Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο desktop PC με Chrome OS


Rapsos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια! δεν παιζει να ειναι 10 ποντους! μα δεστε της θυρες και φερτε την εικονα! Γυρο στους 20 με 25 ποντους πρεπει να ειναι! και τωρα για τιμη δεν πιστευω να κανει πανω απο 300 ευρο! αλοστε σε περιοδο οικονομικης κρισης βρησκομαστε! αμα θελει να μπει δυναμηκα στην αγορα πρεπει να εχει μια λογικη τιμη!

 

Που πάει ξυπόλητη...ΤΙ να το κάνω το google os? να το βάλω για να παίζω πασιέντζα??Εδώ το linux τόσα χρόνια δεν μπόρεσαν να αντικαταστήσουν τα win του Βασιλάκη πόρτα!!!!!λολ

εντάξει τα windows έχουν επικρατήσει από παλιά λόγο σωστού μανατζαρισματος και συμφωνιών. τα macintosh ήταν τα καλύτερα! τώρα πλέων επέστρεψε και πάλη η apple με τα macintosh αλλά απευθύνετε σε συγκεκριμένο κοινο(επαγγελματιες). τώρα για τα linux επίσης απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινο(ελαφρος ψαγμένους με υπολογιστές). το chome os πιστεύω θα απευθύνετε τους περισσότερους ανθρώπους που χρησιμοποιούν υπολογιστη(γκασμαδες που το μόνο που ξέρουν είναι να ανοίγουν το pc και να γκομενιζουν στο facebook). όποτε με μια καλή προώθηση θα τα πάει καλά! πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Που πάει ξυπόλητη...ΤΙ να το κάνω το google os? να το βάλω για να παίζω πασιέντζα??Εδώ το linux τόσα χρόνια δεν μπόρεσαν να αντικαταστήσουν τα win του Βασιλάκη πόρτα!!!!!λολ

Ο στόχος δεν είναι να αντικατασταθούν τα Windows. Αυτό δεν έχει γίνει με το Mac OS, το οποίο είναι ένα κλειστό εμπορικό λειτουργικό, αντίστοιχο με τα Windows, πως θα γίνει με το Lixux, ένα ανοιχτό μη εμπορικό λειτουργικό, πως θα γίνει με το Chrome OS?

 

Τα Windows είναι Windows.

 

Από εκεί και πέρα έρχονται όλα τα άλλα καλός ή κακός, όχι τυχαία βεβαίως...

 

Παρόλα αυτά το PC της Google δεν μου λέει τίποτα.

Μάλλον χρειάζονται ιδιαίτερα μαθήματα από Apple μεριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται οτι στην ουσια δεν πληρωνεις το hardware αλλα το os.Αν δεν κανω λαθος ειναι προεγκατεστημενο με ολες τις βασικες cloud εφαρμογες.Και παλι ακριβο βεβαια ειναι αλλα μαλλον η google στοχευει σε μικρες και μεσαιες εταιριες για αρχη με το κυριοτερο προσον τα φθηνα προγραμματα (αφου θα ειναι cloud) και σε δευτερο επιπεδο σε ιδιωτες.Μην πω και τριτο.

 

Φοβάμαι πως κάνεις λάθος. Η τιμή είναι 850$ με SUSE λειτουργικό. Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω να πληρώνει κάποιος το OS!

Θέλει +150$ για Windows και σκληρό δίσκο. Οπότε και δωρεάν να είναι το Chromium το κόστος του hardware είναι 850$

 

ΙΜΗΟ εξωφρενικά ακριβό, σκεπτόμενος πάντα ότι το hardware που δίνει δεν είναι αυτό που αποκαλούμε performance-hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που πάει ξυπόλητη...ΤΙ να το κάνω το google os? να το βάλω για να παίζω πασιέντζα??Εδώ το linux τόσα χρόνια δεν μπόρεσαν να αντικαταστήσουν τα win του Βασιλάκη πόρτα!!!!!λολ

Το linux έχει μπορέσει μια χαρά, εσείς οι προκατειλημμένοι δεν το βάζετε...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το linux έχει μπορέσει μια χαρά, εσείς οι προκατειλημμένοι δεν το βάζετε...

 

 

 

Οχι δεν εχει μπορεσει σε αρκετους τομεις.

 

(χρηστης linux περιπου 3.5 χρονια)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Οχι δεν εχει μπορεσει σε αρκετους τομεις.

 

(χρηστης linux περιπου 3.5 χρονια)

 

Μην μου πεις για ασυμβατότητες... Ούτε για παιχνίδια...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μου πεις για ασυμβατότητες... Ούτε για παιχνίδια...

 

 

Oχι , θα σου πω για ενα σωρο επαγγελματικα προγραμματα (audio - video παραγωγη/editing που ειναι και η δουλεια μου..)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο το ποσοτικοποιείς αυτό το "μεγαλύτερο ποσοστό";;; Είναι το 99% της αγοράς;;;

 

1% μόνο δλδ μπορεί να χρησιμοποιήσει linux για την χρήση που θέλει το εκάστοτε μηχάνημα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ανάγκες της πλειοψηφίας είναι να λιώνει σε games; Πες μου κάτι που δεν σου καλύπτει το linux...

 

Edit. Τώρα είδα το προηγούμενο μήνυμα. Άμα θεωρείς το λειτουργικό και τις εφαρμογές που έχει, τότε πάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ανέφερα για αυτό ακριβώς τον λόγο:

 

Το linux έχει μπορέσει μια χαρά, εσείς οι προκατειλημμένοι δεν το βάζετε...

 

Από media players/htpc με τον xbmc μέχρι δουλειά γραφείου, σαν ποσοστό ξεπερνά το 1% που κατέχει σήμερα στην αγορά;;;

 

Πόσοι έχουν netbooks με atom ή laptop με celeron και σε αυτά τρέχουν vista;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κυριοτερος λογος που δεν εχω φυγει μονιμα , ειναι το κεφαλαιο που λεγεται audio παραγωγη.

 

Προγραμμα ιδιας ποιοτητας με nuendo , soundforge ?

 

Drivers της προκοπης και οχι generic usb_audio module για την καρτα ηχου μου?

 

vst plugins / vst instuments?

 

 

Δωστε μου αυτα , και ξηλωνω τα 7 εδω και τωρα.

 

ειμαστε offtopic κυριοι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...