Προς το περιεχόμενο

Αστικοι Μυθοι, ραδιο αρβυλα, παραπληροφορηση απο στομα σε στομα - τι εχετε ακουσει κατα καιρους;


tsifotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο που συμβαινει ειναι οτι η mentos προκαλει την ακαριαια απελευθερωση του ανθρακικου.

σαν να ειναι το αναψυκτικο κουνημενο δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 670
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τέσπα ον τοπικ τώρα: έχετε ακούσει οτι βάζουν (οι Ιαχωβάδες το έχω ακούσει εγώ -χωρίς πολύ λογική ωστόσο) κάτω απο τα χαλιά σταυρούς για να τους πατούν οι χριστιανοί :Ρ :Ρ ?

 

Κάτι παρόμοιο μας έλεγε θεολόγος στο σχολείο. Ότι στην κάτω επιφάνεια των παπουτσιών (Timberland νομίζω ή και άλλα), στα μποτάκια κυρίως, που τότε ήταν και πολύ της μόδας, οι κακές εταιρείες βάζουν σταυρούς, για να τους πατάμε και να ταπεινώνουμε τον Χριστό κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως επισης και κατι μποτακια καστορινα, που ειχαν απο κατω στο σχεδιασμο τους κατι σε σταυρο, και μας λεγαν οτι δεν κανει να αγοραζουμε τετοια γιατι ειναι σαν να παταμε το Χριστο.

 

 

Κάτι παρόμοιο μας έλεγε θεολόγος στο σχολείο. Ότι στην κάτω επιφάνεια των παπουτσιών (Timberland νομίζω ή και άλλα), στα μποτάκια κυρίως, που τότε ήταν και πολύ της μόδας, οι κακές εταιρείες βάζουν σταυρούς, για να τους πατάμε και να ταπεινώνουμε τον Χριστό κτλ.

 

Χα, σε προλαβα για ενα λεπτο :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι παρόμοιο μας έλεγε θεολόγος στο σχολείο. Ότι στην κάτω επιφάνεια των παπουτσιών (Timberland νομίζω ή και άλλα), στα μποτάκια κυρίως, που τότε ήταν και πολύ της μόδας, οι κακές εταιρείες βάζουν σταυρούς, για να τους πατάμε και να ταπεινώνουμε τον Χριστό κτλ.

Μα υποτιθεται ο Χριστος σα Θεος που ειναι εχει υπερανθωπες ικανοτητες, γινεται να ταπεινωθει?

Απορω παντως πως δεν εριξε φωτια να τις καψει αυτες τις εταιριες,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα υποτιθεται ο Χριστος σα Θεος που ειναι εχει υπερανθωπες ικανοτητες, γινεται να ταπεινωθει?

Απορω παντως πως δεν εριξε φωτια να τις καψει αυτες τις εταιριες,

 

το αυτό :mellow:

 

 

i-know-what-you-are-youre-a-fail-troll-re-my-new-avatar-s590x775-106384.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρητό "του κώλου τα εννιάμερα" έχει βγει από το ότι για να συνέλθει το σουφρίδι χρειάζεται εννιά μέρες.

Μάλλον πρόκειται περί μύθου λόγο του ότι δεν έχω ακούσει παράπονα από καμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποδεικνυει κατι?? εγω θα εκλεγα οτι αποδεικνυει τα παντα. Οταν επιτρεπονταν η μορφωση στους υποδουλουλους ακομα και στην ιδια τη πρωτευουσα του Οθωμανικου κρατους τοτε πως να ισχυριστεις οτι ηταν απαγορευμενα τα σχολεια? Απλα οι παππαδες χτισαν τα μυθο για τα δικα τους συμφεροντα.

Οι Τουρκοι οταν προκαλουνταν κατεστρεφαν τα παντα, οχι μονο εκκλησιες.

 

 

Ξαναδιάβασε τι έγραψα για την συγκεκριμένη συνοικία της πρωτεύουσας του Οθωμανικού κράτους και για τις διαφορές στις ελευθερίες των υπόδουλων από περιοχή σε περιοχή. Σε αλλες περιοχες δεν τους αφήναν να λειτουργήσουν σχολεία και οι υπόδουλοι προσπαθούσαν για χρόνια συνεχόμενα να μπορέσουν να χτίσουν μια εκκλησία ή ένα σχολείο. Εχουν γραφτεί άπειρες σελίδες ιστορικών κειμένων και αναλύσεων για να γενικεύουμε ότι επειδή στην Πόλη ήταν η Μεγάλη του Γένους σχολή επιτρεπόταν παντού το ίδιο. Το μόνο συμπερασμα που βγαίνει από την ύπαρξη της μεγάλης του γένους σχολής στην Κωνσταντινούπολη είναι ότι το Φανάρι ήταν συνοικία Ελληνική με προνόμια. Δεν έγραψα ότι οι Τούρκοι κατέστρεψαν μόνο εκκλησίες αλλά και λοιπά (σχολεία κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρητό "του κώλου τα εννιάμερα" έχει βγει από το ότι για να συνέλθει το σουφρίδι χρειάζεται εννιά μέρες.

Μάλλον πρόκειται περί μύθου λόγο του ότι δεν έχω ακούσει παράπονα από καμία.

 

αλλη urbanια ειναι οτι αυτη η ατακα βγηκε στον αερα οταν πηρε και το ειπε καποιος σε εκπομπη του Ασκητη! (εννοειται και εδω ενας φιλος ειδε την εκπομπη κλπ κλπ κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως γκόμενα μου το είχε πει όταν την έψηνα.

Η ατάκα είναι πολύ παλιά γιατί τη ξέρω από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου.

Βασικά θυμάμαι που έλεγε ένας θείος μου στη θεία μου όταν μαλώνανε για τον Κωνσταντίνο (η θεία μου ήταν Βασιλόφρων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαβασα τις σελιδες...(υπαρχει κατι αντιστοιχο του chain letter.spam?)

1.αυξανονται/μειωνονται οι μηνες στον στρατο καθε φορα που αναφερεται ο στρατος σε συζητηση ή καποιος σε καποια παρεα ειναι φανταρος:P

2.καποιος εβγαλε διπλωμα για 50αρη στα 13-15 και στα 16 για αυτοκινητου,με προυποθεση να υπογραψουν οι γονεις:P.(του το πε ενας φιλος φιλου θειος κτλ.που ειναι στην τροχαια ή κατι σχετικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά μη τρελαίνεσαι....μπορεί να τα παραλέει το άρθρο, αλλα δεν ήσουν εκεί άρα δεν ξέρεις...

τα μισά μονο να είναι αλήθεια, φτάνει...

τα ξέρουμε τα της εκκλησιας, μεγάλη σαπίλα παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...