Προς το περιεχόμενο

Αστικοι Μυθοι, ραδιο αρβυλα, παραπληροφορηση απο στομα σε στομα - τι εχετε ακουσει κατα καιρους;


tsifotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

lol .-

 

 

Για να γίνουν στο ελάχιστο πομπώδη όπως λες τα αγγλικά χρησιμοποιούν ελληνικό συντακτικό και συνήθως έχουν πολλά δάνεια από άλλες γλώσσες κυρίως της ελληνικής

 

 

Ας προσγειωθουμε ομως.Τα Ελληνικα σημερα ομιλουνται απο 17 εκατομυρια του παγκοσμιου πληθυσμου.Τα Αγγλικα απο την αλλη ομιλουνται απο τουλαχιστον 1.2 δις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 670
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί η αντίπαλη ομάδα να περάσει την σέντρα με την μπάλα στα πόδια. Επίσης αν ο παίχτης είναι πριν την σέντρα δεν υπάρχει offside. Και τέλος το να περάσει όλη η ομάδα την σέντρα δεν συνεπάγεται υποχρεωτικά offside.

Άμα ήταν τόσο απλό, θα είχε ήδη εφαρμοστεί.

 

 

γιαυτο έβαλα έναν αμυντικό στο τέρμα! αν αντίπαλος παίχτης βαρέσει πίσω από την σέντρα δεν είναι offsite αλλα ποσο επικίνδυνο μπορεί να είναι ένα τέτοιο σουτ από αυτή την απόσταση για τον αμυντικό που θα κάθεται στο τέρμα? (στην τελική ας κάνει χέρι αν παει σε κανενα Γ η μπάλα και δεν μπορει να την βγαλει με κεφαλιά :P )

 

Τώρα το τελευταίο δεν το κατάλαβα.. δηλαδή αν όλη η αντίπαλη (επιτιθέμενη) ομάδα περάσει την σέντρα και η αμυνόμενη ομάδα έχει μονο 1 αμυντικό στην περιοχή της τότε δεν είναι offsite επειδή πέρασε όλη η επιτιθέμενοι ομάδα την σέντρα? η επειδή όλη η αμυντική ομάδα είναι ακόμη στην περιοχή της επιτιθέμενης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν ξέρεις τι λες

 

τι, εκανα κανενα ορθογραφικο?Αυτο ας πουμε ηταν το τρελο επιχειρημα?Ηρεμησε απλα εγινα λιγο καυστικος,μην το παιρνεις προσωπικα

 

λόγο τεραστιου χάσματος στην κατανόηση μεταξύ μας αλλα και γενικότερα της δικης σου με αυτό που ονομάζουμε κοινή λογική.

 

σε ευχαριστώ εκ των προτερων.

 

να σου φερω κ κανα ποτηρακι να σταξεις το δηλητηριο σου πιο ελευθερα?

 

Ευχαριστω εκ των υστερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας προσγειωθουμε ομως.Τα Ελληνικα σημερα ομιλουνται απο 17 εκατομυρια του παγκοσμιου πληθυσμου.Τα Αγγλικα απο την αλλη ομιλουνται απο τουλαχιστον 1.2 δις.

 

 

Δεν μιλάνε μονο έλληνες τα ελληνικά βασικά ξέρω αρκετούς ξένους που τα ξέρουν καλύτερα από πολλούς έλληνες...π.χ ξέρω γερμανούς που ξέρουν να διαβάζουν και να γραφουν ΑΡΧΑΊΑ ελληνικά (και δεν είναι καθηγητές/φοιτητές γλωσσολογίας η ελληνικής η άλλης φιλολογίας)

 

 

Και για αυτό σου έβαλα την παρένθεση στο σχόλιο σου.. Καταρχήν η lingua Franca που ανέφερες είναι μια γλώσσα που το μεγαλύτερο κομμάτι της ήταν ιταλικά αραβικά και ελληνικά και ήταν η γλώσσα του εμποριου στην μεσόγειο κυρίως τα μεσαιωνικά χρονια (μέχρι και σήμερα κάποιοι ναυτικοί επικοινωνούνε με εκφράσεις της)

 

Από εκεί και πέρα εσύ μάλλον ήθελες να πεις αν τα ελληνικά τόσο καιρό τα μιλούσαν ξένοι μεταξύ τους για να επικοινωνήσουν τόσο καιρό.. η αν το spoiler μου αποδεικνύει κάτι τέτοιο.

