Προς το περιεχόμενο

Αστικοι Μυθοι, ραδιο αρβυλα, παραπληροφορηση απο στομα σε στομα - τι εχετε ακουσει κατα καιρους;


tsifotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όχι γιατί τραβάνε τις γυναίκες δεν ξέρω;; :P

 

μπράβο μεγάλη μύτη ή μεγάλη πατούσα συνεπάγεται και μεγάλη μαλαπέρδα αλλά δεν ισχύει αυτό...μένουν τα μεγάλα δάχτυλα ή μεγάλα χέρια και το μακρυά άκρα (πχ μακρύς λαιμός) δεν ξέρω αν ισχύουν...

 

παντως για το μαλλί ή θα έχεις φουλ μαλλί ή φουλ καράφλα...κάτι ενδιάμεσο δεν πολυπερνάει υποθέτω...αλλά έτσι δεν θα υπήρχε "ποικιλία"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 670
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Αν δεις παπά στο δρόμο, πρέπει να πιάσεις τα αρχίδια σου.

 

για πιο λόγο και καλα;

 

Μία ενδιαφέρουσα ερμηνεία είναι ότι η έκφραση, όπως την ξέρουμε σήμερα, αποτελεί παραφθορά της φράσης "Έπιασε τον Πάπα από τα αρχίδια".

 

O λόγος για τον υποίο (υποτίθεται ότι) ο γραμματέας του Πάπα (ο καμεράριος) αναλάμβανε αυτό το "προνόμιο" πιθανότατα ανάγεται στην ιστορία του "Θηλυκού Ποντίφικα", της περίφημης "Πάπισσας Ιωάννας", όπως τη μάθαμε από το Ροΐδη (φυσικά ο Ροΐδης δεν ήταν ο πρώτος που αναφέρθηκε σε αυτή, για να μην περιπλέξουμε το μύθο). Προκειμένου να βεβαιωθούν ότι ο Ποντίφικας ήταν πράγματι άντρας, έκαναν αυτόν τον έλεγχο.

 

Μια εναλλακτική θεωρία για την προέλευση της έκφρασης έχει να κάνει με τις καταστροφές των αρχαιοελληνικών αγαλμάτων από τους Χριστιανούς (μύτες καθώς και τα "επίμαχα σημεία") διότι προσέβαλαν την αισθητική ή/και τα θρησκευτικά πιστεύω τους. Ο φόβος του ευνουχισμού διαιωνίστηκε με την έκφραση αυτή.

 

Προσωπικά, βρίσκω την πρώτη ερμηνεία πολύ πιο πειστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε σκοραρεις! Εχω ακουσει οτι οι πληρως καραφλοι τραβανε τις γυναικες(η αιτιολογια ειναι λιγο σοκιν, αν τη ξερεις)

 

 

Το άλλο με την μεγάλη μύτη το ξέρεις;

 

 

Πάντως εγώ που έχω και τα δύο, μπορώ να λύσω τυχόν απορίες σε όσες ενδιαφέρονται. :rolleyes:

 

Μέχρι στιγμής μου αρέσει να κάνω τον muthbuster του insomnia. Ξέρουν αυτές :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακουσει οτι οι πληρως καραφλοι τραβανε τις γυναικες(η αιτιολογια ειναι λιγο σοκιν, αν τη ξερεις)

H "εκροή" ανδρογόνων έχει άμεση σχέση με τις τρίχες στα μαλλιά.

 

Οι γυναίκες έχουν ένστικτο στο ποιό είναι το κυρίαρχο αρσενικό και ανάλογα συντάσσονται με τους καραφλούς,βλ Γκουσκούνη(lol).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημερωτικά για όσους το πιστεύουν αυτό να πω 2 πράγματα

 

εστω 2 αντρες που ο α παράγει παραπάνω τεστοστερόνη από τον β, δεν σημαίνει ότι ο α θα είναι πιο "αντρας" από τον β (σε διάφορα θέματα) επειδή το κάθε σώμα έχει διαφορετική ικανότητα απορρόφησης της τεστοστερόνης οπότε αν ο β απορροφά πιο εύκολα από τον α ακόμα και αν παράγει τα 3/4 του α ο β θα είναι ο πιο "αντρας"

 

όσο αναφορά το μαλλί, έχει να κάνει με την ριζα-τρίχα και το πόσο αντέχει στην τεστοστερόνη και όχι με το πόσο "άντρας" είναι κάποιος..

