Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο desktop PC με Chrome OS


Rapsos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ tritona αυτές είναι οι ανάγκες του συντριπτικού ποσοστού της αγοράς που χρησιμοποιούν windows;;;

 

Πόσοι θα μπορούσαν να κάνουν την δουλειά τους, για την συγκεκριμένη χρήση που έχουν έστω και παλαιότερα μηχανήματα, με linux;

 

Μόνο το 1% που έχει σήμερα μερίδιο το linux;;;

 

Σίγουρα όχι. Μπορεί το 5~10% της αγοράς να καλύπτει τις ανάγκες του αλλά γιατί να πάει στο linux όταν για να το χρησιμοποιήσει θα πρέπει να μάθει νέα (έστω και λίγα) πράγματα και από την άλλη θα έχει την αίσθηση του περιορισμού; (ακόμα και αν αυτά για τα οποία δεν υπάρχει υποστήριξη δεν τα χρειάζεται) και επιπροσθέτως δεν έχουν και διαφορά στην τιμή όταν τα βρίσκουν σπασμένα αφού είναι πολιτική της εταιρίας και προτιμούν να τα έχουν οι χρήστες σπασμένα παρά να πάνε σε άλλο λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε συ tritona αυτές είναι οι ανάγκες του συντριπτικού ποσοστού της αγοράς που χρησιμοποιούν windows;;;

 

 

 

Ανθρωπε του Θεου , που ειπα οτι αυτες ειναι οι αναγκες της συντριπτικης πλειοψηφιας ..?

 

Για μενα απαντησα στον φιλο thano που με ρωτησε.

 

Για τους λογους που εγω τοσα χρονια δεν μπορω να κανω πληρη μεταβαση.

 

:fear:

 

Στα υπολοιπα που λες , συμφωνω και επαυξανω.

 

Άμα θεωρείς το λειτουργικό και τις εφαρμογές που έχει, τότε πάσο...

 

Τις εφαρμογες.Εκει εχω προβλημα.Και σου ειπα ποιες.

 

Το λειτουργικο μια χαρα με καλυπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανθρωπε του Θεου , που ειπα οτι αυτες ειναι οι αναγκες της συντριπτικης πλειοψηφιας ..?

 

Για μενα απαντησα στον φιλο thano που με ρωτησε.

 

Για τους λογους που εγω τοσα χρονια δεν μπορω να κανω πληρη μεταβαση.

 

:fear:

 

Στα υπολοιπα που λες , συμφωνω και επαυξανω.

οι ανάγκες της πλειοψηφίας είναι η μεγάλη διάρκεια της μπαταρίας :P

άντε μη τα πάρω :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις εφαρμογες.Εκει εχω προβλημα.Και σου ειπα ποιες.

 

Το λειτουργικο μια χαρα με καλυπτει.

Ναι, εκεί συμφωνούμε, αλλά δεν ισχύει για όλους τους επαγγελματίες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εκεί συμφωνούμε, αλλά δεν ισχύει για όλους τους επαγγελματίες.

 

 

Ναι σιγουρα!

 

Απλα στον δικο μου τομεα , εξηγησα πως εχουν τα πραματα.

 

Καθαρισα.. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να επανέλθουμε στο θέμα λίγο,παλιό αλλά καλό και επίκαιρο

 

Το καλύτερο σχόλιο για το ChromeOS το έκανε ο τύπος

Screen shot 2011-05-26 at 1.40.17 AM.png

 

κλαίω,τόση βλακεία δεν έχει ξαν-υπάρξει,μερικοί του απάντησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση.

Το cloud os κάνει πολλά παραπάνω απο πασιέντζα.

Για παράδειγμα σήμερα καθόμουν στο laptop και ήθελα να δω ένα αρχειάκι wmv αλλά το QuickTime δεν έδειχνε υπότιτλους,λόγω βαρεμάρας,ότι θα τέλειωνε η μπαταρία,ότι το laptop έχει περιορισμένη υπολογιστική ισχύ και ότι θα σερνόταν και δεν θα μπορούσα να κάνω τίποτα άλλο αν έκανα την μετατροπή σε αυτό,απλά συνδέθηκα απο το laptop στο pc που είναι θηριάκι και κάθεται,το έστειλα,το έκανα convert σε mp4 και το ξαναπήρα πίσω να το δω (μιλάμε για LAN οπότε και η μεταφορά έγινε στο φτερό),φαντάσου το αυτό σε εταιρικό δίκτυο.

Δεν θα κάνουν αυτή την διαδικασία βέβαια αλλά φέρνω ένα παράδειγμα πως ένα μηχάνημα περιορισμένων δυνατοτήτων ακόμα και με ένα OS περιορισμένων δυνατοτήτων μπορεί να κάνει τα πάντα.

 

 

Από τα λίγα on-topic του θέματος...

 

Συμφωνώ και εγώ στο ότι έχουμε να κάνουμε με ένα cloud λειτουργικό, το οποίο έχει στόχο να εκμεταλεύεται την υπολογιστική δύναμη της google ή ίσως ενός ιδιωτικού cloud όπως είπε ο φίλτατος, οπότε δεν τίθεται σύγκριση με windows,linux ή MacOS. Πιστέυω ότι η Google απλά θέλει να δώσει σε πολύ συγκεκριμένο κοινό το σύστημα προς το παρόν, γι αυτό και η τιμή που δεν αντιστοιχεί για κανένα λόγο στο σύστημα, και σιγά σιγά να μπορέσει να το αναπτύξει περισότερο και να το βγάλει και για τελείως χαμηλού κόστους ή χαμηλής ενέργειας χρήσεις.

Άλλωστε όλη ιστορία με το Cloud είναι ακόμα στην αρχή και δεν ξέρει και κανείς αν όντως θα τραβήξει και στο μέλλον...

 

Εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση,ενώ μπορεί να γίνει με κάθε σημερινό OS γιατί τόσο κόλλημα να βγει ένα που θα είναι εξειδικευμένο να κάνει μόνο αυτό(και cloud apps) και έχει μισές λειτουργίες απο τα υπάρχοντα(που κάνουν ότι και το cloud os + τα offline native apps)

 

Και μένα, αλλά μάλλον τους ενδιαφέρει το πόσο εύκολα και σε τι συστήματα μπορεί να γίνει η όλη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο φαίνεται το σύστημα και εξωτερικά αλλα και απο το hardware στο εσωτερικό του αλλα το θέμα ειναι να δούμε πρώτα τι ψάρια πιάνει το Chrome OS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Weird....τοσο καιρο βλεπω κατι βιντεακια της google για το Chromebook αλλα τιποτα για αυτο το πραμα! Σαν κανονικα laptops ηταν που τα ειδα στο site οχι σαν ξυπνητηρι! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο χαρακτηριστικα διακρινω οτ σκιζει και απο εκει και περα η μεγαλη μαχη θα παιχτει στην τιμολογιακη πολιτικη που θα εφαρμοσει η εταρεια οποτε ας κανουμε υπομονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...