 

Και θα σου πω ότι τα ελληνικά μέχρι πρόσφατα (200 χρονια max) τα μιλούσαν αρκετοί ξένοι για αυτό το σκοπό.. πάραυτα το spoiler μου δεν είχε καμια σχέση με το να αποδείξει κάτι τέτοιο Το θέμα ήταν αν τέθηκε ποτε το ζήτημα για το αν τα ελληνικά πρέπει να διδάσκονται και γενικά να είναι η επίσημη γλώσσα της κοινότητας μας.. και εγώ έδειξα απόκομμα μιας δεδικασμένης υπόθεσης που την έφερε το ευρωπαϊκό κοινοβούλιο...

 

Απαντάω γιατί δεν μου άρεσε το σχόλιο μου πριν (που το πιστεύω μεν ) οποτε λέω να δώσω μια ευκαιρία από εκεί και πέρα όμως αν κρίνω ότι δεν θα υπάρξει η παραμικρή κατανόηση η πρόθεση για κατανόηση των παραπάνω θα σηκώσω τα χερια ψιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις δει ποδόσφαιρο πάνω από καναδυο φορές συνολικά στη ζωή σου

==>offside

 

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν τρελαίνομαι πια με την μπάλα (πιο μικρός έπαιζα και σε ομάδα και ήταν καθημερινό θέμα συζήτησης με φίλους κτλ) Σίγουρα δεν είμαι ειδικός.. αλλα ok ξέρω τι είναι το offsite δεν είμαι γκόμενα :P

 

Αυτό που δεν κατάλαβα ήταν εσύ γιατί είπες "το να περάσει όλη η ομάδα την σέντρα δεν συνεπάγεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ offside"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαιδωνα,ο ορος λινγκουα φρανκα αναφερθηκε απο μενα στο κοντεξτ που εχει επικρατησει σημερα.Τωρα τι μου λες για τα αραβοιταλικογουατεβερ?Το σποιλερ σου επισης ηταν μια προταση για ψηφισμα απο το ΕΚ (κανενος καμμενου Ελληνα Ευρωβουλευτη να πιθανολογησω εγω :mrgreen:).Αντε να σου βαλω αλλα 10 μυρια να μιλανε τα Ελληνικα ως δευτερη γλωσσα?(που με τπτ δλδ αλλα λεμε τωρα). Αρα εχουμε: να στο κανω 30 μυρια ετσι να το στρογυλεψουμε (επειδη ειμαι κ κουβαρντας σημερα), εναντι 1200 μυριων.Μας τρωνε παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offide σημαίνει εκτός θέσης. Ακόμα και αν όλη η ομάδα εχει περάσει την σέντρα, όταν θα γίνει η πάσα μπορεί ο παίκτης να μην είναι εκτός θέσης.

Δεν περιγράφω άλλο. Όπως τα λες, είναι σαν να μην ξέρεις καθόλου τί είναι το offside. Απλώς μάθε/θυμήσου τί είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαιδωνα,ο ορος λινγκουα φρανκα αναφερθηκε απο μενα στο κοντεξτ που εχει επικρατησει σημερα.Τωρα τι μου λες για τα αραβοιταλικογουατεβερ?Το σποιλερ σου επισης ηταν μια προταση για ψηφισμα απο το ΕΚ (κανενος καμμενου Ελληνα Ευρωβουλευτη να πιθανολογησω εγω :mrgreen:).Αντε να σου βαλω αλλα 10 μυρια να μιλανε τα Ελληνικα ως δευτερη γλωσσα?(που με τπτ δλδ αλλα λεμε τωρα). Αρα εχουμε: να στο κανω 30 μυρια ετσι να το στρογυλεψουμε, εναντι 1200 μυριων.Μας τρωνε παλι.