 

αυτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημερωτικά για όσους το πιστεύουν αυτό να πω 2 πράγματα

 

εστω 2 αντρες που ο α παράγει παραπάνω τεστοστερόνη από τον β, δεν σημαίνει ότι ο α θα είναι πιο "αντρας" από τον β (σε διάφορα θέματα) επειδή το κάθε σώμα έχει διαφορετική ικανότητα απορρόφησης της τεστοστερόνης οπότε αν ο β απορροφά πιο εύκολα από τον α ακόμα και αν παράγει τα 3/4 του α ο β θα είναι ο πιο "αντρας"

 

όσο αναφορά το μαλλί, έχει να κάνει με την ριζα-τρίχα και το πόσο αντέχει στην τεστοστερόνη και όχι με το πόσο "άντρας" είναι κάποιος..

 

αυτα :P

 

Με αυτή την λογική οι στεροειδείς ορμόνες δεν είναι αναβολικά. Μπορεί κάποιος να τις πάρει χωρίς αποτέλεσμα γιατί όπως λες ο οργανισμός του έχει ανοχές :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποοοο να σε καλά φίλε γιατί όλο έτσι το λέω χαχαχαχαχαχαχα

 

 

καλά δεν το εβγαλα απτο μυαλό μου ενδοκρινολόγος μου το είπε...

 

σίγουρα θα έχει κάποιο αποτέλεσμα δλδ ο κάθε οργανισμός "απορροφά" με διαφορετική ευκολία τις διάφορες ορμόνες... τώρα δεν ξέρω αν κάποιος οργανισμός δεν μπορεί να απορροφήσει καθόλου...μάλλον θα ισχύει εφόσον υπάρχουν και εξαιρέσεις αντρών με πολύ γυναικεία χαρακτηριστικά ορέξεις κλτπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω θυληπρεπή που γαμάει αποδεδειγμένα δίχως αύριο (5 δικά του παιδιά,του μοιάζουνε και τ' αρσενικά και τα θυληκά,btw και για κάποιον που θα σκεφτεί έξωθεν βοήθεια...) και μάλλον από αντίδραση τόκανε,για να μην τον λένε πούστη,έ;

 

Γενικεύετε μετ' ευτελείας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν μιλάμε για εξαιρέσεις....γενικά το όλο θέμα ξεκίνησε για το πόσο έχει τη δυνατότητα κάθε οργανισμός να απορροφά την τεστοστερόνη....τώρα για τα άλλα κάνουμε απλά υποθέσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω θυληπρεπή που γαμάει αποδεδειγμένα δίχως αύριο (5 δικά του παιδιά,του μοιάζουνε και τ' αρσενικά και τα θυληκά,btw και για κάποιον που θα σκεφτεί έξωθεν βοήθεια...) και μάλλον από αντίδραση τόκανε,για να μην τον λένε πούστη,έ;

 

Γενικεύετε μετ' ευτελείας...

 

Συμβαινει!Η θυληπρεπεια ΔΕΝ σχετιζεται καταληκτικα με την σεξουαλικοτητα.Γνωριζουμε μονο οτι εμφανιζεται συχνοτερα σε ομοφυλοφιλους χωρις να γνωριζουμε τους λογους εμφανισης της.Στην διεθνη βιβλιογραφεια εχουμε χιλιαδες παραδειγματα εξαιρετικα θυληπρεπων αντρων που αυτοπροσδιοριζονται ως ετεροφυλοφιλοι ενω εχουμε αποκλησει το ενδεχομενο να ψευδονται για λογους social desirability η για να αποκρυψουν την σεξουαλικοτητα τους.Σε reviews του DSM υπαρχουν εκτεταμενες αναφορες για αυτο,αλλα ακομα δεν εχει γινει καλη ερευνα διοτι ειναι σπανιες περιπτωσεις γενικα μεταξυ των ετεροφυλοφιλων.

 

Then again ο περισσοτερος κοσμος θεωρει οτι οι αντρες cross dressers ειναι ''τελειωμενες αδερφες'' αγνοωντας οτι η παρενδυσια ειναι μορφη φετιχισμου που απανταται κατα συντριπτικη πλειοψηφια σε ετεροφυλοφιλους αντρες.Με λιγα λογια αν δειτε αντρα ντυμενο γυναικα πιο πολλες πιθανοτητες υπαρχουν να ειναι στρεητ παρα γκει,μην το μπερδευεται αυτο με τον Τρανσεξουαλισμο ο οποιος αναφερεται στην δυσφορια καποιου για το βιολογικο του φυλο κ για τον οποιο η θεραπεια ειναι η αλλαγη φυλου.

 

Με λιγα λογια τα ρασα δεν κανουν τον παππα!Σε καμια περιπτωση (συν οτι ταιριαζει με την παραπανω συζητηση :devil:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...