Προς το περιεχόμενο

Αστικοι Μυθοι, ραδιο αρβυλα, παραπληροφορηση απο στομα σε στομα - τι εχετε ακουσει κατα καιρους;


tsifotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 670
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι οκ, συνήθως σε κατηφόρα επειδή μπορεί να τσουλάει μόνο του για ώρα χωρίς να πατάς γκάζι.

Αυτό που ισχύει (καρατσεκαρισμένο με μηχανικούς και επιστήμονες) είναι οτι όταν το αυτοκίνητο έχει νεκρά ο κινητήρας "καταλαβαίνει" οτι έχεις σταματήσει και αναγκάζεται να καίει μια μικρή ελάχιστη ποσότητα καυσίμου για να διατηρεί το ρελαντί για να μη σβήσει. Ενώ όταν έχεις ταχύτητα μέσα και δεν πατάς γκάζι, η κατανάλωση καυσίμου είναι μηδενική. Το λέω τελείως μπακαλίστικα βέβαια.

Κι όμως, οι περισσότεροι πιστεύουν και ωρύονται για το αντίθετο. Έχω κερδίσει άπειρα στοιχήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει σε πιστεύω. Να πω μια μαλακία; Πώς θα σβήσει ο κινητήρας όμως όταν από 5η, ρίχνεις στο κιβώτιο νεκρά;

Τέλος πάντων, απ' ό,τι κατάλαβα τουλάχιστον καίει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σβήσει, απλά ο κινητήρας αντιλαμβάνεται οτι αφού έβαλες νεκρά άρα έχεις σταματήσει, άρα μπαίνει σε ρελαντί mode και συνεπώς καίει λίγο καύσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ όταν έχεις ταχύτητα μέσα και δεν πατάς γκάζι, η κατανάλωση καυσίμου είναι μηδενική.

θα τα δώσεις αλλού όμως.

 

Που και που θέλει λίγο γκαζάκι,ας έχει κατήφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηδενικη μπορει να μην ειναι, αλλα ειναι πολυ λιγοτερη απο οτι με νεκρα. Ο λογος ειναι οτι λειτουργει αντιθετα το συστημα, οι τροχοι πλεον δινουν κινηση στη μηχανη, η οποια παιρνει το ελαχιστο καυσιμο εως μηδενικο, μιας και δεν χρειαζεται κανονικη ποσοστητα για να γινει αναφλεξη μεσα στους κυλινδρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, συνήθως σε κατηφόρα επειδή μπορεί να τσουλάει μόνο του για ώρα χωρίς να πατάς γκάζι.

Αυτό που ισχύει (καρατσεκαρισμένο με μηχανικούς και επιστήμονες) είναι οτι όταν το αυτοκίνητο έχει νεκρά ο κινητήρας "καταλαβαίνει" οτι έχεις σταματήσει και αναγκάζεται να καίει μια μικρή ελάχιστη ποσότητα καυσίμου για να διατηρεί το ρελαντί για να μη σβήσει. Ενώ όταν έχεις ταχύτητα μέσα και δεν πατάς γκάζι, η κατανάλωση καυσίμου είναι μηδενική. Το λέω τελείως μπακαλίστικα βέβαια.

Κι όμως, οι περισσότεροι πιστεύουν και ωρύονται για το αντίθετο. Έχω κερδίσει άπειρα στοιχήματα.

 

αυτο ακριβως ισχυει για τα Injection

στα καρμπυρατερατα,πρεπει να ειχε μια μικρη καταναλωση

 

πουρναρα,δε χρειαζεται καν να κανουν αναφλεξη μεσα στο κυλινδρο,πιθανοτατα δεν μπαινει καν αερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεει ο πουρναρας ισχυει..Και οποιος το καταλαβε αυτο θα καταλαβει και για ποιο λογο σβηνει το αμαξι αμα δεν του δωσουμε κινηση με ταχυτητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μύθο οταν είμασταν μικροι και βρίσκαμε καποιον αναπτήρα στο σπιτι και παιζαμε...

οι γονείς μας έλεγαν να μη παιζουμε με τη φωτια γιατι θα κατουρηθουμε το βραδυ στο κρεβάτι μας.

 

Ενας μύθος που λες και όλοι γονείς σε όλο το κόσμο ειναι συνενοημένοι να τον αναπαράγουν (τι στο καλο στη σχολή γονιών τους το μαθαίνουν?????) γιατι ξερουν οτι το παιδί έχει μεγάλο αγχος και του στοιχίζει οταν ξυπνάει και εχει κατουρησει το κρεβατακι του. Το χρησιμοποιουν αυτο λοιπον για να το φοβισουν οταν παιζει με σπιρτα ή αναπτηρα κτλ. Εμενα προσωπικά αυτη τη μπουρδα μου την ελεγε η γιαγιά μου αλλα μετά απο πολλά χρονια καπου τυχαια διάβασα οτι ειναι μια συγκεκριμένη συνηθης φοβερα των γονιων στα παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓω πρωτη φορα το ακουω παντως

 

Παντω ισχυει οτι πολλοι κατα συρροη δολοφονοι η/και βιαστες κατουρουσαν το κρεββατι τους μικροι. Δεν ειναι μυθος αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι γονείς μας έλεγαν να μη παιζουμε με τη φωτια γιατι θα κατουρηθουμε το βραδυ στο κρεβάτι μας.

 

χαχαχ μου το λέγαν κι εμένα.

Όπως επίσης να μην κάθομαι με το κεφάλι να κρέμεται κάτω (π.χ. όταν ήμουν ξάπλα στο κρεβάτι μπρούμυτα και διάβαζα ένα βιβλίο ακουμπισμένο στο πάτωμα) γιατι θα μου ανέβει το αίμα στο κεφάλι και κάτι κακό θα πάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓω πρωτη φορα το ακουω παντως

 

Παντω ισχυει οτι πολλοι κατα συρροη δολοφονοι η/και βιαστες κατουρουσαν το κρεββατι τους μικροι. Δεν ειναι μυθος αυτο!

 

Και για να μιλαω με δεδομενα :

 

http://www.fridge.gr/zb/15883/serial-killers-80s/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...