Προς το περιεχόμενο

Αστικοι Μυθοι, ραδιο αρβυλα, παραπληροφορηση απο στομα σε στομα - τι εχετε ακουσει κατα καιρους;


tsifotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 670
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου αρέσει που η ιστορία λέει, δραπέτευσε από το τρελοκομείο, αλλά παρ ολ αυτά ο τύπος της ιστορίας συμπεριφέρεται σαν εγκληματίας/ψυχάκιας 1ης τάξης. Καθόλου ρατσιστικό προς τους τρελούς...μα καθόλου -_-

 

γαμω την πολιτικαλ κορεκτνες σου βρε τραυματια!

 

(με το συμπαθειο κι ολας - ελπιζω χωρις παρεξηγηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(με το συμπαθειο κι ολας - ελπιζω χωρις παρεξηγηση)

Ναι, δεν έχω τέτοια προβλήματα :mellow:

Από την άλλη δίκιο έχεις είμαι τραγικά υπερβολική, απλά εδώ και αρκετό καιρό με έχει επηρεάσει το γεγονός ότι οι ψυχικά ασθενείς είναι η τελευταία τρύπα της φλογέρας σε κάθε κοινωνία...κανείς δεν νοιάζεται και ας έχουν κακοποιηθεί από την υπόλοιπη ανθρωπότητα όσο καμία άλλη μειονότητα...πέρα από τον κλασσικό αποκλεισμό από τον υπόλοιπο κόσμο (ακόμα και σε "σύγχρονες" κοινωνίες) πόσοι εδώ μπορεί να ξέρουν για την επιχείρηση Τ4? Όλοι ξέρουν να κλαψουρίζουν για τους καταραμένους τους Εβραίους όμως...για να μη μιλήσω για το τι περνούσαν/περνάνε αυτοί οι άνθρωποι στα φρενοκομεία και πριν μπουν και κατά τη διαμονή τους εκεί και αφού βγουν, αν βγουν...θα μπορούσα να γράψω ολόκληρο σεντόνι...

Τέλεια, είμαι κλαψιάρα στις 3 το πρωί για τους ψυχικά άρρωστους...πρέπει να το κοιτάξω, πρέπει :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν έχω τέτοια προβλήματα :mellow:

Από την άλλη δίκιο έχεις είμαι τραγικά υπερβολική, απλά εδώ και αρκετό καιρό με έχει επηρεάσει το γεγονός ότι οι ψυχικά ασθενείς είναι η τελευταία τρύπα της φλογέρας σε κάθε κοινωνία...κανείς δεν νοιάζεται και ας έχουν κακοποιηθεί από την υπόλοιπη ανθρωπότητα όσο καμία άλλη μειονότητα...πέρα από τον κλασσικό αποκλεισμό από τον υπόλοιπο κόσμο (ακόμα και σε "σύγχρονες" κοινωνίες) πόσοι εδώ μπορεί να ξέρουν για την επιχείρηση Τ4? Όλοι ξέρουν να κλαψουρίζουν για τους καταραμένους τους Εβραίους όμως...για να μη μιλήσω για το τι περνούσαν/περνάνε αυτοί οι άνθρωποι στα φρενοκομεία και πριν μπουν και κατά τη διαμονή τους εκεί και αφού βγουν, αν βγουν...θα μπορούσα να γράψω ολόκληρο σεντόνι...

Τέλεια, είμαι κλαψιάρα στις 3 το πρωί για τους ψυχικά άρρωστους...πρέπει να το κοιτάξω, πρέπει :mellow:

 

Ας μη ξεχνάμε όμως πως η ίδια μηχανή που ήταν υπεύθυνη για αυτό που έπαθαν "οι καταραμένοι Εβραίοι" έστησε και την επιχείρηση Τ4, με ότι αυτό συνεπάγεται. Το παράδειγμα του Bruno Ludke δίνει μια εικόνα για το πως αντιμετώπιζαν τους "ελαττωματικούς" τότε. Από 'κει και πέρα, όταν μιλάμε για εγκλήματα δε μπορώ να θέσω όρια στην κακοποίηση και να τη βάλω στη ζυγαριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μη ξεχνάμε όμως πως η ίδια μηχανή που ήταν υπεύθυνη για αυτό που έπαθαν "οι καταραμένοι Εβραίοι" έστησε και την επιχείρηση Τ4, με ότι αυτό συνεπάγεται. Το παράδειγμα του Bruno Ludke δίνει μια εικόνα για το πως αντιμετώπιζαν τους "ελαττωματικούς" τότε. Από 'κει και πέρα, όταν μιλάμε για εγκλήματα δε μπορώ να θέσω όρια στην κακοποίηση και να τη βάλω στη ζυγαριά.

