Προς το περιεχόμενο

Laser ή inkjet πολυμηχάνημα...


aspirin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και ο hp officejet 5600 αποδήμησε εις Κύριον μετά από 7 χρόνια αδιαλλειπτης λειτουργίας, είμαι ξανά στην αναζήτηση πολυμηχανήματος. Ο βασικός προβληματισμός μου είναι μεταξύ inkjet και laser. Κατα τη γνώμη μου τα υπερ και τα κατά του κάθενος έχουν ως εξής:

 

laser

Υπερ: Φθηνή εκτύπωση, ποιότητα εκτύπωσης, αντοχή,μεγάλο κύκλο εργασίας

Κατά: τιμή, σύνδεση κατευθείαν στην πρίζα(χωρίς παρεμβολή UPS)

 

inkjet

Υπερ: τιμή, σύνδεση με UPS

Κατά: αναλώσιμα, ποιότητα εκτύπωσης, κύκλος εργασίας

 

 

Όπως βλέπετε με ενδιαφέρει πολύ να συνδέσω το μηχάνημα στο UPS γιατί θα δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο για να δέχεται τα φαξ. Φοβάμαι πως ο laser εκτυπωτής θα είναι απροστάτευτος στις μεταβολές του ρεύματος και θα χαλάσει γρηγορότερα.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι στα εξης μοντέλα:

 

 

HP-OFFICEJET-J4500N

 

 

και

 

Lexmark-X204N

 

Ακούω τη γνώμη σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ρωτούσες για εκτυπωτή και όχι για πολυμηχάνημα, θα σου λεγα κατευθείαν laser, καθώς οι τιμές τους έχουν πέσει πάρα πολύ σε αντίθεση με τα μελάνια των ink-jet

 

τώρα με το ups ότι θες κάνεις μπορείς να το συνδέσεις μπορείς και όχι δεν καταλαβαίνω γιατί μπορείς να βάλεις τον ink-jet και όχι τον laser, απλώς σε ένα συμβατικό σύστημα στο ups βάζεις μόνο pc και οθόνη, ότι χρειάζεται δηλαδή για να κλείσεις τον υπολογιστή σου

 

αν το πρόβλημα σου είναι η ποιότητα του ρεύματος του δικτύου βάλε κανένα "ups" για υπερτάσεις, νομίζω σταθεροποιητές ρεύματος λέγονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως δεν θα σηκώσει τον laser εκτυπωτή το ups. Κάνω λάθος? Το ups που εχω τώρα είναι 600va. Στιγμιαία ο laser εκτυπωτής τραβάει πολύ ρεύμα. Λες να τον δουλεύω με έναν σταθεροποίητη τότε?

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα πήγαινα σε laser με κλειστά τα μάτια και τα χρήματα που ζητάει σε σχέση με τoν inject δεν ειναι πάρα πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα πήγαινα σε laser με κλειστά τα μάτια και τα χρήματα που ζητάει σε σχέση με τoν inject δεν ειναι πάρα πολλά.

 

 

Και εγώ σε laser θέλω να πάω. Ειδικά το τόνερ του lexmark αναγομώνεται πανεύκολα όπως έχω δεί σε βιντεάκια. Επίσης έχω τον samsung ml-1160 ο οποίος με το μαμίσιο τόνερ εκτυπώνει ασταμάτητα μέχρι τώρα 8000+ σελίδες. Σαν κόστος και αξιοπιστία είναι μακράν καλύτεροι οι λέιζερ. Οπότε λέτε να πάω σε σταθεροποιητή τάσης? Είναι κ αυτή μια καλή λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τον 204n μην τον αγοράσει κανείς γιατί θα τον φουντάρει από τον όροφό του. Τον δοκίμασα σε γραφείο με κόσμο κτλ και είναι άθλιας ποιότητας εργαλείο. Να αρχίσω από το fax, ο θόρυβος που κάνει σε θέλει να τον σπάσεις (σε γραφείο με 5-8 άτομα μέσα κάποιοι είχαν προτείνει να τον στήλουμε από το παράθυρο). Για να σκανάρει με adf του κάτι πρέπει να κάνεις προσευχή. Να επιλέξεις από τον υπολογιστή να κάνεις τις ρυθμίσεις και μετά να πας στην συσκευή και να επιλέξεις από το μενού τι θα γίνει και να παρακαλάς να δεις αν θα αντιληφθεί ότι έχεις ήδη βάλει τα χαρτιά στον adf. Ήταν σε προσφορά από το Πλαίσο και πήγαν και τον αγόρασαν δίχως να δουν για reviews κτλ πριν. Αναγκαστικά μετά φέραμε ένα Samsung δίχως κάρτα δικτύου όμως (και η προσθήκη αυτής κόστιζε αρκετά) και πλέον "δεν άκουγες" πότε έστελνε φαξ.

 

Και κάποιοι σχολιασμοί :

Σχολιασμός 1ος

Σχολιασμός 2ος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώστε τόσο χάλια ο lexmark???? Κάποιος αντίστοιχος και οικονομικός υπάρχει?

 

Προτιμώ το πολυμηχάνημα για τις λειτουργίες αντιγραφής, σαρωσης, εκτύπωσης. Επίσης κοιτάω να αναγόμωνέται εύκολα

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία κατέληξα πως καλύτερη επιλογή είναι ένα inkjet πολυμηχάνημα. Έχοντας καλή εμπειρία από του ΗΡ, αγόρασα τον officejet 4500N αλλά με έχει απογοητεύσει πλήρως. Καταρχήν είναι θορυβώδης, αργεί να μπεί σε powersave mode και κάνει κάτι περιέργα ο σαρωτής. Με βλέπω σύντομα για αντικατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...