαριασμών. Δεν θεωρείται εταιρία όμως ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρουσα τεχνολογία.

 

Αλλά ρε παιδιά, το θέμα είναι κάνει όντως πιο εύκολη τη ζωή μας; Δηλαδή χρειάζεται όντως τόσο βόλεμα;

Το να έχεις μελλοντικά πάντα όλα τα λεφτά σου σε μια κάρτα/κινητό που μπορούν να σου την κλέψουν δεν μου ακούγεται πολύ ασφαλές εμένα. Ειδικά στα android και iphone που είναι πιο τρύπια και από γαλλικό τυρί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ενδιαφέρουσα τεχνολογία και πρακτική αφού το smartphone έχει γίνει για τους περισσότερους αχώριστος σύντροφος.

 

Δεν καταλαβαίνω τον προβληματισμό για το ενδεχόμενο κλοπής αφού θα υπάρχει σίγουρα επίπεδο ασφαλείας.. Ούτως ή άλλως σε χώρες όπως η Αγγλία και οι ΗΠΑ ήδη οι περισσότεροι πληρώνουν μόνο με πλαστικό χρήμα.. Ποια είναι η διαφορά τους?

 

Όντως στην Ελλάδα δύσκολα θα πιάσει αφου δεν είμαστε τόσο εξοικειομένοι και άνετοι με μη παραδοσιακούς τρόπους αγορών. Από την άλλη πλευρά βέβαια οι πιο πολλοί έχουμε ήδη πει αντίο στο πορτοφόλι αφού είναι συνήθως άδειο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν ψηφίζεις το αντίθετο κόμμα ωχ κάτι έπαθε και δεν μπορείς να αγοράσεις τίποτα

η μάλλον για τη περίπτωση εδω αν μπαίνεις στο bing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ρε τη google..μετα απ'ολα τα αλλα τωρα θα ξερει ΚΑΙ ποσα λεφτα εχουμε, θα εχει και στη βαση της και τον αριθμο της πιστωτικης μας........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να είμαστε επιφυλακτικοί αλλά όχι υπερβολές πάλι. Έτσι κι αλλιώς τα στοιχεία δεν τα είχε η Visa, Mastercard κτλ.? Τι διαφορά έχει πάλι?

Επίσης όταν βγήκαν οι πιστωτικές πάλι δεν λέγανε όλοι τι θα γίνει αν μας την πάρουν από το πορτοφόλι? μην κάνουμε σαν βλάχοι ούτε σαν ξερόλες, σίγουρα αυτοί που το σκεφτήκανε θα το έλαβαν υπόψη τους. Εξάλλου δεν είναι υποχρεωτικό, όποιος θέλει να μην κουβαλάει το πορτοφόλι μαζί του σε λίγα χρόνια ας το δοκιμάσει...

Προσωπικά θα ήθελα να μην κουβαλάω τίποτα, ούτε ταυτότητες ούτε κινητά ούτε κλειδιά. Ας βάλουν ένα scanner του ματιού στην πόρτα του σπιτιού να μπαίνω μέσα ή να κοιτάνε αν έχω δίπλωμα ή αν χρωστάω στην εφορία ή οτιδήποτε άλλο. Βαρέθηκα να πρέπει να πρέπει να πάω στο ΙΚΑ να πάρω βεβαίωση, μετά να την πάω στο ΤΕΒΕ μετά από εκει στην εφορία.......κτλ. ας με φακελώσουν. να κρύψω κάτι δεν έχω... προσωπική άποψη εκφράζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να είμαστε επιφυλακτικοί αλλά όχι υπερβολές πάλι. Έτσι κι αλλιώς τα στοιχεία δεν τα είχε η Visa, Mastercard κτλ.? Τι διαφορά έχει πάλι?

Επίσης όταν βγήκαν οι πιστωτικές πάλι δεν λέγανε όλοι τι θα γίνει αν μας την πάρουν από το πορτοφόλι? μην κάνουμε σαν βλάχοι ούτε σαν ξερόλες, σίγουρα αυτοί που το σκεφτήκανε θα το έλαβαν υπόψη τους. Εξάλλου δεν είναι υποχρεωτικό, όποιος θέλει να μην κουβαλάει το πορτοφόλι μαζί του σε λίγα χρόνια ας το δοκιμάσει...

