Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 11.04 για laptop


gnsX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.Πως κάνω adjust την φωτεινότητα της οθόνης;GNOME classic

2.Υπάρχουν τίποτα tweaks για καλύτερη απόδοση της μπαταρίας;12 w καταναλώνει τώρα που είναι περίπου 3 ώρες χρήση,στο OSX έχω 5-6 w

 

ευχαριστώ,κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

2.Υπάρχουν τίποτα tweaks για καλύτερη απόδοση της μπαταρίας;12 w καταναλώνει τώρα που είναι περίπου 3 ώρες χρήση,στο OSX έχω 5-6 w

Κανε εγκατασταση το powertop και ακολουθησε τα prompts του, αφου το τρεξεις. Οτι δεν χρειαζεσαι προφανως μπορεις να το μετατρεψεις σε permanent αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τις επιλογες στο control panel της καρτας γραφικων σου.Αν δεν υπαρχει κατι βαλε το πακετο gddccontrol και δες αν μπορεις να κανεις δουλεια.

 

 

 

Παντως στο netbook , αλλαζω την φωτεινοτητα απο το πληκτρολογιο.

 

 

Δεν εχει αντιστοιχο hardware switch το laptop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη σημερα πηρε το ματι μου αυτο, και επειδη το δικο μου λαπτοπ με .38 δεν ζει πλεον, ριξε μια ματια. Αν ειναι αληθεια και δεν το εχουν φτιαξει απο τον .36, τοτε opensource my ass :(

Δεν εχω και κανενα φιλο με συστημα updated σε .38 για να πω περισσοτερα.

Βαλε καλυτερα το 10.10 που εχει τον .35.

 

http://osarena.net/2011/05/nea-ekdosi-linux-pirina-2-6-39-choris-na-lini-to-provlima-katanalosis-energias.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως αν και αλλάζει τη φωτεινότητα, μετά το λάπτοπ δεν ανταποκρίνεται, πρέπει να κρατήσω το power button πατημένο για να σβήσει.... (Ubuntu 11.04, ATI proprietary drivers)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αλλά αυτός ο 38αρης kernel είναι φοβερά προβληματικός. Ασέ που έχει διαχείριση ενεργειας για τα μπάζα. Θα παραμείνω όλο το καλοκαίρι στην παλιά έκδοση του ubuntu. Μια χαρά σταθερή είναι και δεν σε κουράζει με προβλήματα. Ας έχω παλιό λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...