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Lingua_franca

Etymology

 

The original Lingua Franca was a mixed language composed mostly (80%) of Italian with a broad vocabulary drawn from Turkish, French, Spanish, Greek and Arabic. It was in use throughout the eastern Mediterranean as the language of commerce and diplomacy in and around the Renaissance era. At that time, Italian speakers dominated seaborne commerce in the port cities of the Ottoman empire. Franca was the Italian word for Frankish. Its usage in the term lingua franca originated from its meaning in Arabic[citation needed] and Greek, dating from before the Crusades and during the Middle Ages, whereby all Western Europeans were called "Franks" or Faranji in Arabic and Phrankoi in Greek during the times of the late Eastern Roman Empire.[3] The term lingua franca is first recorded in English in 1678.[4]

 

 

 

Επίσης τα ελληνικά τα γνωρίζουν άμεσα και έμμεσα όλοι οι ακαδημαϊκοί πολίτες σε κάθε χωρα.. (τουλάχιστον το 20% των αγγλικών αποτελείται από ελληνικές λέξεις βασικά μπορείς να γράψεις ένα ολόκληρο γράμμα στα αγγλικά χρησιμοποιώντας μονο ελληνικές λέξεις)

 

Και γενικά υποθέτεις πολλά πράματα χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα πέρα από το ένστικτο σου..(ένας λόγος που δεν ήθελα διάλογο) καταρχήν τα ελληνικά υπάρχουν σαν μάθημα στα σχολεία αρκετών χωρών σίγουρα μεταξύ αυτών και η γερμανία!

 

Και όχι το ψήφισμα δεν το προτείνανε έλληνες βουλευτές αλλα βάσκοι (ισπανοί )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Lingua_franca

Etymology

 

The original Lingua Franca was a mixed language composed mostly (80%) of Italian with a broad vocabulary drawn from Turkish, French, Spanish, Greek and Arabic. It was in use throughout the eastern Mediterranean as the language of commerce and diplomacy in and around the Renaissance era. At that time, Italian speakers dominated seaborne commerce in the port cities of the Ottoman empire. Franca was the Italian word for Frankish. Its usage in the term lingua franca originated from its meaning in Arabic[citation needed] and Greek, dating from before the Crusades and during the Middle Ages, whereby all Western Europeans were called "Franks" or Faranji in Arabic and Phrankoi in Greek during the times of the late Eastern Roman Empire.[3] The term lingua franca is first recorded in English in 1678.[4]

 

 

 

Επίσης τα ελληνικά τα γνωρίζουν άμεσα και έμμεσα όλοι οι ακαδημαϊκή πολίτες σε κάθε χωρα.. (τουλάχιστον το 20% των αγγλικών αποτελείται από ελληνικές λέξεις βασικά μπορείς να γράψεις ένα ολόκληρο γράμμα στα αγγλικά χρησιμοποιώντας μονο ελληνικές λέξεις)

 

Και γενικά υποθέτεις πολλά πράματα χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα πέρα από το ένστικτο σου..(ένας λόγος που δεν ήθελα διάλογο) καταρχήν τα ελληνικά υπάρχουν σαν μάθημα στα σχόλια αρκετών χορών σίγουρα μεταξύ αυτόν και η γερμανία!

 

Και όχι το ψήφισμα δεν το προτείνανε έλληνες βουλευτές αλλα βάσκοι (ισπανοί )

 

Βρε Φαιδωνα τα εχεις κανει αχταρμα ελαφρως.Ασχετα απο το τι σημαινει ετυμολογικα η ιστορικα ο ορος lingua franca, εγω,ο Τοξοβολος,ο υπογραφων(πως το λενε δλδ) χρησιμοποιησα τον ορο οπως εχει επικρατησει σημερα.Στο κοντεξτ δλδ της διεθνους γλωσσας.

