Προς το περιεχόμενο

[INFO] Fedora 15 (Lovelock)


xouskarle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Intel Graphics ειναι, νετμπουκιο. Θελει και drivers; :mrgreen: (θελει tips για καλυτερο παουερ μανατζμεντ ομως. 4 ωρες την τσακισε την μπαταρια)

 

 

 

 

Αγαπητε παλια συμφορουμιτη tritonas00 :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

καλα ναι στο netbook οκ.. :P :P

 

αλλα στο desktop πχ , που εχω nvidia εννοειται οτι χρησιμοποιω τον κλειστο.

 

για το power management , περιμενε για αλλαγες στον kernel.Ετσι ειπαν τουλαχιστον για τον 3+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η ιδεολογία αλλά τα pc τα έχουμε για να κάνουμς την δουλειά μας. Αν μπορείς να δουλέψεις σωστά και χωρίς περίεργες υποχωρήσεις τότε καλώς επιμένεις σε πλήρως ελέυθερο λογισμικό.

Αν και προσωπικά δεν καταλαβαίνω αυτή την εμμονή για το ελέυθερο λογισμικό. Πρώτα η λειτουργικότητα και προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να τα σκάσω για εφαρμογές που χρειάζομαι για την δουλεία μου.

Σε κάθε τέτοια συζήτηση μου έρχεται στο μυαλό η ιστορία με την canonical και το banshee (ντροπή για την canonical κατά την γνώμη μου να απαιτεί ποσοστό απο τα κέρδη)...

 

Αλήθεια με mp3 τι κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η ιδεολογία αλλά τα pc τα έχουμε για να κάνουμς την δουλειά μας. Αν μπορείς να δουλέψεις σωστά και χωρίς περίεργες υποχωρήσεις τότε καλώς επιμένεις σε πλήρως ελέυθερο λογισμικό.

 

Για τις αναγκες του netbook, η μονη υποχωρηση που θα μπορουσα να κανω, ειναι να μην ειχα wifi, και δεν την εκανα. Μεχρι στιγμης δεν χρειαστηκε τιποτα αλλο κλειστο. Στο desktop ναι, εχω τους drivers της nvidia και το adobe flash.

 

Αν και προσωπικά δεν καταλαβαίνω αυτή την εμμονή για το ελέυθερο λογισμικό.

 

Γιατι πλεον φαινεται οτι δεν ηταν οργουελισμοι αυτα που ελεγαν τυποι σαν τον Στολμαν.

 

Επισης, ελευθερο λογισμικο εχει σαν επεκταση την ελευθερη κουλτουρα, και ειναι κατι που με απασχολει και που επισης αν το αναλυσουμε θα μας κανουν ban για οφτοπικ.

 

Πρώτα η λειτουργικότητα και προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να τα σκάσω για εφαρμογές που χρειάζομαι για την δουλεία μου.

 

Εχω δωσει το 100αρικο δολαρια κατα καιρους σε opensource εφαρμογες :rolleyes:

 

Σε κάθε τέτοια συζήτηση μου έρχεται στο μυαλό η ιστορία με την canonical και το banshee (ντροπή για την canonical κατά την γνώμη μου να απαιτεί ποσοστό απο τα κέρδη)...

 

ασχετο; και ναι απαραδεχτο. αλλα ασχετο.

 

 

 

 

Αλήθεια με mp3 τι κάνεις;

 

Οτι κανω και με ολα τα πολυμεσικα φορμα. Ειναι στο rpmfusion-free, ο μονος λογος που δεν ειναι στα ρεπο της Fedora ειναι επειδη υπαρχουν πατεντες. Το ffmpeg και τα λοιπα ειναι opensource, GLP 'η LGPL.

 

 

 

 

--

 

για το power management , περιμενε για αλλαγες στον kernel.Ετσι ειπαν τουλαχιστον για τον 3+.

 

θα το ψαξω αυτο να ξερω τι γινεται :-D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πλεον φαινεται οτι δεν ηταν οργουελισμοι αυτα που ελεγαν τυποι σαν τον Στολμαν.

 

Επισης, ελευθερο λογισμικο εχει σαν επεκταση την ελευθερη κουλτουρα, και ειναι κατι που με απασχολει και που επισης αν το αναλυσουμε θα μας κανουν ban για οφτοπικ.