Δεν εννοούσα ότι οι Εβραίοι πέρασαν λιγότερα, το έθεσα έτσι γιατί με εκνευρίζει αφάνταστα το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τη δυνατότητα να κάνουν τέτοιους διαχωρισμούς, για δικούς τους λόγους προφανώς. Για παράδειγμα, υπάρχει το ημερολόγιο της Άννας Φράνκ, για να μας μαθαίνει από την παιδική κιόλας ηλικία τι έπαθαν οι Εβραίοι. Από την άλλη υπάρχουν ιστορίες όπως η προαναφερθείσα, που μας "διδάσκουν" πάλι από μικρή ηλικία πόσο κακοί είναι οι ψυχικά άρρωστοι. Στο φρενοκομείο της Λέσβου(αν δεν κάνω λάθος για το νησί) είχαν ξεχωριστά νεκροταφεία, μην τυχών και μολυνθούν τα σώματα αυτών είχαν σώας τας φρένας κατά τη διάρκεια της ζωής τους...όχι έχεις δίκιο δεν θέτονται όρια στην κακοποίηση, αλλά για ποιο λόγο να καθοδηγούν τον κόσμο επί αιώνες σε μια τόσο λανθασμένη αντιμετώπιση? Πιο το όφελος? "Όλοι" κλαίνε για το τι περνάνε τα παιδιά στην Αφρική, αυτά που φτιάχνουν μπάλες στα εργοστάσια, τι περνάνε οι πόρνες, οι μετανάστες, τα ζώα υπό εξαφάνιση και ένα σωρό άλλοι...Ακόμα και τους φυλακισμένους τους θυμούνται κατά καιρούς, κάνουν εκπομπές, εθελοντικές ομάδες, ταινίες. Τους τρελούς κάθε πότε τους θυμούνται? Μια από τις σπάνιες φορές που θυμάμαι να διαβάζω κάτι σχετικό ήταν όταν είχε γίνει η έκθεση με τα έργα τρελών στο Μπενάκη, βέβαια άδεια ήταν η αίθουσα όταν πήγα. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι βλέπω μια απόλυτη αδιαφορία, η οποία έρχεται σε αναντιστοιχία έστω και με το υποτιθέμενο ενδιαφέρον της κοινωνίας για τις αδύναμες ομάδες, και απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου σε εκνευριζει αφανταστα! Το ημερολογιο της Αννας Φρανκ ειναι πολυ δημοφιλες οχι λογω προπαγανδας απλα ειναι συγκινητικο. Ας πουμε στην λογοτεχνια ειναι Ο Ρωμαιος κι η Ιουλιετα, οχι το σημαντικοτερο εργο του Σεξπηρ αλλα ο κοσμος θελει μελο.

Δηλαδη η ιστορια του τιτανικου (ασχετως ταινιας) ειναι πασιγνωστη λογω καποιου "σχεδιου"; Απλα για διαφορους λογους ενδιαφερε τον κοσμο.

 

Τωρα για τους τρελους... (ακομα και συ τους τσουβαλιαζεις, παραδεξου το) ειτε ειναι εκτος πραγματικοτητας ειτε επικινδυνοι για τον εαυτο τους και τους γυρω τους ειτε ακακοι και απλα παρεξηγημενοι ποιος ασχολειται μαζι τους ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΦΥΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΙ πχ καλλιτεχνες, μαηθματικοι κτλ;

 

Δεν εχει κατι ο γνωστικος κοσμος εναντιον τους αλλα... 'νταξει τι μπορεις να πεις με εναν που ειναι "γεια σου"; αυτα!