Προσωπικά θα ήθελα να μην κουβαλάω τίποτα, ούτε ταυτότητες ούτε κινητά ούτε κλειδιά. Ας βάλουν ένα scanner του ματιού στην πόρτα του σπιτιού να μπαίνω μέσα ή να κοιτάνε αν έχω δίπλωμα ή αν χρωστάω στην εφορία ή οτιδήποτε άλλο. Βαρέθηκα να πρέπει να πρέπει να πάω στο ΙΚΑ να πάρω βεβαίωση, μετά να την πάω στο ΤΕΒΕ μετά από εκει στην εφορία.......κτλ. ας με φακελώσουν. να κρύψω κάτι δεν έχω... προσωπική άποψη εκφράζω...

Be careful what you wish for... Το Gattaca το 'χεις δει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο ως πολυ επικυνδυνο θα ελεγε κανεις γιατι οσο και να προστατευτεις εσυ να μην παθει κατι το κινητο σου θα το παθει μπορει να πεσει κατω να στο κλεψουν χιλια δυο πραμμαα και παντα οσο και ασφαλες να ειναι κατι παντα υπαρχει ενα παραθυρακι με το οποιο παραβιαζεις και την πιο εξελιγμενη ασφαλεια π.χ πες οτι πας το κινητο σου για να το φτιαξουν και πεις δεν θελω να χασω τα αρχεια και στα επαναφερουν ολα ετσι μετα αυτος που το εφτιαξε δεν μπορει να αποδικοποιησει τα αρχεια και να βρει τον κοδικο σου η να πουλησει τα προσωπικα δεδομενα σου που αφορουν το πορτοφολι δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι εμπιστο αυτη η εφαρμογη γιατι περι εφαρμογης μιλαμε.Και εγς ηερω πως οτι κλειδωνει με ανθρωπινο χερι ευκολα γιατι μιλαμε για κωδικα πισω απο ολα αυτα που εχει φτιαχτει απο ανθρωπους ετσι ευκολα ξεκλειδωνει

 

Και το αλλο που μου ηρθε τωρα πως ξερουμε οτι οι προγραμματιστες τις εταιριας που θα ξερουν τα παντα περι αυτου οτι δεν θα μπορουν να μας κανουν ζημια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το αλλο που μου ηρθε τωρα πως ξερουμε οτι οι προγραμματιστες τις εταιριας που θα ξερουν τα παντα περι αυτου οτι δεν θα μπορουν να μας κανουν ζημια?

 

Με αυτή τη λογική δε πρέπει να χρησιμοποιούμε κανένα λογισμικό στον κόσμο ούτε για να κάνουμε πληρωμές, ούτε για να καταχωρούμε ηλεκτρονικό φάκελο με οικονομικά στοιχεία ή στοιχεία υγείας. Συμβιβασμό κάνεις όταν χρησιμοποιείς αυτές τις υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να είμαστε επιφυλακτικοί αλλά όχι υπερβολές πάλι. Έτσι κι αλλιώς τα στοιχεία δεν τα είχε η Visa, Mastercard κτλ.? Τι διαφορά έχει πάλι?

Επίσης όταν βγήκαν οι πιστωτικές πάλι δεν λέγανε όλοι τι θα γίνει αν μας την πάρουν από το πορτοφόλι? μην κάνουμε σαν βλάχοι ούτε σαν ξερόλες, σίγουρα αυτοί που το σκεφτήκανε θα το έλαβαν υπόψη τους. Εξάλλου δεν είναι υποχρεωτικό, όποιος θέλει να μην κουβαλάει το πορτοφόλι μαζί του σε λίγα χρόνια ας το δοκιμάσει...

Προσωπικά θα ήθελα να μην κουβαλάω τίποτα, ούτε ταυτότητες ούτε κινητά ούτε κλειδιά. Ας βάλουν ένα scanner του ματιού στην πόρτα του σπιτιού να μπαίνω μέσα ή να κοιτάνε αν έχω δίπλωμα ή αν χρωστάω στην εφορία ή οτιδήποτε άλλο. Βαρέθηκα να πρέπει να πρέπει να πάω στο ΙΚΑ να πάρω βεβαίωση, μετά να την πάω στο ΤΕΒΕ μετά από εκει στην εφορία.......κτλ. ας με φακελώσουν. να κρύψω κάτι δεν έχω... προσωπική άποψη εκφράζω...

 

ok η δική μου προσωπική άποψη πάντως είναι ότι προτιμώ να μου κλέψουν το πορτοφόλι και τα κλειδιά μου από το να μου κόψουν το δάκτυλο ή να μου βγάλουν το μάτι.

Και μη μου πει κανείς ότι βλέπω πολλές ταινίες γιατί αν τα πράγματα γινόντουσαν έτσι ψηφιακά, η κλοπές θα γινόντουσαν αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...