 

ασχετο; και ναι απαραδεχτο. αλλα ασχετο.

 

 

Ανέφερα την περίπτωση του Banshee για να τονίσω οτι δεν είναι όλα τόσο αθώα όσο ακούγονται. Οταν καποιος που διατυμπανίζει(και καλά κάνει και μπράβο του) τα θετικά του ελύθερου λογισμικού και την ίδια στιγμή συμπεριφέρεται τόσο ελεεινά σε συνοδοιπόρους του, τότε εμένα με χαλάει (στην Canonical αναφέρομαι).

Ειχα εργαστεί και εγώ στην μεγάλη του KDE κοινότητα για κάποιο διάστημα και πραγματικά σιχάθηκα τα πάντα. Ειναι απίστευτο σε τι σημείο μπορούν να φτάσουν κάποιοι π.χ. για να δουν. το όνομα τους πρωτο σε μία λίστα και όλα στο όνομα του ελέυθερου λογισμικού και της ελέυθερης κουλτούρας. Η ιδεολογία είναι σωστή, οι άνθρωποι που υποτίθεται την ακολουθού είναι το πρόβλημα. (οχι όλοι προφανως))

 

Και εγώ Linux χρησιμοποιώ 98% του χρόνου μου αλλά πλέον όχι για ιδεολογία αλλά για όλα τα άλλα οφέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Canonical δεν ανηκει στο open source community, μην λεμε ο,τι θελουμε. Αλλο το οτι βγαζει ενα Linux-based OS και αλλο να ειναι εταιρια 'η οργανισμος open source (διαφημιζουν το Skype στο σαιτ τους!) Τετοιες ειναι το ιδρυμα του Debian, η RedHat και το Fedora Project, το GNOME fundation και ενα σωρο αλλες εταιριες, οργανισμοι και ανεξαρτητες κοινοτητες, αλλα οχι η Canonical.

 

Για εμενα το οτι η GPL v3 απαγορευει το hardware DRM ειναι ηδη κατι πολυ σημαντικο.

 

Και αν το δεις σφαιρικα, κι εγω για τεχνικους λογους προτιμω τις GPL'd εφαρμογες. Επειδη δεν προκειται να με χαντακωσουν. Αν κανει καποιος κατι οπως εκανε η Canonical με την Banshee, υπαρχει τροπος να το κανεις undo.

 

 

 

 

Βεβαια δεν καταλαβα γιατι ηταν εξ αρχης τοσο παραξενο που επελεξα να μην χρησιμοποιησω κλειστο κωδικα οπου δεν χρειαζεται, αλλα δεν πειραζει, ευκαιρια ηταν να πουμε καποια πραγματα. :)

 

 

 

 

--

 

Τελικα ο Thunar δεν εχει την λειτουργεια του Nautilus για seemless sftp ε... Κριμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ο Thunar δεν εχει την λειτουργεια του Nautilus για seemless sftp ε... Κριμα.

ρίξε μια ματιά

 

pcmanfm

Seamless access to remote file systems such as sftp, smb, and ftp (provide by gvfs)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D Εχει καλυτερη υποστηριξη ο pcmanfm για το gvfs απο τον Thunar, κι εχει και tabs :-D Λιγο μεσαιωνας στο xfce ε;

 

Να τονε κανω ντιφολτ τωρα.

 

Φχαριστω για την προταση martinoff.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

αγαπάμε pcmanfm αλλά δεν έχει την ωριμότητα του thunar.

 

:shifty: gigolo : "It mounts what it is told to." :shifty:

 

σχετικά με τους κλειστούς vs ανοιχτούς drivers: παιδιά είδατε εξέλιξη ο nouveau ; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου έχει σκάσει κάπου η από λόγο συνήθειας το λες ?

πραγματικά το ρωτάω γιατί ότι και να του ζητάς το κάνει εύκολα γρήγορα και ποτέ δεν παραπονιέται

 

gigolo πολύ κάλο όσο είχα thunar αλλά μιαχαρα και καλύτερα nautilus (αφού έχω πολλά lib απο gnome) αλλά το ποιο σημαντικό

is out of date

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...