Τωρα για το ψηφισμα,μαγκεια των Βασκων, αλλα αλλο ενα ψηφισμα που περασε στα αζητητα απο το ΕΚ κ αλλο η ουρμπανια οτι χασαμε για μια ψηφο την διεθνοποιηση των Ελληνικων.

 

Κ τελος,καλα κ χρυσα τα Ελληνικα αλλα δεν πιανουν μια σημερα μπροστα στα Αγγλικα απο αποψη διεθνοποιησης τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Φαιδωνα τα εχεις κανει αχταρμα ελαφρως.Ασχετα απο το τι σημαινει ετυμολογικα η ιστορικα ο ορος lingua franca, εγω,ο Τοξοβολος,ο υπογραφων(πως το λενε δλδ) χρησιμοποιησα τον ορο οπως εχει επικρατησει σημερα.Στο κοντεξτ δλδ της διεθνους γλωσσας.

Τωρα για το ψηφισμα,μαγκεια των Βασκων, αλλα αλλο ενα ψηφισμα που περασε στα αζητητα απο το ΕΚ κ αλλο η ουρμπανια οτι χασαμε για μια ψηφο την διεθνοποιηση των Ελληνικων.

 

Κ τελος,καλα κ χρυσα τα Ελληνικα αλλα δεν πιανουν μια σημερα μπροστα στα Αγγλικα απο αποψη διεθνοποιησης τους

 

 

Δεν είναι ακριβώς ουρμπανια όπως το λες... όντως τέθηκε ως ζήτημα στους δημιουργούς της αμερικής η ελληνική... http://www.bartelby.net/185/7.html εάν την ομιλούσαν αυτοί φυσικό επόμενο ήταν να αρχίζανε ξανά να την μιλάνε και οι υπόλοιποι λαοί ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος του 1957

 

Kyrie,

 

I eulogize the archons of the Panethnic Numismatic Thesaurus and the Oecumenical Trapeza for the orthodoxy of their axioms methods and policies, although there is an episode of cacophony of the Trapeza with Hellas.

 

With enthusiasm we dialogue and synagonize at the synods of our didymous Organizations in which polymorphous economic ideas and dogmas are analyzed and syntherized.

 

Our critical problems such as the numismatic plethora generate some agony and melancholy. This phenomenon is charateristic of our epoch. But, to my thesis we have the dynamism to program therepeutic practices as a prophylacis from chaos and catastrophe.

 

In parallel a panethnic unhypocritical economic synergy and harmonization in a democratic climate is basic.

 

I apologize for my eccentric monologue. I emphasize my eucharistia to your Kyrie to the eugenic and generous American Ethnos and to the organizers and protagonists of this Ampitctyony and the gastronomic symposia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν τρελαίνομαι πια με την μπάλα (πιο μικρός έπαιζα και σε ομάδα και ήταν καθημερινό θέμα συζήτησης με φίλους κτλ) Σίγουρα δεν είμαι ειδικός.. αλλα ok ξέρω τι είναι το offsite δεν είμαι γκόμενα :P

 

Αυτό που δεν κατάλαβα ήταν εσύ γιατί είπες "το να περάσει όλη η ομάδα την σέντρα δεν συνεπάγεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ offside"

Θα στο απλοποιησω->Πισω απο τη σεντρα δεν υπαρχει οφσαιντ.Κοινως, αν πας να βαλεις ολους σου τους παικτες μεσα στην περιοχη του αντιπαλου και αφησεις μονο το τερμα πισω, εαν ο παικτης της αντιπαλου που θα λαβει την πασα, τη στιγμη που γινεται η πασα προς αυτον ειναι και αυτος πισω απο τη σεντρα ΔΕΝ υπαρχει οφσαιντ γιατι ο κανονισμος του οφσαιντ ξεκιναει και "μετραει" μετα το κεντρο του γηπεδου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σαραντάκος για την ψηφοφορία για παγκόσμια γλώσσα(άντε μπας και προχωρήσει το τόπικ παρακάτω), και τους λόγους του Ζολότα(μία προσθήκη στο ποστ του 35άποντου παραπάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...