 

 

ΟΝΤΟΠΙΚ: μια οικογενεια αγγλων μου ελεγε νωριτερα οτι στο αεροπλανο λενε πριν την πτωση βαζουμε το κεφαλι αναμεσα στα ποδια μας σκυμμενοι για να πεθανουμε ακαριαια στο τρανταγμα της συντριβης ωστε να μην υποφερουνε τα θυματα. WTF; και καποιοι απο διπλα συμφωνουσανε οτι "ετσι ειναι" Δεν κανω πλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΝΤΟΠΙΚ: μια οικογενεια αγγλων μου ελεγε νωριτερα οτι στο αεροπλανο λενε πριν την πτωση βαζουμε το κεφαλι αναμεσα στα ποδια μας σκυμμενοι για να πεθανουμε ακαριαια στο τρανταγμα της συντριβης ωστε να μην υποφερουνε τα θυματα. WTF; και καποιοι απο διπλα συμφωνουσανε οτι "ετσι ειναι" Δεν κανω πλακα

 

Αυτό το 'χω ακούσει κι εγώ, με τη διαφορά ότι γίνεται για να αντιμετωπίσεις την πρόσκρουση και μόνο αν δεν υπάρχει θέση μπροστά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου σε εκνευριζει αφανταστα! Το ημερολογιο της Αννας Φρανκ ειναι πολυ δημοφιλες οχι λογω προπαγανδας απλα ειναι συγκινητικο. Ας πουμε στην λογοτεχνια ειναι Ο Ρωμαιος κι η Ιουλιετα, οχι το σημαντικοτερο εργο του Σεξπηρ αλλα ο κοσμος θελει μελο.

Δηλαδη η ιστορια του τιτανικου (ασχετως ταινιας) ειναι πασιγνωστη λογω καποιου "σχεδιου"; Απλα για διαφορους λογους ενδιαφερε τον κοσμο.

 

Τωρα για τους τρελους... (ακομα και συ τους τσουβαλιαζεις, παραδεξου το) ειτε ειναι εκτος πραγματικοτητας ειτε επικινδυνοι για τον εαυτο τους και τους γυρω τους ειτε ακακοι και απλα παρεξηγημενοι ποιος ασχολειται μαζι τους ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΦΥΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΙ πχ καλλιτεχνες, μαηθματικοι κτλ;

 

Δεν εχει κατι ο γνωστικος κοσμος εναντιον τους αλλα... 'νταξει τι μπορεις να πεις με εναν που ειναι "γεια σου"; αυτα!

 

 

ΟΝΤΟΠΙΚ: μια οικογενεια αγγλων μου ελεγε νωριτερα οτι στο αεροπλανο λενε πριν την πτωση βαζουμε το κεφαλι αναμεσα στα ποδια μας σκυμμενοι για να πεθανουμε ακαριαια στο τρανταγμα της συντριβης ωστε να μην υποφερουνε τα θυματα. WTF; και καποιοι απο διπλα συμφωνουσανε οτι "ετσι ειναι" Δεν κανω πλακα

Τι στο καλό άνθρωπέ μου? Δεν κατάλαβες λέξη απ όσα έγραψα έτσι? Χίλια συγνώμη στον ts αυτό είναι το τελευταίο offtopic σχόλιο που γράφω.

1ον το ημερολόγιο της Άννας Φράνκ ήταν ένα παράδειγμα για να σου δείξω πως μαθαίνουμε από μικροί τι έγινε κατά τον β παγκόσμιο πόλεμο εις βάρος μιας κοινωνικής ομάδας. Εγώ απλά είπα ότι με τον έναν(βιβλίο) ή τον άλλο τρόπο(σχολείο, τηλεόραση κ.τ.λ.) όλοι ξέρουμε τι έπαθαν οι Εβραίοι. Τι έπαθαν τα αυτιστικά παιδιά, που δεν είναι καν ψυχικά ασθενείς αλλά ΑΜΕΑ, ξέρουν πολλοί? Γιατί(δεν υπονοώ προπαγάνδα υπονοώ αδιαφορία)? Επίσης, όταν είπα ότι η κοινωνία δεν ασχολείται με τους τρελούς, δεν εννοούσα το κάθε μέλος της ξεχωριστά, να πας εσύ ένα πρωί να κάνεις παρέα σε έναν τρελό, εγώ το άλλο και να αλλάζουμε βάρδιες κάθε 12 ώρες...

 

Αυτό που εννοούσα είναι ότι κανείς δεν ενδιαφέρετε με την ευρύτερη έννοια. Ορίστε ένα καλό παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοούσα. Έχεις ιδέα πόσοι φορείς έχουν δημιουργηθεί κυβερνητικοί και μη, που να ασχολούνται με τα δικαιώματα των ανθρώπων με χαμηλές νοητικές ικανότητες? Ονόμασέ μου 1 που να ασχολείται με τα δικαιώματα των ψυχικά ασθενών. Δεν λέω, ανάμεσά τους υπάρχουν οι ανίατες περιπτώσεις όπου ουσιαστικά μόνο φάρμακα μπορούν να τους βοηθήσουν. Με τη συμπεριφορά όμως αυτή της κοινωνίας (σαν ευρύτερη έννοια και όχι το κάθε μέλος της ξεχωριστά το τονίζω), με την αδιαφορία δηλαδή, σαν να μην υπάρχουν, είναι λογικό να λέει ο καθένας ότι θέλει για αυτούς τους ανθρώπους και να φτάσουμε στο σημείο ακόμα και εκείνοι που δεν είναι έγκλειστοι σε φρενοκομεία να αντιμετωπίζονται σαν εν δυνάμει κακοποιοί.

Α! Όσο για το ότι δεν υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε μαζί τους αν δεν είναι ιδιοφυείς, σε πληροφορώ ότι στην επιχείρηση Τ4 είχαν δολοφονηθεί πολλοί εξαιρετικοί άνθρωποι, αν είχες πάει σε εκείνη την έκθεση που ανέφερα, θα το είχες δει και μόνος σου.

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λεει γενικα η Traumatis

 

@tsifotis, τι παει να πει ενα ατομο ειναι 'γεια σου' ? Δεν λεω, υπαρχει μια γραμμη περα απο την οποιο καποιος εχει προβλημα, αλλα το τι θεωρειται τρελο και τι οχι εχει αμεση σχεση με το κοινωνικο περιβαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Taumatias, μια και έχουν γίνει posts και στο OOTWO, δεν ανοίγεις κάνα αυτόνομο θέμα; Άμα postάρεις και pic (στο OOT) μπορεί να βρεθεί και κάνας καλοπροαίρετος mod να μεταφέρει τα ήδη υπάρχοντα posts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Taumatias, μια και έχουν γίνει posts και στο OOTWO, δεν ανοίγεις κάνα αυτόνομο θέμα; Άμα postάρεις και pic (στο OOT) μπορεί να βρεθεί και κάνας καλοπροαίρετος mod να μεταφέρει τα ήδη υπάρχοντα posts.

Ναι τώρα, το δουλεύω :P Όσο για το νέο θέμα, χμμ...οκ κάτι θα κάνω ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που η ιστορία λέει, δραπέτευσε από το τρελοκομείο, αλλά παρ ολ αυτά ο τύπος της ιστορίας συμπεριφέρεται σαν εγκληματίας/ψυχάκιας 1ης τάξης. Καθόλου ρατσιστικό προς τους τρελούς...μα καθόλου -_-

 

Όλοι ξέρουν να κλαψουρίζουν για τους καταραμένους τους Εβραίους όμως...

 

Μονο σε μενα φανηκε καπως; Ημαρτον κοπτεσαι για την απουσια πολιτικης ορθοτητας σ ενα @$#%^^^% urban legend αλλα απο μονη σου μερικες αραδες ανεφερεσαι υποτιμητικα σε ανθρωπινη φυλη!!! Αυτο ητανε ολο, χωρις καμια περιεργη διαθεση, ελπιζω να μην φαινεται συνεισφερω σε flaming/spamming κτλ.

 

Καλα τα λεει γενικα η Traumatis

 

@tsifotis, τι παει να πει ενα ατομο ειναι 'γεια σου' ? Δεν λεω, υπαρχει μια γραμμη περα απο την οποιο καποιος εχει προβλημα, αλλα το τι θεωρειται τρελο και τι οχι εχει αμεση σχεση με το κοινωνικο περιβαλλον

 

Ευχαριστω πολυ, εμαθα κατι που δεν υπηρχε ποτε περιπτωση ουτε καν να διανοηθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ, εμαθα κατι που δεν υπηρχε ποτε περιπτωση ουτε καν να διανοηθω.

 

Ειρωνεια ?

Δεν δειχνεις να το εφαρμοζεις στην πραξη αν μιλας για ατομα 'γεια σου'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...